Ana Sayfa » Kıbrıs » Bulutoğluları'ndan Vasiliu'ya Mektup

Bulutoğluları'ndan Vasiliu'ya Mektup

Lefkoşa Türk Belediyesi (Ltb) Başkanı Cemal Bulutoğluları, Avrupa Birliği'nin Eğitim, Kültür, Çok Dillilik Ve Gençlik Komiseri Andrulla Vassiliu'ya Bir Mektup Göndererek, 2017 Yılında "Avrupa Kültür Başkenti" Adaylığı Gündemde Olan Lefkoşa'nın Tek Taraflı Olarak Aday Gösterilmesinin Adil Olmadığını, Böyle Bir Uygulamanın Yanlış Ve Adaletsiz Olacağını Vurguladı.

 
 
Bulutoğluları'ndan Vasiliu'ya Mektup
ltb'den Yapılan Açıklamaya Göre, 15 Aralık Tarihli Mektubunda,
Lefkoşa'nın İki Ayrı Ve Bağımsız Belediye Tarafından Yönetildiğini İfade Eden Bulutoğluları, Bu Adaylıkta Lefkoşa'daki Kıbrıslı Türkler'in Yerel Yönetimi Konumundaki Ltb'nin Göz Ardı Edilemeyeceğini Ve 1960 Anayasası'nda Da Yeri Olduğu Gibi Bu Yasal Hakkın Tek Taraflı Olarak Kullanılamayacağını Dile Getirdi.
"Lefkoşa'nın 2017 Avrupa Kültür Başkenti Ünvanını Alması Halinde Bu Çalışmaların Tek Taraflı Değil, Ortak Yapılması Gerektiğini" Vurgulayan Bulutoğluları, Bu Konudaki Gelişmeleri Yakından Takip Edeceklerini Belirtti. Ltb Başkanı Bulutoğluları'nın Vasiliu'ya Mektubu Şöyle:
"Sn.androulla Vassiliou,
ab Eğitim, Kültür, Çok Dillilik Ve Gençlik Komiseri
2017 Avrupa Kültür Başkenti İçin Lefkoşa'nın Adaylığı İle İlgili Gelişmeleri Büyük Bir İlgi Ve Endişe İle Takip Etmekteyiz.  Kıbrıs'tan Üç Şehrin Bu Ünvan İçin Rekabet Ettiğini Biliyoruz.
adamızın Kültürel Mirasını Koruyacak, Her Uluslararası Platformda Tanıtacak Ve Destekleyecek Olan Çabaları Gönülden Destekliyoruz. Ancak Lefkoşa'nın Bu Üyeliğe Sadece Tek Taraflı Olarak Aday Olmasını Ve Tüm Şehir Adına Bu Ünvanı Taşımasını Adaletsiz Olarak Kabul Ediyoruz.
Lefkoşa'nın Kıbrıslı Türk Ve Kıbrıslı Rum Sakinlerinin, Osmanlı Ve İngiliz Dönemlerinden Beri Belediye Meclislerinde Ayrı Koltukları Vardı. Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası'nın 173. Ve 87. Maddeleri, Cumhuriyet'in Bütün Büyük Şehirlerinde, Türk Ve Rum Belediye Meclislerinin Kıbrıslı Türk Ve Kıbrıslı Rum Toplumlar Tarafından Ayrı Ayrı Seçilmesini Ve Ayrı Belediyelerin Kurulmasını Öngörür. Kıbrıs'ın Bütün Büyük Şehirleri Arasından, İki Ayrı Belediye İle Bu Özel Durumu Gerçekleştiren Bir Tek Lefkoşa'dır Ve Ltb'nin Geçmişi 1958 Yılına Uzanır. Bu İtibarla Lefkoşa'da Yarım Yüzyıldan Fazla Süreden Beridir İki Ayrı Ve Bağımsız Belediye Bulunduğu Bir Gerçektir.
diğer Birçok Uluslararası Organizasyon İle Birlikte, İslam Başkentleri Ve Kentleri Teşkilatı (Oıcc), Birleşmiş Kentler Ve Yerel Yönetimler Akdeniz Komitesi (Uclg), Eurocities, Euromed Şehirleri, Europa Nostra Ve Les Rencontres (Avrupa Kültür Kentleri Ve Bölgeleri Birliği) Gibi Yerel Yönetim Örgütlerine De Aktif Üyeliğimiz Bulunmaktadır. Bölgeler Komitesi (Cor) Gibi Önemli Avrupa Birliği Organlarıyla Da İlişkilerimiz Bulunmaktadır. Hatta, Bölgeler Komitesi'nin Ana Binasındaki Bir Koridora, Lefkoşa'nın En Önemli Sokaklarından Biri Olan Lokmacı/lidras İsmi Verilmiştir. İsim Verme Törenine Lefkoşa'nın Her İki Belediyesinin Yerel Temsilcileri Katılmış Ve Bölgeler Komitesi Genel Kurulu'na, Anadilimiz Olan Türkçe Olarak Hitap Edilmiştir. Size Varlığımızı Kanıtlayabilecek Daha Birçok Örnek Verebilirim Ama Zaten Bildiğinizden Emin Olduğum Konularla Değerli Vaktinizi Harcamak İstemiyorum.
uluslararası Forumlarda, Lefkoşa'nın Her İki Tarafı Da, Şehrin Diğer Tarafı Adına Konuşma, Hareket Ve Temsil Etme Hak Veya Yetkisine Sahip Değildir. Her İki Taraf Sadece Kendi Tarafını Temsil Eder. Lefkoşa'nın Kıbrıslı Rum Sakinleri Gibi, Kıbrıslı Türk Sakinleri De Bu Şehrin Sahipleridirler.
Lefkoşa'nın Her İki Tarafındaki Ab Yetkilileri İle De İyi İlişkiler Sürdürmekteyiz. Ab Üyesi Ülkelerin Büyükelçilikleri Bizi Belediye Sarayımızda Ziyaret Etmektedirler. Bu Bağlamda, Lefkoşa'da Yaşayan Kıbrıslı Türk'lerin Yegane Yerel Temsilcisi Şehrin Kuzey Yarısında Yaşayan 85.000 Kıbrıslı Türk Tarafından Seçilmiş Belediye Başkanı Ve Lefkoşa Türk Belediye Meclisi'dir. Bu Sorgulanamaz Ve Çürütülemez Bir Gerçektir. Esasında Kuzeyde Bulunan Ltb'nin Beledi Sınırları, Lefkoşa Rum Belediyesi'ne Oranla Daha Geniştir. Dolayısıyla Şehrin Küçük Yarısının Ab Üyeliğini Kendi Yararı İçin Kullanıyor Olması Dikkat Çekicidir.
eğer Lefkoşa 2017 Kültür Başkenti Olacaksa, Biz Gerçekten İnanıyoruz Ki Bu Şehrin İki Tarafının Da Ortak Çabası İle Olmalıdır, Sadece Tek Bir Tarafının Değil. Şehrimizin Muhteşem Kültürel Zenginliği İle En İyiyi Hak Ettiğini Biliyoruz. Birçoğu Bizim Belediyemizin Sınırları Dahilinde Olan Bu Zenginliğin Avrupa Kültür Başkenti'nin Bir Parçası Olmaktan Mahrum Edilmesi Hiç Adil Değildir.
bazı Kıbrıslı Türk Sanatçıların Ortak Sanat Projelerine Davet Edilmeleri Olasılığına Güvenmek Yeterli Değildir, Zaten Biz De Şahsi Çözümler Aramıyoruz. Bizim Aradığımız, Lefkoşa'daki Tüm İnsanları Ve Son Zamanlarda Ab Finansmanı İle Yenilenmiş Olan Şehrin Kuzeyindeki Zengin Kültürel Mekanları Da Dahil Edecek Olan Daha Kapsamlı Bir Yaklaşımdır.
liderlerimiz Tarafından Kıbrıs Sorununa Kalıcı Bir Çözüm Bulunana Dek, Biz Yerel Yöneticilerin De Üzerine Düşen Önemli Vazifeler Vardır. Bu Hususta Avrupa Kültür Başkenti Olgusu Göz Ardı Edilemeyecek Bir Fırsattır. Bunun İçin Sizlerin Desteğine İhtiyaç Vardır. Lefkoşa'nın Her Köşesini Kültür Sanatla Donatma İmkanı Varken Şehrin Sadece Tek Bir Yarısının Avrupa Kültür Başkenti Olmasına Müsaade Etmeyiniz Ve Bu Sürece Bizleri De Dahil Ediniz."
 
17 Aralık 2011 Cumartesi 13:19
Okunma: 568
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu