Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Brüksel'de Korku Filmi...

Brüksel'de Korku Filmi...

Avrupalılardan Rum Tarafına Euro'dan Atma Ve İflas Şantajı .

 
 
Brüksel'de Korku Filmi...
LAGARDE "İKİNCİ DEFA SALAK KONUMUNA DÜŞMEK İSTEMİYORUM"...


ANASTASİADİS "İSTİFA EDERİM, 45 GÜN KIBRIS'TA MUHATAP BULAMAZSINIZ"


"PAZARTESİ AVRUPA'DA TATİL DEĞİL, BANKALARINIZ DEVLETİNİZLE BİRLİKTE İFLAS EDECEK"


SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI KÖŞK'TE TOPLANIP ANASTASİADİS'TEN SÜREKLİ BİLGİ ALDI


EURO GRUBU'NUN ONAYLAMASI BEKLENEN İLKE ANLAŞMASININ GENEL HATLARI


Lefkoşa, 25 Mart 13 (T.A.K.): Güney Kıbrıs'ın kurtarılması maksadıyla dün defalarca ertelendikten sonra 1.15'te Brüksel'de başlayan Euro Grubu'ndan sabahın erken saatlerinde anlaşma çıktı. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Rum Başkanlık Köşkü'nde toplanan siyasi parti liderlerine sürekli bilgi verdiği toplantı süresince, Güney Kıbrıs'a Euro'dan atılma "şantaj ve baskısı" yapıldığı haber verildi.


Fileleftheros "Şantajların Omuz Verdiği Korku Filmi... Gece Boyu Müzakere - ELA İçin 9,2 Milyar Euro Donuyor... Mevduatlara Derin Katı Tıraş" başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde dün gece boyu süren toplantı sırasında Rum tarafına, Euro'dan çıkış konusunda baskı ve şantaj yapıldığını, Anastasiadis'in peş peşe temaslarda bulunduğunu, önerilerin havada uçuştuğunu ve Troyka'nın en üst düzeyde, uç/aşırı ve kanlı senaryolar önerdiğini yazdı.


Habere göre Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Laiki Bankası'nın Olağanüstü Likidite Mekanizması'ndan (Emergency Liquidity Assistance-ELA) almış olduğu 9,2 milyar Euro'yu "Kıbrıs Bankası"nın üstlenmesini talep etmesi gecenin en büyük anlaşmazlığını oluşturdu.


IMF'nin bu talebinin iki büyük Rum bankasını matematiksel olarak tasfiyeye sürükleyecek bir şey olduğuna dikkat çeken gazete nihayetinde, bu meblağın dondurulmasına karar verildiğini, böylece "Kıbrıs Bankası"na likidite olanağı tanındığını belirtti.


Sabahın ilk saatlerinde Euro Grubu toplantısı öncesinde ayrı ayrı temaslar gerçekleştiğini, AB Başkanı Van Rompuy'un Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, Euro Bölgesi maliye bakanları, IMF ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerine yemek verdiğini belirten gazete özetle şu detayları verdi:


"AB merkezinde dün, başrollerini Nikos Anastasiadis ve Kristyn Lagarde'ın paylaştığı, yoğun çatışmaların yaşandığı sert bir siyasi poker oynandı. O ana kadarki skandal taşı IMF'nin Laiki Bankası'nın ELA'dan aldığı 9,2 milyar Euro'nun Kıbrıs Bankası tarafından üstlenilmesi ısrarıydı. Bu, her iki Kıbrıs bankasını da matematiksel olarak tasfiyeye sürükleyecek bir şeydi.


Gazetemizin bilgilerine göre Lefkoşa, Kıbrıs Bankası'ndaki mevduatların yüzde 25 oranında tıraşlanması karşı önerisini sunarak ve masaya, Kıbrıs Bankası mevduatlarının yüzde 20'si ile diğer para finans kurumlarındaki mevduatların yüzde 4'ünün; bütün bankalardaki 100 bin Euro üzeri mevduatların tıraşlanması gibi diğer alternatif senaryoları koyarak anlaşma elde etmeye çalıştı. Lefkoşa'nın çabaları IMF ve Almanya'nın Fransa, Slovakya, Finlandiya ve Hollanda'nın işbirliğinde diktiği uzlaşmazlık duvarına tosladı.


LAGARDE-ANASTASİADİS ÇATIŞTI... ANASTASİADİS'TEN İSTİFA TEHDİDİ


Aynı bilgilere göre IMF'nin 9,2 milyar Euro'yu Kıbrıs Bankası'na yükleme ısrarı nedeniyle Başkan Anastasiadis ile Kristyn Lagarde arasında sözlü çatışma yaşandı. Anastasiadis Lagarde'a; davranışları ile kendisini istifaya ittiğini belirterek, böyle bir durumda hükümet kurulana kadar 45 gün geçeceğini ve bu süre içerisinde, uluslararası kreditörlerle görüşmelerde Kıbrıs'ta muhatap olmayacağı uyarısında bulundu. Anastasiadis'in Euro Grubu'nun 15 Mart'ta sunduğu önerinin, elbette Kıbrıs Bankası da dâhil edilip güncellenerek yeniden masaya konulmasını önerdi. Ancak Lagarde ikinci defa salak konumuna düşmek istemediği yanıtını verdi ve meclisi, anlaşmayı onaylamaya ikna etmedeki başarısızlığı nedeniyle Kıbrıs hükümetini eleştirdi.


Bu görüşmeler Euro Grubu toplantısının başlamasından önce Avrupa Konseyi Başkanı Joze Manouel Barroso'nun çağırdığı, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draki, IMF Başkanı Kristyn Lagarde, Komisyon Başkan Yardımcısı Olli Rehn ve ESM Başkanı Claus Rengling'in katıldığı 'perde arkası yönetim merkezi'nde gerçekleşti. Rehn'in Avrupa Merkez Bankası'ndan York Asmussen ve Euro Grubu Çalışma Grubu Başkanı Thomas Vizer'le birlikte ortak noktayı bulma çabası çerçevesinde toplantılar birbirini izliyor, kişiler yenileniyordu. Berlin'e ve IMF'ye uyarılar yapıldı ancak öğrendiğimiz kadarıyla Lefkoşa'ya; şarabına su katması (tavrını yumuşatması) yönünde baskı yapılıyordu. Bu görüşmeler çerçevesinde Kıbrıs hükümeti ve IMF alternatif öneriler sunuyordu.


Öğrendiğimize göre dünkü görüşmeler sırasında IMF ve Almanya Kıbrıs'ın Euro'dan çıkması şantajını kullandılar. Aynı tehdidi, Lefkoşa'yı tutumunu yumuşatmaya ikna etmek için diğer AB yetkilileri de kullandı.


Gazetemizin edindiği bilgilere göre Lefkoşa, Kıbrıs Bankası'na, Laiki'nin ELA'dan aldığı 9,2 milyar Euro'nun tamamının yüklenmemesi, bu yükün azaltılması gerektiğini önerdi. Bu öneriye göre Kıbrıs Bankası meblağın sadece sigortasız olan 3,2 milyar Euro'sunu üstlenecekti. Aksine Laiki'ye verilirken sigortalı olan 6 milyar Euro'luk kısmı Kıbrıs Bankası'nın borç hanesine yazılmayacaktı. Lefkoşa'nın, 3,2 milyar Euro'nun; Kıbrıs Bankası mevduatlarının tıraşlanması veya tıraşlamanın bütün banka kurumlarına yayılmasıyla elde edilmesini önerdiği görülüyor.


Öğrendiğimize göre IMF, Kıbrıs Bankası'nın 100 bin Euro'nun üzerindeki mevduatlarınIN yüzde 50-60 civarında tıraşlanması karşı önerisinde bulundu. Beklendiği gibi bu öneri Kıbrıs heyetinin kanını dondurdu, Kıbrıs Bankası'nın ve onun paralelinde Laiki Bankası'nın başka bir çeşit tasfiyesi olarak algılandı.


Euro Grubu toplantısı 40 dakika gecikmeyle saat 22.40'ta, sadece Maliye Bakanları'nın Kıbrıs heyetiyle perde arkası yönetim merkezi ile görüşmeleri hakkında bilgilendirilmesi maksadıyla başladı. Bilgilendirmeyi Jeroen Dijsselbloem yaptı. Kıbrıslı Maliye Bakanı Sarris, Anastasiadis ve AB'li yetkililerle görüşmelerine devam ettiği için bilgilendirme sırasında Jeroen Dijsselbloem'un yanında değildi. Kısa süre sonra Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Komisyon Başkanı Barroso, Başkan Anastasiadis'in yemekte bir araya geldiği öğrenildi. Kıbrıs saatiyle gece yarısına kadar edinilen bilgiler, Euro Grubu'nun ana toplantısının bu sabah saat 07.00'ye ertelenebileceği yolundaydı. AB yetkilileri, havaya uçmayacağından emin olmak için, en üst siyasi düzeyde bir siyasi anlaşma yörüngesine girilmemesi durumunda Euro Grubu toplantısının başlamasını istemedikleri bilgisini sızdırdılar. Kıbrıs hükümeti toplantının bu sabaha ertelenmesine ilişkin bilgileri teyit etmedi."


SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI KÖŞK'TE TOPLANIP ANASTASİADİS'TEN SÜREKLİ BİLGİ ALDI


Gazete "Anastasiadis'le Siyasi Liderler Arasında Direkt Hat... Parti Liderleri Sürekli Toplantıda" başlıklı haberinde Rum siyasi parti başkanlarının dün saat 17.00 itibarıyla Köşk'te bir araya gelerek sürekli toplantı ve Brüksel'deki Nikos Anastasiadis'le sürekli irtibat halinde olduklarını yazdı.


Habere göre AB merkezinde konuşulan ve Anastasiadis'in Rum siyasilerin rızasına ihtiyaç duyduğu öneriler Köşk'te hazır bulunan Rum siyasilerin önüne getiriliyordu. Saat 23.00'ten sonra Rum Yönetimi Başkanlığı'na vekâlet eden Meclis Başkanı Yannakis Omiru Rum siyasi liderliğinin tamamı adına ilk açıklamayı yaptı. Omiru, Anastasiadis'in kendileriyle telefon irtibatı kurduğunu, Brüksel'de konuşulan önerilerden haberdar ettiğini söyleyerek herkesi soğukkanlı olmaya ve bu kritik saatlerde bir sonuç çıkmasını beklemeye çağırdı.


Gazete Anastasiadis'in Brüksel'e DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu, Maliye Bakanı Mihalis Sarris ve hükümet sözcüsü Hristos Stilianidis'le birlikte gittiği; heyetinde Rum Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı'ndan Yorgos Siriha, Andreas Trokkos ve Yorgos Pandeli'nin bulunduğu, Rum heyeti almak için Brüksel'den Larnaka'ya gönderilen uçağın ikmal için Atina'da durduğu ayrıntılarına da yer verdi.


Fileleftheros "Troyka İle Savaş Ortamı... Başkanlık Köşkü'ndeki Son Görüşmelerin Perde Gerisi" başlıklı haberinde Troyka heyetinin cumartesi gece yarısı Rum Başkanlık Köşkü'nden gergin bir ortamda ayrıldığını, öğleden sonra iki taraf anlaşmaya yakınken Köşk'teki görüşmelerin gece yarısı çıkmazla sonuçlandığını yazdı.


Akşamüstü Köşk'e giden Troyka heyetinin yeni bir talepte bulunduğunu ve bu taleple önceki görüş birliklerini havaya uçurduğunu belirten gazeteye göre daha önce "Kıbrıs Bankası"ndaki mevduatların yüzde 25 tıraşlanması ve Laiki'nin iyileştirilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı. Ancak daha sonra Laiki'nin "iyi parçasının" Kıbrıs Bankası tarafından absorbe edilmesi ve Laiki'ye ELA tarafından verilen 9,2 milyar Euro'nun da Kıbrıs Bankası'na yüklenmesi istendi. Bu, Kıbrıs Bankası'nın diğer vereceklerle birlikte 11 milyar Euro üstlenmesi, aynı zaman da likidite olanağının önemli ölçüde (Güney Kıbrıs için tavan 14 milyar) azalması anlamına geliyordu, Rum tarafı reddetti.


"PAZARTESİ AVRUPA'DA TATİL DEĞİL, BANKALARINIZ DEVLETİNİZLE BİRLİKTE İFLAS EDECEK"


Anastasiadis'in isteği üzerine Troyka heyeti aynı talebi Köşk'e çağrılan Rum siyasi parti başkanları önünde de tekrarladı ve Avrupa Merkez Bankası temsilcisi Rum bankalarına likiditenin kurallar çerçevesinde sağlanacağını söyledi. Troyka üyeleri tıraşlama geçen salı günü Rum meclisinden geçseydi bile daha sonra Laiki konusunu ve diğer taleplerini yine de gündeme getireceklerini söylediler. Anastasiadis Troyka heyetinin bu tavrına sinirlendi ve "sürekli bazı konular ortaya koyuyor ve yeni şeyler istiyorsunuz. Bu nerede bitecek?" dedi. Ancak Troyka "Pazartesi günü (bugün) Avrupa'da tatil olmadığını biliyorsunuz. Bankalarınız devletinizle birlikte iflas edecek" karşılığını verdi.


Politis "Saat 02.00.. Kıbrıs Memorandumuna İlişkin Anlaşma Yakın... Kıbrıs Bankası'na Yüzde 30 Tıraş... Kıbrıs'ın IMF-Almanya İle Brüksel'de Saatler Süren Çarpışması" başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde Brüksel'de Rum Yönetimi'nin IMF ve Almanya'nın koordineli saldırılarına hedef olduğunu ve sabahın ilk saatlerine kadar "savaşların savaşının" verildiğini yazdı.


Gazete Anastasiadis'in Euro Grubu ana toplantısı başlamadan önce gerçekleştirilen perde arkası yönetim merkezi toplantısında sinirlendiğini ve muhataplarını istifa etmek ve Güney Kıbrıs aleyhine yürütülen çabayı şikâyet etmekle tehdit ettiğini yazdı.


Anastasiadis'in, IMF'nin önerilerinin Rum bankacılık sistemini ve dolayısıyla Rum ekonomisini tam bir mahva sürükleyeceğini vurguladığını belirten gazete Troyka'nın, Laiki'nin ELA'dan aldığı 9,5 milyar Euro'luk likiditenin güvence altına alınabilmesi için "Kıbrıs Bankası" mevduatlarının yüzde 50-60 oranında tıraşlanması önerisiyle geri geldiğini, Anastasiadis'in bu öneriyi reddettiğini kaydetti.


Gazete sabah saat 01.00 sularında Troyka'nın tavrını yumuşattığı ve "Kıbrıs Bankası" mevduatlarına yüzde 25-30 civarında tıraşlama yapılmasından söz edildiğini yazdı.


Simerini manşetine "Ekonomiyi Kurtarmak İçin Acil Durum Anlaşması... Sabahın İlk Saatlerinde Brüksel'de Başarıldığı Açıklandı... 9 Milyar Kıbrıs Bankası'nın Omzuna 'Donuyor' ve 100 Bin Euro Üzerindeki Mevduatlar Tıraşlanıyor... Kıbrıs Bankası Laiki'yi Absorbe Edecek" başlık ve spotlarını attı.


Gazete Brüksel'de bu sabahın ilk saatlerinde Rum yönetimi ile Troyka arasında ilke anlaşmasına varıldığını, anlaşmanın Euro Grubu tarafından onaylanması gerektiğini yazdı.


Habere göre saat 01.00 sularında Anastasiadis, Rompuy ve Barroso'nun Rum ekonomisinin kurtarılması için ilke anlaşmasına vardığı gayrı resmi olarak açıklandı. İlke anlaşmasına varıldığını Rum Yönetimi Başkanlığı'na vekâlet etmekte olan Meclis Başkanı Yannakis Omiru da doğruladı ancak anlaşmanın içeriğini açıklamak istemedi.


EURO GRUBU'NUN ONAYLAMASI BEKLENEN İLKE ANLAŞMASININ GENEL HATLARI


Gazete Herman Van Rompuy'un sözcüsüne dayandırdığı haberinde ilke anlaşmasını genel hatlarıyla şöyle aktardı:


"1-Laiki Bankası 'iyi' ve 'kötü' bankalar olarak ikiye bölünüyor. 2-Kıbrıs Bankası Laiki'nin 'iyi' tarafını yani sigortalı olan 100 bin Euro'nun altındaki mevduatları absorbe edecek. Laiki'nin 100 bin Euro'nun üzerindeki mevduatları tıraşlamaya tabi tutulacak.3-Kıbrıs Bankası Laiki'nin ELA'dan aldığı 9 milyar Euro'yu üstlenecek. Ancak ilk bilgiler Kıbrıs bankasının 100 bin Euro'nun üzerindeki mevduatlarının tıraşlanacağı yönünde. Hedef; formülün herkes tarafından sürdürülebilir addedilmesi. Bu maksatla Avrupa Merkez Bankası Kıbrıs Bankası'ndan 9 milyar Euro'yu talep etmeyecek, bu meblağ Kıbrıs Bankası'nın borç hanesinde ancak dondurulmuş olarak duracak. Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası ELA aracılığıyla Kıbrıs Bankası'na likidite sağlayacak. İlke anlaşmasının Euro Grubu tarafından onaylanmasından sonra Başkan Jeroen Dijsselbloem'un, tıraşlamanın nasıl yapılacağını ve hangi noktaya kadar varabileceğini izah edeceği belirtildi."


Haravgi manşetine "Troyka'nın Şantajları Felaket... Bankacılık Sisteminin Mahvını 'Sağlamak' İçin Kıbrıs Bankası'na 'Derin Tıraş'" başlığını attı.


Gazete Troyka'nın da Anastasiadis'in de dün son kozlarını oynadıklarını, Troyka'nın oynadığı kozun likidite, Anastasiadis'inkinin de istifa olduğunu yazdı.


Alithia manşetine "Brüksel'de Dramatik Gece... İlke Anlaşması" başlığını attı. Gazete Nikos Anastasiadis başkanlığındaki Rum heyet ile Troyka arasında ilke anlaşmasına varıldığını ve Euro Grubu'nun, anlaşmayı onaylamak üzere sabahın ilk saatlerinde toplantıya çağrıldığını yazdı.


Gazete ilke anlaşmasının "Kıbrıs Bankası"nın 100 bin Euro üzerindeki mevduatlarının yüzde 30-35 tıraşlanmasını öngördüğünü ancak Laiki'nin ELA'dan aldığı 9 milyar Euro talep edilmeyeceğinden (bankanın) sürdürülebilirliğinin güvence altına alındığını belirtti.


(ŞA/HÖ)


 
25 Mart 2013 Pazartesi 11:55
Okunma: 604
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu