Ana Sayfa » Dünya » Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç:

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç:

''Türkiye Tüm Bölgede Pozitif Değişikliklere Yol Açan, Halkları Ve Liderleri Barıştıran Büyük Bir Güç'' .

 
 
Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç:
''BOSNA HERSEK HALKI OLARAK TÜRKİYE'NİN GLOBAL DÜZEYDE GELİŞMESİ VE BÖLGESEL LİDER OLMASINDAN GURUR DUYUYORUZ''


''SIRP SİYASETÇİLER, MODERN TÜRKİYE VE OSMANLI DEVLETİ ARASINDAKİ FARKI GAYET İYİ BİLİR''


Saraybosna, 1 Haziran 12 (T.A.K.): Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Türkiye'nin tüm bölgede pozitif değişikliklere yol açan, halkları ve liderleri barıştıran büyük bir güç olduğunu belirtti.


İzzetbegoviç, AA muhabirinin, ''Türkiye-Bosna Hersek ilişkileri, Türkiye'nin Balkanlar'a yönelik faaliyetleri, Sırbistan'da Tomislav Nikoliç'in cumhurbaşkanı seçilmesi, Bosna Hersek'in NATO ve AB'ye üyelik girişimleri ve ülkesinin mevcut durumu'' konularındaki sorularını yanıtladı.


Türkiye'nin Bosna Hersek ve bölgede pozitif bir rol oynadığını vurgulayan İzzetbegoviç, ''Türkiye'yi bilge liderler yönetiyor. Dolayısıyla Türkiye, tüm bölgede pozitif değişikliklere yol açan, halkları ve liderleri barıştıran büyük bir güç'' diye konuştu.


Son zamanlarda yaptığı yatırımlarla Türkiye'nin Bosna Hersek'te daha aktif bir şekilde bulunduğuna işaret eden İzzetbegoviç, şöyle devam etti:


''Sürdürülebilir geri dönüşüm ve tarımın gelişmesi için sadece Boşnaklar'ın değil bütün kesimlerin yararlanabileceği 100 milyon avroluk krediyi onayladılar. Şahsen, Türkiye'nin yaptıklarından daha iyi bir girişim düşünemiyorum. Tüm bölgenin AB ve NATO'ya üye olma süreçlerini destekleyen barışçıl ve huzur sağlayıcı yöntemler kullanmalarının yanı sıra finansal desteklerini de esirgemiyorlar.''


Bazı Sırp yetkililerin Türkiye'nin Balkanlar'a yönelik politikasına olumsuz yaklaşımına da değinen İzzetbegoviç, Sırp siyasetçilerin modern Türkiye ve Osmanlı Devleti arasında farkı ''gayet iyi bildiklerini'' ifade etti.


Böyle bir algının gereksiz ve yersiz olduğuna dikkati çeken İzzetbegoviç, ''Türkiye bölgeye karşı gayet olumlu davranıyor. Bence sonunda bölgedeki ülkeler Türkler'in iyi niyetini anlayacak. Biz Bosna Hersek halkı olarak Türkiye'nin global düzeyde gelişmesinden ve bölgesel lider olmasından, ekonomisini geliştirmesinden ve büyümesinden dolayı gurur duyuyoruz. Türk halkı Bosna Hersek'e her zaman hoş gelmiştir'' diye konuştu.


''20 Senede Katettiğimiz Gelişmeden Memnunum''


Bakir İzzetbegoviç, ülkenin bugün bulunduğu konumu değerlendirirken, Bosna Hersek'in, merhum Aliya İzzetbegoviç'in görmek istediği yerde olmadığını, fakat yine de onun, Bosna Hersek için yaptıkları çalışmaları görse memnun olacağını düşündüğünü söyledi.


Aliya İzzetbegoviç'in gerçekçi bir insan olduğunu belirten Bakir İzzetbegoviç, babasının, Bosna Hersek'teki bunca probleme, dirence ve düşmanlığa karşı bundan çok daha fazlasının yapılamayacağını anlayacağını ifade etti.


Bakir İzzetbegoviç, ''Geçtiğimiz 20 senede katettiğimiz gelişmelerden memnunum. Eğer önümüzdeki 20 sene boyunca böyle devam edersek, bu ülkede yaşamaktan memnuniyet duyacak modern ve Avrupai bir Bosna Hersek ortaya çıkacak'' dedi.


Bosna Hersek nüfusunun yarısını oluşturan Boşnakların, Sırplar ve Hırvatlarla uzlaşmak zorunda olduğunu vurgulayan İzzetbegoviç, zor olmasına rağmen olayların istedikleri yönde geliştiğini söyledi. Boşnakların birlik olması gerektiğinin altını çizen İzzetbegoviç, Bosna Hersek'in bölünmesi, farklı entiteler, ayrılma gibi konuların söz konusu olamayacağını vurguladı.


''BOSNA HERSEK ASLA DAĞILMAYACAK''


Devleti oluşturan 2 entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Başkanı Milorad Dodik'in ''Bosna Hersek'in yavaşça dağılacağı'' yönündeki açıklamalarına da değinen İzzetbegoviç, şunları söyledi:


''Bosna Hersek'in herhangi bir şekilde dağılacağına inanmıyorum. 20 sene önce hem doğudan hem batıdan şiddetli saldırılara maruz kaldık. Her gün onlarca insanın öldüğü zamanda bile dağılmadı Bosna Hersek. Savaşta tüm gerekli malzemelere sahip olan sadece 100 askerimiz vardı. O zaman dağıtamadıkları Bosna Hersek asla dağılmayacaktır. 20 sene önceki Bosna Hersek ve Boşnaklarla ilgili olan her şeyi yok etmek isteyen Zagreb ve Belgrad'a bakarsanız, şimdiki durumun o kadar da kötü olmadığını gözlemleyebilirsiniz.''


Dodik'in, başbakanı olduğu entitedeki kötü ekonomik durumu gizlemek için Bosna Hersek'in bölünmesi hikayelerini anlattığını ifade eden İzzetbegoviç, buna Dodik'in bile inanmadığını, Bosna Hersek'in 1000 yıldır var olduğunu ve yine var olacağını söyledi.


İzzetbegoviç, Bosna'daki Sırp Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını ilan etmek için harekete geçmesi durumunda ne yapacaklarına ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:


''Herşeyden önce Dayton Antlaşması'nın garantisi var, Bosna Hersek'in egemenliğini savunmak zorunda olan ülkeler. Eğer öyle birşey isteniyorsa, bu Karaciç ve Mladiç'in yapmaya çalıştıklarını tekrarlamak demek. Bence öyle bir şeyin tekrarlanmasına kimse cesaret edemez. Olsa bile Boşnaklar yine ülkeleri ve kendileri için savaşacaklar. Hem diplomatik olarak hem de askeri bakımdan.''


''Nikoliç'ten olumsuz bir hamle beklemiyoruz''


Sırbistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimini 1990'lı yıllarda çeşitli savaş suçlarını işleyen Sırp Çetnik hareketini destekleyen Sırp Radikal Partisi'nin eski Başkanvekili Tomislav Nikoliç'in kazanması ve kendisinin bölgedeki ülkelere yönelik politikası konusunda ilk kez konuşan Bakir İzzetbegoviç, şu değerlendirmeyi yaptı:


''Nikoliç, tutum ve duruşlarını çok sık değiştiren biri. Eğer 10 yıl önce konuştuklarına bakar ve şu anki söyledikleriyle kıyaslarsanız, kendisinin aynı kişi olmadığı tespitinde bulunursunuz. Fakat sadece söylemi mi değişti, yoksa tutumunda da bir değişiklik var mı, bunu ileride göreceğiz. Buna göre de kendisine karşı tutumumuzu belirleyeceğiz.''


Bölgedeki ilişkilerin barış ve AB üyeliğine doğru ilerlemeye devam edeceği ümidini taşıdığını belirten İzzetbegoviç, Nikoliç'in Bosna Hersek'i oluşturan 2 entiteden biri olan ve ağırlıklı Sırp nüfusun yaşadığı Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Bosna Hersek'in bir parçası olduğuna ilşkin açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Sırbistan'ın yeni cumhurbaşkanı Nikoliç'ten Bosna Hersek'te istikrarsızlık yaratacak bir hamle beklemediklerini belirten İzzetbegoviç, iki liderin de birbirine yakın oy almasının, Sırpların çoğunun bölgede barış ve istikrardan yana olduğunu gösterdiğini söyledi.


''AB VE NATO ÜYELİĞİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ''


Bakir İzzetbegoviç, Bosna Hersek'in Avrupa Birliği ve NATO üyeliği için yaptığı girişimler konusunda da şunları kaydetti:


''Avrupa Birliği ve NATO, kapılarının Bosna Hersek'e her zaman açık olduğunu söylüyor. Avrupa Birliği ve NATO'ya girme süreci bizim için çok önemli. Bosna Hersek olarak bu yoldaki ilerleyişimiz daha iyiye gidiyor. Avrupa'nın bizden istedikleri ülkenin yararına. Bizden istedikleri bazı şeyler var ve bütün bunları istedikleri için umutsuz değilim. Son zamanlarda gündemde olan Seydiç-Fintsi meselesi. Ben gerçekten bu meselenin halledilmesini istiyorum. Bosnalı Hırvatların durumu da çözülmesi gereken konulardan.''


NATO'nun Bosna Hersek'ten yerine getirilmesini istediği koşullara da değinen İzzetbegoviç, Bosna Hersek ordusunun NATO standartlarına göre yapılandırılacağını ifade etti. İzzetbegoviç, şöyle konuştu:


''İki ay önce Bosna Hersek'in NATO'ya üyelik Eylem Planı Dublin'de onaylandı ve Bosna Hersek'in taşınmaz askeri mülkiyetini teslim etmesi şartı koşuldu. Siyasi açıdan bu mesele çözüldü. Önümüzdeki bir ay içerisinde tamamen halledilmiş olacak. Bosnalı Sırpların lideri Dodik, taşınmaz askeri mülkiyetin komple olarak teslim edilmesini istedi, bu sorunu da yakın zamanda çözeceğimize inanıyorum. Bu yaz NATO uzmanları Bosna Hersek'e gelecek ve bizim yapmamız gerekenleri değerlendirecekler. NATO'ya girebilmemiz için 3-4 sene lazım ama 2014 yılına kadar girmemiz de imkansız değil.''


(AA/HY/GÜR)


 
1 Haziran 2012 Cuma 12:15
Okunma: 703
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu