Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri...

Bütçe Görüşmeleri...

Cumhuriyet Meclisi Bütçesi Oybirliği İle Kabul Edildi.

 
 
Bütçe Görüşmeleri...

Lefkoşa, 6 Aralık 12 (T.A.K): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 17 milyon 53 bin 350 TL olan Cumhuriyet Meclisi Bütçesini ile 4 milyon 424 bin 470 TL'lik Sayıştay Başkanlığı Bütçesini oybirliğiyle kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Hukuk Dairesi bütçelerini ele alacak.

Meclis Başkanı Hasan Bozer, Cumhuriyet Meclisi bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Meclis bütçesinin tüm milletvekillerinin bütçesi olduğuna işaret ederek, Meclis Başkanı olarak milletvekilleri tarafından seçildiğini ve bu bilinçle hareket ettiğini, çoğulcu ve katılımcı bir yönetim anlayışı olduğunu, yardımcılarıyla uyumlu şekilde, eşit, saygılı bir şekilde eleştiriye açık olarak çalıştığını belirtti.

Eleştirilere açık olduklarını, Meclis çalışmalarının şeffaflık ve sağlıklı bir şekilde canlı yayında halka verildiğini, bunun için altyapı çalışmalarını eksiksiz yaptıklarını anlatan Bozer, Meclis kürsüsünün özgürce kullanılmasına büyük önem verdiklerini kaydetti.

Bozer, Meclis içinde yapılan çalışmaları anlatarak, milletvekillerinin yaptığı eleştirilere cevap verdi. Hasan Bozer, Meclis Başkanlığı olarak şeffaflık içinde çalıştıklarını ifade etti. Bozer, yeni Meclis binasının yapılmasının finansmana bağlı olduğunu, Meclis tutanakların internet ortamına aktarıldığını, Anayasa, Seçim ve Halk Oylaması ile Siyasal Partiler Yasalarının yenilenmesi için çalıştıklarını anlatarak, Meclis çalışanlarını özverili çalışmalarından dolayı kutladı.

Meclis çalışmalarından kendisinin de memnun olmadığını, Meclisin daha verimli çalışması gerektiğini ifade eden Bozer, "Arzum ve dileğim çok daha verimli çalışan bir parlamentodur" dedi.

YEKTAOĞLU

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa Milletvekili Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, Meclisin bu hükümet döneminde çok hantal çalıştığını, nisap sorunu yaşadığını ve verimsiz olduğunu ileri sürdü.

Meclis'te şimdiye kadar bu kadar az yasa çıkarılmadığını söyleyen Yektaoğlu, bu yasalar içerisinde de Avrupa Birliği (AB) ile ilgili çıkarılan yasaların daha da az olduğunu söyledi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP)'nin son 2 buçuk aydır bir yasa çıkaramadığını, yazı boş geçtiğini, rakamlara bakıldığında çok verimsiz bir hükümet dönemi geçirdiğini ileri süren Yektaoğlu, Meclis tablosunun çok kötü olduğunu, önemli ertelemeler ve nisap sorunu yaşadıklarını anlattı.

Yektaoğlu, halkın milletvekillerini en yüce makama getirdiğini, ancak burayı dernek gibi çalıştırdıklarını anlatarak, hükümetin Meclisi çalıştırmak yerine mahkemelere gittiğini söyledi.

UBP'nin bütün ülkeyi mahkeme koridorlarına kilitlediğini öne süren Yektaoğlu, Meclis'in yarın toplanamayacağını, çünkü yine mahkemelere gideceklerini belirtti. Bunun da Başbakanlık bütçesinin görüşüleceği güne denk geldiğini ifade eden Yektaoğlu, parti devlet bütünleşmesinin bu kadar da olamayacağını kaydetti.

Yektaoğlu, Meclis İç Tüzüğünü değiştirmek için çalışma yapıldığını, ancak kurultay kavgalarından dolayı bir şey yapamadıklarını ifade ederek, yasaların birlikte yenilenmesini, Seçim ve Halk Oylaması Yasasının değiştirilmesi çağdaşlaştırılması gerektiğini, ancak çalışmaların durduğunu anlattı.

Bunları yapmanın gelecek nesiller için boyunlarının borcu olduğunu ifade eden Yektaoğlu, sıranın Anayasa'ya gelmesi ve çağdaş, işlevsel ve demokratik bir yapıya kavuşturulması gerektiğini, aksi takdirde ülkede bir şeyin değişmeyeceğine dikkat çekti.

Yektaoğlu, ülkede istikrar ve moralin kalmadığını, halkın böyle bir Meclis istemediğini vurgulayarak, Meclis çalışmalarını anlattı ve eleştirilerde bulundu. Meclis'in kuruldu kurulalı en kötü dönemini yaşadığını iddia eden Yektaoğlu, Meclis'in görevinin ülkeyi dünyaya entegre ettirmek, halkı için çalışmakla yükümlü olduğunu belirtti.

Adaya kazandırılacak bir barışın Türkiye ve bölgeye de istikrar getireceğini ifade eden Yektaoğlu, Kıbrıs'a barış gelmeden, Kıbrıs Türk halkının eşitliklerini almadan bölgeye huzur gelemeyeceğini kaydetti.

Meclis'in çalışamaz duruma geldiğini, halkın gözünde Meclis'in düştüğünü ifade eden Yektaoğlu, gerekli yasal değişikliklerin yapılmadığı halde gelecek nesillerin de bu sıkıntıları yaşayacağını söyledi.

EKENOĞLU

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu da, Meclis'e halkın refahı için büyük görevler düştüğünü anımsatarak, iktidarın muhalefetle birlikte çalışarak halkın refahını yükseltmesi ve önünü açması gerektiğini, ancak bunu yapamadıklarını kaydetti.

Ekenoğlu, Meclis'te yapılan çalışmaları ve çıkarılan yasaları anlatarak, çalışmaların yavaş ilerlediğini, Meclis'te yapılan uyarılara sorulara cevaplar alınamadığını savunarak, Meclis'ten arzulanan beklenen randımanın alınamadığını savundu ve bundan UBP'yi sorumlu tuttu.

Ekonomik Protokolün imzalandığını ancak milletvekillerinin içeriğinden imzalandıktan sonra haberi olduğunu savunan Ekenoğlu, protokole yönelik eleştirilerde bulundu.

Ekenoğlu, Meclis'in gerekli yasal değişiklikleri yapıp erken seçim kararı alarak halkın önünü açması gerektiğini öne sürdü. Halkın Meclis çalışmalarını izlediğini ve koltukların boş olduğunu gördüğünü ifade eden Ekenoğlu, milletvekillerinden Meclis çalışmalarını dinlemesini ve izlemesini istedi, halkın beklentisinin bu olduğunu söyledi.

EMİROĞULARI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise parti 10'a yakın yasa önerisi verdiklerini ifade ederek, son verilen Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile ilgili önerinin bile reddedildiğini kaydetti.

Emiroğluları, Meclis'in açılışında Büyükelçinin protokolde Cumhurbaşkanı'nın yanında oturmasını eleştirerek, KKTC büyükelçisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde  nerede oturduğunu merak ettiğini söyledi.

Emiroğluları, Meclis'in çalışma sisteminin verimsiz olduğunu, komitelerin çalışmadığını savundu. Emiroğluları, sosyal paylaşım siteleri için gerekli olan yasaların bir an önce yapılması gerektiğine de işaret ederek, ayrıca bankacılık sektörüyle ilgili de yasaların bir an önce yapılması gerektiğini anlattı.

Yasaların "ben yaptım oldu" mantığıyla yapılmasının yanlış olduğunu ifade eden Emiroğluları, Meclis'in ülkede en yüce makam olduğunu ifade ederek, Meclis'in çalıştırılmasını istedi.

UBP'nin bir an önce başkan problemini çözmesi gerektiğini, başkansız partinin olamayacağını ifade eden Emiroğluları, UBP'nin muhalefetten rahatsız olmaması gerektiğini, yasa değişikliklerine ihtiyaç duyulduğunu ve bu değişikliklerin yapılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Emiroğluları, Meclis'in bu yapısının ziyaretçiler için uygun olmadığını, vatandaşların Meclis kapılarında bekletilmemesi gerektiğini ifade ederek, halkın kapılarda bekletilmesinin doğru olmadığını, bakanların vatandaşları makamlarında kabul etmesini ve ziyaretçi sorununu çözmesini istedi.

Emiroğluları, eleştirilerini yaptıktan sonra, Meclis Bütçesi'ne olumlu oy vereceklerini söyledi.

AVCI

Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Gazimağusa Milletvekili Turgay Avcı ise, Meclis'in halkın hizmetkarı olduğunu ifade ederek, halkın milletvekillerinden beklediğinin bir araya gelme becerisi olduğunu, ancak Meclis'in en büyük eksiğinin bu olduğunu savundu.

Avcı, halkın Meclis'ten çıkmasını beklediği yasalar olduğunu ifade ederek, ancak bu sorunların çözülemediğini, Seçim Halk Oylaması, Siyasal Partiler, İç Tüzük ve hatta Anayasa'nın değişmesi gerektiğini, aksi takdirde erken seçime gidilse bile hiçbir şeyin değişmeyeceğini, sorunların aynen devam edeceğini söyledi.

Meclis'in daha verimli çalışması gerektiğini ancak Meclis Başkanı'nın "canını yediği halde" komiteleri toplayamadığını ifade eden Avcı, ülkede yasalar ve seçmen kültürü değişmemesi durumunda hiçbir şeyin değişmeyeceğini anlattı.

Meclis'in yenilenmesinin Meclis çalışanları ve milletvekillerinin rahatça çalışabilmesi için altyapının yenilenmesinin gerekli olduğunu ifade eden Avcı, "Çalışma koşulunu yaratacaksınız, çalıştıracaksınız" dedi.

ANGOLEMLİ

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, Meclis çalışanlarına çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Angolemli, Meclis'te gerekli yasal çalışmalar yapılırsa halkın beklentisinin karşılanmış olacağını ifade ederek, komitelerin tarafsız olamadığını, Başbakanın istemediği hiçbir şeyin buradan geçemeyeceğini ifade etti ve Meclis'te tek çalışanın çalışanlar olduğunu söyledi.

Angolemli, Devlet Planlana Örgütü (DPÖ)'nün de artık bir iş yapmadığını, daha önce milletvekillerine 1 yıllık rapor sunduğunu ancak artık bunun yapılamadığını ifade ederek, bunun yapılmamasını eleştirdi. Angolemli, raporların hazırlanması ve milletvekillerinin plan program içinde bütçeleri değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Meclis'in boş kalmış haline son verilmesi gerektiğini, halkın da Meclis'ten soğutulduğunu ileri süren  Angolemli, Ekonomik Paketin ise halktan neden saklandığını sordu. Paketi dün alıp okuduklarını ifade eden Angolemli, paketin yürürlüğe girmeyeceğini, uygulanmayacağını savundu.

Angolemli, Meclis'te çalışma olanaklarının olduğunu, her türlü kolaylığın kendilerine gösterildiğini belirterek, çalışanlara teşekkür etti.

SAYIŞTAY BAŞKANLIĞI BÜTÇESİ

Sayıştay Başkanlığı Bütçesinin görüşülmesi sırasında söz alan CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, Sayıştay'ın önemli bir kurum olduğunu ve gelişmesi gerektiğini ifade ederek, Sayıştay'ın takviye edilmesi gerektiğini, mali performansın değerlendirilmesi için bunun gerekli olduğunu söyledi.

Soyer, Sayıştay'ın LTB ile ilgili raporlarını en erken zamanda tamamlaması gerektiğini ifade ederek,  Sayıştay sınavını geçip kamuya girmeye hak kazanan gençlerin işe alınması gerektiğini ve mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Soyer, Sayıştay raporlarının hızla yayınlanmasını isteyerek, Sayıştay bütçesine oylarının olumlu olacağını söyledi.

KALYONCU

CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu ise Sayıştay'ın Mali Özerklik konusunda yasal değişikliğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Kalyoncu, Sayıştay'ın bazı araştırmalarda hizmet alımı yapması gerektiğini, hızlı ve sağlıklı denetim için Sayıştay'ın güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

EMİROĞLULARI

TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları da, Sayıştay'a bir süre önce istihdam yapılmak istendiğini ancak sorun yaşandığını, sınavı kazanan gençlerin haklarını alamadığını anımsattı.

Emiroğluları, Sayıştay'ın altyapısının güçlendirilmesi gerektiğini, Mali Polis gibi kurumların güçlendirilmesinin şart olduğunu, Sayıştay'ın görevini yapsa bile bugün bu yönetimle sonuca gitmenin zor olacağını savundu.

Mustafa Emiroğluları, Sayıştay'ın kadro ve bütçesinin yeterli olması gerekliliği üzerinde durdu. Konuşmaların ardından Sayıştay Bütçesi onaylandı.

(EMR/HY)

 
7 Aralık 2012 Cuma 09:55
Okunma: 906
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu