Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Maratonu Başladı

Bütçe Maratonu Başladı

Cumhuriyet Meclisi 2014 Yılı Bütçesini Meclis'te Görüşmeye Başladı. mecliste Bugün Bütçenin Geneli Görüşülüyor..

 
 
Bütçe Maratonu Başladı
İlk olarak Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Milletvekili Birikim Özgür bütçeye ilişkin komite raporunun sundu.


Daha sonra Maliye Bakanı Zeren Mungan, sunuşunu gerçekleştirmek için söz aldı.

Mungan,  2014 yılı bütçesinin Tüketici Fiyatları Endeksi artışı, büyüme hızı ve döviz fiyatlarındaki gelişmeler baz alınarak hazırlandığını belirtti.


2014 Yılı Bütçesinin komiteden 357,517,000 Türk Lirası Bütçe açığıyla onaylandığını anımsatan Mungan, bu açığı kapatmak için tasarruf ve kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasının öngörüldüğünü belirtti.


Dünya ekonomisine ilişkin veriler aktaran Mungan,
2014-2016 yıllarını kapsayan büyüme ve gayri safi yurtiçi hasılada hedeflenen rakamları da aktardı.


Mungan, 2012 yılı bütçesinin 176.2 milyon TL fazla çıktığını ancak Ercan Devlet Hava Limanı'nın özelleştirilmesinden elde edilen 236,7 milyon TL gelir göz önünde tutulduğunda 60,5 milyon TL bütçe açığının söz konusu olduğunu belirtti.


Mungan 2013 yılında Bütçe Giderlerinin 3 milyar 211.6 milyon TL, Bütçe Gelirlerinin 3 milyar 109.8 milyon TL, Bütçe Açığının ise 101.8 milyon TL olarak gerçekleşmesinin tahmin edildiğini söyledi.


Mungan bu şekilde 290.3 milyon TL olarak öngörülen bütçe açığının yıl sonunda 101.8 milyon TL olarak gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini de vurguladı.


Maliye Bakanı Mungan daha sonra 2014 yılı bütçesi hakkında bilgi verdi.


Bütçe hedefine ulaşabilmek için cari nitelikli harcamalarda tasarrufa gidilmesi ve israf önleyici tedbirlerin alınması, kaynak dağılımında etkinlik artırılarak kamu finansman dengesinin iyileştirilmesine özen gösterilmesi gerektiğini belirten Mungan, gelir artırıcı tedbirler yanında harcama disiplini sağlanarak kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmasının öngörüldüğünü söyledi.


Mungan 2014 yılı bütçesinin gelir ve gider kalemleri hakkında da ayrıntılı bilgi verdi.


Zeren Mungan, bütçenin giderleri ile finansmanı arasındaki 357.5 milyon TL açığın iç kaynaklar ile karşılanacağını yineledi.


Bütçe Yasa Tasarısı'nda öngörülen gelirlerin % 26.88'inin TC Yardım ve Kredilerinden oluştuğunu ifade eden Mungan, gelir tahminlerinin gerçekçi olduğuna vurgu yaptı.


Bütçeden en büyük payın yüzde 13.66 oranıyla  eğitime ayrıldığını ifade eden Mungan, ikinci büyük payın çalışma ve sosyal güvenliğe üçüncü büyük payı ise sağlığa ayrıldığını belirtti.


Mungan, bütçeden Turizm Sektörüne 41.8 milyon TL, Yüksek Öğretim Sektörüne 64.7 milyon TL, Tarım Sektörüne 10.2 milyon TL, Sanayi ve Ticaret sektörüne 13.5 milyon TL ile diğer sektörlere 9.8 milyon TL  öngörüldüğünü ifade etti.


Mungan, bütçenin diğer harcama kalemleri hakkında da bilgi verdi.


Kamuda reformun öngörüldüğünü, kamu çalışanları ve emeklilerin kayıplarını gidermek için gerekli katkının bütçede yer aldığını anlatan Mungan, özel sektörü teşvik edici uygulamalarında gündemde olduğunu söyledi.


Tüm vergi yasalarını etkinlik, basitlik ve verimlilik ilkeleri doğrultusunda daha çağdaş bir yapıya kavuşturmak amacıyla yeniden düzenlendiğini, bu anlamda personel eğitimine özel önem verdiklerini söyleyen Mungan, kayıt dışı ekonomi ile en etkin şekilde mücadele edileceğini belirtti.


Maliye Bakanı Zeren Mungan, harcamaklarda en üst düzeyde tasarruf ilkelerine riayet edileceğini önemle vurguladı.


Mungan, kamu hizmetlerinin geliştirilmesi çalışanların daha iyi hizmet verebilmesini sağlamak ve ücret ve yaşam kalitesini yükseltmenin hükümetin ana hedefleri olduğunu vurgulayarak sözlerini tamamladı.


Daha sonra bütçeye ilişkin parti temsilcileri söz alarak görüşlerini aktarmaya başladılar.
 
10 Aralık 2013 Salı 12:03
Okunma: 758
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu