Ana Sayfa » Kıbrıs » BURCU: "EIDE'NİN AÇIKLAMASI KİŞİSEL DEĞİL, AKINCI VE ANASTASIADIS'İN ORTAK AÇIKLAMASI"

BURCU: "EIDE'NİN AÇIKLAMASI KİŞİSEL DEĞİL, AKINCI VE ANASTASIADIS'İN ORTAK AÇIKLAMASI"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, 27 Temmuz'daki liderler seviyesindeki müzakere sonrası BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin yaptığı açıklamanın kişisel bir açıklama olmadığını vurguladı.

 
 
BURCU:

(T.A.K.): 

Burcu söz konusu açıklamanın Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis'in görüşmeye ilişkin ortak açıklaması olduğuna işaret ederek, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın suskun kaldığı yönündeki değerlendirmelerin yanlış olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, BRTK'da yayınlanan "50 Dakika? isimli programa telefon bağlantısı ile katılarak soruları yanıtladı.

"BİLGİLENDİRME SÜRECİ MUTABIK KALINDIĞI ŞEKİLDE YÜRÜTÜLÜYOR?

Görüşme süreci ile ilgili bilgilendirmenin her iki topluma nasıl yansıtılacağı hususunun Birleşmiş Milletler nezdinde, iki tarafın mutabık kaldığı şekilde yürütüldüğüne dikkat çeken Burcu, "Biz bu mutabakata bağlı kalmaya çalışıyoruz? dedi. 

Barış Burcu, Türk basının Rum basınının gerisinden geldiği yönünde yapılmakta olan eleştirilerle ilgili olarak, Rum basının servis ettiği bilgilerin her zaman doğru olmadığını, bunun zaman içerisinde ortaya çıktığını, Kıbrıs Türk basınının da bunu çok iyi takip ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın şeffaflığa, açıklığa ve bilgi paylaşımına yönelik hassasiyete son derece sadık biri olduğunun altını çizerek, "Gerek gelişme sürecinin belli bir aşamasından sonra, gerek sürecin tamamlanmasına yakın, gerekse daha sonra, tüm süreçlerde her iki toplumun da varılan anlaşmanın ne olduğunu sindirebileceği bir zaman, zemin ve düzene kavuşabilmesi için gerekli hassasiyet gösterilecektir? dedi.

MÜLKİYET KOMİSYONU

Sözcü Barış Burcu,  müzakerelerde görüşülen mülkiyet konusuna da değinerek, konunun ayrıntılarına ilişkin bilgilendirmede bulundu

Burcu, "41 yıldır Rumların kabul ettirmeye çalıştığı ve Kıbrıs Türk tarafının kabul etmediği hususların bugün kabul edilip geri adım atıldı? şeklinde bir izlenim yaratılmaya çalışıldığına dikkat çekti.

"Mülkiyet hakkına saygısızlık diye bir şey yoktur. Mülkiyet hakkını kabul etmek diye yeni bir şey de yoktur? şeklinde konuşan Burcu, Taşınmaz Mal Komisyonu'na değinerek tazminat, iade, takas uygulamasının şu anda yapıldığını kaydetti.

Barış Burcu sözlerine şöyle devam etti:"Burada asıl önemli olan mülklerin tasarrufunu kaybeden eski mal sahiplerinin yanı sıra bugünkü kullanıcıların da haklarının korunması ve adil bir çözümün bulunmasıdır. Sayın Eide'nin her iki lider adına yaptığı açıklamada bunun altı çizilmiştir.  Yani sadece tasarrufunu kaybetmiş eski mülk sahiplerinin değil bugünkü kullanıcıların da üretilen çarelerden istifade edeceğinin altı çizilmiştir. Bizim açımızdan asıl görülmesi gereken şey budur.?

Mülkiyet Komisyonu'nun eşit sayıda Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum üyeden oluştuğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu, komisyonda taraflar arasında hiçbir tahakkümün söz konusu olmadığını belirtti.

Burcu, komisyonun kişisel kanaatlerle değil tarafların birlikte mutabık kalacakları mülklerin kategorileri ile ilgili olan çalışmaların ve kriterlerin esası temelinde kararlar üreteceğini de söyledi.

"KIBRIS TÜRK TARAFINI RAHATLATAN BİR AŞAMA?

"Gelinen aşama, özellikle Kıbrıs Türk tarafını rahatlatan bir aşamadır? diyen Burcu, temel prensipte yapılan bu çalışmaların detayda dolması gerektiğini ifade ederek Kıbrıs Türk toplumunu mülkiyet konusunda daha ileri bir noktaya taşıma çabasında olduklarını söyledi. 

NUFFEL'İN ATANMASI

Avrupa Birliği Komisyon Başkanı'nın Kıbrıs Özel Temsilcisi olarak Pieter Van Nuffel'ın atanması ile ilgili de açıklamalarda bulunan Barış Burcu, atamaya ilişkin bazı spekülatif ve manipülatör haberlerle yanlış izlenim yaratılma çabasını gözlemlediğini söyledi

Müzakere masasına atama diye bir şeyin söz konusu olmadığının altını çizen Barış Burcu, Avrupa Birliği sanki müzakerelere tarafmış ve müzakere masasına Avrupa Birliği'nin tarafıymış gibi oturarak pazarlık yapacakmış gibi bir izlenim yaratılmasının yanlış olduğuna dikkat çekti. 

"GÖRÜŞME SÜRECİNİN PARÇASI DEĞİL?

AB Komisyonu Başkanı'nın Kıbrıs Özel Temsilcisi'nin görüşme sürecinin bir parçası olmadığına özellikle dikkat çeken Burcu, temsilcinin ancak tarafların talebi üzerine AB müktesebatı ve uygulamaları ile ilgili ihtiyaç duyulduğu zamanlarda teknik katkı vermek amacıyla bulunduğunun altını çizdi.

Burcu, AB üyesi ülkelerin üyelik öncesinde uzun yıllar hazırlık dönemi geçirdiklerinin unutulmaması gerektiğini, bu zor dönemde iyi hazırlanmadan AB'ye girmenin bedellerini bazı ülkelerin ödemekte olduğuna tanık olunduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk toplumunun hızlı bir şekilde AB'ne hazırlanması gerektiğini belirten Burcu, özellikle teknik ve finansal açıdan AB'nin ilgi ve desteğine ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 
30 Temmuz 2015 Perşembe 12:06
Okunma: 799
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu