Ana Sayfa » Kıbrıs » Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü...ara Bölgede Düzenlenen Ortak Basın Toplantısında Deklarasyon Okundu

Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü...ara Bölgede Düzenlenen Ortak Basın Toplantısında Deklarasyon Okundu

"görüşmeler Sürecini Destekliyoruz ... Müzakerelerin Yapıcı Bir Ruh İçerisinde Ve İyi Niyetle Yoğun Bir Biçimde Sürdürülmesini İstiyoruz".

 
 
Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü...ara Bölgede Düzenlenen Ortak Basın Toplantısında Deklarasyon Okundu

İKİ TOPLUMLU ETKİNLİĞE İZİN VERMEMESİ NEDENİYLE BM BARIŞ GÜCÜ PROTESTO EDİLDİ

Lefkoşa, 1 Eylül  11 (T.A.K.): Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü... Gün dolayısıyla Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütlerden oluşan 1 Eylül Tertip Komitesi, ara bölgede basın toplantısı düzenledi.

Komitenin ara bölgede saat 19.30'da düzenleneceği iki toplumlu etkinliğin, BM'nin izin vermemesi nedeniyle yapılamayacağı belirtilen basın toplantısında, BM Barış Gücü askeri makamlarının bu tutumundan duyulan hayal kırıklığı ifade edilerek protesto edildi.

Ledra Palace Otel yanındaki Medya Merkezi'nde yer alan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütlerden temsilcilerin katıldığı basın toplantısında önce "1 Eylül Deklarasyonu", ardından da BM yetkililerini protesto edilmesiyle ilgili ortak açıklama Türkçe ve Rumca olarak okundu.

1 EYLÜL DEKLARASYONU

PEO'dan Pampis Kritis'in Rumca, Kıbrıs Türk Barış Derneği'nden Doğan Arşehit'in de Türkçe olarak okuduğu 1 Eylül Deklarasyonu'nda "barış ve ülkenin yeniden birleşmesi için mücadelenin temel ve acil öncelik olduğuna" işaret edilerek, görüşme sürecine destek belirtildi ve müzakerelerin "yapıcı bir ruh içerisinde ve iyi niyetle yoğun bir biçimde sürdürülmesi" istendi.

1 Eylül Tertip Komitesi tarafından yayımlanan 1 Eylül Deklarasyonu'nda Barış Günü'nün Nazi Almanyası'nın 1939'da insanlığa karşı başlattığı saldırı ile Nazizmin ve faşizmin milyonlarca kurbanının anısına Dünya Sendikalar Federasyonu tarafından "Sendikaların Dünya Çapında Barış için Eylem Günü" olarak ilan edildiği hatırlatılarak, "Bu gün ülkemizde ve dünya çapında barışın hâkim olması için her birimizin kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesine yönelik  çağrıyı teşkil etmektedir" denildi.

Dünyanın dört bir yanında savaşlar ve saldırıların, insanlığın yeni dünya savaşlarının acısını yaşaması tehlikesinin sürdüğüne işaret edilen deklarasyonda, dünya nüfusunun büyük kesiminin ekonomik eşitsizlikler, sömürü, sefalet ve yoksulluk yaşadığı; dünya dengelerinin ve barışın tehlikede olduğu vurgulandı.

Deklarasyonda, insan ve çalışma hakları için, eşitsizliklerin olmayacağı daha iyi bir dünya için mücadele eden bütün halklarla dayanışma ifade edilerek, dünyanın her yerinde eşitsizlikleri artıran ve sosyal devletin altını oyan kapitalizm ve neoliberalizm krizi yaşandığı; sistemin, krizin olumsuz sonuçlarını emekçilerin sırtına yüklemeye çalıştığının açıkça görüldüğü ifade edildi.

"Kapitalizmin krizinin bedelini çalışanların ödemesini kabul etmiyoruz ve tüm dünyanın çalışanlarıyla aynı saflarda yer alıyoruz" denilen deklarasyonda, Kıbrıs konusunda ise  şu ifadeler yer alıyor:

"BARIŞ VE ÜLKENİN YENİDEN BİRLEŞMESİ İÇİN MÜCADELE ACİL ÖNCELİK"

"Küresel krizin sonuçları ülkemizde de çalışanları etkilemektedir. Milliyetçilik, ırkçılık ve neofaşizm yükseliş göstermektedir. Karşı karşıya olduğumuz en ciddi tehlike memleketimizin de-fakto bölünmesinin devam etmesidir.

Barış ve ülkemizin yeniden birleşmesi için mücadele bizim temel ve acil önceliğimizi teşkil etmektedir. Tek egemenlikli, tek vatandaşlıklı ve tek uluslararası kimlikli bir devlet çerçevesinde ve BM'nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğiyle iki bölgeli, iki toplumlu, iki kurucu devletten oluşan federasyon çözümü çabasına istikrarlı bir biçimde bağlı olmaya devam ediyoruz.

Görüşmeler sürecini destekliyoruz ve iki toplumun liderlerini Kıbrıs'ı yeniden birleştirecek, tüm Kıbrıslıların özgür, bağımsız vatanı kılacak çözüme ulaşma hedefiyle daha yoğun bir biçimde çalışmaya devam etmeye çağırıyoruz.

Müzakerelerin, üzerinde anlaşmaya varılacak çözüme ulaşma yegâne hedefiyle yapıcı bir ruh içerisinde ve iyi niyetle yoğun bir biçimde sürdürülmesini istiyoruz. Görüşme masasında bugüne kadar sağlanan ilerlemenin korunmasını talep ediyoruz. Zamanın geçmesinin çözüm hedefine değil, tam aksine mevcut durumun kalıcılaşmasına yardım ettiğini kaydederek, üzerinde anlaşmaya varılacak bir çözümün bulunması için uluslararası düzeyde ilgili bütün tarafları çabalarını yoğunlaştırmaya çağırıyoruz."

BEKLENTİ VE TALEPLER

Deklarasyonda, BM Genel Sekreteri'nin teşvikiyle müzakerelerin yoğunlaştırılması ve müzakerelerde yeterince tartışılmamış başlıkların açılması yönünde anlaşma, iyi niyet ve gerçek irade gösterilirse önemli ilerleme yaratabileceği ifade edilerek,"Beklentimiz  ve aynı zamanda talebimiz budur" denildi.

Kıbrıs sorununun çözümü ve adanın yeniden birleşmesinin dünya barışına önemli katkıda bulunacağına işaret edilen deklarasyonda, adanın derhal askersizleştirilmesi tezi yinelendi ve 11 Temmuz'da Güney Kıbrıs'ta deniz üssündeki patlamada hayatını kaybeden 13 kişinin ailelerine dayanışma ve taziye ifade edildi.

Deklarasyona aralarında PEO, AKEL, EDON, DEV-İŞ, KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, BES, ÇAĞ-SEN, BASIN-SEN, GÜÇ-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ-BİR-SEN, TDP, BKP, YKP, TIP-İŞ, Barış Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği, Baraka Kültür Merkezi, Birleşik Kıbrıs Öğretmenler Platformu, Yazarlar Birliği, İskele Yurttaş İnisiyatifi, Management Center, CTP, İki Toplumlu Koro, KOOP-SEN, İşçi Demokrasisi, Yeni Kıbrıs Derneği, Barikat, Tarihsel Diyalog Derneği, İki Toplumlu Barış İnsiyatifi'nin de bulunduğu çok sayıda örgüt imza koydu.

BM BARIŞ GÜCÜ YETKİLİLERİ ORTAK AÇIKLAMAYLA PROTESTO EDİLDİ

1 Eylül Barış Günü dolayısıyla ara bölgedeki kutlamalara BM Barış Gücü askeri makamlarının izin vermemesinin protesto edildiği ortak metni ise yine, PEO Genel  Sekreteri Pampis Kritis ile KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil iki dilde okudular.

Etkinliğin düzenlenmesi ve yaşanan süreçle ilgili bilgiler de aktaran Elcil, pratik olması açsından bu etkinliğin ara bölgede olması için çalışma başlattıklarını, mayıs ayından beri de ara ara BM yetkilileriyle resmi temaslarda bulunarak toplantılar yaptıklarını anlattı.

Elcil, "Bu toplantılar sonunda gördük ki BM yetkililerinin özellikle askeri kanadı tamamen işgüzarlık içinde bizi sadece dinliyorlarmış. Herhangi bir onay verme konusunda ciddi çelişkiler yaşadılar ve geçen pazartesi saat 15.30'da bize sözlü olarak etkinliğe izin veremeyeceklerine dair bilgi verdiler. Yazılı herhangi bir açıklamada bulunmadılar" şeklinde konuştu.

Kritis de, BM Barış Gücünün bu tutum ve kararını yeniden gözden geçirerek değiştirmesi ve ekim ayında birlikte gerçekleştirmeyi hedefledikleri "barış ve yeniden birleşme festivali"ni ara bölgede gerçekleştirebilmeleri yönündeki temennisini dile getirdi.

"KARAR BARIŞ GÜCÜNÜN ROLÜ VE HEDEFİYLE UYUMSUZ"

Ortak açıklamada şunlar kaydedildi:

"Dünya barışı için mücadele gününü örgütlerimizin ara bölgede iki toplumlu bir etkinlikle kutlamalarına BM Barış Gücü askeri makamlarının izin vermeyi reddetmesine duyduğumuz hayal kırıklığını ifade ediyoruz ve protestomuzu dile getiriyoruz.

Bu karar, BM Genel Sekreteri'nin gözetiminde devam etmekte olan barış sürecinin desteklenmesini ve vatanımızın emekçileri arasında yeniden yakınlaşma yegane hedefiyle barışçıl iki toplumlu bir etkinliğin gerçekleşmesini engellediğinden dolayı bu kararın barış gücünün rolü ve hedefiyle uyumsuz ve alakasız olduğu görüşündeyiz.

UNFICYP yetkilileri  tarafından pratik güçlüklerin ve güvenlik nedenlerinin ileri sürülmesinin zemini yoktur ve bizce bu sadece bir bahanedir. Örgütlerimiz BM Barış Gücü'nün kontrol ettiği alanda barışçıl iki toplumlu etkinlikler gerçekleştirme hakkını çeşitli biçimlerde talep etme hakkını saklı tutmaktadır."

BAZI ÖRGÜTLER BU AKŞAM KUĞULU PARK'TA TOPLANACAK

Elcil, bir soru üzerine, Kıbrıslı Türk örgütlerin önceden aldığı karar çerçevesinde bu akşam saat 18.30'da Kuğulu Park'ta toplanacaklarını açıklarken; Dev-İş Genel Sekreteri Hasan Felek ise bu etkinlikte yer almayacaklarını, 1 Eylül'ün Kıbrıs'ta iki toplumlu kutlanmasının amaç ve hedefleri olduğunu ve ileriki günlerde iki toplumlu daha geniş ekinliklerin düzenlenmesi amacıyla bu akşamki etkinliğe katılmayacaklarını ekledi.

(ÖK/GÜR)  FOTOĞRAFLI

 
1 Eylül 2011 Perşembe 17:34
Okunma: 676
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu