Ana Sayfa » Kıbrıs » Boşanmanın mağduru çocuklar

Boşanmanın mağduru çocuklar

Son yıllarda ülkemizde hızla artan boşanmalarda, aile bireyleri arasında en mağdur olan çocuklar

 
 
Boşanmanın mağduru çocuklar


EVLİLİK SABİT, BOŞANMA ARTIYOR... Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde devlet verilerine göre, 2005-2010 tarihleri arasında 8 bin 61 çift evlendi. Aynı döneme ait boşanan çift sayısı ise 3 bin 506. 2005-2008 tarihleri arasında boşanmalar yüzde 40 civarındayken, 2009 sonrası bu oran yüzde 10 arttı

 

BİN 71 ÇOCUK MAĞDUR OLDU... 2005-2010 yılları arasında annesi ve babası boşanan çocuk sayısı bin 71 olarak kayıtlara geçti. 2011 verileri ise henüz açıklanmadı. Buna karşın, mahkeme kaynakları, boşanma sayısında bir artış olduğunun gözlemlendiğini belirtiyor

 

AİLE DANIŞMA MERKEZLERİ KURULMALI... Birçok ülkede boşanmaların önüne geçilmesi ve çocukların mağduriyetinin en aza indirilmesi için mahkemeler, boşanma aşamasına gelen çiftleri “aile veya evlilik danışma merkezlerine” yönlendiriyor. KKTC’de ise bu yönde bir yasa olmaması nedeniyle son karar mahkemede veriliyor

 
Nikah masasında büyük umutlar ve sevgi ile başlayan beraberlikler bir süre sonra mahkemelerde son buluyor. Boşanmalar birçok ülkede olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de en önemli sosyal sorunlar arasında yer alıyor. Çiftler birçok nedenle yollarını ayırmayı tercih ediyor ve ayrılık davaları açıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devlet Planlama Örgütü (DPÖ)’nden alınan verilere göre ise ülkede 2005-2010 arasında 8 bin 61 evlilik akdi gerçekleşirken, 3 bin 506 çift de ayrıldı. 2005’te 489 çift ayrılırken, 2006’da 523, 2007’de 548, 2008’de 571, 2009’da 669, 2010’da 706 çift boşandı.

 

Her geçen yıl boşanmalar artıyor…

DP֒den alınan veriler göz önünde bulundurulduğunda ülkedeki boşanma oranının her geçen yıl artmakta olduğu ortaya çıkıyor. Bu veriler baz alındığında 2005’ten 2008’e kadar olan dönemde yüzde 40 civarında olan boşanma oranının 2009 sonrası yüzde 50’lere yükseldiği ortaya çıkıyor.

 

Son 5 yılda annesi ve babası boşanan çocuk sayısı bin 71

Boşanmalardan en çok etkilenen kesimse çocuklar oluyor. Avukat Barış Mamalı’dan alınan bilgiye göre son 5 yıl içinde annesi ve babası boşanan çocuk sayısı bin 71. Uzmanlara göre bu çocukların boşanmalardan etkilenmemesi için evlilik ve aile danışmanlık merkezlerinin kurulması gerekli, terapinin yapılması şart.

 

Ekonomik nedenler en başta geliyor…

Uzmanlara göre boşanmaların en başlıca nedenleri arasında ekonomik nedenler geliyor. Ekonomik sorunların çiftler arasında tartışmalara ve kavgalara neden olduğunu ifade eden uzmanlar bunun sonucunda birçok çifttin yollarını ayırmaya kadar gittiğini kaydediyor.

 

Boşanmaya paralel olarak sorunlar artıyor…

Uzmanlar boşanmaya paralel olarak birçok duygusal problemin yanı sıra kumar oynama, uyuşturucu kullanma gibi sorunların da giderek artmakta olduğunu söylüyor. Bu durumun önüne geçilmesi için ise aile ve evlilik danışmanları ile merkezin şart olduğunu savunuyor.

Yasalarda engel yok…


KKTC’de yeni evlenmiş çiftlerin kısa süre içerisinde boşanmasını engelleyecek bir yasa yok. Uzmanlar bu konuda Avrupa ülkelerinde uygulana sitemin burada da uygulanması gerektiğini savunuyor. Bu sisteme göre boşanmak isteyen aileler önce aile ve evlilik danışmanlığı merkezlerine yönlendiriliyor ve daha sonra gerekli karar alınıyor.

Uzmanlara göre “aile ve evlilik danışmanlık merkezi” şart…


Uzmanlar KKTC’de “evlilik ve aile danışmanlık merkezi” kurulması gerektiğini savunuyor. Bu merkezlerle ülkedeki boşanma oranlarının daha azalacağını kaydeden uzmanlar bu merkezlerin temel hedef olarak boşanmaya adım atan çiftlerin arasındaki çatışmaları çözmeyi hedef alması gerektiğini savunuyor.

 

2005-2011 evlenme ve boşanma tablosu ise şöyle:

Yıl                           Evlenme                               Boşanma

2005                      1338                                      489

2006                      1246                                      523

2007                      1440                                      548

2008                      1422                                      571

2009                      1261                                      669

2010                      1354                                      706 

Mamalı: “Aile bir ülkenin temel taşıdır”

Avukat Barış Mamalı, ailenin bir ülkenin temel taşı olduğunu söyledi ve toplumu oluşturan ailelerde meydana gelecek arızaların tüm topluma dolaylı da olsa olumsuz etki yapacağını kaydetti. Mamalı şu şekilde konuştu:

“Aile toplumun minyatürü, devletin de en temel hücresidir. Aile bir vücuttaki organlara benzer, vücuttaki organların birindeki arıza diğer organların işleyişini hatta yapısını dahi etkilemektedir. Toplumu oluşturan ailelerde meydana gelecek arızaların tüm topluma dolaylı da olsa olumsuz etki yaptığı bilinen bir gerçektir. Aile bir ülkenin temel taşıdır. İstatistiklere baktığımızda 2010 yılında toplam 1312 evliliğin yapıldığını görmekteyiz. Aynı yıl içerisinde gerçekleşen boşanma sayısı ise 706’dır. Görüleceği üzere geçen yıl yapılan her 10 nikaha karşılık neredeyse 6 adet boşanma gerçekleşmiştir. Bu da bize gösteriyor ki toplumsal yapımız %60 oranında çatırdamakta, çürümektedir.”

“Nüfus artarken evlilik sayısı azalıyor”


Mamalı, 2008 yılında 1434 evlilik akdi gerçekleşirken 2010’da bu rakamın 1312’ye düşmesinin şaşırtıcı olduğunu söyledi. Nedeni ekonomik etkenlere bağlayan Mamalı şu şekilde konuştu:

“2008 yılında toplam 1434 evlilik yapılırken bu oran 2010’da 1312’ye düşmüştür. Ülke nüfusundaki anormal artışa rağmen evlilik sayısının azalması ilginçtir. Bunun bence en önemli sebebi ülkenin ekonomik durumunun kötüleşmesi ve yeni neslin düşünce yapısının Batı Avrupa ile örtüşmesinden kaynaklanmaktadır. Sadece son 5 yılda sonuçlanan davalara göre anne ve babası boşanan çocuk sayısı bin 71’dir.”

Aşçıoğluları: “Yasalar yetersiz”


Avukat Şefik Aşçıoğluları, boşanma davalarında büyük bir artış olduğunu söyledi ve yasaların özellikle çocuklu ailelerin bir süre ayrı yaşayıp sorunların çözülmesi yönünde yetersiz olduğunu söyledi. Aşçıoğluları şu şekilde konuştu:

“Boşanma davaları gün geçtikçe artıyor. Özellikle çocuklu çiftlerin bir süre ayrı yaşayıp daha sonra sorunların çözülebilmesi yönündeki yasalar çağdaş değildir. Boşanmaların başlıca nedenleri arasında bence ekonomik nedenler yer alıyor.”

Dinçyürek: “Ülkemizde aile danışmanlığı ve evlilikle ilgili merkezlere ihtiyaç var”


Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Sibel Dinçyürek, ülkede ivedilikle aile ve evlilikle ilgili danışmanlık merkezlerine ihtiyaç olduğunu söyledi. Dinçyürek şu şekilde konuştu:

“BM’nin 1994 yılını uluslararası aile yılı ilan etmesiyle kurumun önemi vurgulanmıştır. Türkiye’de evlilik ve aile danışmanlığına olan talebin artmasıyla Türkiye’de önemli aile politikaları gündeme gelmiştir. Türkiye’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da bu konuda hizmet sunacak kişilerin yetiştirilmesini desteklemektedir ve bakanlığın ön gördüğü şekilde bu hizmetin sunulması uygun görülmüş ve bu hizmeti sunmak için bakanlığın onayından geçen, eğitimleri alan kişilerin bu hizmeti sunma yetisi ön görülmüştür. Bunun temel amacı ve hedefleri aile konularında küresel düzeyde bir farkındalık uyandırmak ve ulusların ailelerin sorunlarıyla mücadele edecek politikalar benimseme yetisini geliştirmektir. Türkiye Cumhuriyeti’nde devletle iş birliği halinde yürütülen evlilik ve aile danışmanlığı hizmeti ve ülkemizde bu alandaki aşırı derecede var olan sorunların doğurmuş olduğu ihtiyaç göz ardı edilmektedir. Unutmamalıyız ki, devletin bireysel olarak sorunlarla ilgilenmesi yetmez, ülkenin asıl hedef noktası olan ailenin, yani toplumumuz için bireylerin yetişmiş olduğu temel yapı taşı olan ailenin iyileştirilmesi gerekmektedir.”

“Birçok sosyal sorunu da beraberinde getiriyor”


Boşanmaların beraberinde alkol, uyuşturucu kumar gibi birçok sorunuda  beraberinde getirdiğine dikkat çeken Dinçyürek şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizde ciddi şekilde, boşanma oranlarının hızla artış göstermesi, duygusal problemlerin artması  (stres), mali desteğin yoksunluğunun da aile  içinde doğurdu sorunlar, eğitim sorunları, aile üyelerinin bakımının (çocuk, yaşlı veya engelli) üstlenildiği sorunlar, kumar, alkol ve uyuşturucu kullanımının doğurmuş olduğu sorunların artış göstermesi, aile ilişkilerine zarar vermektedir. Bu da aile danışmanlığına olan ihtiyacın ciddiyetini göstermektedir. Boşanma oranlarının giderek hızla artış göstermesi ve toplumdaki yapı taşlarının yerinden oynaması Kıbrıs Türk toplumununnereye doğru götürüldüğünü, kafamızda  soru işaretleri olarak oluşturmaktadır.”

Ceren ÖZBİL

 
12 Mart 2012 Pazartesi 09:32
Okunma: 2836
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu