Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri...

Bütçe Görüşmeleri...

Maliye Bakanlığı Bütçesi Onaylandı.

 
 
Bütçe Görüşmeleri...

Lefkoşa, 29 Kasım 13 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, Maliye Bakanlığı bütçesini 1 milyar 528 milyon 135 bin 460 TL olarak oyçokluğu ile onayladı.

CTP-BG Lefkoşa milletvekili Birikim Özgür başkanlığındaki komite toplantısında Maliye Bakanı Zeren Mungan da yer aldı.

Maliye Bakanı Zeren Mungan, bütçe görüşmesinde yapılan konuşmalara önem verdiklerini ifade ederek, Maliye Bakanlığı internet sayfasında bütçe ile ilgili şeffaf olunması amacıyla bilgi verildiğini, halkın bilgilendirildiğini anlattı.

Mungan, bütçe hakkında rakamlarla bilgi vererek, hesap verebilirlilik anlamında geçmişe dönük 12 aylık bilgiler verildiğini de ifade etti ve web sayfasında bu bilgilerin sürekli verileceğini söyledi.

Bir tane istihdam yapılması durumunda bile bunun web sayfasından verileceğini, yapılan tüm ödemelerin paylaşılacağını ifade eden Mungan, bütçe açığını kapatmak için de gerekli önlemleri alacaklarını, ancak borçların çok büyük olduğunu, 30 Eylül itibarıyla devletin 10 buçuk milyar TL borcu olduğunu, bunun 3 yıllık bütçeye denk geldiğini kaydetti.

Mungan, bunun çok kritik bir nokta olduğunu, bu yüzden tedbirlerin alınması gerektiğini, yeni fon veya vergi artışı düşünmediklerini ancak kayıt dışı gelirlere ulaşacaklarını belirtti.

Maliye Bakanlığı bütçesine de değinen Mungan, Maliye Bakanlığı'nın görevinin kaynakları bakanlıklara dağıtmak ve gerekli tedbirleri tasarruflarını almak olduğunu ifade ederek, Maliye ile bakanlıklar arasında zaman zaman sıkıntıların yaşandığını ama amacın kaynakları en verimli şekilde kullanmak olduğunu anlattı.

Mungan, Maliye Bakanlığı bütçesinde de kesinti olduğunu, ilk tasarrufun da buradan başlayacağını ifade ederek, Kıb-Tek ve fiyatlara değindi.

Kıb-Tek ile ilgili ilk söylentinin devlet borçları olduğunu ifade eden Mungan, Kıb-Tek'in devlete olan borçlarında yüzde 80'e varan indirimler yapılırken karşıdan yapılmadığını ifade ederek, devletin borcu değil kurumdan 100 milyon TL alacağı olduğunu vurguladı.

Belediyelerin, BRT'nin ve diğer yerlerin borçlarının ise kendi özerk borçları olduğunu ifade eden Mungan, bunların devletle ilişkisi olmadığını ve devletle ilişkilendirilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Belediyelere yapılan katkılara da değinen Mungan, belediyelere ayrılacak tahsisatın yüzde 12,5 olduğunu ifade ederek, yerel gelirlerin bütçeye olabildiğince gerçekçi konduğunu kaydetti.

Mungan, Maliye Bakanlığı'nın payının bütçede yüzde 40'lara ulaştığını ifade ederek, yapılacak ödemeleri ve yüzdeliklerini anlattı, Maliye Bakanlığı'nın amiral gemisi gibi göründüğünü ancak çapası kadar pay aldığını işaret etti.

Elektrikte fiyat düzenlemesi yapılırken hükümetin çok rahatsız olduğunu, uzun süre düşündüğünü ve bu artışın maliyet için yapıldığını ifade eden Mungan, bu konuda çok söylem olduğunu, alacakların alınması taleplerinin doğru olduğunu, ancak tüm borçlar ödense de üretim maliyetini 4 kuruş indireceğini ifade ederek, maliyet fiyatlarının dikkate alınarak satış yapıldığını, zaten bunun altında satılamayacağını, yapılanın yasa gereği düzenleme olduğunu anlattı.

Buna rağmen kurumun yıllık 7 milyon TL zararda olduğunu ifade eden Mungan, alacakların tahsili yapılarak maliyetin aşağıya çekilmesi için çalışacaklarını kaydetti.

Mungan, devletin kendi şeylerini de aşarak elektrik maliyetlerine katkıda bulunduğunu ifade ederek, temel hedeflerinin elektrik maliyetlerini aşağıya çekmek olduğunu vurguladı.

Maliye Bakanı Mungan, geçicilerle ilgili de, kesinlikle geçici istidamı yapılmayacağını, bunun hükümetin kararı olduğunu ve bu kararın arkasında duracaklarını vurguladı.

Mungan, kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında çalışmaların hafta sonu dahil yürütüldüğünü, birçok yasa üzerinde çalışmalar yapıldığını ifade ederek, komite gündemine ilk olarak Vergi Usul Yasası'nın geleceğini kaydetti.

Yasada önemli değişiklikler öngördüklerini ifade eden Mungan, komite çalışmalarına katkı koyan herkese teşekkür etti.

Mungan, devlete engelli istihdamına önem vereceklerini, ancak engellilerin özel sektörde de etkin bir şekilde çalışabilecekleri ciddi açılımlar yapacaklarını söyledi.

Devletin alacak vereceklerine de büyük önem verdiklerini, devletin alacaklarının net olduğunu, devletten alacağı olanların da bunu belgelemesi gerektiğini ifade eden Mungan, bu yöndeki çalışmaların sürdüğünü, bir çıkış yolu bulacaklarını kaydetti.

Suç gelirlerinin önlenmesi konusunda çalışmalar yapıldığını ve gerekli tedbirler alındığını, ancak sürekli denetimlere ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Mungan, bu konuda yapılacak çalışmalara akaryakıttan 5 bin TL keserek bu kaleme aktardıklarını söyledi.

TATAR

Toplantıda konuşan Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkan Yardımcısı, UBP Lefkoşa milletvekili, eski Maliye Bakanı Ersin Tatar, Maliye Bakanlığı bütçesine bakıldığında geçen yıla göre yükselme görüldüğünü, ancak sadece bakanlığın kendi bütçesinin değil tüm ülkenin bütçesinin sorumluğunu çektiğine dikkat çekti.

Tatar, gelirleri toplamanın önemine vurgu yaparak, bunun için hedefin doğru tahmin edilmesi gerektiğini, hedef tutturmanın önemli olduğunu belirterek, bütçenin yine de açık vereceğini, kamu maaşlarına Ocak'ta artış görüldüğünü, 2014 yılında yüzde 10 enflasyon olabileceğini, konuşulacak çok şeyin olduğunu söyledi.

Gelirlerin toplanması gerektiğini, mahsuplaşmanın yapılması için bunun önemli olduğunu, belediyelerin her zaman gündemde olduğunu ifade eden Tatar, belediyelere büyük katkılar yapıldığını, bu rakamın 159 milyon TL olduğunu, bu yüzden Maliye'yi kimsenin eleştirmemesi gerektiğini, bunun tatminkar olduğunu, sadece dağıtımda sorun yaşandığını, nüfusa göre yapıldığından kaynağın büyük yerlere gittiğini, buraya bir çare bulunması gerekliliği üzerinde durdu.

Tatar, devlete yapılan istihdamların öyle veya böyle yapıldığını, Ekonomik Protokole göre bu istihdamların yapıldığını, protokole göre bu insanlar işten çıkarılsa da yerlerine başkalarının alınamayacağını, o yüzden bu insanların işinden edilerek ortamın gerilmesine gerek olmadığını ileri sürdü.

Ek mesai giderlerine de değinen ve bu konuda kendi hükümetleri döneminde aldıkları önlemlere rağmen ek mesai giderlerinin azaltılamadığını ifade eden Tatar, tek mesai sisteminin ne kadar verimli olduğunun da değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Tatar, sigortalara Maliye'den her ay belli bir kaynak aktarıldığını, sigortaları da kapsayan 13. maaşların gündemde olduğunu, dolayısıyla Aralık'ın en zor ay olduğunu ifade ederek, şimdiden bunun önleminin alınmasının ve 13. maaşın ödenebilmesi için tedbirin alınmasını istedi.

Kıb-Tek'in, yapılan zamma rağmen açığını kapatamayacağını, tahsilatını yapamayacağını savunan Tatar, bütçeye gerekli disiplini getirmek için yaptıkları çalışmaları da anlatarak, devletin bundan sonra en iyi faizle borçlanabileceğini kaydetti.

Vergi konusunda da kaçaklara karşı mücadele edilmesi, yeni Kamu Görevlileri Yasası, kamuda mesai saatlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini, bunun ek mesaileri de azaltacağını savunan Tatar, telefon ücretlerinin yeniden düzenlenmesinin de Maliyenin kaybı olduğunu savundu.

Ersin Tatar, Ekonomik Programı okuyarak, değerlendirmeler yaptı ve kendi dönemlerindeki uygulamalar hakkında bilgiler vererek, ihalelerle ilgili yeni yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini de söyledi.

Teşvik Yasası'na göre verilen teşvikin turizm alanında oteli kapsadığını bunun casinoyu kapsamadığını ifade eden Tatar, bu konuda Vergi Dairesi'nin görevini yapmasını istedi.

Ekonominin kayıt altına alınması isteniyorsa vergi kaçağına ve haksız kazanca izin verilmemesi gerektiğini, bunun haksız rekabete yol açtığını ve ekonomide kayıp yaşandığına işaret eden Tatar, bunun devletin gelirleri açısından önemli olduğunu da kaydetti.

Tatar, hükümet programını da okuyup değerlendirdi. Tatar, ülkede en büyük faiz mağdurunun devlet olduğunu ifade ederek, Maliyenin 2014 yılını atlatabilmesi için gelirleri toplaması gerektiğini kaydetti.

Maliyenin yıl boyunca tüm ülkenin yükünü çektiğini, tüm bakanlıkların ödeme taleplerine cevap vermek için sıkıştırıldığını, gelirleri toplamak için çok büyük efor harcaması gerektiğini ifade eden Tatar, Kıb-Tek'in borçlanma ihtiyacı varsa makul bir borçlanma için şimdiden komiteye başvurmasını istedi.

KALYONCU

CTP-BG milletvekili Ömer Kalyoncu da, Tatar'ın görüş ve değerlendirmeleriyle komiteye katkı koyduğunu ifade ederek, devletin 2014 yılında sıkı bir tasarruf ve denetim öngördüğünü, belediyelerin de bunu yapması gerektiğini ve vergilerini toplaması gerektiğini kaydetti.

Kalyoncu, devlete yapılan istihdamların özellikle son istihdamların UBP kurultayı için partizanca yapıldığını, ancak hastane ve polise ihtiyaç olduğu halde istihdam yapılmadığını, bu işe alınan kişilerin işten çıkarılacağı söylendiğinde de herkesin bir yorum yaptığını ifade ederek, herkesin adil ve insan haklarına uygun istihdam yapması gerektiğini söyledi.

Bu dönemde kendilerinin geçici istihdam yapmayacağını ifade eden Kalyoncu, ülkeyi dedikoduların yönettiğini, çünkü kimsenin bu söylenenlere inanmadığını, ancak bunun yapılması durumunda ülkenin daha iyi olacağını kaydetti.

Kalyoncu, Maliye Bakanlığı'nın çok kritik bir bakanlık olduğunu, gelirlerin toplanması ve mali disiplin için önemli bir bakanlık olduğunu, parti olarak da buna önem verdiklerini, kaynakların toplanması ve doğru kullanılması, ekonomi politikalarında da insan odaklı davrandıklarını ifade etti.

Özgür, bu konuda Maliye Bakanı Zeren Mungan'a güvendiklerini, başarılar dilediklerini, bu disiplinli yapıyı sürdüreceğine inanç belirtti.

DP-UG milletvekili Hakan Dinçyürek de, KKTC'nin ayaklarının üzerinde ancak tasarruf ve tedbirlerle durabileceğini ifade ederek, Maliye'nin bu yönde yapacağı çalışmaların önemli ve doğru olduğunu söyledi.

Dinçyürek, devlete yapılacak istihdamlarda engelli istihdamına da dikkat edilmesini isteyerek, devletin devlet gibi alacaklarını belgeyle almasını, vereceklerini de belgeyle ödemesi gerektiğini, bunu geciktirmeden yapması gerektiğini vurguladı.

(EMR/KAR)

 
29 Kasım 2013 Cuma 19:15
Okunma: 814
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)