Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri (4-son)

Bütçe Görüşmeleri (4-son)

Milli Eğitim Gençlik Ve Spor Bakanlığı Bütçesi Komitede Onaylandı.

 
 
Bütçe Görüşmeleri (4-son)

Lefkoşa, 16 Kasım 12 (T.AK.): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 484 milyon 94 bin 215 TL olarak öngörülen Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2013 bütçesini 4 milyon 935 TL arttırarak, 489 Milyon 29 Bin 215 TL olarak oy çokluğuyla geçirdi.

2013 bütçesiyle ilgili görüşmelerini sürdüren Komitenin bugünkü toplantısında Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlı Bütçesiyle ilgili olarak ilk sözü  CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar aldı.

Mehmet Çağlar, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2013 Bütçesiyle ilgili yapıcı eleştiri ve önerilerini ortaya koyacağına işaret ederek, konuşmasına, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucumu Mustafa Kemal Atatürk'ten sistemli çalışma ve programla ilgili görüşünü aktararak başladı.

Çağlar,  son birkaç yıldır karşılaşılan bütçelerin gerçek anlamda bir kalkınma düşüncesiyle yapılmadığına işaret ederek, geçen yıl Hükümet'in güzel bir vizyonla tam gün eğitme geçilme projesini ortaya koyduğunu ve dönemin Bakanı'nın tüm okulların bu yılın eylül ayı itibarıyla tam gün eğitime geçirileceği taahhüdünde  bulunduğunu hatırlattı.

Mehmet Çağlar, bütçelemenin, eğitime ne kadar parasal kaynak yarılacağa ve ayrılan paranın nasıl kullanılacağıyla ilgili karar anlamına geldiğini anlatarak, bugün tartışılan bütçenin herhangi bir öngörü ve hedefle hazırlanmadığını kaydetti.

Ülkede eğitime hatırı sayılır bir eğitim bütçeci olduğunun düşünülebileceğini, önemli olanın bu kaynağı eşitlikçi bir anlayışla nasıl ve nerede kullanılmasıyla ilgili olduğunu anlatan Çağlar, farkı ülkelerde eğitime ayrılan bütçe oranlarını sıraladı.

Çağlar, eğitime ayrılan bütçe oranının yüksek olmasının her zaman eğitimde çok iyi şeyler başarıldığı anlamına gelmediğini ifade ederek, önemli olanın doğumdan ölüme kadar var olan örgün ve yaygın eğitimin iyi planlanması olduğunu kaydetti.

Mehmet Çağlar, üniversite adası olduğu ileri sürülen bir ülkede eğitim bütçesi görüşülürken salonda kaç tane üniversite rektörünün bulunduğunu sorarak, "Yoksa biz mış gibi mi yapıyoruz" dedi.

Öğrenci başına düşen eğitim harcamasının, eğitim bütçesinin öğrenci sayısı değişmeksizin bir önceki yıla göre ne kadar artış gösterdiği, eğitime harcanan paranın milli gelire oranının bir ülkede eğitime verilen önemi ve başarıyı gösterdiğini anlatan Çağlar, bunların tek tek değerlendirerek başta Güney Kıbrıs'la olmak üzere ülkelerle karşılaştırdı.

"EĞİTİMDEKİ SIKINTI KAYNAKLARIN DOĞRU KULLANILMAMASI"

KKTC'de eğitimdeki sıkıntının para değil, kaynakların doğru kullanılamaması olduğuna dikkat çeken Çağlar, personel giderlerinin çok yüksek olduğunu söyledi. Çağar, kaynakların arttırılması için ne tür bir çalışma organize edildiğini sordu.

Çağlar, Milli Eğitim Yasası'nın önümüzdeki yıl içinde gündeme alınarak reform yapılması gerektiğini vurguladı.

Toplum eğitimi, yaşam boyu eğitim konusuna ne yapıldığını soran Mehmet Çağlar, "biz bütçeyi denkleştireceğiz diye sosyal sermayemizi yok ediyoruz, dönüp arkamıza bile bakmıyoruz" dedi.

Külliye konusunu eleştiren Mehmet Çağlar, eğitim sisteminde farklı bir paradigmanın geliştirilmesi gerektiğini, bunun da dini eğitime alet ederek yapılamayacağını söyledi.

Yüksek öğretimde ve meslek okullarındaki hedefin, göstergelerinin neler olduğunu soran Çağlar, sadece sınıflardaki öğrenci oranlarının bunu gösteremeyeceğini kaydetti.

FELLAHOĞLU

Mehmet Çağlar'dan sonra söz alan CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu da, özgür toplum yapısına ulaşılması, bireylerin baskı altında kalmayacağı bir Milli Eğitim sistemine geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın spor alanıyla ilgili konuşmak istediğine işaret eden Fellahoğlu, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın en şanssız bakanlıklardan biri olduğunu, çünkü 4 yılda 4 kez bakan değişikliğine gidildiğini kaydetti.

Spora ayrılan rakamların yeterli olmadığına inanç belirten Fellahoğlu, paranın spora verilmeyerek, genel bütçe içinde değerlendirildiğini, bu sebeple de geçen yıl uluslararası normlara sahip hiçbir saha yapılamadığını savundu.

Yapılan hatalar doğrultusunda, bugün iki başlı bir Milli Olimpiyat Komitesi'nin oluşturulduğunu ileri süren Fellahoğlu, şu anki durum itibarıyla 1-2 federasyon dışında komiteye hiçbir federasyonun üye olmadığını vurguladı.

Dr. Küçük Spor Oyunlarının bu yıl iki federasyonun katılımıyla yapılmasını eleştiren Fellahoğlu, geçmiş yıllarda yapılan oyunlar hakkında bilgi verdi.

Kıbrıs Türk sporunun uluslararası müsabakalarda yer alamadığı için genel anlamda bir tıkanma noktasına gittiğini, bunun da beraberinde ciddi bir motivasyonsuzluk ve geriye düşüşü getirdiğini ileri süren Fellahoğlu, futbolunun dışa açılması için süratli bir şekilde girişim yapılması gerektiğini kaydetti.

4 yıllık hükümet döneminde 3 tane sentetik çim saha dışında spor için bir şey yapılamadığını savunan  Fellahoğlu, tesisleşme anlamında da hiç bir şey yapılmadığını, hükümetin spora hak ettiği ilgiyi göstermediğini, sporun her yönden ihmal edildiğini ileri sürdü.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları da konuşmasında öğrenci taşıma sistemini eleştirerek, bazı taşıma şirketlerine öğrenci taşımadan para ödendiğini ileri sürdü.

Eğitim bütçesinde artış varken, yüksek öğrenime göre orta ve ilkokullara ayrılan rakamda düşüş olduğunu, yüksek öğrenime ayrılan rakamla orta ve ilkokulların hakkının yendiğini düşündüğünü ifade eden Emiroğluları, zorunlu eğitimde neden İngilizce kitaplarının parasının öğrencilerden alındığını sordu.

Kamu Hizmeti Komisyonuna yaşanan yolsuzluğu da eleştiren Emiroğluları, son 4 yılda yapılan sınavların iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

Öğretmen eksikliği olmayan okullara atama yapıldığını, olmayanlara yapılmadığını savunan Emiroğluları, birçok okulda sınavların yapılmamasını, tamiratların devam etmesini eleştirdi.

Emiroğluları, belediyelerin eğitime katkı paylarının takip edilmesini istedi.

Spor konusunda Milli Olimpiyat Komitesi konusunda eleştirilerde de bulunan Emiroğluları, "ben istiyorum ki Fenerbahçe, Galatasaray veya Türkiye'nin herhangi bir takımı Çetinkaya Spor Kulübüyle maç yapsın. O zaman bu ülkede bir şeylerin değiştiğine inanacağım" dedi.

ATASAYAN

Eleştirileri yanıtlayan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, taşıma konusundaki eleştiriler konusunda haklı taraflar olabileceğine işaret ederek, rakamları en aşağı çekmek için çalışacaklarını kaydetti.

12 öğretmenin atamasının Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılmadığını, öğretmen eksikliğinin devam ettiğini anlatan Atasayan, bu konuda sıkıntıların devam ettiğini kaydetti.

Belediye katkılarının yüzde 15'inin eğitime aktarılmasıyla ilgili bir yasa olduğunu, ancak bazı belediyelerde sıkıntılar yaşandığını, ancak yasada yüzde 15'lik katkının yapılmaması halinde ne yapılacağı konusunda bir boşluk bulunduğunu söyledi.

Milli Olimpiyat Komitesi ve Dr. Fazıl Küçük Oyunları konusunda bir tüzük değişikliği çalışması yaptıklarını ifade eden Atasayan, bu konudaki sıkıntının farkında olduklarını, tüzük değişikliğiyle bu sorunu da gidermeye çalışacaklarını belirtti.

Bakan Atasayan, tam gün eğitim konusunda bakanlığın oluşturduğu komisyonla çalışmaların yürütüldüğünü, tüm taraflarla birlikte bir çalışmaların yapıldığına işaret ederek, tam gün eğitim için yaklaşık 20 milyon TL üzerinde bir mali kaynağa ihtiyaç olduğunu, hükümetin kalkınma programı içinde konun gündemde olduğunu ve tam güne geçme hedefleri olduğunu söyledi.  Bursların Eylül ayı itibarıyla ödendiğine işaret eden Bakan Atasayan, bütçenin hazırlanmasında katkı koyan herkese teşekkür ederek, bütçenin hayırlı olmasını temenni etti.

Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi, 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı üzerindeki görüşmelerini hafta sonunun ardından 19 Kasım Pazartesi günü sürdürecek. Komite toplantısında Pazartesi günü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı ile GKK bütçeleri görüşülecek.

(HY/TUĞ/HA)

 
16 Kasım 2012 Cuma 18:59
Okunma: 748
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu