Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri

Bütçe Görüşmeleri

meclis Ve Sayıştay Bütçeleri Oybirliğiyle Kabul Edildi

 
 
Bütçe Görüşmeleri
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 15 milyon 712 bin 417 TL'lik Cumhuriyet Meclisi ile 3 milyon 428 bin 856 TL'lik Sayıştay Başkanlığı bütçelerini oybirliğiyle kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi bütçesinin görüşülmesi sırasında konuşan CTP Milletvekili Fatma Ekenoğlu, lobicilik faaliyetlerinin önemine vurgu yaptı. Ekenoğlu, meclisin yurt dışı temaslarını oturtmasına rağmen bu gibi temasların daha da artırılması gerektiğini söyledi.

Ekenoğlu, meclisin müzakerelerde daha aktif olması ve halkın iradesinin görüşme sürecine yansıması konusunda daha hassas olmak gerektiğini belirtti.

Başbakan ve bakanların kabullerini mecliste gerçekleştirmelerinden dolayı kulisler ve grup odaları önünde yığılmalar olduğunu da ifade eden Ekenoğlu, bu konuda daha hassas olmak gerektiğini kaydetti.

Fatma Ekenoğlu, Cumhuriyet Meclisi bütçesine olumlu oy vereceklerini de söyledi.

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da, meclis iç tüzüğünün bir an önce değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Avcı, meclisin alt yapısının yetersiz olduğunu ve yeni bir binanın şart olduğunu kaydetti.

Yurt dışı temasların önemine vurgu yapan Avcı, meclisin yurt dışı temaslara bugüne kadar olduğundan daha fazla destek olması gerektiğini söyledi.

Avcı, bütçeye olumlu oy vereceklerini belirtti.

BOZER

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer de yanıt konuşmasında, bundan önceki başkanlar gibi meclisin çalışma ortamını ve verimliliğini daha yükseğe çıkarma gayreti içinde olduklarını kaydetti. Verimli olma adına yeni komiteler oluşturduklarını söyleyen Bozer, yeni bina konusunda da bir komite oluşturduklarını ve bu yöndeki hedefleri için çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Bozer,  Meclis'in Kıbrıs konusunda da çok gayretli, titiz ve katkı koyucu olması gerektiğini ifade etti.

Anayasa değişikliğiyle ilgili kararın referandum beklediğini kaydeden Bozer, 1985'den beri değiştirilmeyen iç tüzük konusunun da gündemlerinde olduklarını söyledi.

Bozer, bütçenin meclis başkanlığı tarafından hazırlandığını ve bundan sonra da böyle olacağını ifade etti.

Meclisin dış temas konusunda arzulanan düzeyde olmadığına işaret eden Bozer, bu eksikliğin hep beraber düzeltilebileceğini söyledi.

Web sayfasını güncelleştirmeye büyük önem verdiklerini kaydeden Bozer, sakıncalarına rağmen canlı yayına büyük önem verdiklerini belirtti.

Bozer, meclis koridorlarındaki kalabalıkla ilgili rahatsızlığa değinerek, güvenlik elemanı sıkıntısı çektiklerini ve bunu artırmayı planladıklarını kaydetti.

GÖKMEN

ÖRP Milletvekili Mustafa Gökmen de, mecliste bir milletvekilinin kürsüden bardak savurması konusuna değinerek, genel kuruldan özür dileyen sözkonusu milletvekilinin o noktaya nasıl geldiğinin de çok önemli olduğunu kaydetti.

Gökmen, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin mecliste 9-10 saat görüşülmesinin, İç Tüzüğün değiştirilmesi gerektiğini yeniden gündeme getirdiğini söyledi.

SOYER

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, genel kurulun gelen yasaları süratle geçirdiğine işaret ederek, verimsiz olduğunu söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

Meclis çalışmalarının daha hızlı olması için komitelerin daha etkin ve verimli çalışması gerektiğini kaydeden Soyer, bu bağlamda iç tüzüğün ele alınması gerektiğini söyledi.

Soyer, meclisin iktidar ve muhalefetiyle birlikte çalışarak Muhaceret Yasası'nı geçirdiğini ancak aynı şansı Sosyal Sigortalar Yasası'nda yakalayamadıklarını belirtti.

Gruplara siyasi ve hukuki danışmanlık yapmak üzere müşavirlerin görevlendirilebileceğini kaydeden Soyer, Meclis Başkanlığı'nın bu konuda görev üstlenebileceğini söyledi.

Soyer, milletvekilliğinin "arzuhalciğe" dönüştürüldüğünü savunarak, işi düşen herkesin milletvekiline, başbakana koştuğunu söyledi. Soyer, siyaset yapma şeklinin değiştirilmesinin şart olduğunu belirtti.   

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise,  ÖRP Milletvekili Mustafa Gökmen'i, genel kuruldaki bardak atma olayıyla ilgili sözlerinden dolayı eleştirdi.

UBP Milletvekili Ergün Serdaroğlu da konuşmasında, genel kuruldaki uzun konuşmalardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Konuşmaların ardından genel kurul Cumhuriyet Meclisi bütçesini oyladı ve oy birliğiyle bütçeyi kabul etti. Genel kurul daha sonra Sayıştay bütçesini görüşmeye başladı.

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Sayıştay bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, eleman eksikliğinden dolayı Sayıştay'ın gerekli denetimleri yapamadığını söyledi.

Kurumun özverili bir şekilde çalıştığına işaret eden Avcı, Sayıştay'ın bağımsız olmasının şart olduğunu belirtti.

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay da,  Sayıştay başkanlığının personel eksikliğinin giderilmesi gereğine vurgu yaptı.

Uluçay, Sayıştay bütçesine oylarının olumlu olacağını söyledi.

Genel Kurul, Sayıştay Başkanlığı bütçesini de oybirliğiyle kabul etti ve bugünkü çalışmalarını tamamladı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, bütçe maratonunu yarın da sürdürecek.
 
13 Aralık 2011 Salı 07:40
Okunma: 582
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu