Ana Sayfa » Kıbrıs » BRTK’nun 50. yılını kutlarken hükümeti göreve davet ediyoruz

BRTK’nun 50. yılını kutlarken hükümeti göreve davet ediyoruz

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti BRTK'ya yönelik bir basın açıklaması yayınladı.

 
 
BRTK’nun 50. yılını kutlarken hükümeti göreve davet ediyoruz
Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti BRTK'ya yönelik bir basın açıklaması yayınladı.

işte o açıklama:


Bayrak Radyosu demek, Rumlar’ın Kıbrıs Türkü’nü yok etme planlarını uygulamaya koymaları karşısında Kıbrıs Türkü’nün  direnişi, mücadelesi demektir.

Bayrak Radyosu’nun özünü oluşturduğu Bayrak Radyo Televizyon Kurumu ise, Milli Mücadele, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu ve yüceltilmesi, Kıbrıs Türk Halkı’nın refah ve güvenceli geleceği demektir. Gazeteciler Cemiyeti olarak, bu tarihi Kurum’a karşı sorumluluğumuz gereği günümüzde Kurum’da yaşanan gerçekleri dile getirmek zorundayız.

50 yaşına giren Bayrak Radyo Televizyon Kurumu ne yazık  ki şu anda rayından çıkarılmış durumdadır. BRTK’da tarafgir, kötü bir idare vardır.BRTK personelinin çoğunluğu gidişattan memnun değildir. Mutlu bir azınlık ile BRTK Müdürü istedikleri kadar şov yapmaya çalışsın gerçekler ortadadır.

UBP’nin o dönemdeki Genel Başkanı, Başbakanı Sayın İrsen Küçük’ün tercihi ile müdürlük görevine getirilen müdürün tüm kesimleri kucaklamakta olduğu iddiaları doğru değildir. BRTK şu anda programlara çağrılan konuk yapısı, üretilen programların içeriği  bakımından kimi zaman sinsi, kimi zaman ise açıkça belirli bir düşünce ve hedefe hizmet etmektedir.

BRTK’nın niçin kurulduğu, ne yaptığı, bugünkü görevinin ne olduğu göz ardı edilerek Kurum’un ellinci yılının balonlarla simgelenmeye çalışılması “gelenenkten, geleceğe” gibi, bir  siyasi partimizin sloganını çağrıştıran, o partiye yaranma çabası kokan bir anlayışla 50’nci yıl kutlamalarının yapılmaya çalışılması tam bir skandaldır. O siyasi partimizin buna ihtiyacı olmadığından eminiz ama BRTK’yı yöneten zihniyetin dün ne yaptığını unutarak bugünkü iktidara yaranma ihtiyacı dikkat çekicidir.

BRTK’da iç huzursuzluk hat safhadadır. Şu anki müdür, yetişmiş , ehil bazı kişileri görev yaptıkları amirliklerden sorumluluklardan sırf kendisine biat etmedikleri, Gazeteciler Cemiyeti yönetminde görev aldıkları ve/veya siyasi hesapları yüzünden görevden almış kendine yakın kişilerden oluşan bir idare yaratmıştır. Personelin müdürün yaptığı hakaretlerden, aşağılamalardan, işten atma tehditlerinden dolayı yoğun şikayet ve tepkisi vardır. Sayın Müdürün kendi internet sayfası ve açık ve/veya gizli görev yaptığı gazete için özel gayretler sarfettiği, bunlardan özel menfaatlar sağladığı  ise Kurum içinde medya camiamızda BRTK müdürlüğü makamı gibi önemli bir makamı ciddi şekilde yıpratacak biçimde konuşulmaktadır. Hükümet bu gidişata dur demeli gereken adımları ivedilikle atmalıdır.Hükümet kuruluşundan bu yana 3 aya yakın bir sure geçmesine rağmen  BRTK’daki yanlışların giderilmesi sağlayacak, kendisinin taşın altına elini soktuğu güvencesini verecek, sorumluluk üstlendiğini ortaya koyacak  bir görevlendirme yapmaktan kaçınmıştır.Hala , istifalara rağmen BRTK Yönetim Kurulu’na hükümetin yapacağı görevlendirmeler gerçekleştirilmemiştir. Müdür, Yönetim Kurulu’nda karara bağlanması gereken birçok konuda keyfi kararlar vermekte ve uygulamaktadır.

BRTK Yasası’nın geleceği meçhuldur. KKTC’dekitüm geçiciler bir şekilde kadrolanmıştır ama BRTK personelinin yaklaşık % 75’i 20 yıla yakın bir süredir sözleşmeli, kaşiyeli statüsünde tutulmaktadır. BRTK personelinin güvenceli çalışma istemine verilen yanıtlar tatmin edici değildir. BRTK personeli aylardır ek olarak verdiği emeğinin karşılığını alamamaktadır. Müdür kendisine “ek mesai ödemeleri ne oldu” diye soranlara “ dua edin maaşlarınızı alasınız” yanıtı vermektedir.

BRTK kendisine bağlı olduğu için Sayın Başbakan’a çağrıda bulunuyoruz; Sayın Özkan Yorgancıoğlu bir an önce gereğini yaparak BRTK personeline güvence sağlayınız, Kurum’u tarihini unutmadan çağdaş, demokratik, gerçekten tüm kesimleri kucaklayan, Kuzey Kıbrs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin kamusal radyo-televizyon yayını yapan saygın bir kuruluşu haline gelmesi için çalışacak bir yönetim oluşturunuz.

BRTK, Kıbrıs Türk Halkı’nı aynı ideallerde birleştiren, eğitim, eğlence, haber verme işlevlerini çağdaş radyo-televizyonculuk anlayışı ile yerine getirebilen bir kurum olmalıdır.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti
 
15 Aralık 2013 Pazar 13:21
Okunma: 996
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu