Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri (3)

Bütçe Görüşmeleri (3)

222 Milyon 432 Bin 150 Tl Olarak Öngörülen Sağlık Bakanlığı 2013 Bütçesi Oy Çokluğuyla Kabul Edildi.

 
 
Bütçe Görüşmeleri (3)

HASİPOĞLU: "BAŞINDAN BERİ SAĞLIKTA FİZİKİ ALTYAPIYA ÖNEM VERDİK, BUNU GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ. CENGİZ TOPEL HASTANESİ GÜZEYURT'A TAŞINACAK...BU YIL 2, GELECEK YIL 4 AMBULANS ALINACAK..."

"YDÜ İLE TÜM MÜNASEBETİMİZ BİTMİŞTİR. HASTA GÖNDERMİYORUZ"

Lefkoşa, 16 Kasım 12 (T.AK.): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 222 milyon 432 bin 150 TL olarak öngörülen Sağlık Bakanlığı 2013 Bütçesini oy çokluğuyla kabul etti.

Eleştirileri yanıtlayan Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, 1963'de olaylar başladığında bir tek hastanesi olmayan Kıbrıs Türklerinin bugün geldiklerin aşamanın kötü olmadığını ifade ederek, kendisinin üçüncü dönemdir sağlık bakanlığı yaptığını söyledi.

Hasipoğlu, Onkoloji Merkezi'nin temelinin en genç 2013'de atılacağını, bununla ilgili olarak gerekli cihazın alındığını ve Ankara'da beklediğini ifade etti.

Ertuğrul Hasipoğlu, başından beri sağlıkta üzerinde durulan konunun fiziki ortamın yaratılması olduğunu hatırlatarak, bunun gereğinin yapılacağını söyledi.

Hasipoğlu, Cengiz Topel Hastanesi'nin Güzelyurt'a getirileceğini, Cengiz Topel'in ise sağlık merkezi olarak korunacağını anlatarak, "Çünkü Güzelyurtlu geriye gitmez, Lefkoşa'ya gelir" dedi.

Hasipoğlu, bu yıl iki, gelecek yıl dört ambulans alınmasını, trafik kazalarının yoğun olarak meydana geldiği yerlerde acil sağlık birimleri oluşturmayı düşündüklerini anlattı.

Ertuğrul Hasipoğlu, Kamu Sağlık Çalışanları Yasa Tasarısı'nın önündeki "kamu" sözcüğünü kaldırarak, Sağlık Çalışanları Yasası yapacaklarını anlatarak, böylece sağlığın tıpkı öğretmenler, tıpkı savcılık gibi özel yasaya tabi olacağını söyledi.

Hasipoğlu, uzun yıllar Sağlık Bakanlığı  yaptığını ve hep doğruları gerçekleştirdiğini ifade ederek, halen çalışmaları devam eden yasal düzenlemeler konusunda bilgi verdi.

Sağlık Çalışanları Yasası üzerinde çalışmaların sürdüğünü anlatan Hasipoğlu, aralık ayı sonu itibarıyla tasarıya son şeklinin verilmesinin söz konusu olduğunu belirtti.

Hasipoğlu, doktorların yılda bir kez değil, iki kez eğitime gönderildiğini; şimdi hemşirelerin de eğitime gönderilmeye başlandığını anlatarak, alınan eğitimler konusunda ayrıntılı bilgi verdi.

"ÜLKEDE EKSİK İLAÇ YOK"

Sağlık Bakanı Hasipoğlu, şu an itibarıyla ülkede eksik ilaç olmadığını; daha yeni çıkan bir kanser ilacının bile derhal getirilmesiyle ilgili yazıların yazıldığını anlatarak, otomasyon sisteminin kurumasıyla ilgili yazışmaların yapıldığını; bunu sağlayacak teknik altyapının tamam olduğunu, birkaç ay içinde tamamlanacağını söyledi.

Hasipoğlu,  teknik altyapının tamam olduğunu ancak yazılım için yeniden ihaleye çıkılacağına işaret  ederek, ek mesailerin eskiden 3 milyon TL olduğunu, bugün ise bu miktarın 2 milyon TL'ye düştüğünü kaydetti.

Dünyada Thalasaemialı  doğumu sıfırlayan tek ülkenin KKTC olduğuna işaret eden Hasipoğlu, başarıların da söylenmesi gerektiğini ifade etti.

YDÜ İLE BAKANLIK ARASINDAKİ PTOTOKOLLER...

Hasipoğlu, Bakanlık ile YDÜ arasında hasta sevkıyatıyla ilgili ortada iki protokol bulunduğunu; hemşire öğrenci gönderilmesiyle ilgili olan protokolün ise iptal edildiğini belirtti.

Ertuğrul Hasipoğlu, hasta sevkıyatıyla ilgili iki protokolün birinin Bakanlar Kurulu'ndan geçtiğini, son imzalananın ise Bakanlar Kurulu'ndan geçmediğini, kendisinden önceki Bakan tarafından imzalandığını kaydetti.

Hasipoğlu, "Biz, YDÜ ile tüm münasebetimiz bitmiştir. Hasta göndermiyoruz" diyerek, bugüne kadar yapılan tedavilerle ilgili olarak ödemelerin ise Bakanlar Kurulu kararıyla onaylanan eski protokole göre yapılacağını söyledi.

Bakanlığın bugün itibarıyla hasta sevk etmeme yanında çalışma izinleriyle ilgili tahlillerin de gönderilmediğini ifade eden Hasipoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanları özelinden hareketle sosyal sigorta, ihtiyat sandığı yatırılmayan tüm belediye çalışanlarına sağlık hizmeti verilmeye başlandığını anlattı.

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu bu noktada tepki göstererek, kitlesel muafiyetin ancak yasayla yapılabileceğini, yasa olmadan bir bakanın bunu yapmasının devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Hasipoğlu, Petrol Dolum Tesisiyle ilgili olarak ise, kendileri hükümete geldiklerinde CTP-BG'nin tesisin Kalecik'te kurulmasına yönelik imzasını bulduklarını hatırlattı.

Hasipoğlu, Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın Bakanlar Kurulu'ndan geçtiğini, Hükümet'in Sağlık Yasası konusunda eylem planının ortada olduğunu söyledi.

Doktorların kamu görevlilerinden çok farklı çalıştığını, bu nedenle farklı bir yasayla tüm bunların düzenlenmesi gerektiğini anlatan Hasipoğlu, artan ambulans hizmeti nedeniyle akaryakıt giderini karşılamak amacıyla bütçede artış istedi.

(HY/ÖK)

 
16 Kasım 2012 Cuma 14:23
Okunma: 701
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu