Ana Sayfa » Kıbrıs » Buna ne demeli

Buna ne demeli

KKTC halkı günlerdir Haspolat Arıtma Tesisi’nden başlayarak, Gazimağusa’daki Çanakkale göletine kadar uzanan lağım sularının yarattığı tehlikeleri konuşurken, bir üzücü haber de Güzelyurt’tan geldi..

 
 
Buna ne demeli
Ali CANSU / 
. Üstelik, çevre felaketine yol açan bu tesisin işletmecisi KKTC devleti. Güzelyurt-Kalkanlı anayolu üzerinde bulunan Cypfruvex’e ait tesisten çıkan atıklar çevreyi kirleterek insan sağlığı için büyük tehlike yaratıyor.
KIBRIS muhabirinin elde ettiği bilgilere göre; iki ay önce Çevre Dairesi tarafından uyarılan Cypfruvex yönetimi, atık suları arıtma konusunda herhangi bir adım atamadı.  
Cypruvex Müdürü Cemal Redif, Çevre Dairesi’nin uyarısına karşılık veremediklerini söylerken, arıtma tesisinin büyük bir maliyet gerektirdiği söyledi. Redif, 2008-2009 döneminde tesisin atıl durumda olduğunu tamir ve bakım için 300 bin TL’ye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

“Devlet kurumu 
bunu yapmamalı”

Cypruvex tesislerinden çıkan konsantre atıkları doğayı kirletmeye devam ederken, bir devlet kurumunun bunu yapması ise tepkilere neden oluyor. 
KIBRIS gazetesi söz konusu sorunu nisan ayında “Devlet Bunu yaparsa” haberiyle manşetten vermişti.  Aradan geçen sürede hiçbir şeyin değişmedi. 
Çevre Dairesi’nin Cyrpruvex’e atıkları dışarıya boşaltmaması için verdiği iki aylık sürede de hiçbir gelişme olmadı. İçerisinde asit olan konsantre atıkları doğaya akıtılmaya devam ediyor.
Pis suların çevreye akıtılması sonucu çıkan pis kokular ve sinekler de çevreden geçenlerin tepkisine neden oluyor. Pis kokuların Güzelyurt- Kalkanlı anayoluna kadar ulaştığı, buradan geçenlerin kokudan rahatsız olduğu belirtildi.
KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, “Devlet, ‘çevreyi koruyalım, kirletmeyelim’ açıklamaları yaparken, devlete ait bir kurumun buna uymaması çok yanlış. Kuruma hemen ağır ceza yazılmalı” diyor. 
Kirli suların her türlü hastalığa davetiye çıkardığına ve etrafa çok kötü kokular yaydığına dikkat çeken vatandaşlar, “Buna birilerinin ‘dur’ demesi gerekiyor” dedi.
Devletin işletiminde olan tesiste yetkililerin bu duruma seyirci kalması ve pis sulardan oluşan göletler meydana gelmesi, bölge halkı tarafından şiddetle eleştiriliyor. 

“İnsan sağlığı hiçe sayılıyor”

Çevrede yaşayan veya buradan geçen vatandaşlar, Cypfruvex’in boşalttığı atık suların sağlık açısından büyük tehlike arz ettiği üzerinde duruyor.
Özellikle havaların ısınmaya başladığı bu dönemde bölgeden etrafa yayılan pis kokuların gittikçe arttığını ifade eden vatandaşlar, bölgede sineklerin de arttığını belirtiyor. 
Yetkililerin söz konusu çevre felaketini bugüne kadar görmezden gelmesine tepki gösteren vatandaşlar, “Çevre kirliliğini devlete ait bir kurumun yaratıyor. Kimi kime şikayet edelim” diyor.
Bölgede ağılı bulunan vatandaşlar, hayvanlarının her gün hasta olduğunu, veterinere para vermekten bıktıklarını belirterek, “Otlatmaya çıkardığımız hayvanlarımız dereye dökülen sıvıdan içerek hasta oluyorlar” dedi.   
Açılan büyük çukurlara atık sıvıların boşaltılığını belirten vatandaşlar, buraya bir insanın düşmesi sonucu boğulabileceğini, özellikle çocuklar ve hayvanlar için bu tehlikenin bulunduğunu vurguladı.

Sahir: Devletin ayıbı o kadar çok ki!

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, devletin yaptığı ayıpların çok fazla olduğu için vatandaşların yasalara uymasını beklemenin hayal olacağını söyledi.  
Aylar önce değinilen bir sorunla ilgili hiçbir şey yapılmamasının, duyarsızlığın ötesinde değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Sahir, “Böylesine insan ve çevre sağlığı ile geleceğimizi tehdit altında bırakan bu tür şeylerin tekrarlanmaması gerekirken, maalesef sürekli önümüze çıkıyor. Bunların önüne geçemezsek o zaman çevre adına hiçbir iddiada bulunmamamız gerekir. Devlerin yetersizliği burada anlaşılıyor” dedi.
Devletin lafta değil eylemde de kendini göstermesini arzuladığını ancak bugüne kadar bunun olmadığını anlatan Sahir, devlet yetkililerinin güzel laflar kullanarak, güzel nutuklar atarak çevreyi güzelleştiremeyeceğini söyledi.
Bu sorunlar sürdüğü takdirde çevrenin elimizden gideceği yönünde uyarıda bulunan Sahir, “Daha sonra geriye baktığımız zaman elimizde hiçbir şey kalmadığını anlayacağız ancak o zaman iş işten geçmiş olacak” dedi.

Redif: Önüne geçmemiz 
mümkün değil

Cypruvex Müdürü Cemal Redif, 2008-2009 döneminde tesisin atıl durumda olduğunu, tamir ve bakımı için proje hazırladıklarını ancak şu anki parayla 300 bin TL’lik bir yatırım gerektiğini belirtti.
Cypruvex’in bölegde kaç tane paketleme tesisi varsa hepsinin ortak kuruluşu olduğuna işaret eden Cemal Redif, artıma ile sorunun önüne geçilmesinin mümkün görünmediğini söyledi.
Redif, diğer tesislerin buraya katkı koymasının şart olduğunu ifade etti. Artıma tesisinin bakım onarımı için yıllık 50 bin TL’ye ihtiyaç duyulduğunu anlatan Redif, arıtmanın işletilmesi için ise her ay maktu bir paranın gerekli olduğunu söyledi. Hiç kimsenin burada elini taşın altına koymadığını iddia eden Redif, tek başına arıtma tesisini göğüsleyecek durumda olmadıklarını ifade etti.
Arıtmanın çevre ile ilgili çok önemli olduğuna değinen Redif, bu konyla ilgili AB’ye şahsen müracaat ettiğini ancak cevap alamadıklarını, çünkü arıtma tesisinin bakımla ilgili projelendirilmesinin şart olduğunu söyledi.

“Hiçbir şey yapmadık”

Bölgedeki 3-4 paketleme tesisinin buraya katkı koyması gerektiğini ifade eden Redif, Çevre Dairesi’nin kendilerine durumu düzeltmeleri konusunda iki aylık bir süre verdiğini ancak bugüne kadar hiçbir şey yapmadıklarını belirtti.
Ürünün dalında kalmaması için mücadele ettiklerini iddia eden Redif, “Çevre kirliliği ile ilgili bir komite oluşturulup önümüzdeki yılın programına konulabilir. Şu anda mahkemelerdeyiz, cezası verilecek bunun. Siz gazeteye yazı yazdınız diye narenciyenin önünü kapatamam. Atıklar çevreye boşalmıyor. Havuzlar Cypruvex’in kendi toprağıdır. Bu mazeret değil ama bu iş kolay değil” dedi.
Şu anda tesisi durduramayacağı için atık suların çevreye akıtılmaya devam ettiğini söyleyen Redif, tesisi durdurması durumunda bunun ülke ekonomisine darbe olacağını kaydetti.
Bölgedeki havuzların çevreye koku yaymadığını ve sineklere yol açmadığını iddia eden Redif, “Ülke ekonomisi için gereğini yapıyoruz” dedi. 

İyileştirme yapılmazsa ceza 
kesilip mahkemeye verilecek

Çevre Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer, Cypfruvex’in konsantre tesisinin atık suları dereye boşalttığını belirterek, bununla ilgili olarak kuruma yazı yazıldığını ve ayrıca oradaki arıtma tesisinin iyileştirilmesini de talep ettiklerini söyledi.
Tesisin iyileştirilmesi için kurum yetkililerine süre verildiğini, bununla ilgili prosedür ve yasal işlem ne ise başlattıklarını söyleyen Ünlüsoyer,  iyileştirmelerin başlatılmaması durumunda cezai müeyyidelerin uygulanacağı gibi kurumun mahkemeye de verileceğini ifade etti.     
Cezanın, atıkların metreküpe göre verildiğini anlatan Ünlüsoyer, bunun iki asgari ücretten başlayarak yükseldiğini belirtti.

 
15 Haziran 2012 Cuma 10:48
Okunma: 922
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu