Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri (2)

Bütçe Görüşmeleri (2)

Başbakan Yardımcılığı Bütçesi Görüşülüyor.

 
 
Bütçe Görüşmeleri (2)

TATAR: "TURİZM BÜTÇESİNE AYRI ÖNEM VERİLMELİ... BÜTÇE AÇIĞI ARTACAK"

ALBAYRAK: "GENİŞ KAPSAMLI BİR BAKANLIKTA KÜLTÜR ÇOK KÜÇÜK BİR YER TUTUYOR... KÜLTÜRE SAHİP ÇIKMAKTAN ÇOK UZAK BİR NOKTADA..."

ATUN: "2. ETAP PROJELERİNİ HAZIRLADIĞIMIZ ALAYKÖY, HASPOLAT VE GÜVERCİNLİK SANAYİ BÖLGELERİ İÇİN AYRILAN BÜTÇE KALEMLERİ AZALTILDI"

ÇELER: "GENÇLİK DAİRESİ BÜTÇESİ ARTIRILMALI"

SANER: "TANITIM VE PAZARLAMAYA AYRILAN PAY YETERSİZ"

SERDAROĞLU: "HERKES TURİZM İÇİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIP YAPMADIĞINI SORGULAMALI"

GENCAY EROĞLU: "GENÇLERE FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLAMAK GEREK AMA BÜTÇELERDE ÇOK CİDDİ AZALMA OLDU... GENÇLERİ HAPSEDECEK UYGULAMALARA FIRSAT VERMEMELİ"

TAÇOY: "GENÇLERİN ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN UZAK DURMASI İÇİN MECLİS'E BÜYÜK GÖREV DÜŞER... TURİZM VE KÜLTÜRÜN BAĞDAŞACAĞI BİR ÇALIŞMA ŞART"

Lefkoşa, 19 Kasım 13 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi'nin Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı bütçesini görüşmesi sırasında ilk sözü alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, turizm bütçesine önem verilmesini istedi.

Tatar, bütçedeki büyümeye işaret ederek başladığı konuşmasında, özellikle turizmin önemine vurgu yaparak, bütçesine ayrı bir önem vermek gerektiğini söyledi. Hükümet ortaklarının, turizm bütçesi konusunda birbirleriyle çelişen açıklamaları olduğunu savunan Tatar, kendisinin turizm bütçesinde herhangi bir azalma görmediğini belirtti ve bu konuda hassasiyet göstermelerini istedi.

Ülkede ciddi bir bütçe sorunu olduğunu savunan Tatar, hayat pahalılığı ödeneği eksikliğinden dolayı bütçe açığının artacağını iddia etti. Tatar, açığın iç kaynaklardan finanse edileceğini, bunun da vergilerin yeniden düzenlenmesi anlamına geleceğini söyledi.

Tatar, ortada çok ciddi bir kaynak sorunu bulunduğunu savunarak, GSM ücretlerinde azalış olacağı yönündeki açıklamalara açıklık getirilmesini istedi.

ALBAYRAK: "KÜLTÜRE SAHİP ÇIKMAKTAN ÇOK UZAK BİR NOKTA..."

CTP-BG Milletvekili Arif Albayrak konuşmasında, kendisini daha çok kültür konusunun ilgilendirdiğine işaret ederek, oldukça geniş kapsamlı bir bakanlık olan Başbakan Yardımcılığı'nda kültürün çok küçük bir yer tuttuğunu söyledi.

Kültüre sahip çıkmaktan çok uzak bir noktada olunduğunu savunan Albayrak, Kültür Dairesi bütçesinin, genel bütçeye yapılan artış oranında artmadığını iddia etti. Albayrak, Kültür Dairesi bütçesine ayrılan bütçenin azlığını, diğer bütçelerle karşılaştırarak ortaya koymaya çalıştı.

Albayrak, devletin kültüre katkısının çok düşük olduğunu belirterek, bu katkının tek elden yapılması gerektiğini söyledi. Kültür Derneklerine Yardım Tüzüğü'nün işlevsiz hale getirildiğini savunan Albayrak, yurt dışında kitap fuarlarına götürülen eserlerin İngilizce ve diğer yabancı dillere çevrilebileceğini kaydetti.

ATUN: "EKONOMİ BAKANLIĞI DENGE UNSURU GİBİ KULLANILDI"

UBP Milletvekili Sunat Atun, ekonomi bakanlığının önemine vurgu yaparak, koalisyon hükümetlerinde büyük önem verilmeyen ekonomi bakanlığının bir denge unsuru gibi kullanıldığını iddia etti.

Atun, 2. etap projelerini 2013 başında hazırladıkları Alayköy, Haspolat ve Güvercinlik Sanayi Bölgeleri için ayrılan bütçe kalemlerinin azaltıldığını savundu. İhracatı iki katına çıkararak bıraktıklarını kaydeden Atun, hükümetin ihracatın artışına yönelik vizyonu bulunmadığını ve bunun da, sanayi ve sanayici için ayrılan bütçe payının başka alanlara kaydırıldığı bütçede açıkça görüldüğünü iddia etti.

Sunat Atun, ülkenin geleceği düşünülüyorsa, gerekli tasarrufların başka alanlarda yapılması ve ekonomi, eğitim ve turizmle ilgili bakanlık bütçelerine dokunulmaması gerektiğini söyledi.

ÇELER: "GENÇLİĞİN ADI YAZILMADI"

TDP Milletvekili Zeki Çeler de konuşmasında, "gençliğin" adının bakanlığa  yazılmamasını eleştirdi. Gençlik Dairesi'ne ayrılan bütçenin azlığına dikkat çeken Çeler, gençliğin önünün tıkanmaması gerektiğini söyledi.

Gençlik Dairesi bütçesinin artırılması konusunda baskı yapılmasını isteyen Çeler, daireye ayrılan bütçe sayesinde gençlerin uluslararası festivallere katılarak, kötü alışkanlıklardan uzak durduğunu ve sosyalleştiğini belirtti. Çeler, yurt dışı ziyaretlerinde gençlerin ufkunun açıldığını, dostluklar oluşturulduğunu kaydetti.

Zeki Çeler, bütçenin bir kez daha değerlendirilip, gençlerle ilgili kalemlerin kısıtlanmamasını istedi.

SANER: "TANITIM VE PAZARLAMAYA AYRILAN PAY YETERSİZ"

UBP Milletvekili Ersan Saner, Başkan Yardımcılığı bütçesinin turizm konusuyla ilgili bölümü üzerinde durdu. Tanıtım ve pazarlamaya ayrılan bütçenin eksik ve yetersiz olduğunu savunan Saner, tur operatörlerine yapılması gereken ödemelerin henüz yapılmadığını iddia etti.

Gerekenin yapılmaması halinde turizmin gelecek yıl daha da kötüye gideceğini belirten Saner, elektrikteki zammın da turizmin pazarlamasını olumsuz etkileyeceğini ve kar marjını düşüreceğini savundu. Saner, turizmin GSMH'ye katkısını göz ardı etmemek gerektiğini belirtti.

Saner, KITSAB VE KITOB'un denetlenmesinin bağımsız denetçilerle yapılması gerektiğini söyledi. Bakanlığa bağlı dairelerin bütçe kalemlerini teker teker inceleyerek eleştiren Saner, lokomotif sektör olduğu söylenen turizm için öngörülen rakamın çok yetersiz kaldığını savundu.

SERDAROĞLU: "HERKES KENDİNİ SORGULAMALI"

DP-UG Milletvekili Ergün Serdaroğlu konuşmasında, turizm merkezi Girne milletvekili olarak turizm için herkesin üstüne düşeni yapıp yapmadığını sorgulaması gerektiğini söyledi.

Teknecik Santrali'nde çıkan dumanın turizme olumsuz etkisine dikkat çeken Serdaroğlu, halk sağlığını da etkileyen bu duruma el atılmasını istedi.

EROĞLU: "HER ZAMAN YALNIZ KALDIK"

Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu da söz alarak, gençliğin önemine vurgu yaparak, daire olarak her zaman yalnız kaldıklarını söyledi. Eroğlu, gönüllülerle iş yapan dairenin gençlere doğru yolu gösterip, zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırma amacıyla çalıştığını kaydetti.

Gencay Eroğlu, gençlere fırsat eşitliği sağlamak gerektiğini ancak hem kendi bütçelerinde, hem de Türkiye'den sağlanan kaynaklarda çok ciddi azalma olduğunu belirterek, gençleri bu ülkede hapsedecek uygulamalara fırsat vermemek gerektiğini belirtti.

TAÇOY: "GENÇLER İÇİN MECLİS'E BÜYÜK GÖREV DÜŞER"

DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy ise konuşmasında, Gençlik Dairesi bütçesinin azaltılmasını eleştirerek, gençlerin zararlı alışkanlıklardan uzak durması konusunda Meclis'e büyük görev düştüğünü söyledi. Taçoy, rehabilitasyonun önemine de vurgu yaparak, rehabilitasyon merkezi eksikliğinin giderilmesi gerektiğini kaydetti.

Taçoy, turizm ve kültürün bağdaşacağı bir çalışmanın şart olduğunu söyledi. Ülkede ikamet eden çok sayıda yabancı insanın birer zorunlu turist olduğuna işaret ederek, bu insanlar ve sorunlarıyla ilgilenecek bir birimin şart olduğunu belirtti.

(FEZ-GÖZ/GÜL) EK VERİLECEK

 
19 Kasım 2013 Salı 12:54
Okunma: 934
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu