Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri...

Bütçe Görüşmeleri...

eğitim Bakanlığı Bütçesi 13 Saat Süren Görüşmenin Ardından  Gece Yarısı Onaylandı

 
 
Bütçe Görüşmeleri...
KAMU HİZMETİ KOMİSYONU BÜTÇESİ DE ONAYLANDI

Lefkoşa, 19 Aralık 11 (T.A.K) Bütçe maratonunu sürdüren Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesini toplam 13 saat süren görüşmenin ardından 749 bin 137 Türk Lirası olarak gece yarısı oyçokluğuyla onayladı.

Oylama öncesinde gün boyu parti başkanları ve milletvekilleri saatler süren konuşmalarla bütçeyle ilgili görüş ve önerilerini açıklarken, görüşmenin sonuna doğru Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ile CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu arasında gerginlik yaşandı. Karşılıklı atışmaya dönüşen tartışma sonrasında Kalyoncu, Dürüst'ün Turizm Bakanlığı döneminde yaşanan çek iddiaları konusunda Sayıştaylığı göreve çağırdı.

Eğitim Bakanlığı bütçesinin ardından Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı Bütçesi de oyçokluğuyla onaylandı ve Genel Kurul çalışmalarını  sabaha yakın 01.30'da tamamladı.

Meclis Genel Kurulu bugün de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçelerini görüşecek ve bütçe maratonunu yarın tamamlayacak.

MİLLETVEKİLLERİ

Bütçe üzerinde konuşan CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, Dürüst'ün "eğitim bakanı değil, Güzelyurt'un bakanı olduğunu" savundu.

Kalyoncu, ülkede her işin torpille yürüdüğünü, çocukların bile böyle düşündüğünü, işe alım ve terfilerin, hatta bakanlık ve milletvekilliğinin bile torpile dayalı olduğunu belirterek, eleştirilerde bulundu.

Eğitim Bakanı Dürüst'ün Turizm Bakanlığı döneminden kalan bazı ödemeler konusunda bilgiler aktaran Kalyoncu, ödeme açıklamalarının gizli olduğunu, tam olarak anlaşılamadığını, alınmayan eşyaların ödemelerinin yapıldığını iddia ederek, bu bilgilere tam ulaşamadıklarını söyledi.

Kalyoncu, Eğitim Bakanı'nın istifa etmesi gerektiğini, öğretmen atamaları ve yapılan uygulamaların bunu gerektirdiğini savunarak, kamuoyunun bu uygulamaların neye karşılık yapıldığını merak ettiğini kaydetti.

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de, son günlerde yaşanan öğretmen ataması ve geri dönme kararının bir bakanın ricası ile yapıldığının söylendiğini, bu bakanın da ortaya çıkması gerektiğini belirterek, Eğitim Bakanı'nın bu sorunu çözmesi ve işin nasıl gerçekleştiğini ortaya koyması gerektiğini söyledi.

Angolemli, okullarda çevreye karşı eğitimin yeterli olduğuna inandığını, çocukların büyüklerden daha bilinçli olduğunu gördüğünü, bu çerçevede ilgilileri tebrik ettiğini, trafik konusunda verilen eğitimlerin ise meyvesini ilerleyen yıllarda alacaklarına inanç belirtti.

Yasalara saygı gösterilmesi halinde ülkede her işin yolunda gittiğini, tüzüklerin ve teknik kurulların çalıştırılması durumunda her şeyin düzeleceğini ifade eden Angolemli, sendikalar ve öğretmenlerin huzurlu ortamda hizmet vermesinin toplumun geleceği için önemli olduğunu kaydetti.

Angolemli, konuşmasının sonunda bakan Dürüst'te, bakanlığında her şeyin iyi gitmesi için çalışmasını, çünkü eğitim bakanlığının ülkenin geleceğini ilgilendirdiğini, en önemli bakanlık olduğunu belirtti.

TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğulları da, son günlerde yaşanan öğretmen ataması konusuna değinerek, bu konuda gerekli açıklamanın yapılmasını ve bu konunun artık açıklığa kavuşturulmasını istedi.

Emiroğulları, basında çıkan çek haberlerine de açıklık getirilmesi gerektiğini belirterek, bunun Meclis için de önemli olduğunu vurguladı.

DAÜ'de yaşanan olaylar, eylemler, maaş düşürülmesi, VYK ile ilgili konulara değinen Emiroğulları, hükümetten DAÜ'ye biraz ağırlık koymasını ve VYK'yı denetlemesini istedi.

Kıbrıs Türk halkına kimsenin dinini öğretemeyeceğini, dinini laik bir şekilde Atatürk inkılapları çerçevesinde çağdaş bir şekilde sürdürdüğünü ifade eden Emiroğulları, Haspolat Meslek Lisesi'nde açılan ilahiyat bölümünü eleştirdi. Bu konuda Türkiye Büyükelçiliği veya Yardım Heyeti'nin baskısı bulunuyorsa bunu öğrenmek istediklerini, ona göre mücadele edebileceklerini söyleyen Emiroğulları, eğitimde bir parçanın ise sendikalar olduğuna işaret ederek, sendikal hareketin yok edilemeyeceğini kaydetti.

Emiroğulları, sendikalara söylenen sözleri kınayarak, ülkede özelde çalışanların da artık sendikalaşması gerektiğini söyledi.

Mustafa Emiroğulları, kolejlerin açılmasını olumlu bulduğunu, ancak okulda ders veren öğretmenlerin tümünün İngilizce konuşması gerektiğini belirterek, öğretmenlerin bir eğitimden geçirilmesini talep etti.

Gençliğin uyuşturucu madde kullanımının arttığını, bu kapsamda gençlik merkezlerinin artırılması gerektiğini dile getiren Emiroğulları, böylece gençlerin bu tip sorunlarının önüne geçilebileceğini kaydetti.

Emiroğulları, daireler arasında eşit bütçe ayrımı yapılmasını da isteyerek, bu bakanlığın bütçesini yeterli görmediklerinden dolayı oylarını ret kullanacaklarını belirtti.

CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu da, bakanlığa ait faaliyet raporunun turuncu renklerde yapılmasını ve bakanın fotoğraflarının yer almasını eleştirdi, kitapçıkta daha çok eğitime ve faaliyetlere yer verilmesi gerektiği görüşünü paylaştı.

Fellahoğlu, konuşmasını spora yönelik yapacağını, ancak bakanlığın faaliyet raporunda spor altyapısına yönelik bir hedef bulunmadığını ifade ederek, hükümetin 30 ayda spor altyapısına gözle görülecek bir yatırım yapmadığını savundu.

Spora şimdiye kadar hiç gerekli önemin verilmediğini savunan Fellahoğlu, Güney Kıbrıs'ta bir takımın Şampiyonlar Ligi'nde 20 milyon Euro üzerinde bir gelir sağladığını ancak Kıbrıs Türk takımlarının aynı yerde saydığını kaydetti.

Fellahoğlu, spora yönelik icraatlarda başarısızlık bulunduğunu savunarak, bundan sonra daha fazla spora yer verilmesini istedi.

Eleştirileri yanıtlamak için geç saatlerde kürsüye çıkan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst  de, basında çıkan çeklerin doğru olduğunu, gizleyecekleri hiçbirşeyin bulunmadığını, öğretmen ataması ile ilgili bir baskı görmediklerini, bu konuda artık daha fazla konuşup kimseyi rencide etmeyeceklerini kaydetti.

Kendisine yönelik yapılan eleştirileri yanıtlayan Dürüst, spor alanına yatırım yapmadıkları eleştirilerine katılmadığını, ülkeye birçok tesis, sentetik çim saha, kapalı spor salonu kazandırmak için çalıştıklarını vurguladı.

Sendikaların iç düzenine karışmaya çalışmadıklarını, bazı sıkıntılar yaşadıklarını ancak uzlaşı noktasına yakın olduklarını, Nakil Tüzüğü ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade eden Dürüst, Özel Eğitim Yasası'nın ise Meclis'e sevk edildiğini, Mehmet Çağlar ile Kadri Fellahoğlu'nun yapıcı eleştirilerini dikkate alacaklarını kaydetti.

Dürüst, konuşmasının sonunda herkese teşekkür ederek, çalışmaları işbirliği içerisinde yapmayı temenni etti.

CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, Dürüst'ün ardından söz alarak, iddialara yanıt vermesini istedi. Bunun üzerine ortam gerginleşti ve karşılıklı atışmalar yaşandı. Yaşanan gerginlik üzerine sinirlenen Kalyoncu, bir öğretmen atamasıyla ilgili sorulara yanıt verilmediği gerekçesiyle sert eleştirilerde bulundu.

Kalyoncu, atanan öğretmenin 4 günde geri alınmasını ve Turizm Bakanlığı'nda yaşanan çek skandalı konusunda Sayıştaylığı göreve çağırdı.

Kalyoncu'nun konuşmasının ardından oylamaya sunulan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Bütçesi oyçokluğu ile onaylandı.

KAMU HİZMETİ KOMİSYONU BAŞKANLIĞI BÜTÇESİ

Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı Bütçesi'nin görüşülmesi sırasında konuşan CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise, ülkede partizanlığın önüne geçilebilmesi ve siyasiler üzerinde baskı yaratılmaması için sınav sisteminin tartışmasız şeffaf bir şekilde ileriye götürülmesi gerektiğini belirterek, bu konuda herkese görev düştüğünü vurguladı ve ülkenin geleceğinin bu şekilde kurtulacağını kaydetti.

Soyer, ülkede "dağıtmanın" başarı sanıldığını, hala daha kırsal kesim arsası dağıtıldığını ifade ederek, bölgelerde yapılan dağıtımların aynı değerde olmadığını dile getirdi.

Kamuda reformun sağlanması, ayrıca sınavla girişlerin şeffaf bir şekilde yapılması gerektiğini belirten Soyer, bu yüzden Kamu Hizmeti Komisyonu'nun kendisini geliştirerek objektif olması için siyasi bedel ödediklerini, ancak doğru yaptıklarını, bu yüzde UBP'nin bunu bozmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğulları da, Kamu Hizmeti Komisyonu'na getirilen sınav sisteminin gerekli olduğunu, ancak komisyon üyelerinin atama sisteminin yanlış olduğunu savundu.

Emiroğulları, komisyon üyelerinin demokratik bir şekilde, Meclis'in de ağırlığını koyacağı bir sistemle atanması gerektiğini, bunun yapılmasıyla komisyona güven ve adaletin geleceğine inanç belirtti.

Konuşmaların ardından bütçe oylamaya sunularak oyçokluğu ile onaylandı.

Bütçe maratonunda sona gelen Cumhuriyet Meclisi Genel Kuru, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Bayındırlık ve Ulaştırma bakanlıklarının bütçelerini görüşecek. 9 Aralık'tan beri devam eden maraton Mahkemeler, Maliye Bakanlığı ile Gelirler Bütçesi'nin görüşülmesiyle yarın sona erecek.

(EMR/GÜR)


TAK
 
20 Aralık 2011 Salı 09:22
Okunma: 690
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu