Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Brüksel: "maraş'ın İadesi Kapsamlı Çözümün Parçasıdır"

Brüksel: "maraş'ın İadesi Kapsamlı Çözümün Parçasıdır"

Füle Ve Arkadaşları Rum Yönetimi'nin, Strateji Belgesine Maraş'ın Bm'ye Verilmesi İfadesinin Eklenmesi Talebini Reddetti.

 
 
Brüksel:
"KIBRIS'IN KUZEYİNİN TAYVANLAŞTIRILMASINI İSTEYEN DE BÜRKSEL'DİR"


"BARROSO VE FÜLE HERHANGİ BİR ÇÖZÜM İÇİN, OKUMA MANTIĞINA BİLE GİRMEDEN, MÜKTESEBATA UYGUNDUR DİYECEK"


AB ÇEVRELERİ: MARAŞ ÖNERİSİNİN ŞANSI OLABİLMESİ İÇİN ERCAN HAVAALANI'NA MEŞRUİYET KAZANDIRILMASI EŞLİK ETMELİDİR"


Lefkoşa, 20 Ekim 13 (T.A.K.): Rum yönetiminin, Türkiye'nin ilerleme raporuna; kapalı Maraş kentinin BM'ye verilmesi ifadesinin eklenmesi için kulis yaptığı, ancak AB'nin genişlemeden sorumlu komiseri Stefan Füle'nin buna izin vermediği haber verildi.


Fileleftheros "Stefan Füle Maraş İçin 'Kepenkleri Kapattı'... Komisyon Fileleftheros'a: Maraş 'Kapsamlı Çözümün' Parçasıdır' Dedi" başlığıyla aktardığı Brüksel çıkışlı haberinde, Füle ve yakın çalışma arkadaşlarının Rum yönetiminin, 550 sayılı Güvenlik Konseyi kararına dayanılarak Maraş'ın BM'ye verilmesi ifadesinin ilerleme raporuna eklenmesi yönündeki sondajlarını reddettiğini yazdı.


Füle'nin yakın çalışma arkadaşlarının, Türk tezini benimseyip Maraş'ın yasal sakinlerine iadesinin kapsamlı çözümün parçası olduğuna, bu nedenle Güven Yaratıcı Önlem olarak kaydedilemeyeceğine vurgu yaptıklarına işaret eden gazete, özetle şu detayları verdi:


" Gazetemiz bu yöndeki bilgileri Stefan Füle'nin sözcüsü Peter Stano'ya ileterek Komisyon'un tezini netleştirmesini istedi. Sözcü Füle'nin güttüğü tavrı yorumlamaktan kaçındı, ancak Komisyon'un, kapalı Maraş'ın iadesiyle ilgili tezinde netti: 'Mağusa-kapalı Maraş'ın yasal sakinlerine iadesi, iki toplumun BM himayesinde kapsamlı çözüm müzakerelerinin bir parçasıdır' dedi. Bu açıklama ile Komisyon'un aslında tamamen Ankara'nın tezlerini benimsediği ve Lefkoşa'nın önerilerini ortada bıraktığını açıkça ortaya koydu. Sözcü, konuya çözüm bulmanın iki toplum liderine kalmış olduğunu da sözlerine ekledi.


Peter Stano'ya sorduğumuz soruları ve aldığımız yanıtları kelime kelime aktarıyoruz:


Soru: Komisyon'un işgal altındaki kapalı Maraş kentiyle ilgili tutumu nedir? Güvenlik Konseyi'nin 550 sayılı kararı uyarınca iade edilmeli midir, yoksa Türkiye'nin iddia ettiği gibi kapsamlı çözümün parçası mı görüyorsunuz?  Yine öğrendiğimiz kadarıyla Kıbrıs tarafı Komisyon'dan, Maraş meselesinin Türkiye'nin ilerleme raporuna, aday ülkenin yükümlülüğü olarak konulmasını istedi. Bu bilgileri doğrular mısınız ve Maraş meselesi neden ilerleme raporuna girmedi?


Komisyon'un cevabı: Mağusa Maraş'ın yasal sakinlerine iadesi, BM himayesinde iki toplum arasındaki kapsamlı çözüm müzakerelerinin parçasıdır. Maraş'ın iadesi konusunda bir anlaşmaya varmak iki toplum liderine kalmıştır. Bu mesele Kıbrıs sorununa kapsamlı bir hal çaresi bulunması gereğini bir kez daha göstermektedir.


FÜLE'NİN RUM TALEPLERİNİ REDDETME SEBEPLERİ


Komisyon'un ve genişlemeden sorumlu komiser Füle'nin tavrının iki ana sebebi var:


1-Kıbrıs hükümeti Füle'den, bir yandan Mağusa Limanı'nın doğrudan ticarete (Kıbrıs Cumhuriyeti bypass edilmeden ve sahte devletin tanınması söz konusu olmadan) açılması ve bir yandan da Türk müzakere başlıklarının açılmasına karşılık Maraş'ın iade edilmesi önerisini Türkiye'ye iletmesini istemişti.  Ancak Lefkoşa maalesef önerisine yalnız Türk tarafını değil bunun ileticisini, yani Füle'yi de ikna etmeyi başaramadı. Füle bu konuda tamamıyla Türk tarafının tezini benimsedi. Tam olarak ne olduğunu bilebilecek durumdaki çevreler Fileleftheros'a, Füle'nin Lefkoşa'nın önerisini Ankara'ya, içeriğine hiçbir şekilde inanmadan götürdü. Aynı bilgilere göre Brüksel Timbu (Ercan) Havaalanı meşruiyet kazanmadan Lefkoşa'nın önerisinin Ankara açısından görüşülecek hiçbir perspektifi olmadığı kanaatindedir.


2-Başkan Anastasiadis Avrupa Birliği'nin, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına, müzakerelerde itibar sahibi bir siyasi kişilikle çok yoğun katılmasında ısrar etti. Komisyon'un Kıbrıs sorununda 2004'ten bu yana benimsediği tezler ortadayken, müktesebattan daimi sapmaları bile kabul ediyorken Başkan Anastasiadis'in Brüksel'in müzakerelere bu kadar yoğun müdahil olmasındaki ısrarı soru işaretleri yarattı.


"KIBRIS'IN KUZEYİNİN TAYVANLAŞTIRILMASINI İSTEYEN DE BÜRKSEL'DİR"


Kıbrıs'ın Kuzey kesiminin Tayvanlaştırılmasını isteyen (ve bunu söyleyen) de Brüksel'dir.  BM Güvenlik Konseyi'nin 550 sayılı kararını benimsemeyip tamamen Türk tezlerini benimseyen de Brüksel'dir. Çözümün içeriğiyle ilgilenmeyip, hemen şimdi müzakere ve çözüm isteyen de Brüksel'dir. Müzakerelerin zemininin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin federasyon devletine dönüşmesi için mücadele eden Lefkoşa'nın ayağının altından halıyı çeken de Brüksel'dir. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tek yanlı dondurduğu Türk müzakere başlıklarının açılmasını alenen isteyen ve bu yönde baskı yapan da Brüksel'dir.


"BARROSO VE FÜLE HERHANGİ BİR ÇÖZÜM İÇİN, OKUMA MANTIĞINA BİLE GİRMEDEN, MÜKTESEBATA UYGUNDUR DİYECEK"


Bütün bunlar biliniyor da Kıbrıs hükümeti (yalnızca bu hükümet değil diğer bütün hükümetler de) Lefkoşa'nın AB'nin müzakerelerdeki rolünün yükseltilip güçlendirilmesini isteme nedeni konusunda Brüksel'le ilgili durumu düzeltmeyi başaramıyor mu? AB merkezindeki çevreler böyle bir durumda Sayın Barroso ve Sayın Füle'nin Kıbrıs sorununa bulunacak herhangi bir çözüm için, sunulacak planı okuma mantığına bile girmeden,  müktesebata uygundur diyeceği görüşünde. Tam da Günter Verheugen'in söylediği gibi: Verheugen müktesebatın istendiği gibi uzayıp büzüşebilen bir lastik olduğunu söylemişti. Muhtemelen en samimi olanı, Genişleme Komiseri görevi sırasında, Kıbrıs'taki iki taraf bir çözümde anlaşırsa o zaman AB çemberi bile kare haline getirebilir demişti.


AB ÇEVRELERİ: MARAŞ ÖNERİSİNİN ŞANSI OLABİLMESİ İÇİN ERCAN HAVAALANI'NA MEŞRUİYET KAZANDIRILMASI EŞLİK ETMELİDİR"


AB'deki çevreler 'Lefkoşa'nın Maraş'ın iadesi önerisinin şansı olabilmesi için öneriye, (tam da Ankara'nın istediği gibi) Ercan (Timbu) Havaalanı'na meşruiyet kazandırılması eşlik etmelidir' diyorlar. 'bu unsurlar (elements) Maraş, doğrudan ticaret (işgal altındaki limanlardan), Ercan; Kıbrıs sorununun çözümüne çerçeve teşkil edebilir.' Yine Brüksel'deki aynı çevreler 'bütün bu unsurlar masadadır ve anladığımız kadarıyla kimse tarafından reddedilmediler, hep birlikte iki tarafın tezlerini kapsayacak payda olabilirler' dediler."


(ŞA/KAR)


 
20 Ekim 2013 Pazar 12:39
Okunma: 966
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu