Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri

Bütçe Görüşmeleri

gündem Eğitim Gençlik Ve Spor Bakanlığı Bütçesi

 
 
Bütçe Görüşmeleri
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün ilk olarak 749 bin 137 Türk Lirası olarak öngörülen Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesini görüşmeye başladı.

OLAĞAN BİRLEŞİM PAZARTESİ

Genel Kurul'un saat 11.00'de başlayan bugünkü toplantısında ilk olarak, çarşamba günü tamamlanacak bütçe  maratonunun ardından perşembe günü yapılacak olağan toplantının, 26 Aralık Pazartesi gününe ertelenmesi oybirliğiyle kabul edildi.

ASKERLİK YASASI

Genel kurul, bütçe görüşmesine başlamadan, CTP Milletvekili Abbas Sınay'ın "askerlikle" ilgili yasa tasarısının ivedilikle görüşülmesi önerisini de ele aldı.

Usül üzerine konuşmak üzere söz alan UBP Milletvekili Ünal Üstel, hükümetin hazırladığı yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'nda olduğunu belirtti ve CTP'nin önerisinin bir kez daha ertelenmesini istedi. Bunun üzerine söz alan Sınay, hükümete bir hafta daha süre vermeyi uygun bulduklarını belirtti.

CTP Milletvekili Sonay Adem ise, birçok konuda söz verdiği halde hiçbirini yerine getirmemekle suçladığı hükümete güvenleri kalmadığını söyledi.

Başbakan İrsen Küçük, askerlik yasasıyla ilgili sözlerini, konuya taraf herkesin görüşünü alabilmek için yerine getiremediklerini; Cumhurbaşkanlığı başkanlığında cuma günü gerçekleşen Koordinasyon Kurulu toplantısında konuyu ele aldıklarını söyledi. Küçük, konunun bugünkü Bakanlar Kurulu'nda görüşüleceğini de kaydetti.

Başbakanın konuşmasının ardından genel kurul, önerinin ivedilik görüşülmesinin haftaya ertelenmesini oyçokluğuyla kabul etti.

BÜTÇE... YORGANCIOĞLU: "EĞİTİME AYRILAN PAY GİDEREK AZALIYOR"

Genel kurul daha sonra Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesini görüşmeye başladı ve ilk sözü CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu aldı.Eğitime bütçeden ayrılan payın giderek azaldığına işaret eden Yorgancıoğlu, geçen yıla göre azalan eğitim bütçesiyle tam gün eğitim hedefinin nasıl gerçekleşeceğinin merak konusu olduğunu söyledi. Yorgancıoğlu, "Bir yandan tam gün eğitim diyeceksin, diğer yandan da alt yapı için finansman ayırmayacaksın..!" diye konuştu.

Yorgancıoğlu, eğitimdeki plansızlık ve programsızlığın okulların yeni ders yılına hazırlığında da ortaya çıktığını, okullardaki alt yapı noksanlıklarıyla öğretmen eksikliklerinin okullar açıldıktan sonra daha giderilemediğini savundu.

Yorgancıoğlu, eğitimin yanı sıra spor konusunda da yeterince atılım yapılmadığını belirterek, hükümetin iktidarda olduğu son 3 yıl içinde gözle görülür, elle tutulur bir tesis dahi yapılmadığını söyledi.

Yorgancıoğlu, "Bir yandan kaynaklar kısıtlıdır diye çalışana artış vermeyeceksiniz, diğer yandan da mevcut kaynakları har vurup harman savuracaksınız. Ve vatandaş da ses çıkarmayacak..!" diye konuştu.

İlahiyat Bölümü açılması konusuna da değinen Yorgancıoğlu, dünyanın hiçbir yerinde sene ortası yeni ders konmadığını belirterek, burada murat edilenin din adamı yetiştirmek olduğu iddialarının ise gerçeği yansıtmadığını, çünkü bu ihtiyacın İlahiyat Fakültesi tarafından karşılandığını söyledi.

AVCI: "BAŞARI YÜKSELTİLMELİ"

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da, gelecek nesilleri ilgilendiren ana bakanlık olan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın önemine vurgu yaparak, çok iyi eğitim almış gençler yetiştirmenin kendi ayakları üzerinde durabilen, dünya ile rekabet edebilir bir yapı açısından zaruri olduğunu belirtti.

Avcı, "Her türlü zararlı alışkanlıktan uzak, çevreye saygılı gençleri yetiştirecek olan Milli Eğitim ve Gençlik Spor Bakanlığı'dır" dedi.

Turgay Avcı, eğitim konusunda, hangi parti iktidara gelirse gelsin değişmeyecek bir devlet politikasının şart olduğunu da kaydetti.

Avcı, okullarda çağdaş bir eğitimin gereği olan alt yapı ve çalışma ortamının gerekliliğine vurgu yaptı.

YÖDAK'ın konumuna da açıklık getirilmesini isteyen Avcı, ilgililerin bu konu üzerinde çalışıp, kuruma hak ettiği prestiji sağlaması gerektiğini söyledi. Üniversite sınavındaki başarının yükseltilmesi gerektiğini kaydeden Avcı, KKTC'deki üniversitelerine uluslararası akreditasyon kazandırmak gerektiğini belirtti.

Avcı, hükümeti sendikalarla ilişkilerinden dolayı da eleştirerek, kendilerine "kukla hükümet" diyen sendikacılara hala her türlü imkanın sunulduğunu savundu. Avcı, "Şener Elcil gibi kişileri yıkılmaz duvar yaptınız" dedi.

Madde bağımlılığı ve çevre gibi konularda eğitimin önemine vurgu yapan Avcı, bakanlığa bu konuda ayrı bir görev düştüğünü söyledi.

Avcı, İlahiyat Fakültesi açılması kararının doğru bir karar olduğunu belirterek, Haspolat'ta sene ortası ilahiyat bölümü açılmasına dönük "zamansız açılış" eleştirisini desteklediklerini ancak "bütün ülke ilahiyat olacak" yönündeki eleştiriye güldüğünü belirtti.

Turgay Avcı, KKTC'nin, tüm yanlışlara rağmen tam bir laik, demokratik ve çağdaş ülke olduğunu ekledi.

 
19 Aralık 2011 Pazartesi 15:00
Okunma: 669
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu