Ana Sayfa » Kıbrıs » Bozer,Çiçek İle Biraraya Geldi

Bozer,Çiçek İle Biraraya Geldi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Rumların, Kıbrıs'ın Tamamını Temsilen AB Dönem Başkanlığını Üstlenecek Olmasını, Türkiye'nin Asla Kabul Edemeyeceğini Söyledi.

 
 
Bozer,Çiçek İle Biraraya Geldi
ÇİÇEK: ''RUMLARIN, ADANIN TAMAMINI TEMSİLEN DÖNEM BAŞKANLIĞINI ÜSTLENECEK OLMASI, TÜRKİYE'NİN ASLA KABUL EDEMEYECEĞİ BİR DURUMDUR''

''KIBRIS İHTİLAFI BAZI ÜLKELER AÇISINDAN İSTİSMAR EDİLEN BİR KONUDUR ANCAK BU MASKE DÜŞMÜŞTÜR''


BOZER: ''ANAVATANIMIZIN, BİZİM DIŞ DÜNYAYA KARŞI VERDİĞİMİZ DİPLOMATİK MÜCADELEDE DAHA DA YOĞUN ŞEKİLDE YANIMIZDA OLMASINI ARZU EDİYORUZ''


''SANKİ BİR POLİTİKA OLARAK, MASA BAŞINDA MAHKUM EDİLMEK İSTENİYORUZ GİBİ BİR POZİSYON VAR''


Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer de, Kıbrıs konudaki görüşmelerin 40 yıldır devam ettiğini, soruna çözüm bulma noktasında, çok arzu etmelerine, samimi olmalarına ve dünya kamuoyunda da bunu kanıtlamalarına rağmen, Kıbrıs Türklerinin haklarının ısrarla verilmediğini söyledi.
Ankara’da resmi temaslarda bulunan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer ve beraberindeki heyet, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile bir araya geldi.

Çiçek, yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kıbrıs arasında devletten devlete, parlamentodan parlamentoya ilişkinin ötesinde, bir kardeşlik ilişkisi olduğunu ifade etti.

2012 yılının, Kıbrıs'ta kalıcı barışın tesis edildiği bir yıl olmasını dileyen Çiçek, ''Sizler ve bizler, adada kalıcı bir barış olsun diye çok uğraştık. Yeri geldi fedakarlık yaptık. Ancak tek taraflı bir şekilde sonuç elde etmek mümkün olmuyor'' dedi. Çiçek, Kıbrıs Türk'ünün varlığını sürdürebilmesi noktasında Türkiye'nin her zaman kardeşlerinin yanında olacağını vurguladı.

KKTC'nin su ihtiyacının karşılanmasına ilişkin tasarının dün Genel Kurulda kabul edilerek yasalaştığını anımsatan Çiçek, bunun, KKTC'nin ekonomik açıdan gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi. Çiçek, projenin ayrıca, ''anlamak isteyenler bakımından anlamlı bir proje'' olduğunu dile getirdi.
KKTC ile parlamentolar arası ilişkileri bu dönem daha fazla yoğunlaştırmak istediklerini anlatan Çiçek, şunları söyledi:

''Türkiye'de bir anayasa çalışması yapıyoruz. Bu önemli. Şu günlerde kısmi de olsa Meclis İçtüzüğü meselesi bizim de gündemimizde. Biliyoruz ki İçtüzük sorunu sizin açınızdan da var. Sizin bakımınızdan, muhalefetin de iktidar tecrübesini yaşamış olması bir avantajdır. Bu zannediyorum sorunların çözümünde, olaylara bakışta bir kolaylık da getiriyordur. Bizim de sizin de bir kısım meselelerimiz partiler üstü bir meseledir. O açıdan baktığımızda, sorunları çözmek daha kolay olacaktır.

İşlerin süratli götürülmesi bakımında hükümetlerin çabalarına paralel parlamentolardan da bir kısım reformların geçmesi gerekiyor. Bir kısım kararların süratle alınması gerekiyor ki alınan tedbirler eş zamanlı olarak daha fazla fayda temin etsin. Bu sorunların çözümü noktasında parlamento olarak sizlere yardımcı olmayı ümit ederiz.''

''AB, RUMLARI ŞIMARTTI'

Ocak ayının Kıbrıs müzakereleri açısından önemli bir ay olduğunu belirten Çiçek, bu konunun artık bir şekilde sonlanması gerektiğine işaret etti. Türkiye olarak, sorunun mutlu bir şekilde sonlanmasını arzu ettiklerini anlatan Çiçek, adil ve kalıcı bir barış istediklerini ve bunun şartlarını da her zaman ifade ettiklerini kaydetti.
Adadaki Türklerin azınlık değil eşit halk olduğunu vurgulayan Çiçek, ''İki ayrı devlet, halk ve demokrasi var.

Türkiye'nin garantisi de göz ardı edilecek bir husus değildir. Bu işin önemli ayaklarından biridir. Buradaki kardeşlerimiz bir daha 1974 öncesine dönemez. Yapılacak barış, bütün bunları garanti altına alan bir barış olmalıdır. Eğer Rum tarafı ipe un sermezse bu mümkündür'' diye konuştu.

Rum tarafının şımartıldığını, bunun en büyük sorumlusunun da AB olduğuna dikkati çeken Çiçek, şunları söyledi:
''Biz AB'yi bir değerler bütünü olarak kabul ettik. Bunun içinde demokrasi, insan hakları, özgürlükler ile ahde vefa ve verilen sözleri tutmak var. AB üyeleri, 26 Nisan 2004'de verdiği sözün arkasında durmamıştır. Anlaşılıyor ki AB, zaman zaman verdiği sözlerde durmayacaktır. Sorunlu bir ülkeyi, adanın tamamını temsilen üye olarak içine almanın da vebali ve günahı AB'ye aittir. Kendi sorumluluklarını şimdi size, bize ciro etmeye çalışıyorlar. Kıbrıs ihtilafının arkasında bazı ülkeler kendi politikalarını sürdürmeye çalışıyorlar. Kıbrıs ihtilafı, bazı ülkeler açısından istismar edilen bir konudur, ancak bu maske düşmüştür.

Türkiye şöyle bir açmaza gelmez: 'Ya Kıbrıs ya AB' gibi bir ikilemin içerisine biz Türkiye olarak girmeyiz. Türkiye'de hükümetler ister tek başına ister koalisyon olsun Kıbrıs bizim milli davamızdır. Bu nedenle bugünkü durum da devam edemeyeceğine göre, bu ay yapılacak müzakereler ve arkasından gelişecek durum, bu işe ümit ederiz ki bir nokta koymayı mümkün kılar. Bunun anlaşarak, uzlaşarak barış içinde bir nokta olmasını arzu ederiz. Kaldı ki bu yılın ikinci yarısında Rumların, adanın tamamını temsilen dönem başkanlığını üstlenecek olması Türkiye'nin asla kabul edemeyeceği bir durumdur. Bunu da baştan ifade ettik.''

BOZER: ''MASA BAŞINDA MAHKUM EDİLMEK İSTENİYORUZ''

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer de Kıbrıs konudaki görüşmelerin 40 yıldır devam ettiğini, soruna çözüm bulma noktasında, çok arzu etmelerine, samimi olmalarına ve dünya kamuoyunda da bunu kanıtlamalarına rağmen, Kıbrıs Türklerinin haklarının ısrarla verilmediğini söyledi. Rum tarafına ise bütün kapıların açıldığını belirten Bozer, şöyle devam etti:

''Dünya kamuoyunda onlar hep yasal biz ise hep gayri yasal durumda tutulmaya çalışılıyoruz. Bunlar bizi haliyle çok üzüyor. İhtilaflı bir adadaki iki eşit taraftan birisi AB'ye üye yapılıyor ve onların yaşamsal statüleri yükseklere taşınırken Kıbrıs Türk halkına verilen sözler yerine getirilmiyor. 26 Nisan 2004 tarihinde Kıbrıs Türk halkı üzerinde ambargoların kalkacağı noktasında konsey kararı vardı. Ancak bize verilen sözler yerine getirilmedi. Bu durum, Kıbrıs Türk toplumu üzerinde bunalım yaratıyor.

Anavatanımızın, bizim dış dünyaya karşı verdiğimiz diplomatik mücadelede hep yanımızdaydı ama daha da yoğun şekilde yanımızda olmasını arzu ediyoruz. Çünkü önümüzdeki süreç bu noktada kritiktir. 'Eksik mi yapılıyor ?' Hayır hiç eksik yok. Benim söylemeye çalıştığım, daha da gayretli olma noktasında bir temennidir. KKTC olarak, bizi anlamakta zorlanan dünyaya karşı kendimizi ısrarla
ve inatla anlatmak durumundayız ve haklarımızı yılmadan, usanmadan savunmak durumundayız.

Bize haklarımız verilmiyor. Sanki bir politika olarak, masa başında mahkum edilmek isteniyoruz gibi bir pozisyon vardır. Bu sorunu da el birliği ile aşmamız gerekir.''
Kıbrıs çevresinde doğalgaz ve petrol aramaları konusuna değinen Bozer, ''Bu zenginlikler konusunda Rumlarla bir anlaşmaya varmamız artı mı getirecek yoksa bizi daha da ayrıştıracak mı noktasında ciddi tereddütlerimiz var. Ümit ederim ki bizi birleştirme noktasında katkısı olsun ama tereddüt odur ki zenginlikleri tek taraflı elde edip onu kullanmak barışa ve çözüme varma adına engel teşkil edebilecek bir pozisyonu da ortaya çıkarabilir'' diye konuştu.

Anayasa değişikliği ve Meclis İçtüzüğü konusunun kendi Meclislerinin de gündeminde olduğunu anlatan Bozer, Anayasa değişikliği konusunda, her maddeyi referanduma sunmaktansa bir defalığına referanduma gitmeleri gerektiğini söyledi.

Görüşmeye, Cumhuriyeti Meclisi Başkanlık Divanı üyeleri ile TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Türkiye-KKTC Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri de katıldı. Görüşmede KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı da hazır bulundu.
 
5 Ocak 2012 Perşembe 16:08
Okunma: 570
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu