Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe görüşmelerinde 'sistem' tartışması

Bütçe görüşmelerinde 'sistem' tartışması

Meclis Genel Kurul'unda Sağlık Bakanlığı Bütçesinin Görüşülmesi Sırasında Söz Alan Ctp - Bg Milletvekili Fatma Ekenoğlu, Sağlık Yasa Tasarısı Tartışmalarında Meclisteki Doktorların Da Olması Gerekirken, "Haberlerinin Olmamasını" Eleştirdi.

 
 
Bütçe görüşmelerinde 'sistem' tartışması
"Tasarıda Part - Time, Full - Time Tartışmalarının Nasıl Çözüleceğini" Soran Ekenoğlu, Sağlığa En Erken Zamanda Bir Sistem Gelmesinin Zorunlu Olduğunu Söyledi.
el Birliği İle Kıbrıs Türkü'nün Yapısına Uygun Sistemi Bulmak Gerektiğini İfade Eden Ekenoğlu, Hızır Serviste Komuta Kontrol Merkezi Kurulup Bu Merkezde Bir Doktor Olması Gerektiğini Kaydetti.
serviste Konuşanın İngilizce Bilmesi Ve Telefonlara Cevap Verebilmesi Gerektiğini De Vurgulayan Ekenoğlu, Hızır Servis Ambulanslarının Hemşire, Doktor Aranıp Dağıtılmasında Kullanılmamasını İstedi.
e - Sağlık'ın 2009 Sonunda Tamamlanması Gerekirken Halen Tamamlanmadığına Da İşaret Ederek Bunu Eleştiren Ekenoğlu, Sağlık Bakanlığı'nın Bir Ücret Politikası Olması Gerektiğini, Hastalar Ydü Veya Tc'ye Gönderilirken Bunun Ücret Politikası Üzerinden Olması Gerektiğini Söyledi.
çalışma İzinleri Konusunda Özel Laboratuarlara Paranın Yarası Ödenirken Ydü'ye Tamamının Ödenmesinin Eşitliğe Aykırı Olduğunu Kaydeden Ekenoğlu, Devlet Hastanesinin Yenilenerek Özel İle Rekabet Etmesi Gerektiğini Belirtti.
tabipler Birliği'nin Sürekli Hocalar Getirip Üyelerinin Kendilerini Yenilemelerini Sağlamaya Çalıştığını Belirten Ekenoğlu, Bunu Bakanlığın Da Yapması Gerektiğini Söyledi.
ilaç Kaleminin Artırılmasının Sevindirici Olduğunu İfade Eden Ekenoğlu, Geçici Memur Maaşları İle İlgili Kalemin İse İki Katı Arttığını Vurguladı.
genç Hemşirelerin Eksiklikleri Olduğunu, Hemşire Eğitim Elemanlarının Hizmetiçi Eğitimde Kullanılması Gerektiğini Söyleyen Ekenoğlu, Koruyucu Hekimliğin Önemine Dikkat Çekti.
ekenoğlu, Gıda Yasası'nın Da Çıkarılmasını, Beslenme Politikası Oluşturulmasını İstedi.
arabacıoğlu
DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu Da, Hastanede Yatılı Bir Hastaya 9 Saat Sonra Müdahale Edildiğini Anlatarak Bunu Eleştirdi, Bu Hastanın Kısa Süre Sonra Ölmesinin De Olayı Yargıya Taşıdığını Söyledi.
doktor Hakkında Soruşturma Açıldığını Ve Onur Kurulu'na Sevkedildiğini Belirten Arabacıoğlu, "Onur Kurulu'nun Bu Doktorun 2003'de O Günkü Bakan Arabacıoğlu'na Acil Servis İle İlgili Eksikleri İlettiğini Belirttiğine Dikkat Çekerek, Hekimi Suçsuz Bulduğunu" Kaydetti.
"Mentaliteyi Düşünün" Diyen Arabacıoğlu, Hastaneye Gitmeyen Hekimin Suçsuz, O Dönemde Sağlık Bakanlığı Görevi Yapan Kendisinin Suçlu Gösterildiğini Anlattı.
çıkarılması Gereken Yasaları Sayan Arabacıoğlu, Bunların Bunca Zamandır Başarılamadığını, Bunun Nedeninin Sorgulanması Gerektiğini Söyledi.
hekimlerin Maaşlarının Artırılabileceğini, Ancak Bununla Birlikte Prorata Usulünün De Gelmesi Gerektiğini Kaydeden Arabacıoğlu, Ülkede Sağlıkta Eksiklikler Bulunduğunu, Ancak Unutulmaması Gerekenin, Bu Bakanın Göreve Başlaması İle Büyük Bir Sel Felaketi Yaşandığı Olduğunu Kaydetti.
anayasa Mahkemesi Kararı Doğrultusunda Hekimlere Dışarıda Çalışma Yasağı Getirilmesi Halinde Hekimlerin İstifa Edeceğini Ve Sistemin Çökeceğini Vurgulayan Arabacıoğlu, Hekimlerle İlgili Çalışma Kuralının Yasaya Konulmasının Yanlış Olduğunu Söyledi.
arabacıoğlu, Hizmet Alınan Kurumlara Paralarının Ödenmesi Gerektiğini, Bunun Devleti Zafiyete Düşüreceğini, İtibarının Düşeceğini Kaydetti.
"Hemşirelik Okulunun Ydü'ye Devredilmesini Ve Öğretmenlerini Devletin Ödemesini" Eleştiren Arabacıoğlu, Şimdi Bu Eğitimciler Boşta Kaldıysa Bunlardan Yararlanılabileceğini Söyledi.
arabacıoğlu, Devlet Hastanelerinde Doktorların Hastaları "Parsellemesinin" Yanlış Olduğunu Da Kaydetti.
mustafa Arabacıoğlu, Muhalefette Olmaları Nedeniyle Bütçeye Oylarının Ret Olacağını Kaydetti.
tancer
ubp Milletvekili Mehmet Arif Tancer, Sağlık Bütçelerinde Yedi Yıldır Konuşmakta Olduğunu Ve Geleneği Bozmak İstemediğini Söyledi.
sağlık Bakanlığı'nın Kalp Cerrahisi Konusunda Kurduğu Sistemin Uluslararası Alanda Da Takdir Görmekte Olduğunu Kaydeden Tancer, Yeni Lefkoşa Devlet Hastanesi'nin Temelinin Atılacak Olması Ve İskele Hastanesi'nin Temelinin Atılmasının Sevindirici Olduğunu Kaydetti.
ancak Yapılan Atılımların Yeterli Olmadığını İfade Eden Tancer, Girne'ye 40 Yataklı Hastanenin Yetersiz Kaldığını, Yeni Hastane Yapılması Gerektiğini Belirtti.
Girne Akçiçek Hastanesi'nin Aslında Dört Blok Olarak Planlandığını, Ancak Bugünkü Şeklinin Hizmete Girdiğini Belirten Tancer, Yeni Merkez Polikliniğinin De Oluşması Gerektiğini Kaydetti.
"Beleş Sağlık Ölüm Demektir" Diyen Tancer, Beleş Sağlığın Teknolojiden Mahrum Olmak Demek Olduğunu Söyledi.
sağlıkta Tam Günün Gerekli Olduğunu, Ancak Hekimlerin Ücretlerinin De Ona Göre İyileştirilmesi Gerektiğini İfade Eden Tancer, Hekimlerin Hizmet İçi Eğitim Programlarına Katılımının Da Önemli Olduğunu Vurguladı.
koruyucu Hekimliğe Ağırlık Verilmesini İsteyen Tancer, Bulaşıcı Hastalıkların Önlenmesi Konusunda Da Eğitim Programlarının Yaygınlaştırılması Gerektiğini Kaydetti.
tancer, Devlet Laboratuarı'nın İyileştirilmesinin De Program Dahilinde Olduğunu İfade Ederek, Hormon Testleri İle Gdo Testlerinin De Bu Laboratuarda Yapılabilmesi Gerektiğini Söyledi.
tüp Bebek Kliniklerinin Sıkı Denetim Altına Alınmasını İsteyen Tancer, Devlet Bünyesinde De Tüp Bebek Kliniği Açılması Gerektiğini Belirtti.
tancer, Madde Bağımlıları İçin Yeni Bir Merkezin De Süratle Oluşturulması Gerektiğini İfade Etti.
serdaroğlu
ubp Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu, Bütçeyle İlgili Söz Alan Doktor Arkadaşlarına Teşekkür Ederek Başladığı Konuşmasında, Her Şeyin Kaynağa Bağlı Olduğunu İfade Ederek, Kaynağın Bulunması Halinde Döner Sermaye Ve Tam Gün Sistemine Geçilebileceğini Kaydetti.
serdaroğlu, Sağlık Yasası'nda, Saat 15.00'den Sonra 2'inci İş Şansı Verilmemiş Olsaydı, Yasanın Anayasa Mahkemesi'nden Dönmeyeceğini Belirtti.
serdaroğlu, Çatalköy Ve Lapta Bölgelerinde Görülen Kanser Vakalarının Fazlalığına Dikkati Çekerek, Bu Konuda Araştırma Yapılmasını İstedi.
izbul
ctp - Bg Milletvekili Salih İzbul Da, İktidar Milletvekillerinin İlk Kez Bu Kadar Konuştuğu Tek Bütçenin Sağlıkla İlgili Olduğunu İfade Ederken, Bir Hastaneye Radyoterepi Ya Da Başka Bir Cihaz Alındığında Bundan "Böbürlenilmemesi" Gerektiğini Söyledi.
sağlık Sistemi Oluşturulabilmesi İçin İlgili Yasaların Birlikte Geçirilmesi Gerektiğini Ve Kendi Hükümet Dönemlerinde Bu Yönde "Olumlu Adım Attıklarını" Anımsatan İzbul, "2012'de Yasal Altyapılar Tamamlandıktan Sonra Sistem Bir Yapıya Kavuşacak Diye Hedef Ortaya Koymuştuk" Dedi.
bir Yerden Başlamak Gerektiğini Ve Sağlıkta Para Konusunu Ortadan Kaldırmak Gerektiğini İfade Eden İzbul, Gelinen Aşamada Ne Hizmet Veren Ne De Alanın Memnun Olduğunu Kaydetti.
genel Sağlık Sigortası'nın Gerekliliği Üzerinde Duran İzbul, Sağlıkta Eleştirilecek Az Konuların Olacağı Günler Dileyerek Konuşmasını "Sağlıkta İyileşme Bir Başka Bahara" Sözleriyle Tamamladı.
 
14 Aralık 2011 Çarşamba 17:39
Okunma: 564
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu