Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri..

Bütçe Görüşmeleri..

Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi CumhurBaşkanlığı Bütçesini Kabul Ettikten Sonra 15 Milyon 712 Bin 417 Tl'lik Cumhuriyet Meclisi Bütçesi'ni Görüştü Ve Oybirliğiyle Kabul Etti.

 
 
Bütçe Görüşmeleri..
Bozer
cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Meclis Bütçesi'nin Görüşülmesinin Başında Yaptığı Konuşmada, Meclis Başkanlığı Olarak Ortak Ve Birlikte Karar Vermeye Özel Önem Verdiğini Anlatarak, Meclis Başkanlığı'nın Başarısının Bundan Kaynaklandığını Söyledi.

Bozer, Meclis Başkanlığı'nın 3 - 4 Büyük Projesi Olduğunu, Bunlardan Birinin Yeni Bir Meclis Binasının İnşası Olduğunu Anlatarak, Bununla İlgili Projenin Hazırlandığını Belirterek, Bu Projelere Anayasa Değişikliği Konusundaki Niyetleri De Eklemek Gerektiğini Belirtti.

Meclis Başkanlığı'nın Diğer Önemli Projelerinin Milletvekillerinin Daha Rahat Çalışmasına Olanak Sağlayacak Yeni Düzenleme, Teknik Teçhizat Ve Olanaklar Yaratmaya Yönelik Olduğunu Vurgulayan Bozer, Ülkenin İhtiyacı Olan Yasaları Süratle Tamamlamak Amacıyla İki Yeni Komite Daha Kurduklarını Söyledi.

Yektaoğlu

Meclis Başkan Yardımcısı, Ctp Lefkoşa Milletvekili Mustafa Yektaoğlu İse, Son Dönem Meclis'ten Çıkan Yasaların Sayısında Azalma Olduğunu Belirterek, Bunun Ubp'den Ve Komitelerin Eskiye Göre Çok Az Verimli Olmasından Kaynaklandığını İfade Etti.

Eleştiriye Karşı Hoşgörü Görmediğini Belirten Yektaoğlu, Komitelerin Daha Verimli Olmasıyla Meclis'in De Daha Verimli Olacağını Vurguladı.

Yektaoğlu, Özellikle Denetim İşlevi Yapılan Perşembe Günleri Bakanların Ve İktidar Milletvekillerinin Toplantıya İlgisiz Kaldığını Belirterek, "Meclis'in Tek Kanatlı Kuşa Benzediğini Kaydetti. mustafa Yektaoğlu, Meclis'e Şiddet De Gelirse Meclis'in Durumunun Daha Da Kötüleşeceğini Belirtti.

Kürsü Dokunulmazlığının Engellenemeyeceğini Belirten Yektaoğlu, Yapılacak İçtüzük Değişiklikleriyle Konuşma Sürelerinin Kısaltılabileceğini Belirtti.

Ahmet Zengin'in Bardak Fırlatmasıyla Meclis'te İlk Kez Şiddet Olayı Yaşandığını, Zengin'in Özür De Dilemediğini Belirten Yektaoğlu, Bu Gibi Davranışların Meclis'te Güvensizlik Yarattığını Ve Başka Kötü Olayları Tetiklediğini Kaydetti, Eleştirilere Sabırlı Olunmasını İstedi.

Güney Kıbrıs'ın Doğalgaz Ve Petrol Çıkarma Kararı Üzerine Meclis'te Oybirliğiyle Kınama Kararı Alındığını Hatırlatan Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, Türkiye'yle İmzalanan Petrol Arama Konusundaki Anlaşmanın Hala Meclis Gündemine Getirilmediğini Hatırlattı.

Yektaoğlu, Meclis'in Global Konularda Politika Üretebilmesi Gerektiğini Vurgulayarak, "Kıbrıs Türk Halkının İradesi Saklanırsa Meclis'in İtibarı Diye Bir Şey Kalmaz. İnsanlar Burayı Dernek Zanneder. Hepimizin Görevidir Meclis'in İtibarını Güçlü Şekilde Korumak..." Diye Konuştu.

Zengin

UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin, Hatasını Ve Yanlış Yaptığını Kabul Ettiğini Ama Kürsü Dokunulmazlığına Saygı Gösterilmesini Beklediğini Söyledi.
zengin, "Ben Divanda Bir Hata Yapmışsam Bir Milletvekilinin Üstüme Yürüme Hakkı Yok" Dedi.

"Ben Özür Dilemesini De Bilirim. Şimdi De Özür Diliyorum, Başkandan Da, Vatandaştan Da Özür Dilerim" Diyen Zengin, Kürsüyü 13 Saat İşgal Eden Konuşmacının (TDP Genel Başkanı Çakıcı), Yasa Maddesi Dışına Çıkan Konuşmalar Yaptığını, Kendisinin Meclis Personelini De Düşünerek Buna Tepki Gösterdiğini Anlattı.

Mustafa Emiroğluları'nın Yumruklarını Sıkarak Üzerine Geldiğini, Buna Karşı Sessiz Kalamayacağını Belirten Zengin, "Ben Bardağı Atıp Atmadığımın Bile Farkında Değilim. Ben Rahatsız Ettiğim Bütün Kesimlerden Özür Dilerim Ama Beni O Olaya Teşvik Eden Kişilerden Asla!" Diye Konuştu.

Bozer
meclis Başkanı Hasan Bozer Yeniden Söz Alarak, İki Milletvekilinin Barışmasını Sağladıklarını; Zengin'in Burada Söylediklerini İlk Genel Kurulda Da Söyleyeceğini Ve Olayın Kapanacağını Belirtti.
bozer, Bir Daha Böyle Olaylar Yaşanmamasını Da Diledi.

Uluçay
ctp GaziMağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, Meclis Bütçesine Olumlu Oy Vereceklerini Açıkladı.
uluçay, Genel Kurul Çalışmalarında Daha Seviyeli Olunması Ve Milletvekillerinin Daha Çok Katılması Gerektiğini Vurguladı.

"Meclis Çalışmalarını Daha Seviyeli Hale Getirebilirsek Hem Siyasetin Değerini Yükseltmiş, Hem Yapılan İşlerin Verimliliğini Yükselmiş Olacağız" Diyen Uluçay, Farklı Görüşlere Hoşgörülü Olunması Gerektiğini Söyledi.

Atasayan

Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi Başkanı, UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan Da, Parti Ayrımı Yapmadan Yaklaştıkları İçin Meclis Başkanı Ve Yardımcısına Teşekkür Etti.

Atasayan, Meclis'in İdari Yapısına İlişkin Olumlu Değerlendirmeler Yaparak, Özellikle Çalışanlara Teşekkür Etti.
milletvekillerinin, Meclis'in Verimli Çalışmadığını Söylediğini, Ama Üzerlerine Görev Düşünce De Tam Anlamıyla
Yapmadıklarını Söyleyen Atasayan, Komitelerde Bazı Tasarılara Ret Oyu Verilse De Tüm Milletvekillerinin Ciddiyetle Çalıştığını Vurguladı.
Daha Sonra Meclis Bütçesi Oybirliğiyle Kabul Edildi.
 
17 Kasım 2011 Perşembe 17:06
Okunma: 488
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu