Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri (8)

Bütçe Görüşmeleri (8)

CumhurBaşkanlığı Bütçesi Oy Çokluğu İle Kabul Edildi .

 
 
Bütçe Görüşmeleri (8)

Lefkoşa, 6 Aralık 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 20 milyon 943 bin 80 TL olan Cumhurbaşkanlığı bütçesini oy çokluğu ile onayladı. 

Cumhurbaşkanlığı bütçesinin görüşülmesi sırasında söz alan Dışişleri Bakanı, UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Rum tarafına birçok konuda öneri sunduğunu, mülkiyette ve doğalgaz ile petrol aramaları konusunda olumlu öneriler yaptığını ancak bu girişimlerin her defasında Rumlar tarafından kabul görmediğini kaydetti.

Eroğlu'na yönelik eleştirilerin Kıbrıs konusunda yoğunlaştığına işaret eden Özgürgün, Türk tarafının olumlu önerilerine rağmen Rumların uzlaşmaz olduğunu ve bunları görerek eleştiriler yapılmaması gerektiğini ifade etti.

Özgürgün, BM Genel Sekreteri'nin Eroğlu ile Hristofyas arasında yapılan görüşmelerle ilgili yayınladığı raporda Türk tarafının yapıcı önerilerine yer verdiğini işaret ederek, Kıbrıs Türk tarafının çözüm için her türlü olumlu yapıcı girişimleri yaptığını ancak Rum tarafının isteksizliği sonucu çözüme ulaşılamadığını söyledi.

2013'de seçilecek yeni Rum liderle Eroğlu'nun bir anlaşmaya varması temennisinde bulunan Özgürgün, yeni seçilecek liderle anlaşmaya varmayı umut ettiklerini ancak seçimden sonraki girişimlerden olumlu sonuç alınmaması durumunda Rum tarafını ilelebet bekleyemeyeceklerini vurguladı.

Özgürgün, Eroğlu'na desteklerinin süreceğini de kaydetti.

ANGOLEMLİ

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, havalimanı ihalesini kazanan şirketin ihaleyi başka bir şirkete devretmesinde "rüşvet"in sözkonusu olduğunu öne sürdü.

Angolemli, UBP'nin geçmişte de birçok hatalı kararlar aldığını savunarak, hükümetin, Kıbrıs'ın yer altı zenginlikleri doğal gaz ve petroldan kaynaklanan haklarına sahip çıkmadığını öne sürdü.

KKTC'nin uluslararası hukuk dışında olduğunu ve haklarına sahip çıkmadığını ancak 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti'den doğan haklara sahip çıkması gerektiğini ifade eden Angolemli, Güney Kıbrıs'ın bu haklara sarılarak yola devam ettiğini söyledi. Angolemli, KKTC'nin de bir devlet olduğunu ancak bir çözüme kadar Kıbrıs Cumhuriyeti haklarından vazgeçmemesi gerektiğini savundu.

Kıbrıs Türk halkının bugünkü yönetiminin çözüm yanlısı olmadığını ileri sürerek, müzakerelerin durmasının da bu yönetimi sevindirdiğini iddia eden Angolemli, Rumların da çözüm istemediğini ancak Kıbrıs Türk halkının istediğine vurgu yaptı.

Angolemli, Cumhurbaşkanı ile Başbakanın "düşman" olduğunu iddia ederek, ülkede yapılan icraatları eleştirdi. Pile'de sıkıntılar yaşandığını kaydeden Angolemli, elektriğin Rum kesiminden alındığını ve halkın Kıb-Tek'in fatura vermesine itiraz ettiğini savundu. Angolemli, hükümetin Pile'de yaşanan sıkıntılara el atmadığını ileri sürerek, Cumhurbaşkanından sorunlara el atmasını istedi.

Hüseyin Angolemli, Güney Kıbrıs'a alışverişe gidenlere söz söylemeye kimsenin hakkı olmadığını, aynı mal nerede ucuzsa oradan alınmasının normal olduğunu söyledi.

Güney'de alışveriş yapanların değil, yönetimin suçlu olduğunu savunan Angolemli, yeni bütçede açıkların artacağını ve pahalılık geleceğini savundu. Angolemli, Maliye Bakanı'nın eşel mobili çalıştırıp herkese eşit artış yapma vaadinde bulunduğunu ancak 2013'ün çekilmez bir yıl olacağını iddia etti.

Erken seçimin gündeme gelmesi durumunda çalışanların hayat şartlarının iyileştirilebileceğini ifade eden Angolemli, Kıbrıs sorununun çözümünde Kıbrıs Türk tarafının bir adım önde olması gerektiğini söyledi. Güney Kıbrıs'taki seçimlerden de yararlanılabileceğini ancak günlerin boşa geçirildiğini savunan Angolemli, Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıslı Türkler açısından yaşamsal önemi bulunduğunu ve Güneydeki ekonomik krizin de çözüm için bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

Hüseyin Angolemli, ülkedeki bet salonlarının insanların "canına okuduğunu", uyuşturucunun yayılmasını sağladığını iddia etti. Angolemli, ülkede yasaların çiğnendiğini ileri sürerek, yasaların açık olduğunu ancak uyulmadığını söyledi.

LTB'de yaşanan olaylara da değinen Angolemli, Lefkoşa halkının sokağa dökülmesi gerektiğini savundu. Angolemli, kimsenin angarya çalıştırılamayacağını, çalışana verilen sözlerin tutulmadığını savunarak, çalışanların haklı olduğunu belirtti.

Angolemli, Dışişleri Bakanlığı'nın olduğunu ancak çalışmadığını iddia ederek, bakanlığın yaptığı çalışmaları eleştirdi. Angolemli, Cumhurbaşkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın aynı işi yaptığını ancak ayrı bütçeler yapıldığını kaydetti.

EMİROĞLULARI 

TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları da, Cumhurbaşkanı'nın tarafsızlığından söz edilemeyeceğini savundu.

Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki uzlaşmazlığın ülkeyi kaosa sürüklediğini savunan Emiroğluları, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Kamu Hizmeti Komisyonu'na atadığı şahısların mahkemeye düşmesini de eleştirdi. Emiroğluları, "Bu halk, bu yatırımcı, bu genç yönetsel olarak kime güvenecek" diye sordu.

Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini ve bunu kimsenin engelleyemeyeceğini ifade eden Emiroğluları, Kıbrıs konusunun hayati bir konu olduğunu ve çözümden Rum tarafının da, Türkiye'nin de, AB'nin de, Kıbrıs Türk halkının da kaçamayacağını savundu.

Emiroğluları, Türkiye'nin ileriki yıllarda çözüm iradesi taşıyan partilere ihtiyaç duyacağını ve onlara destek vereceğini savundu.

Ülkede ekonominin kötü yönde gittiğini, halka verilen sözlerin tutulmadığını savunan Emiroğluları, CHP'nin KKTC'de şube açma girişimini eleştirdi. Emiroğluları,  Rumları da mali yardım ve Yeşil Hat Tüzüğü ile ilgili çalışmalarından dolayı kınadı.

Emiroğluları, petrol ve doğalgaz konusunda yaşanan sürtüşmelerden dolayı Kıbrıs halkının bu doğal gaz ve petrolden çok az yararlanabileceğini iddia etti.

Kıbrıs sorununun çözümü için 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın adımlar attığını ileri süren Emiroğluları, gelinen aşamada çözüm yönünde adım beklemenin "saflık" olacağını söyledi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı da, "sayın boş koltuklar ve değerli milletvekilleri, boş meclis" diyerek başladığı konuşmasında, bütçeyi "statükonun bütçesi" olarak niteledi.

Çakıcı, ülkedeki durumu "trajikomik" olarak niteleyerek, ülkede ekonomik anlamda çok sıkıntılar çekildiğini, halkın alım gücünün düştüğünü kaydetti.

Halkın UBP'yi tek başına iktidara taşıdığını ancak UBP'nin bunu kullanamadığını savunan Çakıcı, "UBP'nin iktidarda olduğu dönemde KTHY iflas etti, çalışanları kapıda kaldı. Petrol dolum tesisleri, Ercan İhalesi, eylemler, telefon ve elektrik dairelerinin satılması gündeme geldi.  Çalışanların eşit ücretlendirilmemesi, eşel mobilin kaldırılması, memur haklarının budanması, zamlar, ekonominin gerilemesini yaşandı" dedi.

Çakıcı, birinin çıkıp kendisine, bu hükümetin toplum hayrına bir iş yaptığını göstermesini istedi. LTB konusuna da değinen Çakıcı, LTB'nin bugünlere gelmesinde, LTB'ye yetkililer tarafından telefon açılarak işçi aldırılması, Cemal Bulutoğluları'nın ihaleleri istediklerine vermesi ve daha birçok yasa dışı usulsüzlükler olduğunu öne sürdü.

Çakıcı, çalışanların çalıştırılıp ödenmemesi gibi bir durumun kabul edilemeyeceğini belirterek, greve giden çalışanlara yasak getirilmesi ve yatırımlarının yapılmamasını eleştirdi.

LTB'de kimsenin sorumluluğu üzerine almadığını, ancak şimdi yeniden bir borçlanmadan bahsedildiğine işaret eden Çakıcı, çözüm için şimdiki yönetimden birşey beklemediğini söyledi.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, ülkede insanların ve kurumların çöktüğünü, UBP'nin mahkemelerde olduğunu, insanlar arasındaki sevginin azaldığını savunarak, bunların düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Çakıcı, bunun da kardeşlik içerisinde yapılması gerektiğini ifade ederek, Kıbrıs Türk halkının hedefinin çözüm ve AB olması gerektiğini kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve UBP'yi çözüm istememekle suçlayan Çakıcı, Güney Kıbrıs'ta petrol ve doğalgaz rezervleri bulunduğunu, bunda KKTC'nin de hakkı olduğunu vurguladı. Bu haklardan yararlanmak için haklara sahip çıkmak ve çıkacak gaz veya petrolü Türkiye üzerinden Avrupa'ya götürmek gerektiğini ifade eden Çakıcı, bunun için de Kıbrıs'ta eşit bir anlaşmaya varılmasının şart olduğunu kaydetti.

Çakıcı, hükümete geldikleri gün yargı ve hukukun değişeceğini, görüşmeciliği hükümete alacaklarını, soruşturmaları yapacaklarını, gerekli yargılamaları yapacaklarını ileri sürdü.

KALYONCU

CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu da, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun tarafsızlığının ortadan kalktığını öne sürdü. Kalyoncu, Eroğlu'nun adının birçok iddiaya karıştığını öne sürerek, eleştirilerde bulundu.

Kalyoncu, Türkiye'nin Kıbrıs'ta çözümden kaçamayacağını söyledi. Kalyoncu, Meclis'in yarın toplanamayacağını çünkü UBP milletvekillerinin gelmeyeceğini iddia etti. Bunun da Cumhurbaşkanlığından programlandığını öne süren Kalyoncu, yeni bir krizin kapıda olduğunu savundu.

Kalyoncu, Kıbrıs Türk halkının bu yönetim tarafından yönetilmeyi hak etmediğini kaydetti ve ülke içinde düzen kurulmak isteniyorsa bu yöneticilerden kurtulmak gerektiğini söyledi.

Konuşmanın ardından oylamaya geçildi ve Cumhurbaşkanlığı Bütçesi oyçokluğu ile onaylandı.

(EMR/FEZ)

 
6 Aralık 2012 Perşembe 19:58
Okunma: 888
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu