Ana Sayfa » Kıbrıs » Bugün Meclis'te Neler Konuşuldu?

Bugün Meclis'te Neler Konuşuldu?

Genel Kurul, 4 Siyasi Partinin Hükümetle İlgili Güvensizlik Önergesinin Ön Görüşmesini Yapıyor.

 
 
Bugün Meclis'te Neler Konuşuldu?


Lefkoşa, 19 Nisan 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, denetim görevini yerine getirmek amacıyla saat 11.20'de, Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu başkanlığında toplandı.


Onaya ve bilgiye sunuş bölümünün ardından CTP, TDP, DP ve DGP'nin hükümetle ilgili "güvensizlik" önergesinin ön görüşmesine geçildi. Siyasi parti başkanları veya temsilcilerinin 15 dakikalık konuşma yapmasının oy birliğiyle kabul edildiği genel kurulda ilk sözü CTP Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu aldı.


Genel kurulunun bugünkü gündeminde, gündem dışı konuşmalar, sorular ve "Lefkoşa Türk Belediyesi'nde Yaşanan Olumsuzluklar" ile "Devletin Batık Bankalardan Alacağı"yla ilgili meclis araştırmaları açılması önergelerinin ön görüşmeleri bulunuyor.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün ilk olarak CTP, TDP, DP ve DGP milletvekillerinin Başbakan İrsen Küçük ve hükümetine karşı "güvensizlik" önergesinin görüşülüp, görüşülmeyeceğine ilişkin ön görüşmeyi yaptı.


YORGANCIOĞLU


İlk sözü alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin uygulamalarında bir yanlışlık olduğunu hükümetin anlaması gerektiğini savundu.


Hükümete geldikten sonra partilerin kendilerine seçimde verilen güveni devam ettirmek zorunda olduğuna değinen Yorgancıoğlu, bugün gelinen noktada UBP'nin güven yitirdiği iddiasında bulundu.


BES'in dışarda devam eden eylemine değinerek bunun önemli bir olay olduğunu dile getiren Yorgancıoğlu, UBP'nin oy almak adına bazı taahhütlerde bulunduğunu ancak bunlardan hiçbirini yerine getirmediğini savundu.


Yorgancıoğlu, hükümete güvenin kalmadığını ve halkın bunu çeşitli defalar dile getirdiğini ileri sürerek, mecliste de dengelerin hükümetin aleyhinde değişmesi üzerine milletvekili avına çıkıldığını iddia etti.


Elektrik Kurumu'nda yaşananlar ve KTHY konusunu gündeme getiren Yorgancıoğlu, Başbakanlık bünyesinde kurulan Dış Türkler Birimi'yle ilgili "şaibe ve iddiaları" yineleyerek, yaratılan bu güvensizliği yok saymalarının mümkün olmadığını ileri sürdü.


Gelirler arttı diyen hükümetin bu gelirlerin nasıl arttığından bahsedemediğini çünkü halkın cebine giren bir şey olmadığını söyleyen Yorgancıoğlu, bu önergenin UBP'nin kendi kendini sınaması açısından da şans olduğunu savundu.


ÇAKICI


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da konuşmasında, hükümetin, "tarihin en başarısız hükümeti; başbakanın da en başarısız başbakan" olduğunu ileri sürdü.


Verilen bütün yasa önerilerinin Anayasa Mahkemesi'ne gönderildiğini, BES'in eylem yaptığı Lefkoşa Türk Belediyesi'nin durumunu görüşmek istediklerini ancak hükümetin buna da karşı olduğunu söyleyen Çakıcı, belediyelerin de bu hükümet döneminde battığını savundu. 


Çıkarılan faiz yasasının sadece birkaç bankacıyı korumaktan öteye gitmediğini ileri süren Çakıcı, hükümeti, kendi öz varlığını peşkeş çekmekle suçladı. 


Mehmet Çakıcı, "Ulusalcıyız dediniz, radikal İslam'a yöneldiniz. Anayasa'yı değiştireceğinizi söylediniz, ortada hiç bir şey yok... Ayrımcılık, partizanlık gırla... Halkın istek ve talepleriyle ilgilenen yok... Ancak o kadar çok paramız var ki Mercedes alacaksınız..." dedi.


Kıbrıs Türkü'nün ne kimlik, ne de din problemi olmadığını, bu nedenle yeni tartışmalar yaratmaya gerek olmadığını savunan Çakıcı, "Mecliste çoğunluğunuz olabilir ancak halk arasında güvenoyunuz yoktur. Yapmanız gereken, devam edebilmek için halka gitmektir. Türkiye'ye giderek birkaç bakana dayanarak bu işi götüremezsiniz" iddiasında bulundu.


ARABACIOĞLU


DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da konuşmasında, güvensizlik önergesinin hem meclis, hem de UBP milletvekilleri için bir sınav olacağını söyledi. Arabacıoğlu, özellikle hükümetin icraatlarını eleştiren UBP içindeki muhalefetin tavrını netleştirmesi gerektiğini savundu.


Arabacıoğlu, ortada bir "şike hükümeti" bulunduğunu ileri sürerek, "Verdiği vaatlerle yapılanlar karşılaştırıldığında ortada bir şike var. Türkiye'de insanlar şike yüzünden yargılanıyor... Buradaki irade gerçek irade değildir. Gerçek irade, sandıktaki iradedir" iddiasında bulundu.


DP'den UBP'ye transfer olan milletvekilleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, "kimin kimi kullandığı belli değil" yorumu yapan Arabacıoğlu, "Ortada bir irade hırsızlığı var... DP'den transfer ettiğiniz 'nurtopu' arkadaşımızı memnun etmek için rüşvet olarak gayri yasal bir şekilde Dış Türkler Birimi'ni kurdunuz...Siyaset bu kadar ucuzsa, ben bu koltukta oturmayı zül görürüm" ifadesini kullandı


Arabacıoğlu, UBP milletvekillerine sağduyulu davranıp, siyasi rüşvete imkan vermeme çağrısında bulundu.


AVCI


ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da konuşmasında, güvensizlik konusunu parti içinde değerlendirdiklerini söyledi. Benzeri bir önergenin bir yıl önce gündeme geldiğine işaret ederek, burada esas sorgulanması gerekenin Ejder Aslanbaba'dan çok, Bakanlar Kurulu olduğunu belirtti.


Yapıyı değiştirmek için hiçbir adım atılmadığına işaret ederek, güvensizlik gerektiren birçok konu bulunduğunu söyleyen Avcı, UBP'ye doğru icraatlar için her zaman destek verdiklerini ancak söz verilen "nereden buldun" yasa tasarısının geçirilmediğine işaret etti.


Avcı, El-Sen'in greviyle ilgili anlaşma sağlanmasına rağmen bir sonuç alınamadığını kaydederek, hükümetin, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da verdiği sözleri tutmadığını savundu.


Gençliğin uyuşturucu ve alkolle elden gittiği uyarısında bulunan Avcı, hükümeti önlem almamakla suçladı.


Avcı, bugüne kadar verdiğimiz desteğe rağmen güvensizliğin tartışılmasına olumlu oy vereceklerini söyledi.


ERTUĞRULOĞLU


DGP Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu da konuşmasında, kişi olarak bu önergeyi imzalarken, hükümeti düşüreceği beklentisiyle imzalamadığını sadece UBP'nin kendi içinde bir vicdani hesaplaşma yapmasını sağlamayı amaçladığını belirtti.


Ertuğruloğlu, halk arasında da hükümete yönelik büyük bir güvensizlik bulunduğunu savunarak, siyasetin kişi için değil halk ve ülke için olması gerekirken KKTC'de sadece bireylerin çıkarlarının konuşulduğu, gemisini kurtaran zihniyetiyle siyaset yapıldığını iddia etti.


Hangi parti iktidarda olursa olsun esasında sistemin kendisine güven kalmadığını savunan Ertuğruloğlu, popülizmin egemen olduğu bir sistemde halkın her geçen gün bir şeyini kaybettiğini iddia etti.


Tahsin Ertuğruloğlu, palyatif tedbirlerle düzelme şansı kalmadığını ve önergeye imza atarken da bunu anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Çözümün başkanlık sistemine geçmek olduğunu savunan Ertuğruloğlu, "Bu zihniyetle devam edilmesi halinde başkanlık sistemini de bozabiliriz" iddiasında bulundu.Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, CTP, TDP, DP ve DGP milletvekillerinin, Başbakan İrsen Küçük ve hükümetine karşı "güvensizlik" önergesinin görüşülüp, görüşülmeyeceğine ilişkin tezkereyi kabul etmedi.


Başbakan İrsen Küçük'ün konuşmasının ardından yapılan oylamada, tezkereye 22 "kabul", 25 "red" oyu kullanıldı.


Önergeye imza atmayan ÖRP de tezkereye destek verdi.


KÜÇÜK


Başbakan Küçük, oylama öncesinde eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, güvensizliğin konuşulduğu bir oturumda methiye beklemediklerini ancak gerçeklerin böylesine ters yüz edilmesini ummadıklarını söyledi.


Küçük, halktan aldıkları destekle görevlerini sürdürdüklerini belirterek, kişilerle uğraşmadıklarını ve ülkeyi yönetirken halkın isteklerini göz önünde bulundurduklarını belirtti.


Kurulan Dış Türkler Birimi'nin bir rüşvet olarak nitelenmesini kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Küçük, Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Dış Türkler biriminin konsolosluk hizmetinden öteye geçmediğini kaydetti.


Küçük, UBP'ye yönelik güvensizlik iddialarının ara seçimleri sonuçlarına dayandırılmasını kabul edilmez olduğunu belirterek, "Verdiği sözleri yerine getirmeyen tek parti UBP mi?" sorusunu sordu.


CTP'nin, 1993 yılında basında yer alan haberlerde yer alan vaatlerini okuyarak, bunların hiçbirinin gerçekleşmediğini söyledi. Küçük "Biz yapamadıklarımıza da yaptıklarımıza da sahip çıkıyoruz. Verdiğimiz vaatleri unutmadık..." dedi.


Başbakan Küçük, hükümetin, seçim sistemi değişikliği de dahil olmak üzere ortaya konan talepleri her zaman tartışmaya hazır olduğunu söyledi. Küçük, şöyle devam etti:


"İcraatlarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın istekleriyle ilgili gerekeni yapıyoruz. Ekonomiyle ilgili rakamları da biz değil, uzmanlar hazırlıyor. İcraatlarımızda kitlesel düşünce içerisindeyiz. Bizde bireysel düşünce yoktur. Dış Türkler Birimi ile ilgili çalışmalar hızlanarak devam ediyor. Birim, meclisten yetki almadan hayata geçmeyecek."


Başbakanın konuşması sırasında sert tartışmalar yaşandı. Milletvekilleri oturdukları yerlerden bağırarak, zaman zaman başbakan, zaman zaman da birbirlerine müdahale etti.


DENKTAŞ


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, usule ilişkin konuşmasında, hükümetin kendilerine yönelik bütün eleştirilerini, "siz de bunu yaptınız" sözleriyle yanıtlamayı "usul" haline dönüştürdüğünü savundu.

ALBAYRAK İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİ SALONDA OLMADIĞI İÇİN KONUŞMAKTAN VAZGEÇTİ  
ÇAĞLAR: "4+4+4 SİSTEMİNE GEÇİLMEYECEĞİ AÇIKLAMALARI ENDİŞELERİ ARTIRDI ÇÜNKÜ GEÇMİŞTE DE İLAHİYAT AÇILMAYACAK DENMİŞTİ"


4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİNE GEÇİLMEYECEĞİNİ VE BÖYLE BİR HAZIRLIK, İHTİYAÇ VE GEREK DE OLMADIĞINI KAYDEDEN DÜRÜST, "19 MAYIS VE 23 NİSAN TÖRENLERİNİN KUTLANMASINA DEVAM EDİLECEK"


TÖRE: "CUMHURİYET VE MİLLİYETÇİLİK VAZGEÇİLMEZ"


EMİROĞLULARI: "SENDİKAL HAREKETİ BİTİRMEK, DEVLETİ DE, HÜKÜMETİ DE, TOPLUMU DA, TOPLUMSAL İRADEYİ DE, EGEMENLİĞİ DE BİTİRİR"


Lefkoşa, 19 Nisan 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, "güvensizlik" önergesinin reddinin ardından gündem dışı konuşmalara geçti.


İlk sözü alan CTP Milletvekili Arif Albayrak, iktidar milletvekillerinin genel kurul salonunu terk etmesinden dolayı konsantrasyonunu yitirdiğini belirtti ve konuşmaktan vazgeçti.


ÇAĞLAR


Daha sonra söz alan CTP Milletvekili Mehmet Çağlar, Türkiye'deki 4+4+4 eğitim sisteminin KKTC'deki geleceğine ilişkin bir konuşma yaptı. Çağlar, eleştirilerin ardından "şu an 4+4+4 eğitim sistemine geçilmeyeceği"ne dönük açıklamaların endişelerini azaltacağına, artırdığını çünkü geçmişte de ilahiyat açılmayacağını söyleyen bu bakanın icraatlarının ortada olduğunu savundu.


Çağlar, tüm eğitim sisteminin Türkiye'ye endekslendiğini anımsatarak, 4+4+4 eğitim sistemine geçilmemesi halinde mevcut eğitim sisteminin ne olacağına açıklık getirilmesini istedi.


Türkiye'de eğitim sisteminde oynanan oyunların çağdaş bir toplum olan KKTC'de çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini savunan Çağlar, 4+4+4 eğitim sistemiyle dini bir eğitim sistemi yaratılmak istendiğini göz önünde bulundurmak gerektiğini söyledi.


Çağlar, 4+4+4 eğitim sistemine geçmeden mevcut sistemin içini boşaltıp, içine 4+4+4 eğitim sistemi ile doldurma girişiminde bulunulmamasını da istedi.


DÜRÜST


Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, Anavatan Türkiye işle ilişkilerin son derece iyi bir noktada olduğunu ve Kıbrıs Türkü'nün ancak iyi şeylerle bir noktaya gideceğini unutmamak gerektiğini ancak Türkiye'de uygulanan her şeyin KKTC'de de uygulanmasının gerekmediğini söyledi.


4+4+4 eğitim sistemine geçilmeyeceğini ve böyle bir hazırlık, ihtiyaç ve gerek de olmadığını kaydeden Dürüst, 19 Mayıs ve 23 Nisan törenlerinin kutlanmasına devam edileceğini belirtti.


Dürüst, dünyada ve Türkiye'de uygulanan sistemlerle ilgili örnekler vererek, birçok ülkede farklı uygulamalar olabileceğini ancak KKTC'de mevcut sistemin uygulanmasına devam edileceğini söyledi.


Eğitim ve turizm konusunda ciddi hedefleri bulunduğunu kaydeden Dürüst, eğiticilerin eğitimi konusuna daha ciddi eğileceklerini ve kalite adına eğiticilerin kurs göreceği bir yapıyı gündeme getireceklerini kaydetti.


Dürüst, 3'üncü sınıftan itibaren her sınıfa bilgisayarlı yazı tahtası getirilmesi ve merkezi sınav sistemini yaygınlaştırılması gibi çalışmaları bulunduğunu söyledi. Dürüst, okutulacak kitaplar konusunda çalışmaları bulunduğunu ve yeni kitaplar yazılması yönünde teşvikleri sürdüklerini belirtti.


Kolejlerdeki ÖSS programlarının 4 yıl sonra kaldırılacağına işaret eden Dürüst, gençlerin ellerindeki belgelerle üniversiteye kabul edilebilmeleri girişimlerinin devam ettiğini kaydetti.


TÖRE


UBP Milletvekili Zorlu Töre "Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı ve KKTC" ile ilgili gündem dışı konuşmasında, Kıbrıs Türkü'nün egemenliğini, bağımsızlığını koruyacak bir anlaşma arayışı içinde olması gerektiğini söyledi.


Halk ve toprağın fevkalade önemli olduğunu kaydeden Töre, cumhuriyet ve milliyetçiliğin vazgeçilmez ilkeler olduğunu belirtti.


EMİROĞULLARI


TDP Milletvekili Mustafa Emiroğulları da "ekonomik sorunlar ve hükümetin icraatları" konulu konuşmasında, egemenlikten bahsedenlere 26 Nisan'da başlayacak petrol sondaj konusunda egemenliğin nerede olduğunu sormak gerektiğini söyledi.


Emiroğluları, "vatan millet Sakarya" denilerek oyları alınan insanların temsil edilmediğini; birçok köyde yaşanan sorunlar ve ihtiyaçların meclise taşınmadığını; doğal afetlerden dolayı birçok bölgede mağduriyetlerin sürdüğünü ama bu insanların 30 yıldır siyasi olarak sömürüldüğünü savundu.


"Artık vatandaş uyandı" diyen Mustafa Emiroğluları, partisinin ülkenin her yerinde örgütlendiğini belirtti.


Türkiye'de 12 Eylül darbesini yapanların mahkemelerde hesap verdiğini kaydeden Mustafa Emiroğluları, KKTC'de halkın egemenliği isteniyorsa bazı şeylerin değişmesi gerektiğini söyledi.


TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, ülkedeki tüm sektörlerde yaşanan sıkıntılardan örnekler vererek, narenciyenin dalında, patatesin toprakta kaldığını; et fiyatları yüksekken hayvanların da satılmadığını savundu.


Hükümeti proje üretmemekle suçlayan Emiroğluları, çiftçilerin de biçerdöverlerini tarlaya çıkarabilecek halde olmadığını savundu.


Ülkede siyasi ahlakın da bozulduğunu savunarak erken seçimin zorunlu olduğunu iddia eden Emiroğluları, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları'nın da çıkmaza girdiğini, daha fazla zarar vermek istemiyorsa istifa etmesi gerektiğini savundu.


Emiroğluları, Eğitim Bakanı'nın okullarda, gençler arasında yaşanan sorunları bilip bilmediğini sordu. Eğitim Bakanı Kemal Dürüst'ün sadece Güzelyurt bölgesiyle ilgilendiğini savunan Mustafa Emiroğluları, sendikal hareket karşı alınarak bir yere varılamayacağını; ekonomik programların da sendikaların katkısıyla hazırlanması gerektiğini söyledi.


"Sendikal hareketi bitirmek, devleti de, hükümeti de, toplumu da, toplumsal iradeyi de, egemenliği de bitirir" diyen Mustafa Emiroğluları, hak arayanların maaşlarından kesintiye gidildiğini ileri sürdü.


Emiroğluları, hükümetin daha dikkatli, mantıklı ve insanları kamplara bölerek değil, eşitlik ve adaletli şekilde ülkeyi yönetmesini istedi.


ÇAKICI


Daha sonra usul hakkında söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, partisinin sunduğu belediyelerle ilgili araştırma önergesinin görüşülmesini beklediklerini ama gündemde öne alınmasının sabah kabul edilmediğini belirterek, belediyelerde büyük sorunlar yaşandığını söyledi.


Çakıcı, LTB'nin 142 trilyon 350 bin 150 TL borcu bulunduğunu, konunun artış Sayıştay'ı aştığını; Savcılık'a gitmesi ve Meclis'te araştırma komitesinin de daha fazla gecikmeden kurulması gerektiğini kaydetti.


KALYONCU


Yine usul hakkında söz alan CTP Grup Başkan Vekili ve Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, divan toplantısında meclis araştırmalarının da öne alınmasının kabul edildiğini ama UBP'nin genel kurulda farklı davrandığını söyledi.


Meclis Genel Kurulu, daha sonra gruplar arası mutabakatla gündemini tamamlamadan toplantısını bitirdi. Meclis Genel Kurulu, bir sonraki toplantısını önümüzdeki Pazartesi günü 23 Nisan Pazartesi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olması nedeniyle 26 Nisan Perşembe günü yapacak.
 
19 Nisan 2012 Perşembe 12:00
Okunma: 1270
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu