Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri

Bütçe Görüşmeleri

cumhurBaşkanlığı Bütçesi Oy Çokluğuyla Kabul Edildi

 
 
Bütçe Görüşmeleri
ÖZGÜRGÜN: "CUMHURBAŞKANLIĞI VE HÜKÜMET TAM UYUM İÇİNDE"

Lefkoşa, 12 Aralık 11 (T.A.K) Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 20 milyon 828 bin 311 TL'lik Cumhurbaşkanlığı bütçesini oyçokluğuyla kabul etti.

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli'nin konuşmasıyla muhalefet milletvekillerinin eleştirel konuşmaları tamamlandı ve sırasıyla UBP Milletvekili Hasan Taçoy ile Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün söz alarak eleştirileri yanıtladı.

Konuşmaların ardından genel kurul yaklaşık 9 saat görüştüğü Cumhurbaşkanlığı bütçesini saat 20.00 sıralarında oyladı. Oylama sonunda bütçe oyçokluğuyla genel kuruldan onay aldı.

Genel kurul daha sonra Cumhuriyet Meclisi bütçesini görüşmeye başladı.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli Cumhurbaşkanlığı bütçesiyle ilgili konuşmasında, Kuzey Kıbrıs'taki yönetimin bir alt yönetim olarak nitelendiğini ancak kimsenin bundan gocunmadığını, tam tersine taksime bir adım daha yaklaşıldığı için sevinenler olduğunu söyledi.

Angolemli, her iki tarafın da ortaya bir tez attığı kıta sahanlığı konusunda Türk tarafının sınıfta kaldığını savundu. Türk tarafının bugün 1960 anlaşmalarından doğan haklarına dahi sahip çıkmadığını kaydeden Angolemli, "Tarih bizi affetmeyecek" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanı ile birlikte müzakerelerde aktif şekilde yer alması gerektiğini kaydeden Angolemli, Türk tarafının hep geri düştüğünü ve tezlerine sahip çıkmadığını söyledi. Angolemli, BM Güvenlik Konseyi'nin vetosuna takılan Türk tarafı lehindeki Annan raporunun yeniden gündeme getirilmesi için hiçbir girişim dahi yapılmadığını belirtti.

Angolemli, kararları Türkiye'nin ardından değil, Türkiye ile birlikte almak gerektiğini kaydetti. Öncelikle bir ulusal konsey kurulması gerektiğini söyleyen Angolemli, zaten çözüm istemeyen Rum tarafının Doğu Akdeniz'deki son gelişmelerden dolayı gelecekte çözümü hiç istemeyeceğini ve Türk tarafının bugünkü söylemlerle bir arpa boyu ilerlemesinin mümkün olmayacağını ifade etti. Angolemli, yeni argümanların şart olduğunu söyledi.

TAÇOY

UBP Milletvekili Hasan TAçoy da eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, makamdan çok şahsın bütçesiymiş gibi konuşmalar yapıldığını belirterek, bunun yanlış olduğunu belirtti.

Taçoy, Güney Kıbrıs'ın AB desteğiyle gerçekleştirdiği ekonomik atılım ve çalışmaları göz ardı etmemek gerektiğini söyledi. Güney Kıbrıs'ın garantör Türkiye'nin üyesi olmadığı AB'a girmesi ve Kıbrıs Türk halkının Annan Planı'na evet demesi sonrasında verilen sözlerin yerine getirilmediğine işaret eden Taçoy, Kıbrıs Türk halkının elde edebileceği en yüksek kazancı nasıl elde edebileceğini kendisine sorması gerektiğini söyledi.

UBP'nin konfederasyon gibi federasyonla ilgili de tezleri bulunduğunu kaydeden Taçoy, bugün yaşanan uzlaşmazlığın ise Rum tarafının iki kesimliliğin geçici, nüfus oranının da dörtte bir olmasında ısrar etmesinden kaynaklandığını belirtti.

Taçoy, Güney Kıbrıs'a her gün yüzlerce Yunanlı göç ettiğine işaret ederek, Rum tarafının sayımı erteleyerek nüfusun daha da artmasını sağlamaya çalıştığını söyledi.

Liderlerin gerçekleştirdiği üçlü görüşmelere de değinen Taçoy, Rum tarafının bu görüşmelerin hiçbirinde masaya yaratıcı öneri sunmadığını kaydetti. Taçoy, sorunun Temmuz 2012'ye kadar çözümlenmesi hedefiyle hareket ettiklerini açık yüreklilikle ifade edebileceklerini belirtti.

Taçoy, müzakerelerdeki belli başlı konularda ilerleme olduğunun BM belgelerinde de yer aldığına dikkat çekti.

ÖZGÜRGÜN

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de konuşmasında, hükümet olarak Cumhurbaşkanı ile tam bir uyum içinde çalıştıklarını ve Dışişleri Bakanlığı'nın en deneyimli elemanlarının müzakere heyetinde görev yaptığını söyledi.

Görüşmeler uzadıkça adada yaşayan herkesin zarar gördüğünü kaydeden Özgürgün, aslında Rum tarafının Türk tarafından daha fazla zarara uğradığını belirtti. Rum tarafının çapraz oy gibi önemsiz bir konuyu ön plana çıkararak esas büyük gelişmeleri göz ardı ettiğini söyleyen Özgürgün, Rum liderin esas hedefinin anlaşmayı, Temmuz 2012'ye kadar itelemek olduğunu kaydetti.

Özgürgün, eğer bir müzakere sözkonusuysa, her iki tarafında bazı tavizler vermesi gerektiğini ancak Rum tarafının taleplerini sürekli artırdığını söyledi. Türk tarafının, Rum tarafının aksine sürekli yapıcı önerilerde bulunduğunu kaydeden Özgürgün, Türk tarafının özellikle mülkiyetle ilgili iyi önerilerini elimine etmek için gündem yarattığını belirtti.

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi ve Cumhurbaşkanlığı bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi.

(FEZ/GÜR)


TAK
 
12 Aralık 2011 Pazartesi 22:14
Okunma: 603
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu