Ana Sayfa » Dünya » BRÜKSEL'DEN KIBRIS SORUNUNA DAHA ÇOK MÜDAHİL OLMA MESAJI

BRÜKSEL'DEN KIBRIS SORUNUNA DAHA ÇOK MÜDAHİL OLMA MESAJI

Brüksel'in, AB'nin Kıbrıs sorununa yönelik müzakerelere daha çok müdahil olmasının gerekli olduğu mesajı gönderdiği savunuldu.

 
 
BRÜKSEL'DEN KIBRIS SORUNUNA DAHA ÇOK MÜDAHİL OLMA MESAJI

 

Fileleftheros gazetesi "Kıbrıs Türk Tarafı AB ile Duvar İnşa Ediyor? başlıklı haberinde, Brüksel'in, Türk tarafınca konu hakkında ortaya sunulan ve dile getirilenlere ilişkin olarak, AB'nin Kıbrıs sorununa müdahil olmasının gerekli olduğu haberi gönderdiğini yazdı.

Brüksel'in mesajının, Kıbrıs sorununa müdahil tüm taraflara yönelik olduğunu yazan gazete, Avrupa Komisyonu yetkililerinin, itirazlarını sonlandırması konusunda Kıbrıs Türk tarafını ikna etme girişiminde bulunduğunu ayrıca Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun, Ada'yı ziyaret etmesi konusunun da açık olduğunu belirtti.

Gazete, Türk tarafının, bir yandan AB'ye uyumu (KKTC yasalarının AB'ye uyumlaştırılması) kabul ettiğini, diğer yandan ise AB'nin Kıbrıs sorunu sürecine müdahil olmasını her seferinde reddettiğini ileri sürdü.

Türk tarafının ayrıca Avrupa Komisyonu Başkanı Manuel Barroso'nun BM Barış Gücü nezdindeki temsilcisi Pieter Van Nuffel'in, müzakerelerde görüşülenler konusunda bilgilendirilmesini de reddettiğini savunan gazete Türk tarafının, ilk başta, AB'nin sürece müdahil olmasını kabul ettiğini ardından ise sadece AB başlığı ele alındığı zaman AB'nin müdahil olmasını istediğini de ileri sürdü.

Gazete aynı haberinde Türk tarafının dile getirdiği, Kıbrıs'ın "Avrupa konseylerinde? , bir Kıbrıslı Türk ve bir Kıbrıslı Rum olarak çifte temsil edilmesinden ve iki merkez bankası olması gerektiğinden bahsettiğini yazdı.

"ÜÇLÜ GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN İSTEKSİZLİK?

Fileleftheros gazetesi bir başka haberinde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, Ban'ın, Kıbrıs'taki liderlerle ortak bir görüşme yapması çağrısına yanıt verme konusunda isteksiz olduğunu savundu.

Habere göre BM'deki bir kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban'ın, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'i, New York'a davet edebilmesi için öncelikle olumlu bir gelişmenin olması veya tarafların, üçlü görüşme sırasında çözüme yönelik önemli bir sonucun olacağı teminatında bulunması gerektiğini ifade etti.

Aynı kaynak ayrıca Ban'ın, her iki taraf arasında büyük mesafe olmaya devam etmesini göz önünde bulundurarak, Kıbrıs sorununda inisiyatifleri ileriye götürmek için Güvenlik Konseyi üyelerinden gelecek olası baskılara boyun eğmeyeceğinin görüldüğünü söyledi.

Gazete aynı haberinde BM Genel Sekreteri Ban'ın, UNFICYP raporunu Güvenlik Konseyi'ne sunacağını ve raporun Temmuz ayı sonunda onaylanmasının beklendiğini yazdı.

"KIBRIS SORUNU NİSAN 2015'E KADAR KIŞ UYKUSUNDA?

Kathimerini gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, Kıbrıs sorununun, 2015 baharına kadar ileriki aylarda diplomatik "solunum cihazına? konacağını yazdı.

Gazete, iki toplum lideri arasında tam uzlaşma olmaması, Ağustos ayındaki Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçimleri, ardından milletvekilliği seçimleri ve KKTC'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, özlü müzakerelerin, Nisan 2015'e kadar ertelenmesini mecbur kıldığını belirtti.

Haberde, Kıbrıs Rum tarafının ve uluslararası unsurun hedefinin müzakerelerin çökmesi değil, Kıbrıs Türk toplumu liderliği konusu netleştiği zaman güçlü bir "restart?a imkan sağlayacak yapay solunumlarla suni dinamik sağlamak olduğu yazıldı.

Gazete gerekli nefesin ise, Kıbrıs Türk tarafının toprak gibi boyutlarda düşüncelerini ortaya koyması, uzmanların kapalı bölge Maraş'a girmesi, Genel Sekreter'in yeni bir özel danışman ataması ve AB'nin daha ileri müzakerelere müdahil olmasından ortaya çıkabileceğini belirtti.

Kıbrıs Türk tarafının da müzakerelerin devam etmesini istediğini yazan gazete Kıbrıs Türk liderliğinin, "imaj yaratmak? için liderlerin Ban ile görüşmesini arzuladığını ileri sürdü.

Sürecin yapay olarak muhafaza edilmesinin Ankara'ya da hizmet ettiğini savunan gazete Ankara'nın bu şekilde, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a seçimlerde muhtemel sorunlar yaratmayacak hakiki hareketlere gerek duymaksızın, en kısa zamanda çözüm istediğini söyleme olanağına sahip olacağını iddia etti.

Gazete aynı haberinin içerisindeki "Çıkmazdan Kaçış? alt başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve yakın çalışma arkadaşlarının, geçtiğimiz hafta pazartesi günü Kıbrıs Türk liderliğiyle uzlaşma sağlayamadığını anımsatarak Cumhurbaşkanı Eroğlu ve daha çok Kıbrıslı Türk müzakereci Kudret Özersay'ın, Kıbrıs sorununun tüm boyutlarında Haziran ayına kadar öneriler sunulması gibi sürece ilişkin konularda bile uzlaşma sağlanmasına yönelik her çabada mutlak olumsuz olduğunu ileri sürdü.

Çıkmazı ilan edecek kişinin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis olmayacağını zira böyle bir gelişmenin, Cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanyasında Cumhurbaşkanı Eroğlu'na yardımcı olacağını ileri süren gazete, Anastasiadis'in amacının, Türkiye ve KKTC'deki seçimlerin tamamlanmasına değin süreci ne olursa olsun muhafaza etmek olduğunu belirtti.

Gazete bunun sağlanabilmesi için, müzakerelere yapay ivme kazandıracak bazı istasyonların olması gerektiğini, örneğin hedeflerden birinin, Kıbrıs Türk tarafının bu ay sonuna kadar toprak konusunda öneriler sunması olduğunu yazdı.

"EROĞLU-ANASTASİADİS İLİŞKİLERİNDE SOĞUKLUK?  

Kathimerini gazetesi yukarıdaki başlıklı haberinde ise KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasındaki geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen görüşmenin perde gerisine yeni bir olguyu, Eroğlu ile Anastasiadis arasındaki sorunlu ilişkiyi taşıdığını savundu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Anastasiadis ile yakın çalışma arkadaşlarının tüm hareketlerine, şüphe ve endişeyle yaklaştığını bunun da Eroğlu'nun görüşmeden sonra yaptığı açıklama ile ortaya çıktığını yazdı.

Habere göre Kıbrıslı Türk bir kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, "manevralarla birlikte al-ver sürecinin başlaması konusunda ümide sahipken Anastasiadis'in müzakerelerde mini krize neden olduğu? ifadesini kullandı.

Gazete kaynağı açıklamasında ayrıca "Eroğlu'nun, Anastasiadis'in bazı taleplerine nihayetinde evet demesi durumunda Kıbrıs Türk toplumunun büyük bir bölümünün, toprak konusundaki tavizlere karşı sesini yükselteceğini? söyledi.

ANDROS KİPRİANU

Haravgi gazetesine göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Rum Yönetimi'nin Kıbrıs sorunundaki icraatları konusundaki endişelerini dile getirdi.

Kiprianu dün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun "Kıbrıs sorununun 2014 yılı sonuna kadar çözümlenmemesi durumunda başka fırsat olmayacağı? şeklindeki ifadesini yorumladı. Kiprianu, BM kararlarının, Kıbrıs sorununun özü olduğunu ve Eroğlu'nun dikkatini buraya çevirmesi gerektiğini ileri sürdü.

Kiprianu, Eroğlu'nun doğru zeminde işbirliğinde bulunması durumunda Kıbrıs sorununda en kısa zamanda çözüme ulaşılmasının mümkün olacağını ancak "uzlaşmaz tezlerde? ısrarlı olunması durumunda Kıbrıs sorunun çözümlenemeyeceğini ileri sürdü.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Fileleftheros gazetesine verdiği söyleşide ise, Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri değerlendirirken, şu ana kadar sadece ilerleme olmamakla birlikte durumun daha da kötüleşmesinin kendisini endişelendirdiğini ifade etti.

Kiprianu, gelişmelere ilişkin sorumluluğun, "kabul edilemez tezler? ortaya koyan Eroğlu'na ait olduğuna inandığını da ileri sürdü.

Kiprianu, bu tezlerin, Kıbrıs sorununun çözüm perspektifine ilişkin iyimserliğe olanak bırakmadığını savundu.

(FK/GÜL)

 
8 Haziran 2014 Pazar 12:04
Okunma: 4015
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu