Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri (2)

Bütçe Görüşmeleri (2)

Başbakan Yardımcılığı Bütçesi Görüşülüyor.

 
 
Bütçe Görüşmeleri (2)

TATAR: "TURİZM BÜTÇESİNE AYRI ÖNEM VERİLMELİ... BÜTÇE AÇIĞI ARTACAK"

ALBAYRAK: "GENİŞ KAPSAMLI BİR BAKANLIKTA KÜLTÜR ÇOK KÜÇÜK BİR YER TUTUYOR... KÜLTÜRE SAHİP ÇIKMAKTAN ÇOK UZAK BİR NOKTADA..."

ATUN: "2. ETAP PROJELERİNİ HAZIRLADIĞIMIZ ALAYKÖY, HASPOLAT VE GÜVERCİNLİK SANAYİ BÖLGELERİ İÇİN AYRILAN BÜTÇE KALEMLERİ AZALTILDI"

ÇELER: "GENÇLİK DAİRESİ BÜTÇESİ ARTIRILMALI"

SANER: "TANITIM VE PAZARLAMAYA AYRILAN PAY YETERSİZ"

SERDAROĞLU: "HERKES TURİZM İÇİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIP YAPMADIĞINI SORGULAMALI"

GENCAY EROĞLU: "GENÇLERE FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLAMAK GEREK AMA BÜTÇELERDE ÇOK CİDDİ AZALMA OLDU... GENÇLERİ HAPSEDECEK UYGULAMALARA FIRSAT VERMEMELİ"

TAÇOY: "GENÇLERİN ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN UZAK DURMASI İÇİN MECLİS'E BÜYÜK GÖREV DÜŞER... TURİZM VE KÜLTÜRÜN BAĞDAŞACAĞI BİR ÇALIŞMA ŞART"

Lefkoşa, 19 Kasım 13 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi'nin Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı bütçesini görüşmesi sırasında ilk sözü alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, turizm bütçesine önem verilmesini istedi.

Tatar, bütçedeki büyümeye işaret ederek başladığı konuşmasında, özellikle turizmin önemine vurgu yaparak, bütçesine ayrı bir önem vermek gerektiğini söyledi. Hükümet ortaklarının, turizm bütçesi konusunda birbirleriyle çelişen açıklamaları olduğunu savunan Tatar, kendisinin turizm bütçesinde herhangi bir azalma görmediğini belirtti ve bu konuda hassasiyet göstermelerini istedi.

Ülkede ciddi bir bütçe sorunu olduğunu savunan Tatar, hayat pahalılığı ödeneği eksikliğinden dolayı bütçe açığının artacağını iddia etti. Tatar, açığın iç kaynaklardan finanse edileceğini, bunun da vergilerin yeniden düzenlenmesi anlamına geleceğini söyledi.

Tatar, ortada çok ciddi bir kaynak sorunu bulunduğunu savunarak, GSM ücretlerinde azalış olacağı yönündeki açıklamalara açıklık getirilmesini istedi.

ALBAYRAK: "KÜLTÜRE SAHİP ÇIKMAKTAN ÇOK UZAK BİR NOKTA..."

CTP-BG Milletvekili Arif Albayrak konuşmasında, kendisini daha çok kültür konusunun ilgilendirdiğine işaret ederek, oldukça geniş kapsamlı bir bakanlık olan Başbakan Yardımcılığı'nda kültürün çok küçük bir yer tuttuğunu söyledi.

Kültüre sahip çıkmaktan çok uzak bir noktada olunduğunu savunan Albayrak, Kültür Dairesi bütçesinin, genel bütçeye yapılan artış oranında artmadığını iddia etti. Albayrak, Kültür Dairesi bütçesine ayrılan bütçenin azlığını, diğer bütçelerle karşılaştırarak ortaya koymaya çalıştı.

Albayrak, devletin kültüre katkısının çok düşük olduğunu belirterek, bu katkının tek elden yapılması gerektiğini söyledi. Kültür Derneklerine Yardım Tüzüğü'nün işlevsiz hale getirildiğini savunan Albayrak, yurt dışında kitap fuarlarına götürülen eserlerin İngilizce ve diğer yabancı dillere çevrilebileceğini kaydetti.

ATUN: "EKONOMİ BAKANLIĞI DENGE UNSURU GİBİ KULLANILDI"

UBP Milletvekili Sunat Atun, ekonomi bakanlığının önemine vurgu yaparak, koalisyon hükümetlerinde büyük önem verilmeyen ekonomi bakanlığının bir denge unsuru gibi kullanıldığını iddia etti.

Atun, 2. etap projelerini 2013 başında hazırladıkları Alayköy, Haspolat ve Güvercinlik Sanayi Bölgeleri için ayrılan bütçe kalemlerinin azaltıldığını savundu. İhracatı iki katına çıkararak bıraktıklarını kaydeden Atun, hükümetin ihracatın artışına yönelik vizyonu bulunmadığını ve bunun da, sanayi ve sanayici için ayrılan bütçe payının başka alanlara kaydırıldığı bütçede açıkça görüldüğünü iddia etti.

Sunat Atun, ülkenin geleceği düşünülüyorsa, gerekli tasarrufların başka alanlarda yapılması ve ekonomi, eğitim ve turizmle ilgili bakanlık bütçelerine dokunulmaması gerektiğini söyledi.

ÇELER: "GENÇLİĞİN ADI YAZILMADI"

TDP Milletvekili Zeki Çeler de konuşmasında, "gençliğin" adının bakanlığa  yazılmamasını eleştirdi. Gençlik Dairesi'ne ayrılan bütçenin azlığına dikkat çeken Çeler, gençliğin önünün tıkanmaması gerektiğini söyledi.

Gençlik Dairesi bütçesinin artırılması konusu