Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri Devam Ediyor (2)

Bütçe Görüşmeleri Devam Ediyor (2)

Bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanlığı Bütçesi Görüşülüyor.

 
 
Bütçe Görüşmeleri Devam Ediyor (2)

SANER: "YENİ DÖNEMDE, BAKANLIĞA BAĞLI DAİRELERDE TOPLAM 120 MİLYON TL'LİK YATIRIM ÖNGÖRÜLÜYOR...BUNDA EN BÜYÜK PAY KARAYOLLARININ"

YEKTAOĞLU, KKTC HAVA SAHASINI KULLANAN UÇAKLARDAN VERGİ ALINAMAMASINI ELEŞTİRDİ

"KKTC İÇİN ALTYAPI ÖNEMLİ ANCAK NİYE İHALELERİN KENDİ ÜLKEMİZDE AÇILMASINI SAVUNMUYOR, TARTIŞMIYOR VE İKNA ETME NOKTASINDA OLMUYORUZ..."  

FELLAHOĞLU; "GSM ÜCRETLERİ TÜRKİYE'DEN DE, GÜNEY'DEN DE PAHALI"

ULUÇAY, ERCAN İHALESİNİ ELEŞTİRDİ

Lefkoşa, 20 Kasım 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi bugün ilk olarak 159 milyon 678 bin 560 TL olarak öngörülen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesini ele aldı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesinin görüşülmesine, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner'in, Ercan Devlet Havalimanı Projesi ve Kuzey Çevre Yolu ile  ilgili görsel destekli sunumuyla başlandı.

Sinevizyondan izlenilen sunum sırasında Saner, projelerle ilgili teknik bilgiler de verdi. Saner daha sonra bakanlığa bağlı dairelerin çalışmaları ve icraatlarıyla  ilgili bilgi aktardı.

Saner, yeni dönemde bakanlığına bağlı dairelerde toplam 120 milyon TL'lik yatırım öngörüldüğüne işaret ederek, bunda en büyük payın Karayolları Dairesi'ne ait olacağını kaydetti.

Devam eden ihale ve yatırımlarla ilgili bilgi de veren Saner, bakanlığın yapım yanında bazı çalışmaların kontrolünü de yaptığını  anlattı.

Planlama İnşaat Dairesi tarafından düzenlenen Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Anıt Mezarı ve Müzesi Uluslararası Proje Yarışması  için yoğun başvuru olduğunu anlatan Saner,  güzel bir eser ortaya çıkacağına inanç belirtti.

Karayolları Dairesi bünyesinde bu yıl yapılması öngörülen Ankara kaynaklı bölünmüş yol ihalelerinin maliyetinin 87 milyon TL olduğunu belirten Saner, bunlar tamamlanınca ülkede toplam bölünmüş yol uzunluğunun 300 kilometreye varacağını kaydetti.

Saner, 2013'de başlayarak 2015 yılında tamamlanması planlanan 70 kilometrelik yol  ihalelerin ardından  ülkede artık bölünmemiş  yol kalmayacağını söyledi.

Telekomünikasyon altyapısıyla ilgili bilgiler de veren Saner, bu yıl CEBİT Bilişim Fuarına KKTC'nin partner ülke olarak seçilmesinden duyulan memnuniyete işaret ederek İstanbul'daki  KKTC standının 29 Kasım'da açılışını yapacaklarını kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, posta, limanlar, ulaşım, meteoroloji alanındaki faaliyetlerini de anlattı ve bu çalışmaların yürütülmesinde emeği geçen ekibine teşekkür etti.

YEKTAOĞLU

CTP Milletvekili, Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu da bütçeyle ilgili görüşlerini açıklarken, KKTC hava sahasını kullanan uçaklardan vergi alınamamasını eleştirdi. Güney Kıbrıs'ın bu çerçevede her yıl Eurocontrol'den 30-40 Milyon Euro para aldığına işaret eden Yektaoğlu, "Biz ne yazık ki uluslararası alanda bu konuyu gündeme getiremiyoruz" dedi.

Bu konunun müzakere masasında konuşulan bir konu olmasına rağmen ne kamuoyu ne de Meclisin bilgisi dahilinde olmadığını belirterek eleştiren Yektaoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığının, lojistik sektörden de ülkeye önemli miktarda girdi sağlayan bir alan olduğuna işaret ederek bakanın  sunumunda da bu konuda bir şey duyamadıklarını söyledi.

Yektaoğlu, hükümetin kurultay kavgasından çıkmadıkça ve Meclis de çalışamadıkça Kıbrıs Türkü'nün mevcut haklarını koruyamayacağını ve  ileriye götüremeyeceğini kaydetti.

FELLAHOĞLU

CTP-BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu da, ülkede içinde bulunulan durumun iç açıcı olmadığını belirterek, ülkenin daha iyi ve huzurlu bir yönetime ihtiyacı varken yaratılan sorunlarla ülkenin içinden çıkılmaz hale gelindiğini söyledi.

LTB'de yaşananlara değinen Fellahoğlu, hükümetin grev yasağı koymasına rağmen gereğini yapamadığını belirterek, ülkede yönetim boşluğu, otorite eksikliği olduğunu kaydetti.

TC Lefkoşa Büyükelçisi Akça'nın açıklamalarına da tepki gösteren Fellahoğlu, "Elçinin kendini yürütme yerine koyup açıklama yapmasını kabul etmek mümkün değildir" dedi.

Karayolları ihalelerinin Türkiye'de açılmasını da eleştiren Fellahoğlu, "KKTC için altyapı önemli ancak niye kendi ülkemizde bu ihalelerin açılmasını savunmuyor, tartışmıyor ve ikna etme noktasında olmuyoruz" ifadelerini kullandı.   

Kermiya'dan Güzelyurt anayoluna çıkacak  yolun "birilerine menfaat sağlamak için" birkaç kez değişikliğe uğradığını iddia eden Fellahoğlu, bireysel çıkarlardan öte kamusal çıkarların ön planda tutulmasının gerekliliği üzerinde durdu.

Telekomünikasyon Dairesi'ne hükümetin yatırım yapmamasını eleştiren Fellahoğlu, dairenin özelleştirilmesi halinde tekel yaratılacağını,  bunu da kamu çıkarları açısından doğru bulmadığını ifade etti.

Fellahoğlu, cep telefonu konuşma ücretlerinin gerek Güney Kıbrıs, gerekse Türkiye'ye  göre yüksek olduğunu; maaşların artmamasına rağmen telefon, akaryakıt ve benzer fiyatların artmasıyla halkın zorluklar yaşadığını anlatarak, ücretlerin devlet kontrolünde olması gerektiğini söyledi.

ULUÇAY

CTP-BG Milletvekili,  Komite Başkan Yardımcısı Teberrüken Uluçay da, ihalelerin yurt dışında açılmasını eleştirirken, ihalesi yurt dışında çıkılan  yatırımlarda  en azından gerekli araç gerecin KKTC'den temin edilmesinin ekonomiye olumlu yansımalarının olabileceğini söyledi.

Uluçay, Ercan Havalimanı ihale sözleşmesinde ciro tanımına ilişkin düzeltmeye gidilmesi gerektiğini de belirterek, "Ciro tanımında esas faaliyetler diye geçen kelimenin esası  çıkmalı ve direk faaliyetler olarak yer almalı" dedi. 

Sözleşmede, kilit personel diye geçen ve Türkiye'den getirilmesi öngörülen yönetici ve uzmanlık kadrosuyla ilgili de düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirten Uluçay, ülkede bu işi yapabilecek yöneticiler olduğunu,  mevcut havalimanında bu işleri yürüten uzman personelin de  bulunduğunu ifade ederek, bu ifadenin ülkedeki istihdama katkı sağlayacak şekilde değiştirilmesinin daha doğru olacağını ifade etti.

Uluçay, Ercan ihale sözleşmesinde eksik ve tartışmaya açık noktaların da düzenlenerek tanımlarının açık yapılması halinde ileride sorunlar yaşanmasının önüne geçilebileceğini kaydetti.

Telefon şebekelerinin geliştirilmesine yönelik, son iki yılın bütçe kalemlerine de değinen Uluçay, bu alandaki yatırımlarla ilgili bilgi istedi.

Gazimağusa limanında duvarın açılmasının memnuniyet yarattığını , geriye kalanın da açılmasının beklendiğini söyleyen Uluçay, limanın akıbetinin ne olacağını sordu.  Uluçay, önlem alınmaması ve gerekli iyileştirmelerin yapılmaması  halinde burada da Ercan'dakine benzer bir  durumla karşı karşıya kalınacağı uyarısında bulundu.

Uluçay, bütçeye oylarının ret olacağını da ekledi.

(ÖK/GUR)  EK VERİLECEK  

 
20 Kasım 2012 Salı 13:46
Okunma: 628
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu