Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri

Bütçe Görüşmeleri

Demokrat Parti (Dp) Genel Başkanı Serdar Denktaş, "Tasarruf Ve Bütçe Açıklarını Giderme Konusunda 2011 Yılı Boyunca Vatandaşın Üzerine Yürünerek Daha Fazla Harç Ve Vergi Yükünün Altına Konulduğunu" Kaydederek, "Bütçe Açığının Esas Nedeni Kamunun Şişkinliğidir. İstihdamlar Devam Ediyor, Münhaller Var, Verim Yok" Dedi.2012 Mali Yılı Bütçe Görüşmeleri Sırasında ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı'dan Sonra DP Genel Başkanı Serdar Denktaş Söz Aldı.

 
 
Bütçe Görüşmeleri
Yapılması gerekenin,Bütçede Öngörülen Münhallerin Hepsinin İlan Edilerek Mümkünse Kamu İçinden Doldurulması Olduğunu Kaydeden Denktaş, Kamu Hizmeti Komisyonu Tarafından Ataması Yapılmayan Ve Geçici Statüde Çalışanların Verdikleri Hizmetin Yasal Olmadığı, Vatandaşın Devleti Mahkemeye Vermesi Durumunda Tazminat Kazanabileceği Uyarısı Yaptı.

Cezaevinde Gardiyanların Durumunun Düzeltilmesini İsteyen Denktaş, Narenciyede Önlem Alınmaması Halinde Yurtdışına İhracatta Sorun Yaşanacağını Söyledi.


"Tc Yardım Heyeti'nin Onayı Konusunun Artık Değişmesi Gerektiğini, Bunun Nedeninin; Hükümetlerin Topu Onlara Atması Ve Vatandaşın 'bizi Seçtiklerimiz Değil Tc'den Atananlar Yönetiyor' Yaklaşımını Benimsemesi Olduğunu" Savunan Denktaş, Tc Yardım Heyeti'nin Yapması Gerekenin, Verilen Paranın Amacına Uygun Kullanılıp Kullanılmadığına Bakmak Olması Gerektiğini Söyledi.


Serdar Denktaş, Tc Yardım Heyeti'nin Olumlu Görüşü Alınarak İş Yapılacağının Bütçede Yer Almasını Eleştirerek, "Bu Dışarıdan Bakıldığında Zafiyet, İçerden Bakıldığında Hatadır. Hükümetler De Yanlışlarını Örtmede Tc Yardım Heyeti'ni İşaret Eder Durumuna Geldi. Bu Yanlış" Dedi.


Denktaş, Tasarıya Ret Oyu Vereceklerini, 2011'den Farklı Bir Şeyin Ortaya Konmamakta Olduğunu Söyledi.


Ertuğruloğlu

Denktaş'tan Sonra Söz Alan Dgp Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, Ülkedeki Sistemin Tükendiğini, Çare Üretme Kapasitesinin Yitirildiğini, Yapılması Gerekenin Sil Baştan Olduğunu Savunan Bir Parti Olarak Bütçenin Abesle İştigal Olduğunu Savundu.

"Bu Sistemin Üreteceği Herhangi Bir Hükümete Abd Bütçesi Verilse Ülke Yararına Bir Şey Olamayacağını" Savunan Ertuğruloğlu, "Meclis Kendi Kendini Feshetsin. Ülkenin Siyaset Dışında Var Olan İnsanları İle Birlikte Bir Kurucu Meclis Kuralım.

Yeni Bir Anayasa, Partiler Yasası Ve Halk Oylaması Yasaları Yapalım. Başkanlık Sistemine Geçelim. Milletvekili Sayısını Azaltalım. 5 Ülkede Seçim Listesi Yerine, Çarşaf Listeyle Kktc Milletvekilleri Seçelim. Yürütmeyi De İş Bilenlere Bırakalım" Şeklinde Görüş Belirtti.


Bu Görüşünü Sürekli Tekrarladığını Kaydeden Ertuğruloğlu, Ülkenin Siyasilerin İnsafına Terk Edildiği, Popülizm Olduğu Sürece Hangi Hükümet Gelirse Gelsin Vatandaşın Mutlu Olması Ve Devletin İleri Gitmesinin Mümkün Olmadığını Söyledi.


Ülkede Memur Devleti Yaratıldığını, Bu Şekilde Ülkenin Kalkınamayacağını Vurgulayan Ertuğruloğlu, Bir Ülkenin Özel Sektörü Ne Kadar Zenginse O Ülkede Büyüme Ve Refahın O Kadar Daha Artacağını Kaydetti.


Özel Sektörün Getirilen Sistemle Gelirini Devletten Saklar Duruma Getirildiğini Savunan Tahsin Ertuğruloğlu, Özel Sektörün Bunu Yapmakta Haklı Olmadığını, Ancak Siyasilerin De; Denetimsizlikle, Bu Sektörü, Ondan Kuşku Duyup Vergiyi Artırarak Bu Duruma Getirdiğini Söyledi.


"Vergi Oranları Artarsa Devlet Gelirleri Artmaz" Diyen Ertuğruloğlu, Piyasayı Pahalılaştıran Politikalarla Ülkenin Bu Duruma Getirildiğini Kaydetti.


Ertuğruloğlu, Bugüne Kadar İzlenen Politikaların Değişmesi, "Sil Baştan Yapmak" Gerektiğini, Bunun Ekonomi Ve Siyaset İçin De Geçerli Olduğunu Söyledi.


Özelleştirmenin Savunucusu Olduğunu, Ancak Bunun Devletin Elini Ayağını Çekmek Demek Olmadığını Belirten Ertuğruloğlu, Özelleştirmenin De Kuralları Olduğunu İfade Etti.


"Ekonomik Faaliyetleri Siyasetin İnsafından Kurtarmak Lazım" Diyen Ertuğruloğlu, Kktc'nin Serbest Ticaret Bölgesi Olması Gerekir. Bu Ölçekte Bir Ülkenin Nasıl Politikalar İzlediğinin Birçok Örneği Var" Şeklinde Konuştu.


Aflarla, Tüm Yatırımlarını Zamanında Ödeyenlerin Aptal Yerine Konduğunu, Af Gelirken Sorumluluklarını Yerine Getirenlere De Ödül Gelmesi Gerektiğini Vurgulayan Ertuğruloğlu, "Devlet Devletse Vatandaşına Sahip Çıkması Gerektiğini" Söyledi.

 
9 Aralık 2011 Cuma 16:35
Okunma: 622
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu