Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri

Bütçe Görüşmeleri

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Bugünkü Toplantısında İlk Olarak 20 Milyon 828 Bin 311 Tl'lik CumhurBaşkanlığı Bütçesini Görüşüyor. Yapılan Konuşmalarda Ağırlıklı Olarak Kıbrıs Konusu Ve Müzakereler Üzerinde Duruluyor.

 
 
Bütçe Görüşmeleri
CumhurBaşkanlığı Bütçesiyle İlgili İlk Sözü Alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, CumhurBaşkanlığı'nın Her Şeyin Şeffaf Ve Kamuoyunca Pozitif Karşılanması Gereken Bir Makam Olduğunu Söyledi.

"Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Banka Hesabındaki Para Ve CumhurBaşkanlığı Makamına Alınan Mefruşatın Halka Açıklanamadığını" Belirten Yorgancıoğlu, "Çalışanların Maaşları Budanırken CumhurBaşkanlığı'na Böylesi Büyük Harcamalar Yapılmasının İzah Edilemeyeceğini" Kaydetti.
yorgancıoğlu, Uzun Yıllardır Kıbrıs Sorunu Müzakerelerinin Sürdüğünü Ve Kıbrıs Türk Halkının Çözüm Süresi Uzadığı İçin Kimlik Sorunu Yaşadığını; Dünyayla Entegre Olma, Ürettiklerini Satabilme Adına Çözüme İhtiyaç Olduğunu Vurguladı.

Bulunacak Çözümün Kıbrıs Türk Halkının Çıkarlarının Önde Olacağı Ama Tc'nin Çıkarlarının Da Gözetileceği Bir Konsept Olması Gerektiğini İfade Eden Ctp Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Görüşmeleri Yürüten Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Seçildiği Gün Dediği "2. Cumhurbaşkanı Talat'ın Bıraktığı Yerden Devam Edeceğim" Noktasında Olmadığını Savundu.

Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Müzakereleri Kendi Anlayışına Göre Yürüttüğünü; Halkın Beklentileriyle Uyuşmadığını İddia Etti.

Müzakerelerde Al - Ver Olacağı Bilindiği Halde "Güzelyurt Verilmez" Denilmesini Eleştiren Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk Halkının Siyasal İradesinin Türkiye'den Oluşturulduğu İmajı Yaratacak Açıklamalardan Kaçınılması Gerektiğini Belirtti.

Kıbrıs Türk Tarafının Çözüm Konusundaki İsteklerinin Samimiyetiyle İlgili Tartışmaya Yol Açıldığını Kaydeden Yorgancıoğlu, Liderlerin, Genel Sekreter Ban'ın Verdiği Ev Ödevini İyi Yapmadığını Söyledi.

Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun En Büyük Hatasının Talat İle Hristofyas'ın İlerlediği Konuları Geri Götürmek Olduğunu Savunarak, Buna Örnek Olarak, 4 Ocak Paketinin Unsuru Olan Çapraz Oyun Masadan Geri Çekilmesini Gösterdi.

Kıbrıs Türk Halkının Çözüm İstemeyen Taraf Koltuğunda Oturtulmasına Neden Olacak Yaklaşımlardan Kaçınılmasını İsteyen Özkan Yorgancıoğlu, "Kıbrıslı Türklerin Federal Çözümde En Çok Önem Vermesi Gereken Şey, Merkezi Hükümette Sahip Olacağı Yetkilerdir. Ama Ne Acıdır Ki New York'ta Da Güç Paylaşımı Konusu Sanki De Önemsizmiş Gibi Sayın Eroğlu Tarafından Sunulmamıştır Ve Yönetim Ve Güç Paylaşımı Başlığının Yönetim Bölümü Daha Çok Gündem Olmuştur.

Ama Buna Karşılık Vatandaşlık Bir Ana Başlık Gibi New York'ta Konu Olmuştur. Bu Aslında Rum Tarafının Önümüzdeki Dönemde Vatandaşlığa Çok Daha Önem Vereceği Ve Sorun Yapacağının İşaretidir" Diye Konuştu.

Yorgancıoğlu, Nüfus Sayımında 294 Bin Rakamının Açıklanmasının Da Sorun Çıkarmaya Aday Bir Konu Algısı Yarattığını Öne Sürdü.

Özkan Yorgancıoğlu, Talat - Hristofyas Döneminde Bazı İlerlemeler Kaydedilmesini Sağladığını Belirttiği 4 Ocak Paketinin Tüm Unsurlarının Yeniden Masaya Konulması Gerektiğini Söyledi. 
yorgancıoğlu, Bu Yapılırsa Çözümün Kapılarının Açılacağını; Cumhurbaşkanı'nın Da "Daha Yapıcı" Olması Gerektiğini Kaydetti.

Avcı: "Sorun Bugün Ne Yapılması Gerektiği"
cumhurBaşkanlığı Bütçesiyle İlgili İkinci Sözü Alan ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Kıbrıs Sorununun, Kıbrıslı Türkler'in Kıbrıs Cumhuriyeti'nden Dışlanmasıyla Başladığını; Uzun Yıllardır Süren Sorunun Daha Kaç Yıl Devam Edeceğini Sordu.

"Karşımızda Ab Üyesi Yapılmış, Tüm Dünyanın Kabul Ettiği, Önüne Kırmızı Halı Serdiği Rum Yönetimi Başkanı Var" Diyen Avcı, Ana Sorunun Bugün Ne Yapılması Gerektiği Olduğunu Söyledi.

Turgay Avcı, Rum Tarafına Güvenmeyen Kıbrıs Türk Halkının, Adada Çözüm Olsun Diye Annan Planı'na Yüzde 65'le Evet Dediğini Kaydederek, Rum Halkının İse Planı Reddettiğini Hatırlattı.

Referandum Sonrası Hazırlanan Bm Raporunun Raflarda Bekletildiğini Kaydeden Avcı, Ab'nin İse "Rumlar Tarafından Aldatıldık" Diyerek, Kıbrıs Türk Halkı Üzerindeki Baskıların Kalkması Gerektiğini İfade Ettiğini, Ama Mali Yardım Ve Doğrudan Ticaret Tüzüklerini Birlikte Geçiremediğini; Tüzükleri Ayırdığını; Sonra Da Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün Rafa Kalktığını Anlattı.

"Nerde İnsan Hakları, Nerde Adalet?" Diye Soran ÖRP Genel Başkanı Avcı, Ab'nin Kıbrıslı Türklere Karşı Tutumunu Eleştirdi.

Avcı, Rum Yönetimi'nin Kıbrıs Türk Halkına Uygulanan İzolasyonlarda Nasıl Etkili Olduğuna Kendi Bakanlığı Döneminden Çeşitli Örnekler Verdi.
turgay Avcı, "Hristofyas, Çözüm İçin Masada İrade Koyacağına 'Kıbrıs Türkü'nün Nefes Yollarını Nasıl Tıkarım, Eğitim Kurumlarını Nasıl Çökertirim, Ekonomisini Nasıl Ortadan Kaldırırım' Diye Masadakinin Yüz Katı Çaba Harcıyor" Diye Konuştu.

Rum Yönetimi'nin, Bm Genel Sekreteri Ban'ın Adayı Ziyareti Sırasında Kuzey'e Geçmesine Bile İtiraz Ettiğini, Birçok Ülkeden Gelen Yetkililerin De Kuzey'e Geçemediğini Belirten Avcı, "Bu Süreçte Rum Yönetimi Çözümü Arzu Etseydi Petrol Aramazdı" Dedi.

Petrol İşine Girmenin Çözümün Önünü Tıkamak Anlamına Geldiğini Kaydeden Turgay Avcı, Sonuca Gidecek Hamleler Yapmak Gerektiğini Söyledi.

KKTC'de Karada Sondajın Başlaması Gerektiğini, Karşı Tarafın Hamlesine Böyle Karşılık Vermek Gerektiğini İfade Eden Avcı, Meclis'ten Rum Tarafına Yönelik Kınama Kararı Çıkarılamamasını Da Eleştirdi.

Turgay Avcı, Haksız Yere Ab Üyesi Yapılan Rum Yönetimi'nin Ab Dönem Başkanı Nasıl Olacağını Sordu. Avcı, "Türk Bayan Voleybolculara Saldıran, Her Türlü Şiddeti Kullanan Bir Anlayış, İçinde İnsan Hakları Mahkemesi'ni Barındıran, Adalet Dağıttığını Söyleyen Ab'nin Başkanı Nasıl Olacak? Eğer Böyle Bir Şiddet Burada Olsaydı Ab Gazetelerinde Söylenmedik Söz Kalmazdı" Diye Konuştu.

DAÜ'nün Yapacağı Bir Uluslararası Etkinliğin Rum Yönetimi'nin Baskısıyla Engellendiğini Belirten Ve DAÜ Rektörü'nün Bu Konudaki Açıklamasına İşaret Eden Avcı, Kıbrıslı Türklere Uygulanan Her Türlü İzolasyonun Kaldırılacağının Söylenmesi Rum Yönetimi İçin Bir Baskı Unsuru Olacakken Tam Tersinin Yapıldığını Belirtti. Avcı, Tüm Bunların Doğru Okunmasını İstedi.

Avcı, Zorlama Bir Çözümün Olmayacağını Kaydederek, Rum Tarafının Tutumuna Eleştirilerde Bulundu.
ban Ki Moon'un Bir Önceki Genel Sekreter Annan'ın Düştüğü Pozisyona Ve Başarısızlığa Düşmek İstemediğini; Bu Yüzden 5. Zirveyi Çağırdığını Kaydeden Turgay Avcı, Zirvenin Ardından Çoklu Konferans Ve Referandumun Gündeme Gelmesi Gerektiğini Söyledi.

"Referandum Olmalı. Çözümse Çözüm, Çözüm Olmazsa Da Kıbrıs Türkü Yolunu Bilmelidir. Bu İş Artık Uzamamalı" Diyen Avcı, Kıbrıs Sorununun Artık Bir Sonuca Vardırılması Gerektiğini Kaydetti. Avcı, "Çözüm Olacaksa Olacak, Olmayacaksa Da Kıbrıs Türkü Artık Yolunu Çizmeli. Alternatifsiz Değiliz" Dedi.
avcı, Üretimin Önemini De Vurguladı Ve Türkiye'den Gelecek Suyun Kıbrıs Türkü'nün Üreten, Ayakları Üzerinde Duran Yapıya Kavuşmasını Sağlayacağını Kaydetti.

"Çözüm Olmazsa Bittik" Anlayışının Doğru Olmadığını Belirten Turgay Avcı, Kıbrıs Türkü'nün Yoluna Devam Edeceğini Söyledi. Çözüm İçin Bir Süre Sınırı Konulması Gerektiğini Belirten Turgay Avcı, Temmuz 2012'den Sonra Ayakları Üzerinde Duran Bir Ekonomiyle Bir Yol Çizileceğini İfade Etti.

Ertuğruloğlu: "Eski Cumhurbaşkanları İçin Kurumsallaşmış Bir Yapı Olmalı"
DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, Eski Cumhurbaşkanları İçin Kurumsallaşmış Bir Yapı Olmamasını Eleştirdi.

Bina, Makam Aracı, Şoför Tahsisi İçin Yasal Bir Düzenleme Gerektiğini Kaydeden Ertuğruloğlu, "Ülke Yangın Yerine Dönmüşken" Bu Önerisinin Yadırganabileceğini, Ama Devlet Olmak İçin Bu Gibi Düzenlemelerin Şart Olduğunu Anlattı.

Ertuğruloğlu, Gerek Ctp'den Gerekse İktidar Partisinden Bu Konuda Bir Yasa Tasarısı Gelmesini Beklediğini Ama Gelmediğini; Bunu Büyük Bir Eksiklik Olarak Gördüğünü Kaydederek, "Görevi Devreden Cumhurbaşkanı'nın Bir Pick Up Araçla Ayrılması Bana Göre Çok Çirkin Bir Manzaraydı. O Gün Tahsis Edilen Araç Olmayabilirdi Ama Görevi Devralan Cumhurbaşkanının Makam Aracıyla Onu Evine Göndermesi Gerekirdi. Siyasi Olgunluğun, Hazmetmenin Gereği Budur" Diye Konuştu.

Devlet Olmanın Gereklerinden Birinin De Görevi Devreden Cumhurbaşkanlarının Göreviyle İlgili Düzenlemeler Olduğunu İfade Eden Ertuğruloğlu, Bunların Yasal Ve Kurumsallaşmış Bir Zemine Oturtulması Gerektiğini Vurguladı.

Tahsin Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "Hem Yıllarca Başkanlığını Yaptığı Partinin İçişlerine, Hem De Hükümete Müdahale Ettiğini; Sürekli Ayrımcılığı Ve Hizipleşmeyi Körüklediğini" Savunarak, "Bunu Onaylamak Asla Mümkün Değildir" Dedi.

Ertuğruloğlu, Eroğlu'yla İlgili Öngörülerinde Haklı Çıktığını, Böyle Olacağını O Zaman Da Söylediğini Savunarak, "Cumhurbaşkanı'nın Sürekli Ubp'nin İçişlerine Müdahale Ettiğinin Yaşanarak Bilinen Bir Gerçek Olduğunu; Dolayısıyla Hükümetin İşleyişinde Sıkıntılar Yaşandığını" Öne Sürdü.

"Cumhurbaşkanı'na Çağrım, Lütfen Parti İşlerine Karışmaktan Vazgeçin. Hükümetin İşleyişiyle İlgili Sorumluluğunuz Söz Konusu Olabilir Eğer Bunu Doğru Yerine Getirebiliyorsanız Hükümet Bütün Olmalı, Bizim Mevcut Hükümetimizde Bütünlükten Söz Etmek Mümkün Değil. Bugün Tek Partili Bir İktidardan Söz Ediyoruz Ama Bu Bir Eroğlu - Küçük Hükümetinden Başka Bir Şey Değil" Diyen Ertuğruloğlu, Bakanların Bir Kısmının Başbakan'a "Yakın Olmaya Çalışırken", Bir Kısmının Da Saray'dan Aldıkları "Talimatlarla" İş Yaptığını Öne Sürdü.

DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, İç Hesaplaşmaları Olan Bir Hükümetin Ülkeyi Yönetemediğini Kaydetti.
ertuğruloğlu, "Ülkemiz, Cumhurbaşkanları İle Başbakanların Kavgasından Çok Çekti, Partiler Bölündü, İnsanlar Damgalandı, Parçalandı, İç Siyaset Darmadağın Oldu. Kişisel Hesaplaşma Adına Bu Ülke Gereksiz Yere Yanlışa Sürüklendi. Şimdi De Eroğlu İle Küçük Arasında Sıkıntılar Yaşanıyor" Dedi.

Kıbrıs Müzakere Sürecinde, Müzakere Edilen Kişi İle "Benim Elim Mahkum" Deyip De Müzakere Edilemeyeceğini Dile Getiren Ertuğruloğlu, "Ben Sayın Talat'ı Bu Yüzden Eleştirdim. Rum Tarafına Sürekli Bu Mesajları Veriyordu. Rum Tarafının Sizinle Siyasi Eşitliği Kabul Edeceğini Nasıl Düşünebilirdiniz" Diye Sordu.

2012 Temmuz Ayının Son Tarih Olarak Telaffuz Edildiğini Kaydeden Ertuğruloğlu, "2012'de Rum Tarafı Sözde Kıbrıs Cumhuriyeti Adı İle Ab Dönem Başkanlığını Devralacak. O Günü Beklemenin Ne Anlamı Var? Bir Anlaşma Olup Olmayacağı Ocak'tan İtibaren Bellidir. Siyasi Açıdan 1 Temmuz Diye Hedef Koymanın Hiçbir Geçerliliği Yoktur" Dedi.

Rum Tarafının Kıbrıs Sorunuyla İlgili Politikalarının Masa Dışında Uygulandığı Gerçeğine Dikkat Çekmek İstediğini Söyleyen Ertuğruloğlu, Dünyanın Da 1960 Ortaklığına Rağmen Bu İmkanı Rum Tarafına Verdiğini; Kıbrıs'ın Tümünü Temsil Etme Fırsatını Verdiğini Anlattı. Ertuğruloğlu, Kuş Gribi Salgını Döneminde Bile Rum Tarafının İşbirliğinden Kaçındığını Hatırlattı.

Rum Tarafının Anlaşmaya Niyeti Ve İhtiyacı Olmadığını Belirten Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk Tarafının Varılacak Bir Anlaşmanın Egemen Eşitlik Temelinde Oluşturulmasını İstediğini Vurgulayarak, Yeni Anlaşmanın Ab'nin Birincil Hukuku Da Olması Ve Anavatan'ın Garantisinin Kabul Edilmesi Gerektiğini Söyledi.

Ertuğruloğlu, Başkanlık Sistemine Geçilirse Ülkede Popülizmin Frenlenmesine, Bölgeciliğin Ortadan Kalkmasına, Halka Hizmetin Ön Plana Çıkmasına Yönelik Bir Şans Doğacağını Öne Sürerek, Başkanlık Sistemi Önerisini Yineledi.

İcraatın Başında Olanları Eleştirmenin En Kolay İş Olduğunu, Ama Öneri De Ortaya Koymak Gerektiğini İfade Eden Tahsin Ertuğruloğlu, "Ben Çok Net Konuşuyorum. Hangi Parti İktidara Gelirse Gelsin, Milletvekilleri Bakan Yapıldığı Sürece Popülizmin Önüne Geçmek Mümkün Değildir" İfadelerini Kullandı.
 
12 Aralık 2011 Pazartesi 14:41
Okunma: 736
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu