Ana Sayfa » Kıbrıs » Bugün 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü... (1)

Bugün 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü... (1)

Kktc Tüketiciler Derneği "tüketici Konferansı" Düzenledi Ve  2012 "15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Ödülleri" Ni Dağıttı.

 
 
Bugün 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü... (1)

Lefkoşa, 15 Mart 12 (T.A.K.): KKTC Tüketiciler Derneği,  15 Mart Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle, bugün, "Tüketici Konferansı" düzenledi.

Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansın ardından, 30 kişi, kurum veya kuruluşa 2012 "15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Ödülleri" verildi. Etkinlik kokteyl ile sona erdi.

YILMAZ IŞIK

Etkinlikte konuşan KKTC Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, tüketici haklarının  dünyadaki tarihi gelişimi hakkında geniş bilgi verdi.

Batıda yaşanan gelişmelere Türkiye'nin de kayıtsız kalmadığını Avrupa Topluluğu'na giriş hedefi gözetilerek yetmişli yıllarda başlayan çalışmaların 1995'te, "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun"un kabulü ile meyvesini verdiğini anlatan Hasan Yılmaz Işık, KKTC Tüketiciler Derneği olarak, Türkiye'deki gelişmeleri Ankara'da her yıl düzenlenen Tüketici Konseyi toplantılarına 1997 yılından beri kesintisiz katılarak izlediklerini söyledi.

Bu katılımlarla Türkiye ve AB'deki gelişmeler hakkında geniş bilgi ve deneyim sahibi olduklarını ve bunun kazanımı olarak KKTC'de Tüketicileri Koruma Yasası'nın 2003 yılında yürürlüğe girmesinin sağlandığını kaydeden Yılmaz Işık, "Bu Kıbrıs Türk halkına bir reform olarak sağlandı" dedi.

Konunun daha net değerlendirilebilmesi için günümüzde genel kabul görmüş evrensel tüketici haklarına bakmak gerektiğini ifade eden Yılmaz Işık, bu hakları da şöyle sıraladı:

"Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı; Tüketicinin Sağlık ve Güvenliğinin Korunması Hakkı; Tüketicinin Ekonomik Çıkarlarının Korunması ve Tazmin Edilme Hakkı;  Tüketicinin Eğitilme Hakkı; Tüketicinin Bilgi Edinme Hakkı; Tüketicinin Seçme Hakkı; Tüketicinin Örgütlenme ve Temsil Edilme Hakkı;  Sağlıklı Bir Çevreye Sahip Olma Hakkı."Hasan Yılmaz Işık, "Eş zamanlı olarak hem yasal düzenlemeyi gerçekleştirmek, hem rekabetin korunmasını desteklemek ve hem de tüketicilerin bilinçlenmesini, örgütlenmesini sağlamak zorunda olan başta tüketiciler ve bu konuda Anayasal görevi olan hükümet gereğini yapmalı ve bu önemli sosyo - ekonomik görevin bir birim ile değil Tüketicileri Koruma Dairesi ile yürütülebileceği, derneğimiz ile Ekonomi ve Enerji Bakanlı'nın sürdürmekte olduğu çalışmaların deneyiminden açıkca görülebilmektedir" dedi.

BİLDİRİ

Bu arada gün nedeniyle bir de bildiri yayınlayan KKTC Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık,  Kıbrıs Türk halkının, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve haftasını, tüketicilerin haklarının, yasal güvence altında olmasının coşkusuyla kutladığını belirtti.

Yasa ile ülkede serbest piyasa sisteminde başıboş bir ekonominin denetimine etkinlik kazandırılmakta olduğunu kaydeden Yılmaz Işık, "Evrensel hak ve çıkarları yasa ile desteklenen tüketiciler ekonomideki denetleyici ve yönelendirici konumlarının bilincinde sorun ve şikayetlerini sineye çekmeden haklarını aramaları çağdaş bir ekonominin gereği ve toplumsal bir görevdir" dedi.

"Bu görev yalnız tüketicilere değil Anayasamızın 65. maddesi ile tüketicilerin haklarının korunması ve örgütlenmelerinin teşviki için devlete de verilmiştir" diyen Hasan Yılmaz Işık, "Çağdaş ülkelerde tüketicilere bu destek bakanlıklar ve daireler düzeyinde örgütlenmeler ile tüketici örgütlerine bütçeden sağlanan ödenekler ile verilmesine karşın, hükümetlerimizin bugüne kadar tüketicileri koruyacak kurumlarını oluşturmamaları halkımız ve ülke ekonomisi için ciddi bir kayıptır" ifadesini kullandı.

Tüketici haklarının korunmasının gerçekte ekonomik istikrarın ve sosyal huzurun sağlanması olduğunu vurgulayan Yılmaz Işık, "Ülkemizde yıllardan beri sürmekte olan 'Bankaların Bileşik Faiz' uygulaması sonucunda, insanlarımız bireysel ve ailece mağduriyetler yaşamakta 'en temel haklarından ve özgürlüğünden olmaktadır. Bu vahim durum tüketicilerin korunmasında örgütlenmenin ne kadar gerekli olduğunun en çarpıcı olgusudur" dedi.

Paralarının tamamını ödemelerine rağmen tapularını alamayan konut mağduru tüketiciler olduğuna da dikkat çeken Hasan Yılmaz Işık, bazı çıkar çevrelerinin satış yaptıkları tüketicilere konut tapularını vermek yerine, onlardan habersiz ve onaysız 3. şahıslara yeniden ipoteğe verdiklerini bunun da suç unsuru içeren bir cürüm olduğunu savundu.

(ŞEB/HÖ) FOTOĞRAFLI/ÖDÜL LİSTESİ EKTE (EK VERİLECEK)

 
15 Mart 2012 Perşembe 12:36
Okunma: 718
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu