Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri

Bütçe Görüşmeleri

bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanlığı Bütçesi Görüşülüyor

 
 
Bütçe Görüşmeleri
Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, bugün son olarak Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nın 149 milyon 210 bin 335 TL'lik 2012 bütçesini görüşüyor.  

İlk sözü alan Meclis Başkan Yardımcısı, CTP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Yektaoğlu, deprem bölgesi içinde bulunan Kıbrıs'ta daima deprem tehlikesi bulunduğu; çok yakınlarda çok önemli fay hatları yer aldığının bilinmesi ve önlemlerin buna göre alınması gerektiğini söyledi.

Yektaoğlu, "Önlemleri almazsak, uzmanları dinlemezsek ölecek olan biziz" dedi.

Devletin depreme karşı gerekli tedbirleri almadığını kaydeden Yektaoğlu, ilgili meslek kuruluşlarının yaptığı açıklama ve ikazların bakanlıkça dikkate alınmasını istedi.

Yektaoğlu, yakın ülkelerdeki onca yıkıma rağmen halen Deprem Tüzüğü'nün çıkarılmamasını eleştirerek, yakınlardaki fay hatlarında meydana gelebilecek depremlerden Kıbrıs'ın da etkileneceğini vurguladı.

Ülkeye giren yapı malzemelerinin mutlaka laboratuarlarda tahlilden geçirilmesini isteyen Mustafa Yektaoğlu, "Ülkemiz deprem tehlikesiyle her zaman yüz yüze" dedi.

Mustafa Yektaoğlu, FIR hattına da değindi ve bu konuda Güney Kıbrıs Yönetimi'nden daha iyi olanaklara sahip olunmasına karşın herhangi bir gelir elde edilmediğini söyledi.

Yektaoğlu Güney Kıbrıs'ın ise geçen uçaklara verdiği hizmet nedeniyle her yıl ortalama 40 milyon Euro kazandığını; bu konunun tüm dünyaya anlatılması gerektiğini vurguladı. Bu konuda Kıbrıs Türk halkının haklarının çiğnendiğini belirten Yektaoğlu, havada, karada, denizdeki tüm hakların gündeme getirilmesini istedi.

FELLAHOĞLU

CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, Kıbrıs sorunundaki çözümsüzlük nedeniyle Kıbrıs Türk halkının ada üzerindeki birçok hakkının yendiğini söyledi.

Fellahoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nın ve bağlı dairelerin bütçelerinin geçen yıla göre azaldığını; telekomünikasyon sistemlerinin yenilenmesi gibi bazı kalemlerde sıfır kaynak olmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Fellahoğlu, telefon şebeklerinin bakım onarımıyla ilgili kalemindeki artışın da yeterli olmadığını belirtti.

Ülkenin temel altyapılarından sorumlu bakanlık olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nın önemine işaret eden Kadri Fellahoğlu, karayollarının ülkelerin gelişmişlik düzeyini de gösterdiğini söyledi.

Fellahoğlu, karayollarıyla ilgili ihalelerin, ülke ekonomisine katkı için ülkede açılması, gerekirse uluslararası ihale düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

"Karayollarımız AB standartlarında, yeterli güvenliği içermiyor" diyen Fellahoğlu, bariyerleri eksik yolların tehlike içerdiğini ifade etti.

Yeni yollar yapılmaktansa var olan yolların tam güvenli hale getirilmesini isteyen Fellahoğlu, aşırı yüklü kamyonların denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Kadri Fellahoğlu, Kuzey Kıbrıs'ta, Güney'dekinin iki katı trafik kazası meydana geldiğini belirterek, hem altyapıdan, hem insanlardan kaynaklanan kazalar olduğunu; mühendislik, eğitim, denetim ve acil kurtarma konuları üzerinde sürekli durmak gerektiğini söyledi.

Halkın trafik konusunda bilinçlenmesi için bilimsel çalışmalar yapılmasının şart olduğunu ifade eden Fellahoğlu, sol direksiyonlu araçlara ülkeye giriş izni verilmesini "çok büyük hata" diye niteledi. Fellahoğlu, "Otobüslerin, toplu taşımacılık yapan araçların sol direksiyonlu olmasına izin vermek gerçekten çok büyük hata" dedi.

Fellahoğlu, yol hataları ve bariyer eksikliği nedeniyle yaşanan can kayıplarından örnekler verdi.

Ülkenin yeni bir cezaevine ihtiyaç duyduğunu belirten Kadri Fellahoğlu, kaynak sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi.

KTHY konusuna da değinen Fellahoğlu, "Ulusal havayolu olarak KTHY'yi yaşatmamız gerekirdi" diye konuştu. TC'yle yapılan anlaşma uyarınca THY'den yönetici geldiğini ama anlaşmaya uyulmadığını ve o dönemin kötü yönetildiğini belirten Fellahoğlu, KTHY'nin 670 çalışanıyla çok hantal bir yapıda olduğunu, bu yapıdan kurtulamadığını kaydetti. Fellahoğlu, seçim uğruna kurumun feda edildiğini savunarak, "Yapılan anlaşmaya uyulmadı. 10 milyon dolar gelmişti bir o kadar daha gelecekti ama yapılmadı" dedi.

Fellahoğlu, KTHY'nin kapanmasıyla çalışanlarının 400 gündür sokakta olduğunu belirterek, kanayan bir yara yaratıldığını ifade etti.

Ekonomik akla uygun hareket edilseydi KTHY'nin kapanmayacağını dile getiren Kadri Fellahoğlu, sayısız söz verilen eski çalışanlarını "yeni havayolu kurulunca her an gidebilirler" diye özel şirketlerin de işe almadığını kaydetti.

Kadri Fellahoğlu, hükümetin halktan özür dileyip yeni havayolu şirketi kuramayacağını açıklamasını da önerdi. "Lütfen bu insanların sorunlarını çözün" diyen Fellahoğlu, yapılamayacaksa da "başınızın çaresine bakın" denilmesini istedi.

Geçitkale Havaalanı'nın atıl kalmaması, ekonomiye kazandırılması gerektiğini söyleyen CTP Lefkoşa Milletvekili Fellahoğlu, 20 ay önceki ihaleden sonra Geçitkale'de ne yapıldığını sordu.

Felahoğlu, duty freelerle ilgili çıkılan ihalenin sonucunun ne olduğunu da sordu.

Telekomünikasyon Dairesi'nin bugünkü altyapı ile sürdürülebilir olmadığını ve yeni bir yapılanmaya ihtiyacı olduğunu kaydeden Fellahoğlu, ancak kapatılmasının doğru olmadığını; AB'nin çizdiği ana çerçeveye uygun yeni bir yapıya kavuşturulması ve yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Kadri Fellahoğlu, Özelleştirme Yasası olmadan özelleştirme yapıldığını ve bunun yanlış olduğunu belirtti.

ULUÇAY

CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay ise, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesiyle ilgili komitede yaptığı konuşmada, çok önemli bir konu olan yol güvenliğine ayrılan miktarın az olduğunu söyledi.

Uluçay, bakanlığa bağlı dairelerin bütçelerini yorumladığı konuşmasında, Elektronik Haberleşme Yasası'nın iki yıl içinde gelebilecek yeni yatırımlara karşı Telekomünikasyon Dairesi'nin yeni yatırımlar yapılırsa rekabet edebileceğini; bu görüşü Tel-Sen ve daire müdürünün de paylaştığını belirtti.

Telekomünikasyon Dairesi'ne yeni yatırımlar için ek kalem ayrılmasını ve komite olarak bu yönde öneri sunulmasını isteyen Uluçay, doğru yatırımların ülkenin ileri gitmesinde önemli adımlar olacağını vurguladı.
 
25 Kasım 2011 Cuma 17:53
Okunma: 584
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu