Ana Sayfa » Kıbrıs » Bozer, İşad Heyetini Kabul Etti

Bozer, İşad Heyetini Kabul Etti

"anayasa Ve Tüm Yasalar Yeniden Düzenlenmeli" .

 
 
Bozer, İşad Heyetini Kabul Etti

Lefkoşa, 1 Şubat 13 (T.A.K): KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Anayasa, kamu yasaları ve tüm yasaların, günün koşullarına ve gerçeklerine göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Bozer, savaştan ve varoluş mücadelesinden çıkmış bir toplum tarafından hazırlanan yasaların günümüz koşullarında problem yarattığını, değişikliğe ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, bugün Metin Şadi başkanlığındaki Kıbrıs Türk İşadamları Derneği heyetini kabul etti.

Kabulde yaptığı konuşmada, ülke yönetiminde geniş katılımlı bir konsensüs sağlanması ve bunun belli bir süre korunması gerektiğini vurgulayan Bozer, "Parlamentoya gelenlerin ortak bir noktada buluşması gerektiği bilincini herkesin kabul etmesi gerekiyor" diye konuştu.

"DÜŞÜNCELERİNE KATILIYORUM"

Bozer, İŞAD'ın düşünceleri ile kendi düşüncelerinin birebir örtüştüğünü söyledi.

Dünyada kalkınmanın devlet eliyle değil, özel sektörle yapıldığına işaret eden Bozer, devletin siyasi arenada kuralları koyarak yol gösterici olması ile bu gelişmenin sağlanabileceğine dikkat çekti.

Bazı adımların atılabilmesinin sağlanması adına talepte bulunulması ve baskıcı olunması gerektiğini kaydeden Bozer, "Attığınız adımlar doğrudur, bir başlangıçtır arkası gelmelidir" diye konuştu.

"YASALAR YENİDEN DÜZENLENMELİ"

KKTC halkının geçmişi bilmesi gerektiğini söyleyen Bozer, olağanüstü koşullardan, savaştan ve varoluş mücadelesinden çıkarak bugünlere gelindiğini anımsattı.

Anayasa ve yasaların da olağanüstü koşullarda yapıldığını, o günün gerçeklerine uygun olduğunu belirten Bozer, "Ancak günümüz koşullarında problem çıkarıyorsa, bugünkü koşullara uyarlayacağız. Temel koşulların gözden geçirilmesi gerekir" dedi.

Bozer, Anayasa, kamu yasaları başta olmak üzere tüm yasaların günün koşullarına ve gerçeklerine göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

"DÜŞÜNCEDE DEĞİŞİKLİK ŞART"

Bozer, bunların gerçekleşebilmesi için Kıbrıs Türk halkının düşünce değişikliğine gitmesi gerektiğini söyledi.

Bireysel düşünce şeklinden genel düşünceye geçilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirten Bozer, "Düşüncede değişiklik şarttır" diye konuştu.

"UZLAŞI KÜLTÜRÜ GEREKLİ"

Siyaset yapma anlayışının değişmesi gerektiğini söyleyen Bozer, uzlaşı kültürünü benimseyerek, eski anlayışların terk edilmesini istedi.

Bir iktidarın uygulamaya koyduğu bir sistemin, başka bir iktidar tarafından değiştirildiğini kaydeden Bozer, sürekli bir 'yapboz yaşandığını' söyledi.

Yönetimde geniş katılımı bir konsensüs sağlanarak, bu durumun belli bir süre korunmasının gerektiğini vurgulayan Bozer, "Parlamentoya gelenlerin ortak bir noktada buluşması gerektiği bilincini herkesin kabul etmesi gerekiyor" diye konuştu.

Anavatan Türkiye'nin, KKTC'ye mali protokolle 2 milyon dolar katkı sağladığını belirten Bozer, bu şansın iyi kullanılması gerektiğini vurguladı.

ŞADİ: KISIR DÖNGÜNÜN MİMARI YASALAR DEĞİŞMELİ

Kıbrıs Türk İşadamları Derneği Başkanı Metin Şadi de, ülkenin içinde bulunduğu zorlu süreçten en hızlı ve büyük yara almadan geçmesi konusundaki görüşlerini anlatmak adına siyasilerle görüşme yaptıklarını söyledi.

Şadi, Bozer'i de bu çerçevede ziyaret ettiklerini ifade etti.

Şadi, "Tüm paradigmalar yani statüko yıkılırken, sancılı ve sıkıntılı yollardan geçilir, biz içinden geçtiğimiz sürece böyle bakıyoruz" dedi.

Seçim sistemi ve yönetim şeklinin değişmesi gereken en önemli unsurlar olduğuna vurgu yapan Şadi, Siyasi Partiler Yasası ile Meclis İç Tüzüğü'nde de değişiklik yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Şadi, yasalar ve sistemin, kötü yönetim ve kısır döngünün mimarı olduğunu iddia etti.

Şadi, sistemin ve yasaların milletvekilleri tarafından Meclis'te değiştirilebileceğini söyleyerek, Meclis Başkanı ve milletvekillerine büyük görev düştüğünü kaydetti.

"EKONOMİK PROTOKOL ÖNEMLİ"

Şadi, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan Ekonomik ve Mali Protokol'ün ülkenin ilerlemesi ve kalkınması sürecinde önemli rol oynayacağına inandıklarını belirtti.

Protokoldeki bazı unsurların irdelenmesi gerektiğini söyleyen Şadi, bunu yapabilecek güçlü bir liderliğe ve istikrarlı bir yönetime ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Şadi, hükümetin son dönemde yaptığı istihdamları da eleştirdi.

(GÖZ/KAR)   FOTOĞRAFLI

 
1 Şubat 2013 Cuma 12:37
Okunma: 516
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu