Ana Sayfa » Kıbrıs » "British Culture College" KKTC'de

"British Culture College" KKTC'de

Uluslararası bir eğitim kuruluşu olan “Culture Colleges” Türkiye’den sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de eğitim alanında faaliyetlerine başladı.

 
 

Sınıflarında 2 öğretmeni ile, akıllı tahtalarla eğitim yapılan , çifte diploma veren yeni bir kolej Lefkoşa’da eğitim yaşamımıza katılıyor

Uluslararası bir eğitim kuruluşu olan “Culture Colleges” Türkiye’den sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de eğitim alanında faaliyetlerine başladı.

Türkiye’de başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere pek çok büyük yerleşim biriminde “ American Culture Colleges”, işinsanı Mahmut Hüdaverdi’nin girişimleri ile Lefkoşa-Hamitköy’de anaokul-ilkokul eğitimi ile işe koyuluyor.

Hedef ise kısa süre sonra ortaokul-lise eğitimi verecek bir koleji ülkemize kazandırmak.

Okulun Direktörü Mahmut Hüdaverdi temel yaklaşımlarını şöyle özetledi:

“ Çocuklarımız bizim canlarımız.Onlarla nefes alır, onlarla yaşarız.Onların en iyi , en güzel yerlere gelmesini, en güzel yaşamı sürmelerini, çok mutlu olmalarını isteriz.Bu amaçlar doğrultusunda onlara sağlayabileceğimiz en değerli katkı eğitim ve kültürdür.Farklı, ileri ve garantili bir eğitim için , güçlü, deneyimli bir kadro ve dünyaca ünlü bir markaile sizler için hizmet yarışındayız.

Hedefimiz kendi öz kültürümüzden kopmadan çağdaş eğitim almış, kültürün mutlu bir yaşamın olmazsa olmazı olduğunu kavramış, toplum yaşantısına, ülkesine, dünyaya kolayca uyum sağlayan, başaran, öz güveni yüksek bireyleri siz ailelerimize, ülkemize kazandırmaktır.”

Her sınıfta 2 öğretmen

Mahmut Hüdaverdi nasıl bir yol izleyerek öğrencilerine eğitim vereceklerini anlatırken ise şunları söyledi:

“ Anaokul ile ilkokulumuzdaki her sınıfta, birisi Türkçe bilen diğeri İngilizceyi ana dili olarak kullanan olmak üzere iki öğretmenimiz görev yapmaktadır.Bu sayede çocuklarımız aynı süreçte hem yaşamları için gereken bilgileri ders olarak alıyorlar, hem de hayatın olağan akışı içinde İngilizce öğreniyorlar. Uyguladığımız iki öğretmenli, eğitim yöntemiyle çocuklarımız İngilizce eğitimini bir ders olarak görmüyor, günlük yaşantılarının bir parçası olarak algılıyorlar.

Çifte diploma olanağı

British Culture Collge’in diğer biz özelliği de “öğrencilerin İngilizce dilinde çifte diploma ( Dual Skills Diploma in English) alma olanağına sahip olmalarıdır.

Ancak çifte diploma almak isteyen öğrenciler her eğitim-öğretim yılı sonunda iki hafta sürecek eğitim kamplarına katılmak durumundadır.Öğrenciler bu eğitimler sonunda alınan müfredata uygun derslerle seçmeli derslerden gelişim testlerine girmektedirler.Bu testleri başarı ile geçenler ikinci diplomayı almaktadırlar.

Uluslararası standartlarda eğitim

British Culture College Direktörü Mahmut Hüdaverdi, “ okul öğrencilerine uluslararası standartlarda eğitim vermenin gözettikleri konuların başında geldiğini belirtti.

Hüdaverdi sözlerini şöyle sürdürdü;

“Avrupa Konseyi tarafından alınan kararlarla bir çok konuda olduğu gibi eğitim konusunda da standartlaşmaya gidilmektedir.Bu bağlamda İngilizce eğitiminde de ortak satandartlara ijtiyaç duyulmuş“Avrupa Dil Portfolyosu”oluşturulmuştur. Bu portfolyo “ Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı’na” dayalı bir değerlendirme sistemidir ve okulumuz bu sistemi uygulayacaktır. “ Öğrenen Özerkliği” ve “ Kendini Değerlendirme “ bu portfolyonun dayandığı temel eğitim kavramlarıdır. Her öğrencimiz bu sürece girer ve dil yeterliliklerini “ Avrupa Dil Portfolyosu “ile belgeler. British Culture College ülkemizde Avrupa Birliği onaylı bu programı uygulamaya yetkili bir eğitim kurumudur.

Aklıı tahta, akıllı defter-kitapla eğitim

Mahmut Hüdavedi British Culture College’in öğrencilerle yönelik diğer önemli hizmetleri ise şöyle sıraladı:

“Anaokulumuz ile ilkokulumuzda her sınıfta akıllı tahtalarla eğitim yapılmaktadır. Öğrencilerimize içinde konu anlatımları, örnek sorular ve ödevler bulunan akıllı kitaplar ve defterler verilmektdir. Konuşan , öğrencilerimize görüntü sunan kitaplar akılı tahta ile bire bir uyumludur.. Bu kitaplar sayesinde öğrencilerimiz 3 boyutlu görsel efektli filmler izleyebilmekte ve ele alınan konuları çok daha erken, çok daha etkili bir şekilde öğrenebilmektedir.

Uluslararası sınav merkezi

British Culture College ayrıca bir uluslararas sınav merkezi konumundadır. GET ( Global English Test) , STARTERS , MOVERS gibi ana ve ilkokul seviyesindeki çocuklara uluslararası alanda yapılmakta olan İngilizce Yeterlilik Sınavları okulumuzda yapılmakta ve başarılı öğrencilerimize sertifika verilmektedir.

Öğrencilerin sağlıklı gelişimini takip sistemi

Bizim için en önemli şey sağlıklı gelişim , eğitim ve kültürdür. Okul eğitim saatleri içerisinde pedagog ve beslenme uzmanlarımız tam gün olarak çocuklarımıza hizmet vermektedir.Öğrencilerimizin eğitim düzeyi pedagojik takibi ve fiziksel   gelişimi sürekli kontrol altında tutulmakta ve düzenli olarak gerek yazılı bildirimler gerekse web sitemizin şifreli öğrenciye özel kısımları vasıtasıyla siz ailelerimize rapor edilmektedir.

Ailelerle sürekli diyalog

Öğrencilerimizin skolyoz,obezite,omuz düşüklüğü, sağlıksız beslenme sorunları yaşamamaları için gereken takipler titizlikle yapılmakta ve sağlıklı gelişim için ailelerimizle birlikte hareket edilmektedir.

Yurt içi ve yurt dışı gezi programları

Çocuklarımız ülkelerini, sahip olduğumuz kültürel-sanatsal, tarihi ve doğal değerleri iyi tanımalı bilmelidir. Buna ek olarak çocuklarımızın Türkiye’yi, bölgemizi, Avrupa’yı tanımalarına da büyük önem vermekteyiz. Neden? Çünkü biz özünü bilen, özünden kopmayan ancak dünyalı çocuklar yetiştirmek iddiasındayız. Bu çerçevede eğitim yılı içerisinde en az 4(dört) kez yurt dışı gezi programları düzenlemeyi planlıyoruz. Bu gezilere dileyen velilerimiz çocukları ile birlikte katılma imkanına da sahip olmaktadır.

Spor ve etkinliklere özel önem

Çocuklarımızı sadece birer bilgi küpü haline getirmek doğru değildir. Onların yaşamdan keyif almaları için , ruhsal ve fisiksel gelişmelerini sağlamak adına yapmamız gerekenler de vardır.British Culture College bunun için çocuklarımızın spor yapmasına sanatsal ve kültürel etkinliklerin birer parçası olmalarına büyük ağırlık vermektedir.

 


 
11 Eylül 2016 Pazar 15:34
Okunma: 924
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu