Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Görüşmelerinde Son Gün

Bütçe Görüşmelerinde Son Gün

Maliye Bakanlığı Bütçesi Görüşmeleri Devam Ediyor...

 
 
Bütçe Görüşmelerinde Son Gün
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa milletvekili Hüseyin Angolemli konuşmasına bir süredir kamuoyunun gündeminde yer alan bir kadın öğretmenin görevlendirmesine  yönelik gelişmeleri değerlendirerek başladı. Angolemli,  bu olayın Bakanlar Kurulu'ndan bir bakanın başını yiyeceğini de ileri sürdü.  

Angolemli, bugün yaşanan olayın zamanında Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılacak istihdam olması halinde yaşanmayacağını ifade ederek, ülkede bunu yapmak yerine kişiye özel uygulamalar yapıldığını iddia etti.

Hüseyin Angolemli, hademe olarak işe alınıp sekreter olarak çalıştırılan insanların bulunduğu bir ortamda herhangi bir Hükümet'in sağlıklı bütçe yapmasının mümkün olmadığını anlattı.

Angolemli, 2012 bütçesinde  fon gelirlerinin yüzde 18 artırılmasını öngördüğünü anlatarak, kurumlar vergisi ve benzeri gelirlerde ise böyle bir artış öngörülmemesini eleştirdi.

Angolemli, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın çalışanlara temmuzdan sonra yüzde 3 eşel-mobil artışı verileceğini değerlendirerek, bunun aslında yıl içinde yüzde 1.5 artış anlamına geldiğini kaydetti.

Angolemli, geçen yıl Cumhurbaşkanlığının 390 milyon TL olan örtülü ödeneğinin 2012 bütçesinde düşürüleceğini düşünürken, bunda yanıldığını ve bu kalemin 408 milyon TL'ye yükseltildiğini söyledi.

Hüseyin Angolemli, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın 300 milyon TL gibi görülen açığın alınan önlemlerle 100 milyon TL'ye düşürüldüğünü açıklamasını hatırlatarak, 200 milyon TL'nin ne gibi önlemler alınarak düşürüldüğü sorusunu sordu.

Angolemli, ülkede açık kapatmaya yönelik ciddi bir önlem değil aksine tam bir savurganlık olduğunu ifade ederek, insanların nerede kaliteli ve ucuz mal bulursa oradan alışveriş yaptığını, bu nedenle de pek çok konuda ticaretin Güney Kıbrıs'a kaydığını söyledi.

Angolemli, 2012 Mali Yılı Bütçesi kendisine umut vermediğini, bu gerçeğe karşın yine de 2012 yılının halka mutluluk ve huzur getirmesi dileğinde bulundu.

ADEM

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Gazimağusa milletvekili Sonay Adem,  Maliye Bakanlığı'nın 2012 bütçesini eleştirdiği konuşmasına bazı konularda kafa karışıklığı yaratmaması gerektiğin belirterek başladı.

Adem, bütçe açığını büyük oranda hallettiğini söyleyen Hükümet'in büyük borçları bulunduğunu ileri sürerek, 2012 yılın bu yıldan daha kötü olacağını iddia etti. Sonay Adem, bütçe açığının kapatılamayacağını ve önümüzdeki yıl mart ayından itibaren büyük bir krizle karşı karşıya kalınacağını savundu.

Adem, Hükümet'in Sivil Havacılık Dairesi'ne yeni çıkarılan yasayı uygulamayarak, bu analda çalışan insanlara farklı imtiyazlar sağlama yönüne gitmesini eleştirerek, bunu yapmak için de bu dairede çalışanların yeni kurulan başka bir sendikaya üye yapılmak istendiğini anlattı.

Sonay Adem, imtiyaz sağlamaya yönelik belgeyi okuyarak, bunun başta kamuoyu olmak üzere herkes tarafından bilinmesi gerekliliği üzerinde durdu.

Adem, CTP/BG'nin olumsuz oyuna karşın çıkarılan Başbakanlık Denetleme Kurulunun, Hükümet'in şantaj değneğine dönüştüğünü ifade ederek, böyle bir şey varsa Başbakan İrsen Küçük'ün bu konuda açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Adem, bir süre önce Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun HSBC Bankasındaki yatırımlarıyla ilgili olarak Meclis kürsüsünden yaptığı ifşaatla ilgili olarak Başbakan İrsen Küçük tarafından konuyla ilgili olarak Başbakanlık Denetleme Kurulu'nun gerekli incelemeyi yapacağı yönünde olduğunu hatırlattı.

Sonay Adem, bugüne kadar bir gelişme olmadığını, buna neden olarak da Başbakanlık Denetleme Kurulu Cumhurbaşkanı'nı denetleyip denetlemeyeceği yönündeki bir tartışma sürdüğünü anlatarak, Başbakanlık Denetleme Kurulu'nun 12'inci maddesinin kimleri denetlemeyeceğini açıkça ortaya koyduğunu, bunun arasında cumhurbaşkanı olmadığını işaret etti.

Adem, cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun bu konuyla ilgili olarak yaptığı yazıyı tutanaklara geçirilmek amacıyla okudu. Adem, metni okuduktan sonra yazının yalanlar içerdiğini ileri sürerek, kendi elindeki belgelerle Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun kendi yaptığı açıklamalarıyla ciddi çelişkiler içerdiğini söyledi.

Sonay Adem, para kaynağının açıklığa kavuşması amacıyla 24 Ekim 2011 tarihinde yazılı soru önergesi verdiğini hatırlatarak, buna göre 24 Kasım 2011 tarihinde bu yazılı sorunun cevabının verilmesi gerektiğini anlattı.

Adem, bu paranın kaynağının açıklanması gerektiğini ifade ederek, bugün itibarıyla tüm okların Başbakan İrsen Küçük'ün üzerine yöneldiğini belirtti. Başbakan İrsen Küçük ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu arasındaki kavganın kendisini hiçbir şekilde ilgilendirmediğini anlatan Adem, sorunun etik bir sorun olduğunu söyledi.

CTP/BG Gazimağusa milletvekili Sonay Adem, sorduğu yazılı sorunun cevabını; Başbakanlık Denetleme Kurulu'nun da yasal olarak ne yaptığını veya bundan sonra ne yapmayı düşündüğünü öğrenmek istediğini kaydetti.

Adem, bu konuda yılbaşından sonra Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun mal varlığıyla ilgili ayrıntılı bilgileri Meclis'in bilgisine getirileceğini söyledi.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun söz alarak, İran'a yapılan ancak mal teslimi yapılmaması nedeniyle yaşanan teşvik ödemeleriyle ilgili olarak gerekli araştırmanın yapıldığı ve Başsavcılık dahil tüm birimlerin katılımıyla gerekli araştırmaların yapıldığını söyledi.

Atun, uygulamada teşvik yapmaya yönelik herhangi bir ödeme yapılmadığını anlatarak, bu konuda devletin milletin parasının heba edilmediğini kaydetti.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, narenciye ihracatıyla ilgili olarak gerekli araştırmayı yapmak üzere Başbakanlık Denetleme Kurulu'nun bizzat kendisi tarafından görevlendirildiğin ve gerekli araştırmanın yapıldığını söyledi.

Küçük, bu konuyla ilgili olarak Denetleme Kurulu'nun herhangi bir bulguya sahip olmadığını belirtti.

İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Sonay Adem'in gündeme getirdiği bankadaki paranın kendisine ait olduğunu kabul etmesi üzerine gerekli sürecin tamamlandığını söyledi.

Küçük, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun hesapları kabul etmesi üzerine olayın orada kapandığını çünkü ortada sahiplenilmeyen bir hesap olmadığını kaydetti.

BOZER

Meclis Başkanı Hasan Bozer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun bu hesaplarla ilgili olarak gerekli bilginin yeni yılda Meclis'e getirileceğini öğrendiğini anlattı.
 
21 Aralık 2011 Çarşamba 21:08
Okunma: 611
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu