Ana Sayfa » Kıbrıs » Bu şaheserin yaratıcısı bir Kıbrıslı Türk

Bu şaheserin yaratıcısı bir Kıbrıslı Türk

Azerbaycan'in baskenti Baku'de yükselen şahaser "Haydar Aliyev Kultur Merkezi"nin Yaraticisi bir Kibrısli Türk.

 
 
Bu şaheserin yaratıcısı bir Kıbrıslı Türk

Azerbaycan'in baskenti Baku'de yükselen şahaser "Haydar Aliyev Kultur Merkezi"nin  Yaraticisi bir Kibrisli Turk.

Göz kamaştıran eserin mimarı Saffet Bekiroglu.

Kıbrıs Gazatesi yazarı Ahmet Tolgay dün köşesinde  mimar Saffet Bekiroglu'nun Kıbrıs Türklerini gururlandıran başarısını yazdı.
AHMET TOLGAY

Saffet K. Bekiroğlu, Azerbaycan’ın simgesini yarattı…

12 Kasım Salı günü yankı yaratan görkemli bir törenle Azerbaycan’ın başkenti Bakû’da açılışı yapılan “Haydar Aliyev Kültür Merkezi” bu ülkenin simgesi olarak mimarlık tarihindeki yerini aldı. Biz Kıbrıs Türk halkı için bu mimarlık başyapıtının bir başka özelliği ve anlamı daha var. O da, yaratıcı mimarının içimizden biri olması… 40 yaşındaki bu genç mimar Saffet Kaya Bekiroğlu… Adından da anlaşılacağı gibi, efsane cerrahımız Dr. Kaya Bekiroğlu ile Dt. Gönül Bekiroğlu’nun oğlu... 

Üç çocuklu Bekiroğlu Ailesi’nin ortanca çocuğu olan Saffet K. Bekiroğlu, Lefkoşa Maarif Koleji’ndeki orta ve lise eğitiminden sonra ezeli tutkusu olan mimarlık mesleğinde yetişebilmek için çok iyi bir dereceyle İstanbul Teknik Üniversitesi’ni bitirdi. Daha sonra mimarlık mesleğiyle ilgili üst eğitimlerini İngiltere ve Amerika’da yaptı. Los Angeles’teki çalışmaları sırasında Iraklı ünlü kadın mimar Zahad Halid’in dikkatini çekerek onun dünyaca ünlü Londra’daki bürosunda 400 mimarından biri olarak göreve başladı. Bu 400 mimar, modern mimaride, Yunan mitolojisindeki “300 Ispartalı” kadar ünlü. Dünyanın her yanında Zahad Halid markası altında, özgünlükleriyle dikkati çeken hırslı, yaratıcı ve radikal mimari şaheserlere imza atmaktalar… Saffet de, Zahad Halid’in efsane ekibine katılmasından bu yana, dünyanın çeşitli ülkesindeki mimarlık şaheseri yapılara imzasını ve stilini yansıtmaya koyuldu. Açılışı yeni yapılan Bakû’deki Haydar Aliyev Kültür Merkezi ise, genç mimar Saffet Kaya Bekiroğlu’unun mimari yaratıcılığını doruğa taşıyan başyapıt oldu. 

Dünya çapında takdir ve hayranlık yaratan kültür merkezinin mimari dizaynı, Azerbaycan mitolojisinde yer alan Hazar Denizi’nin yükselişini ve Azerbaycan’ın “ateş ülkesi” namını simgeliyor. Ama ben burada, incelemelerimden kaynaklanan bir sır vereyim: Genç mimarımız adının ilk harfi olan “S”nin o harikulâde yumuşak kıvrımlarını da dış görünüşten başlayarak eserinin her bölümünde yansıttı. Köşeleri ve kırılmaları dışlayan “S”nin yumuşak ve etkin kıvrımları, binanın her bölümünde kendini çok şık ve etkin biçimde duyumsatmakta ve izleyicilerini büyülemektedir.  

Kültür Merkezi, başkent Bakû’nun omurgası sayılan ve tarihi kenti bir uçtan öteki uca kat eden, havaalanı anayolu üzerindedir. Sıcak ve etkileyici görkemiyle Bakû’ye gelenleri hem karşılıyor, hem de uğurluyor.  

Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin açılışına, dünya ülkelerinin devlet yetkilileri, cumhurbaşkanı, kral ve kraliçelerin temsilcileri katıldı. 65 yaşındaki efsane Iraklı mimar Zaha Hadid de, açılışta mimarlık bürosunun parlayan yıldızı Saffet Kaya Bekiroğlu’nun yanında durdu. 

Zaha Hadid’e dair kısa bir bilgi vermek gerekirse, şunları diyebilirim: Gerek mimari vizyonu ve gerekse Londra’dan dünyaya dal budak salan mimarlık bürosu dolayısıyla kendi alanında bir efsane olan Zaha Hadid, Iraklı zengin ve soylu bir ailenin kızı. Hadid Ailesi Saddam Rejimi’yle bağdaşamadığı için yıllar önce Bağdat’ı terk etti. Ama Saddam rejimi’nin devrilmesinden bu yana mimar Zaha Hadid, Irak’ın ulusal simgelerinden birine dönüşmüş durumda.  

Zaha Hadid markası altında, 12 Kasım Salı günü açılışı yapılan o mimarlık başyapıtını yerinde görebilmek için seçkin mimarlar ve uluslararası mimarlık bürolarının temsilcileri de Bakû’ya akın etti. Dünyanın her yanından gelen bir medya ordusu ise, hem görkemli açılışı ve hem de binanın özgün özelliklerini uluslararası kamuoyuna yansıttı.

Ancak, o görkemli açılışta, Saffet Kaya Bekiroğlu’nun ülkesine dair bir burukluğu vardı. Yapılan davete karşın, KKTC’den hiçbir medya mensubu oradaki tarihi açılışta bulunamadı. Acıdır ki, davetlilerden biri de bendim. Mazeretlerim dolayısıyla gidemedim. Daveti bizzat yapan sevgili Saffet’ten ve Bekiroğlu Ailesi’nden özür dilerim.  

Bu mimari başyapıtta inşaat alanında kendilerini dünya çapında kanıtlayan Türklerin emeği büyük. 101 bin metrekarelik kültür merkezinin yapımını Türk firması DİA Holding gerçekleştirdi. DİA Holding, Azerbaycan’daki gösterişli ateş kulelerini de inşa eden firmadır. İnşaatta, Saffet Kaya Bekiroğlu’nun gözetim ve yönetiminde, çok sayıda Türk tasarımcı ve inşaat ustası çalıştı. Örneğin müze bölümündeki Orta Asya geleneksel Türk müzik enstrümanları sergisindeki ilginç buluş da bir Türk tasarımcıya ait. Teşhir edilen enstrümanın önündeki yuvarlak kırmızı halıya basıldığında, o enstrümana ait bir konser sunuluyor.

Giriş ücreti 30 TL olan ve akın akın turist çekmeye başlayan, içinde hiçbir taşıma aracını ve mefruşatı barındırmayan, bu tarzıyla engellileri de kucaklayan merkezin konser salonu, konferans salonu, kütüphanesi, medya merkezi ve sanat galerileri de dünya mimarisinde ilk kez uygulanan özgünlüklerle zenginleştirildi. 30 TL’lik giriş ücreti yerli halk için oldukça yüksek. Çünkü orta dereceli bir Azeri kamu görevlisinin maaşı 650 TL dolayında.


Saffet Kaya Bekiroğlu, mimarinin insanların mutlu bir çevrede yaşayabilmesini sağlayan sanat kolu olduğunu belirtiyor. “İyi bir mimari tasarım, insanların ruhunu rahatlatır” diyor. Bakû’deki bu mimari harikasını gezdikten

sonra gözlemlerini yansıtan gazeteci ve yazarların saptamaları da övgülerle yüklü. “Bu bina bir sanat anıtıdır. Tıpkı güzel bir şiir, roman, heykel ve resim gibi insanlara ilham veriyor” diyen de var; binanın mimarideki ezberleri bozduğuna vurgu yapan da var; modern mimarinin yeni bir açılımı olduğunu savunan da var; tasarımı “teknolojinin henüz keşfedemediği bir uygarlık çağının mağarası” olarak tanımlayanlar da var. Binanın sadece Bakû’ye değil, insanlığa da armağan edilmiş bir mimari başyapıtı olduğu üzerinde birleşen gözlemciler, bilinen dünyanın içindeki bir başka dünyanın ancak böyle yaratılabileceğinin altını çiziyorlar. Gözlemcilerin vurgu yaptığı bir başka gerçek de, Bakû’de 20 bin kişilik bir caminin yerine, sırf modernleşme adına bu kültür merkezinin inşa edildiğine dairdir…

Azerbaycan’ın simgesine attığı imzayla uluslararası üne kavuşan Saffet Kaya Bekiroğlu’nu şimdi onay gören ve ödül alan yeni projeleri bekliyor. Örneğin Bağdat Merkez Bankası, Los Angeles Mozart Müzesi gibi projeler. Ve kendi ülkesinde, Kıbrıs’ta bir proje: Güney Lefkoşa’da, eski adı “Metaksas” olan Eleftheria Meydanı’nın modern ve Kıbrıs motiflerine göre düzenlenmesi. Bu meydanın yeniden düzenlenmesi adına Lefkoşa Rum Belediyesi’nin açtığı yarışmayı Saffet, kendisi gibi genç bir Rum mimar olan Hristos Passas’la birlikte hazırladığı ortak projeyle kazandı. Başarısını ve ödülünü belgeleyen sertifikanın altında Lefkoşa Rum Belediyesi adına, jüri heyetinin başkanı mimar Michael Zampelas’ın imzası var…
 
18 Kasım 2013 Pazartesi 08:20
Okunma: 9367
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu