Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri Devam Ediyor... (5)

Bütçe Görüşmeleri Devam Ediyor... (5)

İçişleri Bakanlığı Bütçesi Görüşülüyor.

 
 
Bütçe Görüşmeleri Devam Ediyor... (5)

Lefkoşa, 27 Kasım 13 (T.A.K): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 157 milyon 73 bin 520 TL olarak öngörülen İçişleri Bakanlığı bütçesini görüşmeye başladı.

Komite başkanı Birikim Özgür başkanlığında başlayan toplantıya, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay ile bürokratları ve bazı belediye başkanları katıldı.

İlk söz alan UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu, bakan ve bürokratlara başarılar dileyerek, İçişleri Bakanlığı ve Yerel Yönetimler Bakanlığı isminin neden İçişleri Bakanlığı olarak değiştirildiğini anlayamadığını, yerel yönetimlerin bakanlıkta önemli bir yer tuttuğuna işaret etti.

Bakanlık isminin yerel yönetimlere verdiği önemden dolayı bu şekilde yapıldığını ifade eden Çavuşoğlu, CTP-BG'nin yerel yönetimler konusunda söyledikleriyle yaptıklarının örtüşmediğini savundu.

İçişleri Bakanlığı'nda izin kurulu, encümen, saptama değerlendirme kurumu, trafik komisyonunun çalışmadığını, muhaceret dairesinin askıya alındığını, bu konuda tam ne olduğunun bilinmediğini, vatandaşlık yasası yapılacak diye mevcut yasanın askıya alınmasını, dondurulmasının doğru olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, bunun yapılması durumunda ülkenin hukuk devleti olmaktan çıkacağını öne sürdü.

Vatandaşlık konusunda uzun bir zamandır tartışma yapıldığını, CTP'nin bu konudaki yasasının hazır olması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, hükümetin kendi dönemindeki icraatları araştırabileceğini, araştırdığını da, vatandaşlıkların araştırıldığını ifade etti ve "Bizim dönemimizde yapılan vatandaşlık dosyalarının tamamen sistem içinde yapıldı, tüm vatandaşlıklar yasaya göre verildi" dedi.

Çavuşoğlu, sırf kişileri yıpratmak için boşa uğraşılmaması gerektiğini ifade ederek, vatandaşlık konusunda her şeyin şeffaf olduğunu, dolayısıyla vatandaşlık konusunda hükümetin fikri varsa bunun olgunlaşması gerektiğini, yasanın yasallaştırılması gerektiğini, bu yapılana kadar da mevcut yasanın durdurulamayacağını  vurguladı.

Son aşamada işlemi olanların bekletildiğini ve bunun huzursuzluk olduğunu belirten Çavuşoğlu, bir an önce bu yöndeki tasarının ortaya çıkarılmasını ve huzursuzluğun giderilmesini istedi.

Çavuşoğlu, vatandaşlık konusunun çok ciddi bir konu olduğunu belirterek, hükümetin bu konuyu geciktirmesi halinde hazırladığı iki yasa tasarısını Meclise sunacağını söyledi, ancak etik olarak hükümetin yasaları Meclisten geçirdiğini, o yüzden hükümetin 100 günü doldurmasını bekleyeceğini kaydetti.

Yeni vatandaş olan kişinin ilk seçimde oy kullanmamasının kendisine göre yanlış olduğunu da belirten Çavuşoğlu, bunun Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olacağını düşündüğünü söyledi.

Bölünmüş ailelere yönelik af olup olmadığını soran Çavuşoğlu, bakanlığın büyük bir bakanlık olduğunu, ancak şu anda bakanlığın çalışmadığını savundu ve çalışmayan bölümleri saydı.

Yeni izin verilmemesinin yanında mevcut izinlerin de yıllık olarak yenilenmediğini savunan Çavuşoğlu, İskan Encümenin de çalışmadığını ifade ederek, encümenin görevini anlattı ve yaptığı işler hakkında örnekler verdi.

Encümenin ülkedeki devlete ait araziler, kiralık dükkanlar, arazi puanları, tahsis tarlalar, paketler için aktif olarak çalıştırılması gerektiğini, bunun ülke ve vatandaşlar için çalışması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, bakanlığın şu anda "tatilde" olduğunu savundu.

Çavuşoğlu, bakanlıkta gördüğü görüntünün arzu edilen bir görüntü olmadığını, bütçeye bakıldığında rakam olarak yükseldiğini, ancak bütçe oranına göre bakıldığında düşürüldüğünü, bazı kalemlere kaynak konmadığını, örneğin e-arşive kaynak ayrılmadığını söyledi.

E-devlet çalışmaları anlatan Çavuşoğlu, e-nüfus ve e-kimlik projesinin e-devlet projesinin temeli olduğuna işaret ederek, bu konuda hükümetten gitmelerinin ardından taş taş üstüne konulmadığını savundu.

Çavuşoğlu, bir an önce e-kimlik ve e-nüfusun bir an önce hayata geçirilmesini temenni ederek, buna ulaşmak için gereken yolların geçildiğini, az bir yol kaldığını, bunu yürütenlerin en erken zamanda bunu başarmasını istedi.

E-tapu konusunda yapılan çalışmaları da anlatan Çavuşoğlu, TC Yardım Heyeti ve Türkiye'den gelen tapu uzmanlarına teşekkür ederek, bir milyondan fazla fotoğraf çekildiğini, kayıtlar yapıldığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Kaymakamlıkların belediyelerle birlikte kilometrelerce yolu kullanılır hale getirdiğini, kendi görevlerinde toplamda 373 kilometrelik bir hizmet sunduklarını, dere ve gölet temizliği yapıldığını kaydetti.

Çavuşoğlu, İçişleri Bakanlığı'nın vizyonunun ortaya konmuş bir bakanlık olduğunu, sadece olan projelerin yürütülmesinin yeterli olacağını ifade ederek, bakanlığın hükümet programında yer alan maddelerini okudu ve yorumladı.

Ülkesel Fiziki Planın çok büyük bir proje olduğunu ve büyük emeklerle hazırlandığını ifade eden Çavuşoğlu, bu yılki bütçede bu alanda kaynak görmediğini, Ülkesel Fiziki Planın daha fazla bekletilemeyeceğini, bu yazılımın zaman geçirilmeden, güncelliğini yitirmeden yapılması gerektiğini vurguladı.

Yeni cezaevinin yapılması konusunda açıklamaların olduğunu, ülkede yeni cezaevine ihtiyaç duyulduğunu, bu konuda Türkiye'de incelemeler ve görüşmeler yaptıklarını, Haspolat bölgesinde yer tespiti yaptıklarını, yer haritalarının Türkiye Adalet Bakanlığına gönderildiğini, gerekli çalışmaların yapıldığını anlatan Çavuşoğlu, bu projenin de durduğunu, bu yüzden gerekli görüşmelerin yapılmasını ve sürecin ilerletilmesini istedi.

Çavuşoğlu, cezaevinde yaptıkları çalışmalar, yenilikler ve tiyatro oyunları hakkında bilgiler vererek, cezaevinde sorun yaşanmamasının sebebinin, mahkum ve çalışanlara gerekli huzurun verilmesi olduğunu belirtti.

Kırsal kesim arsalarının ülke ve gençler için önemine dikkat çeken Çavuşoğlu, gençlerin ailelerinin yanına yerleşmeleri ve yerlerine yatırım yapmaları için bu arsaları açıp dağıttıklarını anlattı.

Bunun eşit nüfus dağılımı için de büyük önem taşıdığını, bu yüzden gençlerin yerine yatırım yapmasının büyük önem taşıdığını, insanların büyük şehirlere kaymak istediğini, yatırımını buralara yapmak istediğini anlatan Çavuşoğlu, bunun sebebinin insanların ekonomik gücün olduğu yeri seçmesinden kaynaklandığını, bunun siyasilerin suçu olduğunu çünkü oralara yatırımı en son götürdüğüne dikkat çekti.

Belediyelere verilen devlet katkı paylarının da adaletli bir şekilde yapılmadığını ifade eden Çavuşoğlu, nüfusa göre katkı payının verilmesinin kırsal belediyeleri zarar uğrattığını savundu.

Yerel yönetimlere bir şekilde nefes aldırılması gerektiğini, sıkıntılarının büyük olduğunu belirten Çavuşoğlu, Mehmetçik Belediyesi'nde yaşanan soruna dikkat çekti ve bu soruna kısa sürede çözüm bulunmasını, kaymakamlık aracılığıyla çevre temizliği ve ilaçlamaların yapılması gerektiğini söyledi.

(EMR/HÖ)

 
27 Kasım 2013 Çarşamba 18:50
Okunma: 921
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu