Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmeleri Devam Ediyor...

Bütçe Görüşmeleri Devam Ediyor...

Meclis Komitesi Tarım Bakanlığı Bütçesini Oy Çokluğu İle Onayladı.

 
 
Bütçe Görüşmeleri Devam Ediyor...

Lefkoşa, 20 Kasım 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 196 milyon 369 bin 590 TL olarak öngörülen Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesini 5 milyon TL artırımla 201 milyon 369 bin 590 TL olarak oy çokluğu ile onayladı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, bütçeleri görüşülürken, bütçeye görüş ve düşünceleriyle katkı koyan milletvekillerine teşekkür ederek, balıkçılık sektörünün ülke için çok önemli olduğunu ve bakanlık olarak balıkçılığın geliştirilmesi ve kalkındırılması için bütçede kaynak ayırdıklarını, gerekirse artırabileceklerini söyledi.

Amcaoğlu, yeni balıkçı barınaklarının yapılması için projelendirme çalışmalarının sürdüğünü, balıkçıların geliştirilmesi için kooperatif kurduklarını ve çalışmalar yaptıklarını anlattı.

CTP-BG Milletvekili Yektaoğlu'nun ortaya koyduğu düşüncelere katıldığını, uluslararası örgütlere katılmak için balıkçı örgütlerini bir araya getirip katılmalarını teşvik edeceklerini ifade eden Amcaoğlu, balıkçılığın geliştirilmesi için ciddi çalışmalar içinde olduklarını anlattı.

Tarım Bakanı Amcaoğlu, gıda güvenliği ve güvenilirliği konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını, bu yıl 9 ayda 2 bin 300 tahlil yaptıklarını ifade ederek, KKTC'nin, gıda güvenliğinde AB ve dünya standartlarından daha ilerde olduğunu, bu konuda çok hassas olduklarını ve hatır gönül içinde olmadıklarını kaydetti.

Veteriner Dairesi bünyesinde ciddi bir laboratuar inşa ettiklerini ve bunun 2013 Nisan ayında hizmete açılabilecek bir noktaya gelebileceğini ifade eden Amcaoğlu, bütün gıda ürünlerinin burada tahlilinin yapılacağını anlattı. Burada çalışacak uzmanların da eğitime gönderileceğini ve laboratuarın açılışına kadar eğitimlerinin tamamlanacağını ifade eden Amcaoğlu, patates konusunda ise tamamen yıkanıp kurutulup paketlenmesi durumunda ihraçta herhangi bir sorun yaşanmayacağına inanç belirtti.  

Amcaoğlu, gıda güvenliği için çok ciddi çalıştıklarını, tarım bütçesini azaltmadıklarını aksine artırdıklarını ifade ederek, tarım sektörüne verilen desteklerden örnekler verdi.

Ödemelerin gününde ve zamanında yapılması için ciddi bir uğraş verdiklerini, tarım ve hayvancılık sektörüne 100 milyon TL destek verdiklerini ifade eden Amcaoğlu, bunun yanında hibeler, faizsiz krediler ve destekler verdiklerine dikkat çekti.

Amcaoğlu, Türkiye'den gelecek su projesi ile ilgili eleştirilerin aksine çok ciddi çalışmalar içerisinde olduklarını ve bu çalışmaları yakında açıklayacaklarını dile getirerek, bir buçuk yıldır bu konu üzerinde çalıştıklarını, şimdi de sivil toplum örgütleri ile odaların tartışabileceği bir çalıştay yapacaklarını anlattı.

Suyun nasıl kullanılacağı, hangi ürünlerin yetiştirileceği, nasıl satılacağı ve benzeri konularda ciddi bir çalıştay yapacaklarını ifade eden Amcaoğlu, buna "Bitkisel Üretim Master Planı" denebileceğini, hatta hayvancılığın da işin içine katılarak bunun "Tarım Master Planı"na çevrilebileceğini söyledi ve bu konuda çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay'ın, su ile ilgili yapılacak çalışmaların önemine dikkat çekmesi üzerine Amcaoğlu, çalıştayda her türlü konunun ele alınacağını, tüm bilimsel çalışmaların her yönüyle yapılacağını anlattı.   

İçme suyu için projelerin Yeşilırmak'tan Karpaz'a kadar yapıldığını, tarımsal kullanım için ise gerekli çalışmaların ve yer tespitlerinin sürdüğünü anlatan Amcaoğlu, Teberrüken Uluçay'ın "Antalya ziyaretinizde gelin buraya yatırım yapın çağrısında bulundunuz" demesi üzerine, bu konuda rahat olunmasını, bunu hem kalite hem de üretim miktarının artırılması için istediğini söyledi.

Amcaoğlu, bütçeye katkı koyan herkese teşekkür ederek, bütçenin hayırlı olmasını temenni etti.

YEKTAOĞLU

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Mustafa Yektaoğlu ise, KKTC'nin geçen yıl 624 ton taze balık, 615 ton donmuş balık ve 500 ton konserve balık ithal ettiğini, 620 ton civarında da balık yakalandığını kaydetti.

Yektaoğlu, rakamlara bakıldığında bir ada ülkesi için bu rakamın yeterli olmadığını, çünkü ülkenin bir ada olduğunu ve orkinosların bu bölgede yuvaları olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türklerin, ton balıklarını koruma amacı güden İCCAB isimli uluslararası kuruluşa üye olmadığına, bu yüzden KKTC'ye kota verilmediğini, Rumların da Kıbrıslı Türkler adına kota aldığına işaret ederek, "Demek ki orkinosta ne kota ne yakalama ne de satma hakkımız var" dedi.

Rumların orkinosta büyük gelirler elde ettiğini ve bu tek yanlı girişimiyle Kıbrıs'ın bütün haklarını kullandığını, AB'den de balık avlama teşkilatını ve malzemesini geliştirmek için 17 milyon Euro yardım aldığını ifade eden Yektaoğlu, AB'nin ayrıca başka ülkelerden kota hakkı aldığını ve üyelerine verdiğini anlattı.

Diğer balık türlerinde ise Kıbrıs Türk halkının yine yararlanamadığını dile getire Yektaoğlu, ülkenin balık için dışarıya çok büyük paralar verdiğini kaydetti.

Eksikliğin, uluslararası alanda izin alınamaması ve bakanlığın balık için politika üretmemesi olduğunu savunan Yektaoğlu, Kıbrıs Türk halkının bu haklarını başkasının aldığını, bahçesindeki balıkları başkasının yediğini ve avladığını kaydetti.

KKTC'nin ise barınaklarını daha yeni yaptığını, gelişmeler var ancak daha fazlasının yapılması gerektiğini ifade eden Yektaoğlu, balık sektörünün geliştirilmesi durumunda vatandaşların daha fazla gelir elde edileceğinden emin olduğunu söyledi.

KKTC'nin Rum tarafına sattığı balıklardan iyi gelir elde ettiğini, bu yıl 113 ton balık verildiğini ve 2 buçuk milyon Euro gelir elde edildiğini, Yeşil Hat Tüzüğü kullanılarak balık satılabildiğini anlatan Yektaoğlu, ayrıca uluslararası girişimlerin önemine dikkat çekerek, en azından Kıbrıs'ta çözüm olana kadar uluslararası balık kuruluşlarında gözlemci olunabilmesi için çalışılması gerektiğini, gerekirse toplantıları sırasında ellerinde pankartlarla eylem yapılması ve hak aranması gerektiğini kaydetti.

Balıkçı filolarının da geliştirilmesini isteyen Yektaoğlu, bunun yapılması durumunda hem balıkçıların hem de ülkenin kazanacağına inanç belirtti.

Uluslararası deniz hukukuna da değinen Yektaoğlu, Rum tarafının Kıbrıslı Türkler adına da yardımlar aldığını, bunların AB'nin internet sayfalarında görülebileceğini ifade etti.

Yektaoğlu, balık hakkının doğal gaz veya petrol gibi bir hak olduğunu ifade ederek, bu konuda örnekler verdi ve Rum tarafının balık konusunda Türk tarafına hiçbir tespit vermediğini, bilgide işbirliği yapmadığını kaydetti. 

Kıbrıs Türk halkının uluslararası balık hakkının olduğunu, bunun mücadele ile alınması gerektiğini ifade eden Yektaoğlu, hukuka göre denizin barışçıl amaçlarla kullanılması gerektiğini, ancak Rum tarafının buna da uymadığını söyledi.

Yapılması gerekenin; yalnız konuşmak değil, haklara sahip çıkmak olduğunu vurgulayan Yektaoğlu, gerek balıkçılık, gerek gıda, gerek fır gerekse arama kurtarmada uluslararası hukuka göre haklara sahip çıkılması için mücadele çağrısı yaptı, bunun için parti gözetmeden toplumsal çıkar için çalışılmasını istedi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, Yektaoğlu'nun konuşmasının ardından söz alarak, balıkçılığa eğer bütçede gerekli kaynak ayrılmadıysa bu kalemin komitede ele alınıp artırılmasını talep etti.

Uluslararası mücadelenin başlatılmasının gerekliliğine de işaret eden Angolemli, Tarım Bakanı'ndan balıkçılık alanında yapılan çalışmaları anlatmasını da istedi.

Konuşmaların ardından Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesi 5 milyon TL artırımla 201 milyon 369 bin 590 TL olarak oyçokluğu ile onaylandı. 

(EMR/HA) 

 
21 Kasım 2012 Çarşamba 16:32
Okunma: 605
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu