Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri

Bütçe Görüşmeleri

UBP GaziMağusa Milletvekili Ahmet Zengin, 20 Milyon 828 Bin 311 Tl'lik CumhurBaşkanlığı Bütçesi'nin Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi'nde Görüşülmesi Sırasında Yaptığı Konuşmada, Halkın, Ctp/bg Milletvekili Ömer Kalyoncu'nun Söylediklerine İnanmadığını İleri Sürerek, Bir Milletvekili Olarak Kendisinin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu Desteklediğini Söyledi.

 
 
Bütçe Görüşmeleri
Zengin, "Bir Zamanlar Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı Yerden Yere Vuran Ctp/bg'nin Şimdi Tam Tersini Savunarak Denktaş'ı Övdüğünü" Söyleyerek, Kıbrıs Konusunda Daha Bir Anlaşma Olmadan Çapraz Oylamadan Bahsedilemeyeceğini Kaydetti.

Zengin, Kktc'nin Kan Ve Can Verilerek Kurulduğunu Ve Yaşatılması İçin Mücadele Verilmesi Yerine, Cumhuriyeti Çökertmek İsteyenler Olduğunu İleri Sürerek, "Cumhuriyet'e Dandik Diyen Önce Kendine Baksın" Dedi.
ahmet Zengin Kısa Konuşmasını, CumhurBaşkanlığı Bütçesi'nin Hayırlı Olması Dileğinde Bulunarak Tamamladı.

özcafer

UBP GaziMağusa Milletvekili Afet Özcafer İse Konuşmasında, Parti Olarak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na Destek Vermeye Devam Edeceklerini Belirterek, Ctp/bg'nin De "Kendi İçinden Çıkan İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı Desteklediğini" Kaydetti.

özcafer, Bir Ülkede İki Halk, İki Dil, İki Din Varsa Ve Bir Ülkeyi Paylaşmak Durumunda Kalınıyorsa Bu İki Halkın Birbirine İhtiyaç Duymasının Normal Olduğunu Anlatarak, Bunun Bir Zaruriyet Olduğunu İfade Etti.
afet Özcafer, Ctp/bg'li Konuşmacıların Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Ülkede İç İşlerine Karışması Yönündeki Eleştirilere İşaret Ederek, Böyle Bir Ülkede Bunun Kaçınılmaz Olduğunu, Ülkenin Gerçeklerinin Böyle Bir Olayı Gerekli Kıldığını Kaydetti.

özcafer, Ubp'nin Ülke Yararına Olduğuna İnandığı İçin Türkiye İle İmzalanan Protokolü Yaşama Geçirmek İçin Çalıştığını Kaydetti, "Ctp/bg'nin İse İmzaladığı Protokolü Yerine Getirmeyerek Yıllar Sonra Seçime Gitmesini" Eleştirdi.

Aslanbaba

ubp İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba İse Konuşmasında, Cumhurbaşkanı'na Saygı Göstermeyen Birinin Cumhuriyet'e De Saygı Göstermediğini Kaydederek, Yapılması Gerekenin Görüşme Masasında Cumhurbaşkanı Eroğlu'na Destek Vermek Olduğunu Söyledi.

aslanbaba, Bazı Siyasi Partilerin "İlla Çözüm Olması Gerektiği" Yönündeki Söylemlerini Yanlış Bulduğunu İfade Ederek, Çözüm Olmasa Da Kıbrıs Türk Tarafının Güçlü Bir Şekilde Yaşamını Sürdürebileceğini Kaydetti.
aslanbaba, CumhurBaşkanlığı Bütçesi'nde Siyasi Tanıtım Kalemine Ayrılan Miktarı Az Bulduğunu İfade Ederek, Eldeki İmkanlar Çerçevesinde Bunun Anlaşılır Olduğunu Kaydetti, Yapılması Gereken Eleştirilerin Rakamlar Üzerinde Olması Gerektiğini Anlattı.

uluçay
ctp/bg GaziMağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay İse Konuşmasında, Görüşmeler Konusunda Meclis'in Devre Dışı Kaldığını Savunarak, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "İvedilikle" Meclis'e Gelerek Bilgi Vermesi Gerektiğini Söyledi.

uluçay, Geçmişte İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı "Dışişleri Bakanı'nı Görüşmelere Götürmemekle" Suçlayan Eroğlu'nun, Bugün Bunun Aynısını Yapmasının Kabul Edilemez Olduğunu İfade Ederek, Görüşmelerin Bir Sonuç Almak Üzere Sürdürüldüğünü Vurguladı.

uluçay, Kıbrıslı Türklerin Önünün Açılması, Dünyada Tanınır Konuma Gelmesi, Toplumun Önünün Açılması İçin Kıbrıs'ta Erken Zamanda Çözüm İstediklerini Anlatarak, Ancak Bunu Göremediklerini Söyledi.
teberrüken Uluçay, "Son New York Görüşmelerinde Özellikle Özlü Konularda İlerleme Olmadığı Tespitinden Sonra Özellikle Dört Konuda Ocak Ayına Kadar İlerleme Sağlanması Yönünde Taraflara Bm'nin Yeni Bir Fırsat Yarattığını" Anlatarak, Yapılması Gerekenin Kıbrıslı Türklerin Ve Türk Tarafının Bunu İyi Değerlendirmesi Olduğunu Belirtti.

uluçay, Yaşanan Süreci "Çok Kritik" Olarak Değerlendirerek, Ubp'nin Çözümde Samimiyse Cumhurbaşkanı Eroğlu İle Görüşme Heyetini Cesaretlendirmesi, Halkın İstenicini Yukarıya Çekecek Adımlar Atması Gerektiğini Söyledi.
uluçay, "CumhurBaşkanlığı Bütçesi'nin 2012 Mali Yılı Bütçesi'nde Öngörülen Yüzde 5 Aşağıya Çekilmesine Bağlı Olarak Geriye Çekildiğini, Ancak Temsil Ve Siyasi Tanıtım Kalemlerinde Artışa Gidildiğini" Kaydetti.
teberrüken Uluçay, Kıbrıs Sorunu Ve İçte Ekonomik Konularda Tutarlı Bir Yol İzlemek Gerektiğini Anlatarak, Bugün Bu İki Konuda Tutarlılık Olmadığını İddia Etti.

Bıçak

yödak Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak İse Konuşmasında Yödak Hakkında Bilgi Vererek, Böyle Önemli Bir Kurumun Devlet İradesi Olmadan Yönetilmesinin Söz Konusu Olamayacağını Söyledi.

çakıcı

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı İse, Yödak Başkanı'nın Verdiği Bilgiye Teşekkür Ederek Başladığı Konuşmasında, Başkanın Söylediklerinin Dikkatte Alınması Gerektiğini Belirtti.
çakıcı, "Çözüm Ve Anlaşma İsteyen Bir Cumhurbaşkanı Varken CumhurBaşkanlığı Bütçesi'nde İki Toplumu Yakınlaştırmaya Yönelik Herhangi Bir Ödenek Olmamasının Çelişki Yarattığını" Savundu.
mehmet Çakıcı, Meclis'te Cam Bardaklar Yerine Plastik Bardak Konulması Önerisini Yineleyerek, Bu Yapılana Kadar Önlem Alınmasını İstedi.
TDP'nin Cumhurbaşkanlığı Bütçesi'ne Ret Oyu Vereceğini Anlatan Çakıcı, "Başarısız Bir Cumhurbaşkanının Bütçesine Onay Vermelerinin Söz Konusu Olmayacağını" Kaydetti.

Çakıcı, "Çapraz Oylamanın Dönüşümlü Başkanlık İçin Önemli Olduğunu" Anlatarak, Böyle Bir Vizyon Ortada Dururken Çapraz Oya Karşı Çıkmanın Veya Oranları Tartışmaya Açmanın Doğru Olmayacağını Söyledi.
çakıcı, Görüşmelerde Vatandaşlık Sorununun Önemli Bir Konu Olduğunu İfade Ederek, "Görüşme Sürecinde 50 Bin Kişiyi Yeni Devletin Vatandaşı Olarak Kabul Ederken, Bugün Sürekli Devam Eden Vatandaşlıklar Nedeniyle Onların Da Tartışma Konusu Haline Geleceğini" İddia Etti.

Mehmet Çakıcı, Dünyanın Federal Bir Devlete Doğru Gittiğini İleri Sürerek, Türkiye'nin De Bir Şekilde Bunun İçinde Yer Alabileceğini, Kıbrıs'ın Da Bir Bütün Olarak Orada Yerini Alması Gerektiğini Söyledi.
çakıcı, "Kendisine Ulusalcı Diyen Bir Partinin İmam Hatip Lisesi Açmasının Anlaşılır Olamayacağını" Savunarak, Bunun Ilımlı İslam Anlamına Geldiğini İddia Etti.

TDP'nin Kıbrıs Türk Halkının Karşısında Olan Protokollere Karşı Çıktığını, Bundan Sonra Da Karşı Çıkmaya Devam Edeceğini Anlatan Mehmet Çakıcı, Bileşik Faiz Konusuna Karşı Çıkacaklarını Söyledi.
çakıcı, 2012 Mali Yalı Bütçe Yasa Tasarısı'ndaki CumhurBaşkanlığı Bütçesi'ne Partisinin Ret Oyu Vereceğini Yineledi.
 
17 Kasım 2011 Perşembe 14:13
Okunma: 554
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu