Ana Sayfa » Bilgi Bankası » Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü

Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” dolayısıyla yayınlanan mesajlar...

 
 
Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, bir ülkenin demokrasi kültürünün düzeyi ve gelişmişliğinin, basın özgürlüğüyle doğru orantılı olduğunu ifade ederek “Halkın en temel haklarından olan doğru habere ulaşma, ancak basın özgürse mümkündür” dedi.

Siber, Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Meclis Başkanı Siber mesajında, etik ilkeler doğrultusunda, çağdaş yayıncılık ilkeleriyle çalışan özgür basının ülke demokratik sisteminin korunmasına ve gelişmesine büyük katkı yapacağını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Dünyadaki çalışma koşulları bakımından en zor, en özveri isteyen mesleklerden birini icra eden değerli basın mensuplarımıza, ülke demokrasisine yaptıkları katkılardan dolayı bir kez daha teşekkür eder, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlarım.”

***  

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, basın özgürlüğünün, ülkelerin demokratik sisteminin korunmasında ve daha güçlü hale getirilmesinde, son derece önemli olduğunu kaydetti.

Yorgancıoğlu, “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” dolayısıyla mesaj yayınladı.

Yorgancıoğlu mesajında, “Dünya genelinde kutlanan ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü ülkemizde de kutlamaktan büyük gurur duyuyorum. Günümüzün en zor ve özveri gerektiren mesleklerinden birini ifa eden tüm Kıbrıs Türk Medyası mensuplarının ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum. Basın özgürlüğü, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile ilan edilen bir haktır ve ülkelerin demokratik sisteminin korunmasında ve daha güçlü hale getirilmesinde son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

Ülkede ve dünyada yaşanan olaylar ve gelişmelerle ilgili en hızlı, en doğru ve güvenilir bilgilerle kitleleri aydınlatan basın-yayın organlarının, ülkelerin demokratikleşmesinde ve ilerlemesinde en büyük görevi üstlendiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, “Basınımız, gelişmelerle ilgili halkımızı bilgilendirmekte, vatandaşlarımızla devlet arasında ilişkileri güçlendirmektedir. Bunun yanı sıra, toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesinde, toplumsal bütünlük, barış, huzur ve güven ortamının geliştirilmesinde de önemli katkılar sağlamaktadır” dedi.

“BASIN, DAHA ÖZGÜR VE ÇOK SESLİ”

Basının, geçmiş yıllara kıyasla daha özgür ve çok sesli hale geldiğine işaret eden Başbakan Yorgancıoğlu mesajına  şöyle devam etti:

“Basının gerçekleri gözler önüne serme, olayları karanlıktan aydınlığa çıkarma, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama görevini yerine getirirken düşüncelerin serbest ve tarafsız şekilde ifade etmesi, olaylara taraf bütün birey ve kesimlere eşit mesafede olması, aynı fırsatı vermesi gerekmektedir. Basın etiği ve tarafsızlığı da bunu gerektirmektedir.  Basın özgürdür ve her zaman özgür olmalıdır”

Yorgancıoğlu mesajının sonunda, “Çeşitli zorluklarla kamuoyuna haber ve bilgi akışını sağlamak adına büyük bir özveriyle sorumluluklarını yerine getiren Kıbrıs Türk medyasının ve bütün basın çalışanlarının ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlar, başarılarla dolu bir meslek hayatı dilerim” ifadelerine yer verdi.

***

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, halkın haber alma hakkını ilkeli, tarafsız ve sorumlu gazetecilik  anlayışı  içinde yerine getiren; toplumun gerçekleri öğrenmesinde etkili bir araç olan basının, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi  taleplerini her zaman desteklediğini belirtti.

Uluçay, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, basın camiasının emekçilerine meslek hayatlarında mutluluk, sağlık ve başarı diledi.

***  

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanan 3 Mayıs’ın demokratik bir toplum hayatı için özgür basının ne kadar önemli olduğunu hatırlamaya vesile olan önemli bir gün olduğunu bildirdi.

Gürpınar yayımladığı mesajda, çalışma yaşamını denetleyen Bakanlık olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın,  basın sektöründe çalışanların sıkıntılarını çok yakından takip ettiğini, Basın İş Yasası’nın etkin olarak uygulanması hususundaki  haklı taleplerine hassasiyetle yaklaştığını açıkladı.

Basın çalışanlarına daha özgür, daha demokratik bir çalışma ortamı yaratılmasının, basın emekçilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesinin, basın özgürlüğüyle doğrudan ilişkili olduğunu kaydeden Gürpınar, ülkede basın çalışanlarının sosyal güvenlik hakkının tam olarak  sağlanması için, bakanlığın başlatmış olduğu denetim programının devam ettiğini hatırlattı.

Gürpınar “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak Basın İş Yasası’nın daha etkin uygulanması için ilgili sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle, basın sektörüne yönelik  çalışmalarımız sürdürülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Tüm basın yayın kuruluşları ve basın mensuplarının, görevlerini duyarlı bir şekilde yerine getirdikleri için takdir ve teşekkür ettiğini belirten Gürpınar, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutladı.

***  

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, KKTC'de ve tüm dünyada basın mensuplarının, insanların en temel haklarından bir tanesi olan haber alma özgürlüğü için fedakârca bir gayretin içinde olduğunu söyledi.

Ahmet Kaşif, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, gazetecilerin özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini belirterek, "Basın özgürlüğü; ifade özgürlüğünün ve demokrasinin güvencesidir. Basın emekçilerini korumak, onlara yönelik her türlü saldırıyı engellemek, devletin en önemli sorumluluklarından biridir? dedi.

Kaşif şöyle devam etti:"Basın, toplumun gereksinim duyduğu her konuda araştırma, bilgilendirme, kamuoyu oluşturma gibi önemli bir hizmeti yerine getirmektedir. Basınımıza ayrıca, haber alma ve haber verme işini hakkıyla yerine getirebilmesi için özgür bir çalışma ortamının sağlanması gerekmektedir. Basının hem özgür hem de tarafsızlığı, bireyin ve toplumun haber alma, bilgi edinme hakkını kullanmasına, kamuoyunun duygularını ve düşüncelerini objektif olarak yansıtmasına, bu suretle demokrasinin, insan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin gelişimine katkıda bulunur." 

Ülkedeki basın kuruluşlarının, halkın haber alma hakkını ilkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde yerine getirmelerinin, toplum tarafından da takdirle karşılanmakta olduğunu kaydeden Kaşif, iletişimin en güçlü kanallarından, toplumun gerçekleri öğrenmesi ve düşüncelerini duyurmasında etkili bir araç olan basının, kamuoyunu doğru bilgilendirmek için daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi taleplerini her zaman desteklediğini ifade ederek, basın emekçilerine meslek hayatlarında mutluluk ve sağlık diledi.

***

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, gazeteciler için olmazsa olmazların ilk sırasında yer alan basın özgürlüğünün irdelendiği bir “Dünya Basın Özgürlüğü Günü”nün daha kutlandığını belirterek, Kuzey Kıbrıs’ın Dünya Basın Özgürlüğü Sıralaması’ndaki hedefinin ilk 10’a girebilmek olması gerektiğini kaydetti.

Birlik Genel Sekreteri Özgül Gürkut Mutluyakalı gün nedeniyle yayımladığı mesajda, bu yıl BM’nin belirlediği “Daha iyi bir gelecek için basın özgürlüğü” sloganıyla kutlanan Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde bir kez daha “basın özgürlüğü vazgeçilmezimizdir” diye haykırdıklarını ifade etti.

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2014 Dünya Basın Özgürlüğü Sıralaması’nda KKTC’nin geçen yıla göre 11 sıra ilerleyerek 94. sıradan 83. sıraya yükseldiğini belirten Mutluyakalı, bu gelişmenin sevindirici olmakla birlikte, ülke için hedefin, sıralamada yer alan 180 ülke arasında ilk 10’a girebilmek olması gerektiğini ifade etti.

“YETERLİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜN OLMAMASI DARBE”

11 sıra ilerlemede, Birlik öncülüğünde bir yılı aşkın süre önce faaliyete geçen Medya Etik Kurulu’nun etkili olduğunu düşündüklerini de belirten Mutluyakalı, buna karşın güvencesiz ve düşük ücretlerle çalıştırılan, sosyal güvenlik yatırımları yapılmayan birçok gazetecinin durumunun, yeterli sendikal örgütlülüğün olmadığı KKTC medya sektöründeki sorunların ve basın özgürlüğüne darbe vuran unsurların başında yer aldığını anlattı.

“BÜYÜK TEHDİT”

Mutluyakalı “Medyanın önemli bir güç olduğu günümüzde, çıkarları zedelenmesin diye gazetecileri çeşitli yöntemlerle baskı altında tutan, en küçük eleştirilere dahi tahammül etmeyen, sansüre varan taleplerle basın özgürlüğünün karşısına dikilen kişilerin varlığı da mesleğimiz için en büyük tehdit olmayı sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un dün BM’deki etkinlikte yaptığı konuşmada kullandığı “Geçen yıl 70 gazeteci öldürüldü. Bu yıl da şu ana kadar 14 gazeteci aynı akıbete uğradı. Geçen yıl 211 gazeteci hapisteydi. 2008'den bu yana 456 basın mensubu bulunduğu ülkenin dışına çıkmaya zorlandı. 1992'den beri binin üzerinde gazeteci öldürüldü. Bu her hafta bir basın mensubunun öldürülmesi anlamına geliyor. Bu rakamlar dehşet verici" ifadelerine de yer veren Mutluyakalı bu rakamların düşündürücü olduğunu kaydetti.

Mutluyakalı KTGB olarak basın özgürlüğü sıralamasında 154. sıraya düşen ve özgür olmayan ülkeler arasında gösterilen Türkiye’de, Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun yarın İstanbul’da düzenleyeceği yürüyüşü selamlayarak, Türkiye’de ve dünyanın her yerindeki gazetecilerin verdiği mücadeleye destek belirttiklerini açıkladı.

Mesajda, tüm gazeteciler yarın akşam saat 20.00’de KTGB lokalinde düzenlenecek ve medya başarı ödüllerinin de dağıtılacağı resepsiyona davet edildi.

****

Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Barış Mamalı, Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yayımladığı mesajda,  “Basının ceza tehdidi altında olduğu bir ülkede özgürlükten bahsedilemeyeceği” iddiasında bulundu.
 
Mamalı yayınladığı mesajda,  Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası’nın evrensel insan haklarını, anayasal düşünce ve ifade özgürlüğünü ve basının haber yapma hürriyetini hapis tehdidiyle tırpanlamak amacıyla hazırlandığını iddia etti.

Barış Mamalı konuyla ilgili şunları söyledi:

“Kamusal nitelik ölçütünün açık bir dille bu yasada yer almaması halinde kamuyu denetlemeye yönelik haberlerin ve ayrıca haberleşmeye dayalı medya yayınlarının yapılması büyük oranda hapislik cezasına sebep olacaktır.

Bunun yanında yasada suç olarak öngörülen davranışların neredeyse tümünde kast unsurunun aranmaması nedeniyle hata, dikkatsizlik veya yanlışlık neticesinde herhangi iki kişi arasındaki haberleşmeyi öğrenmek, kaydetmek, ifşa etmek, elde etmek veya yayınlamak dahi hapislikle cezalandırılabilecektir.

Bu yasaya bakıldığında gerçek veya tüzel kişiyle ilgili her türlü kişisel bilgi ‘kişisel veri’ olarak kabul edilmekte ve herhangi bir kişisel verinin, o kişinin izni olmaksızın kaydedilmesi veya medyada yayınlanması hapislik cezası gerektiren bir suç olarak görülmüştür. Daha da ilginç olanı ise, bir kişinin siyasi parti veya sendika ile olan ilişkisinin veya bağlantısının izinsiz yayımlanması durumunda hapislik cezasının daha da ağırlaştırılacak olmasıdır.”
 
Yasayla devlet mekanizmasındaki bazı faaliyetlerin halk tarafından öğrenilmesinin ceza tehdidi ile önlenmek istendiğini öne süren Mamalı, “Yasa’nın mevcudiyeti altında özgürlük kutlaması yapılması anlamsız olacaktır. Keza basın mensuplarının ceza tehdidi altında ve hapsolma psikolojisiyle özgürce haber yapabilmesi mümkün değildir” dedi.

Bu bağlamda yeni bir yasa hazırlanmasını talep eden Mamalı, haberleşmelerde kamusal nitelik ölçütünün açık bir dille vurgulanması gerektiğini kaydetti.

 
3 Mayıs 2014 Cumartesi 11:19
Okunma: 15665
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu