Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri - (6-son)

Bütçe Görüşmeleri - (6-son)

Tatar: "ekonominin Büyütülmesi İçin Reform Gerekli".

 
 
Bütçe Görüşmeleri - (6-son)

ANGOLEMLİ: "SADECE DEVLETİ DEĞİL, HALKI DA KORUYUN"

Lefkoşa, 10 Aralık 13 (T.A.K.): Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Ersin Tatar, ekonominin büyütülmesi ve kayıt altına alınabilmesi için reformların hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Tatar, 2014 Mali Yılı Bütçesi'nin Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada,  ülkenin gerçek yapısına bakıldığında, hükümetin işinin zor olduğunu kaydetti. Bütçe Dairesi'nin yapısının geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Tatar, bütçenin de çok iyi tartışılmasının şart olduğunu belirtti.

Reformların kararlılıkla hayata geçirilmesi, aksi takdirde ekonomide arzulanan hedefin gerçekleşemeyeceğini savunan Tatar, bütçe kalemlerini teker teker irdeleyerek, eleştirilerde bulundu.

Tatar, bütçe başlarken açık verdiğine işaret ederek, reel bütçe açığının çok daha yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu açığın kapanmasının mümkün olmadığını söyledi. Tatar, süper emekliliğin kendi dönemlerinde geçtiğine işaret ederek, Başsavcı'dan görüş alarak hazırladıkları yasayla ilgili yüksek mahkeme kararına saygı duyduğunu belirtti.

Ersin Tatar, Sosyal Sigorta emeklilerinin 13. maaşlarının ödenebilmesi için devletin kefalet senedi vermek zorunda kalacağını belirtti.

Ekonominin sadece vergi toplamakla değil, çalışanların kayıt altına alınmasıyla da kayıt altına alınabileceğini ifade eden Tatar, dövizdeki artışa dikkat çekti ve alım gücünün düştüğünü söyledi.

Tatar, bütçenin gelirler ayağında öngörülere değinerek, döviz artışı ve enflasyon nedeniyle hedeflerin tutturulmasının kolay olmadığını, Vergi Dairesi'nin çok iyi çalışması gerektiğini ifade etti.

Tatar, KDV  gelirlerinde  bir önceki yıla oranla 2014 bütçesinde artış görülmediğini kaydederek, bunun hükümetin  ekonominin kayıt altına alınması hedefiyle uyuşmadığını savundu.

Tatar, kredi kartıyla harcamaların hükümet oldukları dönemde aldıkları kararlar neticesinde bugün  ayda 200 milyon TL tutarına ulaştığını kaydetti.

Tatar, hükümetin kredi kartı kullanımını teşvik ederek ekonomiyi kayıt altına alma düşüncesinin doğru olmakla birlikte şu anda kayıt altında olan 200 milyon TL için de 40 milyon TL iade durumunun ortaya çıkacağını, bunun için de hükümetin kaynak yaratması gerekeceğini söyledi.

Tatar, belediyelere devlet katkısı dağıtımının adaletsiz olduğunu belirterek, mevcut dağıtımda kırsal kesim belediyelerinin mağdur olduğunu kaydetti.

Bütçede ek mesailere 58 milyon TL ayrıldığını belirten Tatar, ek mesailerin denetlenmesi gerektiğini  hükümetin işten durduracağını açıkladığı 366 kişinin yıllık maliyetinin 8 milyon TL'yi geçmediğini ifade etti.

Kamuda çalışma saatlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Tatar, mevcut çalışma saatleri nedeniyle 10 milyon TL ek mesai ücreti ödendiğini kaydetti. Tatar, Türkiye'deki  AK Parti'nin dayattığı iddia edilen ekonomik programın KKTC'ye hem kaynak yarattığını hem de yol gösterici olduğunu belirterek, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bütçesinin tamamının da Türkiye tarafından karşılandığını ve Türkiyesiz yol yürünemeyeceğini söyledi.

Tatar,  ülkenin ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durabilmesi için 2,4 milyar Tl olarak öngörülen gelirlerin 3,8 milyar TL  civarında olması gerektiğini, kayıt dışının  kayıt altına alınmasıyla bunun mümkün olabileceğine işaret etti.

Tatar bütçede yüzde 9 artış görülse de bütüne bakıldığında dövizdeki artışa bağlı olarak 2014 bütçesinin reel olarak  daraldığını söyledi.

Tatar, bütçe açısından 2014 yılının kolay geçmeyeceğini büyük açıkların olacağını ileri sürdü. Tatar, ekonomik işbirliği protokolü çerçevesinde  gerekli mevzuatların bir an önce yapılması gerektiğini ifade etti.

Yaklaşık 4 saat kürsüde kalan Tatar, uzun bir konuşma gerçekleştirmiş olabileceğini, ancak 4 yıl Maliye Bakanlığı yapmış biri olarak deneyimlerini ve tecrübelerini paylaşmak istediğini de sözlerine ekledi.

ANGOLEMLİ

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de  insanların büyük bir çoğunluğunun döviz üzerinden borçlandığını, çarşının durduğunu sosyal patlamaların yaşanacağını, Maliye Bakanı'nın esas bu sorunlara çare üretmesi gerektiğini söyledi.

Angolemli, ekonomiyi kayıt altına alamayınca vergilerin artırıldığını ve faturanın yine halka çıkarıldığını öne sürdü.

Angolemli, Türkiye'de kredi kartı kullanımının halkı korumak için sınırlandırıldığını, KKTC'de ise devleti korumak için kredi kartı kullanımının teşvik edildiğini söyledi ve "Sadece devleti değil, halkı da korumanız gerekir" dedi.

Angolemli,  ülkede dağınıklık olduğunu ve hiçbir alanda yeterli denetim yapılmadığını savundu.

Ekonomik paketin özelleştirmeyi öngördüğünü söyleyen Angolemli, hükümetin 2012 yılında Ercan'da yaptığı gibi  elektrik ve telefonu da özelleştirerek bütçe açığını kapatmayı amaçladığını iddia etti.

Angolemli bütçedeki yüzde 9 artışın aynı oranda memur maaşlarına yansımasının beklenmemesi gerektiğini ifade etti.

Çiftçiye akaryakıt desteğinin zamanında yapılabilmesi  için boyalı mazot uygulamasına biran önce geçilmesi gerektiğini söyleyen Angolemli, turizm sektöründe de turizm teşvik ödemelerinin geciktirildiğini  belirtti.

Angolemli, turizmi yeniden ele alıp küçük esnafın da görüşleri ışığında bir takım önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Angolemli,  ekonomik şartların zor olduğunu belirterek bütçenin her kuruşuna sahip çıkmak gerektiğinin altını çizdi.

Çevre konusunda yüz kızartıcı bir duruma gelindiğini belirterek, Beşparmak Dağları'nı buna örnek gösteren Angolemli, çevre konusunda hiçbir önlem alınmadığını savundu ve "Memleket sahipsiz mi?" diye sordu.

Angolemli, Kıbrıs sorununda kritik günlere girildiğini belirterek, süreçte Meclis'in devre dışı olduğunu, olaylar gelişirken Meclis'te tek bir oturum dahi yapılmadığını  söyledi.

 Meclis'in devreye girmesi gerektiğini belirten Angolemli  bu olmazsa Kıbrıs Türk halkının devre dışı olacağını kaydetti ve Cumhurbaşkanı'nın Meclis'e bilgi vermesi gerektiğini söyledi.

Angolemli'den sonra CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer'in söz aldığı Meclis Genel Kurulu toplantısının gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürmesi ve 2014 yılı bütçesiyle ilgili genel görüşmenin bu gece tamamlanması bekleniyor.

(GÜL-FEZ-YIL/HA)

 
10 Aralık 2013 Salı 19:01
Okunma: 839
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu