Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri

Bütçe Görüşmeleri

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Toplumda Bıkkınlık, Usanç Olduğunu, Dinamik Atılım Motivasyonu Bulunmadığını Belirterek, Bu Nedenle Toplumun Bütçeye De Duyarsız Olduğunu Kaydetti.

 
 
Bütçe Görüşmeleri
Soyer, Meclis'in De Bütçeye Duyarlılığı Olmadığını Savundu.

2012 Mali Yılı Bütçe Görüşmeleri Sırasında Dgp Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu'nun Ardından Milletvekilleri Söz Almaya Başladı. İlk Sözü CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer Aldı.

2009'dan Beri Sendikalarla Toplu Görüşme Yapılmamasına Rağmen Buna İtiraz Bulunmadığını Savunan Soyer, Meclis'in De Bütçeye Duyarsız Olmasının Felaketin Habercisi Olduğunu, Durumun Ciddi Olduğunu İleri Sürdü.
sistemin Tıkandığı Ve Sürdürülemez Olduğu Görüşüne Katıldığını Kaydeden Soyer, Ancak Başkanlık Sistemi Gelirse Sorunun Çözüleceği Görüşüne Katılmadığını, Güney Kıbrıs'ta Da, KKTC'de Olan Sorunlar Bulunduğunu Söyledi.

Asıl Sorunun Kıbrıs Sorunu Olduğu Görüşünü Belirten Soyer, "Sosyal Sigortalar Yasası'nın Zorunluluk Olan İdare Meclisi'nden Dahi Geçirilmediğini" Savunarak Bunu Eleştirdi.

Ekonomideki Göstergelerin Daralmayı Göstermekte Olduğunu Savunan Soyer, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Dağıttığı 2011 Çalışmalarını İçeren Kitapçıkla, Tc Lefkoşa Büyükelçiliği'nin Kitapçığında Verilen Rakamlara Değinerek, Bunları Değerlendirdi.

"Meclis'ten Aceleyle Bir Sosyal Sigortalar Yasası Geçirilmeye Çalışıldığını, Ancak Bununla İlgili Hiçbir Veri Açıklanmamakta Olduğunu" Savunan Soyer, "Maliye Teftiş'in Sosyal Sigortaların Aktöriyel Hesaplarına Ulaşamadığı Raporda Belirtilirken, Tc Büyükelçiliği'nin Kitaplarında Bunların Bulunmasının Nasıl Açıklanacağını" Sordu. Soyer, "Kktc Ekonomik Verilerini Tc Büyükelçiliği Kitapçığından Almaktan Rahatsızlık Duyduğunu" Da Kaydetti.

Emekliye Toplu Çıkışı Engellemek İçin Kendilerinin Hükümetteyken İnsanlara Seçme Hakkı Tanıdıklarını Belirten Soyer, Şimdi İse İnsanların Haklarından Gasp Yoluna Gidilmekte Olduğunu Savundu.

Ekonomideki Gerçekleri Kabul Etmeden Düzelme Olamayacağını Belirten Soyer, Gelirlerde Artış Olduğu Söylemlerini De Eleştirerek, Gelirlerin Enflasyon Artışının Gerisinde Olduğunu Ve Reel Olmadığını Savundu.

Gelir Vergisindeki Artışın, Asgari Ücretteki Yüzde 110 Olan Vergi Muafiyetinin Yüzde 95lere Gerilemesinden Ve Kamu Görevlilerinden Sağlandığını İleri Süren Soyer, Kurumlar Vergisinin İse Düştüğünü Vurguladı Ve Bunun Vergi Denetimi Dışına Çıkışın Göstergesi Olduğunu İddia Etti.

Ek Mesailerdeki Azalmanın, Ek Mesai Ödeme Oranlarının Düşmesinden Kaynaklandığını, Ek Mesai Olgusunun Azalmadığını İleri Süren Soyer, Ek Mesai Uygulama Şekillerinin Değişmediğini Savundu.
adliye Yüksek Kurulu'na Çağrı Da Yapan Soyer, Avukatlara Noterlik Verilmesi, Noterliğin Keyfi Dağıtımı, Hukuki Olmayan Belgelerin Ortada Dolaşmasının Denetimini İstedi.

Soyer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Yönetim Ve Güç Paylaşımı İle Diğer Konularda Ocak'taki Kıbrıs Zirvesine Yapıcı Öneriler Götürmesi Gerektiğini De Kaydetti.

Angolemli

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli De, Devlet Ekonomik Verilerinin Verilmemesini Eleştirerek, Dpö'nün 2012 İçin Planlamasını Ortaya Koyması Gerekirken Bunun Olmamasını Eleştirdi.

Eğitimdeki Öğrenci Artışlarına Ve Öğretmen Eksikliklerine Dikkat Çeken Angolemli, "Eğitimde Yangın Var" Dedi.
angolemli, Halka Ekonomik Önlemler Çerçevesinde Sürekli Kısıtlamalar Getirilirken, Devletteki Savurganlığın Devam Ettiğini Söyledi.

2012 Bütçesinde "Örtülü Ödenek" Olarak İsimlendirilen Ancak Sonradan Adı Değiştirilerek Hane Halkına Yardım Kalemi Olan Ödenek Miktarın Artmasını Da Eleştiren Angolemli, 2012'de Halkın Büyük Bir Pahalılıkla Karşı Karşıya Kalacağını İleri Sürdü.

BMGücü'nün Kıbrıs'tan Çıkmasının Sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti"Nin Artık Tüm Kıbrıs'ı Temsil Edememesi Anlamına Geleceğini Söyledi.

"Kıbrıs Konusunda Tayvan Modelinin Sürekli Ön Plana Çıkmaya Başladığını" Kaydeden Angolemli, Tayvan'da Tüm Kurumların Özelleştirildiğini Söyledi.

ülkede Sayıştay Ve Savcılığın Etkin Olması Gerektiğini Belirten Angolemli, Hükümetin Ve Bazı Belediye Başkanlarının Kanunları Uygulamadığını Savundu.

Angolemli, Okullardaki Öğretmen Eksikliklerini Eleştirerek, Milli Eğitim Gençlik Ve Spor Bakanı'nın Sendikalarla "İnatlaşma" Hakkı Olmadığını Söyledi.

Hüseyin Angolemli, Milli Eğitim Gençlik Ve Spor Bakanı'nı "Sadece Kendi Bölgesinde Çalışmakla" Suçlayarak, Diğer Bölgelerde De Eğitimde Büyük Sorunlar Olduğunu Kaydetti.

Angolemli, Ülkedeki Yabancı İş Gücüne Çıkarılan Affı Da Eleştirdi.
 
9 Aralık 2011 Cuma 19:31
Okunma: 1164
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu