Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri - 3

Bütçe Görüşmeleri - 3

Gündem İçişleri Ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bütçesi .

 
 
Bütçe Görüşmeleri - 3

ADEM: "YEREL YÖNETİMLER KONUSUNDA UBP SINIFTA KALDI"

ANGOLEMLİ: "YEREL YÖNETİMLER YASASI BİR AN ÖNCE ELE ALINARAK  YENİLENMELİ"

Lefkoşa, 13 Aralık 12 (T.A.K.): Bütçe maratonunu sürdüren Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bütçesi'ni görüşüyor.

Bakanlık bütçesi üzerinde söz alan CTP Milletvekili Sonay Adem, özellikle son yıllarda UBP'nin başarısız yönetimi nedeniyle, siyasette meydana gelen çalkantının siyasetçiye karşı güven bunalımı yarattığını savunarak, bunun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Şeffaflık gereği, siyasetçilerin mal beyanında bulunmalarının gerekliliğini yineleyen Adem, Meclisin bu konuda gerekli cesareti gösteremediğini belirterek bunu eleştirdi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı'nın büyük ve en çok tartışılan konuların idarecisi konumundaki bir bakanlık olduğuna işaret eden Adem, "Yerel yönetimler konusunda UBP'nin herhangi bir yol katettiğini söylemek mümkün değil. Bize göre sınıfta kalmıştır" dedi.

Yerel yönetimlerle ilgili değişim ve dönüşüme ihtiyaç olduğunun çok konuşulup tartışıldığını ancak  hükümetin bunları dikkate almadığını anlatan Adem, belediyelerin bir kısmının batağa doğru sürüklendiği ve UBP'nin yönetimindeki belediyelerde sorunlar olduğunun ortada olduğunu söyledi.

Adem, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları'nın belediyeyi batırdığı ayan beyan ortadayken  UBP'nin böyle bir kişiyi yeniden belediye başkan adayı gösterdiğini, Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın da büyük bir hata yaparak kendine ihanet eden bu kişiyi desteklediğini iddia etti.

UBP ve DP'yi popülizm yapmakla suçlayan Adem, belediyelerin vatandaşa hizmet vermesi konusunda yapılan bütün yasal değişikliklerin CTP hükümetinin eseri olduğunu; bu yasal değişiklikleri bertaraf ederek belediyeleri çökertenin ise UBP hükümeti olduğunu savundu.

Adem, belediyelerin özerk, demokratik ve denetlenebilir olması gerektiğini belirterek,  "Demokrasiye, özgürlüğe ihtiyacı olan bir toplumuz ve bunların ilerletilmesini istiyoruz" dedi.

Adem, bakanlığın, icraatlarıyla ilgili hazırlayıp dağıttığı kitapçığı da eleştirdi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, İçişleri Bakanlığı'nın hükümetin temeli olduğunu kaydederek, polis teşkilatının da İçişleri Bakanlığı'na bağlı olması gerektiğini söyledi.

Sivilleşmenin adımlarının atılması gerektiğini ifade eden  Angolemli, "Hükümetin bir yasa hazırlayıp Meclis gündemine getirmesi ve polisin içişlerine bağlanarak sivilleşmesi gerekir" dedi.

Ülkede kanayan yara olan trafik konusunda da ilgili bakanlık olması gerektiğini ifade eden Angolemli, İçişleri bakanlığının üzerine düşen görevleri yerine getirmediğini savundu.

Angolemli, yerel yönetimler konusuna değinerek, belediyeler konusunda düzgün bir yasa hazırlanması gerekliliğine işaret ederek, düzgün yasalar yapılmadığı zaman sonucun LTB gibi olacağını vurguladı.

Belediyelerin büyük çoğunluğunun yasal yükümlülüklerini yerine getirmemesini eleştiren Angolemli, "Halk niye ödesin" diye sordu.

Sadece Lefkoşa Belediyesi'nde değil diğer belediyelerde de sorunlar bulunduğunu belirterek Mağusa'dan örnekler veren Angolemli, kanalizasyon katkısı olarak halktan bin TL istenmesini eleştirerek bunun hangi yasaya göre istendiğini sordu.

Angolemli, "Lefkoşa dibe vurdu ama diğer yerlerdeki sorunlara da gözlerimizi yummayacağız" şeklinde konuştu.

UBP'nin kurultay derdine düştüğünü ve kendi sorunlarına gömülerek Lefkoşa'yı mahvettiğini ileri süren Angolemli, yerel yönetimler yasasının bir an önce yenilenmesi gerektiğini vurguladı ve bu konuda İçişleri Bakanlığı'na görev düştüğünü kaydetti.

Belediye başkanlarının zaman zaman İçişleri bakanlığına çağrılarak yasayı okuyup okumadıklarının sorulması gerektiğini söyleyen Angolemli, "Görevlerini bilmeyen belediye başkanları var" dedi.

Angarya çalıştırmanın Anayasal suç olduğuna işaret eden Angolemli, LTB'de çalışanlar ödenmezken grev yasağı getirilmesini eleştirdi.

Angolemli, ülkede iskan konusunun da kanayan bir yara olduğunu; halen Güney'de mal bırakıp karşılığını alamayanlar bulunduğunu anlatarak, "Bu büyük bir haksızlık" dedi.

İlgili bakanlığın bünyesindeki iskan ercümenlerinin  bu konuda yeniden değerlendirme yapması gerektiğini belirten Angolemli,  malların değerinin çok değiştiğini, dolayısıyla  puanların da  tekrar değerlendirilmesi ve bu insanların mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Angolemli, Güzelyurt'taki sel felaketinden zarar gören insanların  mağduriyetlerinin tamamen giderilip giderilmediğini de sordu.

Bakanlık bünyesindeki din hizmetlerine de değinen Angolemli, ülkede  yaşayan Alevi toplumunun  Cemevi yapılması yönündeki isteklerinin, verilen sözlere rağmen yerine getirilmemesini  eleştirdi.

Angolemli, ülke nüfusunun bilinmemesinden kaynaklanan sorunlar yaşandığını anlatırken ülkedeki kötü ekonomik şartlara bağlı olarak son dönemde buradan Türkiye'ye nüfus akışı olduğu yönündeki söylemlere atıfta bulunarak ilgili bakanlıktan bu konuda rakamsal bilgi istedi.

Elektrik Kurumu'na borcu olan her kimse elektriğinin kesilmesi gerektiğini belirten Angolemli, önce büyüklerden başlanarak en son asgari ücretliye sıra gelmesi gerektiğini söyledi.

Bütçeyle ilgili görüşmeler saat 20.00 itibarıyla devam ediyor.

İçişleri'nin ardından Polis, Kamu Hizmeti Komisyonu ve Turizm Çevre Kültür Bakanlığı bütçelerini görüşecek olan Genel Kurul'un bu gece de geç saatlere kadar mesai yapması bekleniyor.

(ÖK/GUR)

 
13 Aralık 2012 Perşembe 19:20
Okunma: 909
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu