Ana Sayfa » Kıbrıs » Bulutoğluları Havadis'e Konuştu!

Bulutoğluları Havadis'e Konuştu!

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, yaşanan gelişmeleri ve hakkındaki iddiaları Havadis’e değerlendirdi

 
 
Bulutoğluları Havadis'e Konuştu!

Selada İçer  /

MECLİS ÜYELERİNE ÇAĞRI… “Belediye meclis üyeleri bu hafta da toplantılara katılmazsa görevlerinden yasal olarak alınacaklar ve belediyeyi zorda bırakmalarından dolayı yargıya havale edilecekler”

MAAŞLAR KONUSU… “9 gün maaşları ödemeye geç kaldık. Umarım bu hafta içerisinde belediye meclisi toplantısı gerçekleşir ve yeniden yapılanma çerçevesi içerisinde haziran ayı katkı payımızı alarak maaşları öderiz”

İŞTEN ÇIKARMALAR... “Sayıştay raporu doğrultusunda gereken yapılacaktır. Şu ana kadar 40-50 kişi işten durduruldu. Yaklaşık 200 kişi daha durdurulacaktır. Bunlar öncelikle sicillerine göre seçilecek”

KURUŞU KURUŞUNA... “Çangar Ltd.’den alınan10 milyonun kuruşu kuruşuna nereye gittiği konusunda dökümler hazırlattık ve yaklaşık bir on gün önce İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sayıştaylık ile Savcılık’a bunları gönderdik”HAVADİS: Neden bu kadar kamuoyunda tartışılıyorsunuz. Sizinle ilgili söylemler oluşuyor kamuoyunda?

BULUTOĞLULARI:
Cumhuriyet Meclisi’nde bugüne kadar bana atılan iftiraları ispat etmeleri halinde istifa ederim. Ben belediye başkanlığım döneminde usul hatası yapmış olabilirim ama yolsuzluk kesinlikle yapmadım. Belediye başkanı iken başka yıl kimsenin seçimi için bir kuruş para harcamadım. LTB’nin nüfusu geçmiş dönemlere göre iki katı arttı, başkent olmasından dolayı. Gerek kaçak insanların, gerek işçilerin barındığı ve çok hizmet isteyen bir şehir oldu başkent. Elbette kaçırdığım, takip edemediğim noktalar olmuştur. Bir de benim en büyük zaafım iyi niyetimin karşı taraf tarafından su istimal edilmesi oldu. Ben her şeyi 4-4’lük yaptım diyemem. Elbette eksiklerim de olmuştur. Yapılması gereken o kadar çok iş vardı ki. Bir başşehir düşünün ki hala daha alt yapısını yeni yeni tamamlamaya başlıyor ki Rum tarafı bu işlemleri 15 yıl önce yaptı.

HAVADİS: Yeniden aday olmayı düşünüyor musunuz?

BULUTOĞLULARI:
Bundan sonra “belediye başkanlığı” değil de, siyasetin başka kulvarlarında yer alıp Cumhuriyet Meclisi’nde doğruların konuşulmasını sağlayacağım. Ve gerçeklerin söylenmesini ve kişilerin karalanmasını önleyeceğim. Benim bu yaşadıklarımı kimse yaşamasın diye bunu yapacağım. Asılsız haberler Meclis kürsüsünden söylenmez. Çıkıp birlikte televizyonda tartışalım.

“Bir senaryo döner”

HAVADİS: Bunların yaşanması nereden kaynaklanıyor peki?

BULUTOĞLULARI:
Ben UBP’de bir yıl önce genel sekreter yardımcısı iken Girne Belediyesi’nde aynı sorunlar yaşanırdı. UBP’li meclis üyeleri, toplantıya katılmazdı. Onları parti binasına çağırdım, Lefkoşa’ya iki kez toplantı yaptım ve onların toplantılara katılıp muhalefet görevlerini yerine getirmelerini istedim. Belediye başkanının istifasını istemelerini talep etmedim. Grevin ilk gününden benim istifamı isteyen muhalif gurup ve bir UBP Meclis Üyesi var. Demek ki, bir senaryo döner ve bu senaryo içerisinde bu insanlar bazı menfaatleri için yer alırlar. Bugüne kadar yapılan icraatlara, hepsinin imzası vardır. Kimisinin “evet”, kimisinin “ret” imzası var. Yurt dışı gezilerine el kaldırıp Brüksel, Romanya, Türkiye’ye gidip harcırah almaya el kaldırıyorlardı. Yoksa geziler bitti, diye mi gelmiyorlar toplantılara. Batmamış bir kurumu zorla batırmaya çalışmaları, toplantılara gelmemeleri en büyük suçtur. Grevlerin uzamasını sağlayanlar, en büyük suçlular onlardır. Günün sonunda, bu belediyeye bir şey olursa, bu eksik toplantılar yüzünden olacaktır. Bu toplantılar yapılamazsa çalışanlar da ekmek alamayacak. 40 yıllık belediyecikte, bunların yaptıkları görülmedi. Yalan, dolanla bir yere gidilmez. İmza toplayacaklar da, beni görevden alacaklarmış. Onlar beni göreve getirmedi ki beni görevden alsınlar.

“CTP’liler beni hazmedemedi”

HAVADİS: Neden sizi görevden almak istiyorlar?

BULUTOĞLULARI:
Çünkü belediyeyi CTP’den aldıktan sonra bilhassa CTP’li meclis üyeleri aradan 6 yıl geçmesine rağmen amiral gemisini kaybetmenin hırçınlığını yaşıyorlar. Benim onlara bir tavsiyem var. Yüzde 60 oy olan bir belediye başkanını yalan dolanlarla veya asılsız haberlerle ve bazı güç kaynaklarından cesaret ve direktif almakla, görevinden alamazlar. Aksine, benimle göreve geldiğim günden itibaren kim oynamışsa, halk tarafından cezalandırılıp, ortadan yok olmuştur. Fırsatı bulan muhalefet de muhalefetlik görevini yapmaktadır. Ama bu şekilde muhalefet yapılmaz. İnsanları karalayarak muhalefet yapılmaz. Halk bunu dıştan görmektedir. Ben iddia ediyorum ki, bu seçim döneminde benim istifamı isteyen kişiler bir daha halk tarafından seçilemeyecek. Geçmişte bunları gördük.

“Başıma ne geldiyse iyi niyetimden geldi”

HAVADİS: Buna örnek verebilir misiniz?

BULUTOĞULARI:
Örnek vermeme gerek yok. LTB, eksikleri olmasına rağmen, icraatlarını yaparak, yatırımlarını yaparak, belli bir çizgide gitmektedir. 3-5 gün maaşları gecikerek ödüyordu. Yeni seçilen sendika yönetimi, bu eksiklikleri giderecek diye aceleci bir davranış içerisine girmiştir. Bu davranış da, ayakları üzerinde duran belediyenin sıkıntıya düşmesine neden olmuştur. Bu aceleci davranış maaşların gününde ödenmesi ve sosyal hakların düzenli bir şekilde yatırılması için idi. Bir kısım insanın da, kadrolanıp sosyal haklardan yararlanması istendi. Bunlar doğal istemlerdi. Ama 3-5 ayda olacak şey değildi. Kadrolanmayı kabul ettik ama herkes için bin TL aile yardımı her ay ödememiz bütçemizde böyle bir kalem olmamasından dolayı bizi aşardı. Bu bize yılda 6 milyon 500 bin TL ek külfet getirmekte idi. Biz toplu iş sözleşmesini imzalarken, içerisinde bu haklar vardı ancak, yeni sendika ile masaya oturduğumuzda “Düzenleyin de imzalayalım” dedim kendilerine. Israr ettiler ve bu konuları 2011 sonunda görüşüp belli bir fedakarlık yapacaklarını ve bu fedakarlık sonucunda kadrolanma yapacaklarını söylediler. Ama yine benim iyi niyetimi su istimal ettiler. Zaten başıma ne geldiyse hep iyi niyetimden geldi. Günün sonunda istediklerini elde ettiler ve bu artışlar verilmeye başlanmıştır. Ancak ta ki bu olaylar gerçekleşsin 37 iş günü grev yapıldı. Bir iş yerini 37 gün kapatın, o iş yeri batar. Bu, belediyeye büyük bir külfet getirmiştir. Bu durumdan nasıl çıkılır. Bununla ilgili ekonomistlerden, hükümetten ve basından elde ettiğimiz verileri bir araya getirerek, bir çalışma başlattık ve belediyenin yeniden yapılandırılması için ve ekonomik tedbirlerin alınması için 2 aydan bu yana meclisi toplamaya çalışıyoruz. Maalesef muhalefet ve bir UBP’li arkadaşımız ısrarla toplantıların yapılmaması için toplu halde çete kurarak, basına yalan yanlış bilgiler vererek, toplantılara katılmıyorlar. Sendika da, bu arkadaşlara inanıp, onlarda da aynı söylemleri paylaşıyorlar. LTB’nin durumu, bu şekilde iyi gitmez ve maaşlar da ödenmez. Benim kendilerine tavsiyem, bir an önce Belediye Meclisinin toplanıp çalışanların maaşlarının ödenebilmesi ve belediyenin tekrar normale dönebilmesi içim ivedi kararların alınması şart.

“Meclis üyeleri için yasal işlem yapacağım”

HAVADİS: Belediye meclis üyelerinin toplantılara üst üste katılmamasından dolayı yasal prosedür uygulanacak mı?

BULUTOĞLULARI:
Sıra orada. Belediye meclisi üyeleri, yasaların bana verdiği yetkiler çerçevesinde bir yıl içerisinde 6 kez veya arka arkaya 3 kez gelmemeleri halinde yasamızda belirtildiği gibi üyelikleri düşer. Ve bir toplantı yapılarak, düşmüş olan üyeliklerinin onaylanıp İçişleri Bakanlığı’na ve Yüksek Seçim Kurulu’na yazıları yazılıp gönderilecektir. Ben bugüne kadar demokratik davranmak uğruna bunu yapmadım. Ama LTB’nin selamete çıkması için istemeyerek de olsa onları atmak zorunda olduğumu ve yoluma devam etmek zorunda olduğumu gözlemledim. Bu atacağımız şahısların, eğer 5 kişi atacaksak 22 kişilik mecliste nisap 9 veya 10 kişi ile açılır. Ve bu da belediyenin önünü açmış olur. Bu atılanların yerine de yüksek seçim kurulu seçimde ikinci gelenleri göreve çağıracaktır.

HAVADİS: Çalışanların ödenmeyen bu ayki maaşları ne olacak?

BULUTOĞLULARI:
Şu anda bugün ayın 9’u. 9 gün maaşları ödemekten geç kaldık. Umarım bu hafta içerisinde belediye meclisi toplantısı gerçekleşir ve yeniden yapılanma çerçevesi içerisinde haziran ayı katkı payımızı alarak maaşları öderiz.

“Yeni düzenlemeler pazartesi bitmiş olacak”

HAVADİS: Sendika nasıl yaklaşıyor son durumlara?

BULUTOĞLULARI:
Gördüğüm kadarıyla sendikayla diğer konularda uzlaştık. Maaş konusunu bekliyorlar. Ki en önemli olan odur. Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı konusunda yeniden yapılandırma içerisinde ödenip yeniden uzun vadeye yayılacaktır. Bunun dışında ekonomik tedbirler, belediye meclisi üyelerimiz tarafından 3 gündür çalışmalar yapılıyor. Onlara da teşekkür ederim. Yasal çerçevede, çalışma şemasının yapılıp, hakkı olanların yasal çerçevede hangi bölümde, hangi mevkide çalışacağını değerlendirilmesi de tamamlanmış durumdadır. Artı ekonomik tedbirler çerçevesinde satılacak olan araç gereç belirlenip, 2012 belediye bütçesinin de kısaltamaya gidilecek olan kalemlerin çalışmaları, artı mali tüzükte yapılacak olan değişiklikler ve belediyeye daha çok gelir getirici çalışmalar pazartesi itibarıyla tamamlanmış olacaktır.

HAVADİS: İşten çıkarmalar konusundaki çalışmalar hangi noktada?

BULUTOĞLULARI:
Bunun devamında da ay sonu itibarıyla işten çıkarmalar yapılacaktır. Bu da sendikanın ve muhalif meclis üyelerinin istekleriyle olacak. Biz bunları harfiyen yerine getiriyoruz ama onlar elini taşın altına koymuyorlar. Beni düşünmezlerse, Lefkoşa halkını düşünmezlerse bile en azından çalışanları düşünerek onlar da bu oluşumda katkı koyak zorundadırlar. Katkı koymamaları halinde ve belediyenin zora girmesi halinde halk onlara en büyük cezayı verecektir. O zaman yargının önüne ben değil, onlar çıkacaktır. Bu yapmış oldukları anti demokratik yasalara ters ve Lefkoşa halkına en büyük saygısızlıktır.

“Yaklaşık 200 kişi daha durdurulacak”

HAVADİS: Kaç kişinin durdurulacağı belli mi?

BULUTOĞLULARI:
Sayıştay raporu doğrultusunda gereken yapılacaktır. Şu ana kadar 40-50 durduruldu. Yaklaşık 200 kişi daha durdurulacaktır. Bunlar öncelikle sicillerine göre seçilecek. Sicillerindeki herhangi bir yüz kızartıcı suçları olmaları durumunda, kadrolu olsun olmasın, görevlerine son verilecektir. Eskiden alınmış bu durumda çok insan var. Bunları savcılık ve Sayıştaylık’tan görüş alarak durdurma yoluna gideceğiz.

HAVADİS: Belediye olarak bazı “mafya” diye nitelendirilen kesimlerle iş birliği halinde olduğunuz konusunda eleştiriliyorsunuz. Bunu nasıl yorumlarsınız?

BULUTOĞLULARI:
Kesinlikle öyle bir şey yoktur. Belediyenin böyle bir insanlar topluluğu ile işi olmaz. Bugün Dorman Şirketi, televizyonlara çıkıp nasıl ihalelere katılıp, nasıl ihaleleri aldığını açıkladı. Girne, Gönyeli Belediyelerine, Ercan Havaalanı’na iş yapmış bir ticaret şirketidir. Sayın Dorman’ın referanslarına bakarak kendisine bu iş verilmiştir. LTB’de, bunları ortaya atanlar belli ki bu insanlarla geçmişte sorunları olan insanlardır. Ve bu sorunları belediye üzerinden, çıkarmak istiyorlar. Bizi buna alet etmek ve beni kötü göstererek yıpratmaya çalışıyorlar. Belediye meclis toplantılarına “karanlık, siyah giysili” insanların geldiği tamamen asılsızdır. Meclis üyemiz Alev Şensoy’un bunu söylemesi çok ayıptır. Ben bu olayı duyduğumda hayretler içerisinde kaldım ve “acaba benim olmadığım bir toplantıda mı oldu” diye sordum. Ama asılsız bir haberdir bu. Asılsız haberlerle kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar, ancak halk gerçekleri biliyor. LTB’de bugüne kadar yaklaşık 300 milyon TL’lik ihale olmuştur. İhale komisyon başkanı olmama rağmen, hiçbir zaman toplantılara katılmadım, yapılan tüm ihalelerimiz de şeffaf, katılımcıların önünde açılarak, her zaman en düşüğe verilmiştir.

“10 milyon nereye harcandı kuruşu kuruşuna hazır”

HAVADİS: Son dönemlerde kamuoyunda en çok tartışılan konulardan birisi de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun seçim kampanyasına belediye için borçlandığınız 3 milyon sterlin verdiğiniz yönündeki iddialardır. Buna yorumunuz nedir?


BULUTOĞLULARI: İlk kez bu konuda televizyonda telaffuz edilen “3 milyon TL” idi. Daha sonra bunu 3 milyon sterline çevirdiler. Yine bir asılsız haber olarak gündeme düşen ve günlerce gazeteleri meşgul eden “3 milyon TL” mi “sterlin mi” olayı, Sayıştaylık’ın hazırladığı ek bir raporla ortaya çıkmıştır. Sosyal Sigortalara yatırdığımız 2011 Mayıs ayında depozit hesabında olduğu için ilk anda Sosyal Sigortalar Dairesi böyle bir para almadıklarını söylediler. Ancak, daha sonra bizim ısrarımız karşısında araştırıp böyle bir parayı aldıklarını hatta biz çeki onlara gönderdik ve dedik ki” birkaç güne kadar hesabımıza para düşecek ancak o zaman çeki yatırın” diye. Yani “çek karşılıksızdı, bekletildi” yönündeki söylemler de yalan. Bunun üzerine Belediyenin Mali bölümüne direktif verdim 10 milyonun kuruş kuruş nereye gittiği konusunda dökümler hazırlattık ve yaklaşık bir on gün önce İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Maliye Bakanlığı, Sayıştaylık ile Savcılık’a bunları gönderdim. Kopyasını size de verebiliriz. Kesinlikle Cumhurbaşkanlığı döneminde böyle bir paranın kullanıldığı yönündeki iddialar tamamen asılsızdır. Ve insanları karalamak için belli bir noktadan çıkan haberlerdir.

“Başarımı hazmedemeyip beni yemeye çalıştılar”

HAVADİS: Neden bu haberler hep sizi buldu bu dönemde?

BULUTOĞLULARI:
Bazı anketler yapılmış ve bu anketlerin sonunda Lefkoşa’da yüzde 60’lık gücü olan bir başkanın ada genelinde yüzde 70’lere varan bir gücü olduğu ortaya çıkardı. Yapmış olduğum icraatlar ve halkına vermiş olduğu sözleri yerine getiren biri olarak, Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a kadar halkın sevgisini kazanan ve özel sektörden gelmem dolayısıyla, gerek sosyal hayatımda en büyük kulübün başkanı olmam, orada yaşadığım başarılar, iş hayatımdaki başarılar, gerek muhalefet, gerek kendi partime mahsup bazı siyasetçilerin uykularını kaçırmıştır. Bilhassa Lefkoşa’daki bazı bakanlar, seçilememe endişesi taşıyarak bu tür oyunları planlamışlar ve muhalefetle işbirliği yapmışlardır. Ama ne yazık tek hesaplamadıkları halkın gücü ve halkın artık gözünün açıldığıdır. Bu seçimde halk onların biletlerini siyasetten uzak arenalar için kesti. “One way” bilet olarak. Geri dönmemek üzere onları siyaset meydanından uzaklaştıracaktır halk.

HAVADİS: Kimdir bunlar?

BULUTOĞLULARI: Herkes kendini biliyor, halk da onları biliyor ve onlara diş biliyor.

HAVADİS: Son olarak belediyenin yaptıklarını bizlere özetleyebilir misiniz?

BULUTOĞLULARI:
LTB olarak gerek 2010 sel felaketinde halkımıza yaptıklarımız, yıkılan köprülerin yapılması, dere yataklarının genişletilmesi, eski güzergahlarına çekilmesi. Lefkoşa Devlet Hastanesi’ni su basmaması için yapılan kanallar, Aldora Sitesi’ni su basmaması için yapılan kanalar ve köprüler. Haspolat Sanayi ile Haspolat köyü arasındaki köprünün selden dolayı tamamen ulaşıma kapatılan bu işlek caddenin kısa sürede Belediyemiz tarafından köprünün yapılması ve aynı bölgede bir de halı saha yapılması. Metehan bölgesinde bir buçuk ay gibi kısa bir sürede bugün Beşiktaş’ın, Galatasaray’ın, Fenerbahçe’nin örnek tesislerinden yararlanarak kulüp binası, halı saha, çim saha, dinlenme alanı yapılması halkımızın çok beğenisini kazanmıştır. İlk kez “yap-işlet devret” modeli ile ülkemizde 10 milyon TL’ye mal olan bir otopark yapıldı surlar içerisinde ve bugünlerde açılışı yapılacaktır. Herkesin gelmiş geçmiş belediye başkanlarının “aman, dokunursak yıkılacak” dedikleri Bandabulya’yı restore edip bugünlerde açılışını yapacak olmamız da elbette yürek isterdi. İnsan sağlığı dedik, yaklaşık 40-50 milyon TL’lik içme suyu borularını hep plastiğe çevirdik, yeni sayaçlar taktık. “Vidanjörlere son dedik” sıvı atıkların yer altından gitmesini sağlamak için 50 milyonun üzerinde yatırım yaptık. Yıllardır Rumlarla Akıncı döneminden bu yana hiç birlikte proje yapmadık. İlk olarak değerli belediye başkanı Eleni Mavro ile “açıldı açılacak” denip bir türlü açılmayan Lokmacıyı köprüyü yıkarak bir ay içinde açtık. Arkasından bölge sakinlerine yardım ederek dükkanlarının tamiratına yardımcı olduk. Yine daha ileri gidip 40 yıl sonra Rum Belediye Başkanı ile bir ilke imza attık. Sıvı atıkların Haspolat Arıtma Tesisleri’nin modern teknoloji ile yeniden yapılanması için AB finansmanı ile yüzde 70 Rum, yüzde 30 da Türk tarafının ödeyeceği 32 milyon Euro’luk ihaleyi gerçekleştirdik ve 2 ay içerisinde Lefkoşa’yı saran pis kokuları zaman zaman tıkanan kanalizasyonları ortadan kaldıracak bu tesisleri inşa etmekteyiz. Biz ileriyi görerek yine halk sağlığı için Dikmen Mezbahası’nı gördükten sonra et tüketiminin bu gayrı hijyenik şartlarda olamayacağını görüp Dikmen Salhanesini kapattık ve yerine Avrupa standartlarında Lefkoşa Sanayi bölgesinde yaklaşık 6 milyona mal olan klima ortamında hayvan kesilecek laboratuvarların yer aldığı büyük soğuk hava depolarının olduğu ve belediye veterinerleri tarafından 24 saat kontrol atında kaldıktan sonra halkımıza sağlıklı yiyebilecekleri bir ortam yarattık. Daha birçok yapılan iş var. Gerek başka yerlere yapılan otoparklar yeşil alanlardaki düzenlemeler olsun. Hiç kaldırımı olamayan Lefkoşa’ya 250 kilometre kaldırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Kültür Sarayı ve belediye binası yaparken çağdaş kalıcı eserler bırakmak istedik.

HAVADİS: Neden bir özel finans şirketinden borç alma yoluna gittiniz? 

BULUTOĞLULARI:
Çangar’dan alınan borçlarda, günü birlik borcumuz ödenmektedir ve süresi geldiğinde bu borç kapanacaktır. Sayıştaylığa da bu konudaki hesaplarımız detaylı şekilde anlatılmıştır ve bu konuda bir sıkıntı yoktur.

“Sayıştaylık raporundaki her şeyin bir cevabı vardır”

HAVADİS: Son olarak Sayıştaylık raporunu size sormak isterim?

BULUTOĞLULARI:
Sayıştay raporunda yer alan çoğu suçlamaların hepsinin bir cevabı vardır, belediyeler özerk yapılardır özerk yapıların özerk yasaları vardır ve bu yasalarla yürütülürler. Hükümetin son borçlanmalarla ilgili çıkarmış olduğu yasa ile belediyeleri de buna katması iki yasanın çatışmasına neden oldu. Biz Belediyeler Birliği’nde 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’ndaki değişiklikleri yapıp İçişleri Bakanlığı’na gönderdik bu yasal çatışmasının ortadan kalkmasını istedik. Ben ve belediye meclis üyeleri, çalışanlarımızın gününde ödenebilmesi için yapmış olduğumuz bu yatırımlarımız ve ilk kez bir belediye başkanı meclis üyeleri halktan topladıkları paralarla bu kadar büyük yatırımlara girmiştir. Elbette bu yatırımlar borçlanarak yapılmıştır ve borçlarını günü birlik ödeyen ki, yaklaşık 25 milyon yılda borç ödeyen LTB bugün böyle büyük borcunu gününde ödeyen tek kuruluştur. Tüm borcu LTB’nin 70 milyon TL’yi geçmemektedir. Daha önce ilk çıkan Sayıştaylık raporunda eski hükümetle yapılan mahsuplaşma ile elektrik borçlarının ortadan kalktığı yer almamıştı. O nedenle Sayıştaylık raporunda 140 milyon TL dendi. Bunun büyük kısmı 50 milyona yakın eskiden mahsuplaştırılan elektrik borcu idi.


 
10 Haziran 2012 Pazar 10:45
Okunma: 1204
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)