Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Maratonu Sona Erdi...

Bütçe Maratonu Sona Erdi...

2013 Bütçesi 3 Milyar 443 Milyon 330 Bin 348 Tl Olarak Komiteden Geçti.

 
 
Bütçe Maratonu Sona Erdi...
BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ MALİYE BAKANLIĞI VE GELİRLER BÜTÇESİNİN ONAYLANMASIYLA TAMAMLANDI


MALİYE BAKANLIĞI BÜTÇESİ 1 MİLYAR 453 MİLYON 871 BİN 260 TL


Lefkoşa, 23 Kasım 12 (T.A.K.): 2013 Mali Yılı Bütçesi, 3 Milyar 443 milyon 330 bin 348 TL olarak komitede onaylandı.


3 milyar 421 milyon 632 bin 28 TL olarak hazırlanan 2013 bütçesi, 21 milyon 698 bin 320 TL artışla 3 milyar 443 milyon 330 bin 348 TL olarak netleşti ve oyçokluğuyla kabul edildi.


2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nın Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'ndeki görüşmeleri, Maliye Bakanlığı ve Gelirler bütçesinin onaylanmasıyla tamamlandı.


Komitede, Maliye Bakanlığı Bütçesi, 1 milyar 453 milyon 871 bin 260 TL olarak oyçokluğuyla kabul edildi.


UBP Milletvekili Afet Özcafer başkanlığında 12 Kasım'dan beri toplantılarını sürdüren Komite, bugün son olarak Maliye Bakanlığı ile Gelirler bütçesini görüştü. Bütçe tasarısının madde madde görüşülmesinin ardından bütünü oylanarak komite çalışmaları sona erdi.


ULUÇAY: "CİDDİ TEDBİRLER ALINMAZSA EKONOMİ DAHA DA GERİLEYECEK"


Maliye Bakanlığı Bütçesi üzerine konuşan Komite Başkan Yardımcısı CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, komitedeki bütçe görüşmelerinin Maliye Bakanlığı bütçesiyle tamamlanacağını belirterek, bu süreçte görev alan tüm çalışanlara, bürokratlara ve basına teşekkür etti.


Uluçay, bütçenin geneliyle ilgili değerlendirmelerinde, personel giderleri ile cari transferlerde  artış öngörüldüğünü ve bütçe rakamlarının da buna göre düzenlendiğini belirterek, bütçenin disiplin altına alınmasına yönelik çalışmalara değindi.


Kurumlar vergisindeki düşüş sinyalinin, ciddi tedbirler alınması gerektiğine işaret ettiğini belirten Uluçay, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda iflaslar da yaşanabileceği uyarısında bulundu.


Mahkemeler Bütçesi verilerinin de, ekonomik koşulların aslında gerilediğini gösterdiğini belirten Uluçay, alacak verecek davalarındaki artışa dikkat çekti.


Uluçay, ciddi tedbirler alınmaması halinde ekonominin gelecek yıl daha da gerileyeceği öngörüsünü dile getirdi.


Bireylerin satın alma gücünün gittikçe azaldığını belirten Uluçay, kendi partisinin hükümette olduğu dönemdeki enflasyon ve maaş artışıyla ilgili bazı rakamları  paylaştı.


Maaş artışı olmamasına rağmen 2013 bütçesinde personel giderlerindeki artışın dikkat çekici olduğunu belirten Uluçay, Başbakanlık bütçesini örnek gösterdi.


Uluçay, Ercan Havalimanı sözleşmesi ve  Elektrik Kurumu'nda yaşanan sıkıntılar ile  bunlarla ilgili öngörülerini de yineledi.


Maliye Bakanlığı bütçesinin genel yapısında rakamların büyük bölümünün bakanlık bütçesiyle ilgili olduğunu belirten  Uluçay, personel giderlerinde yüzde 9'luk artış öngörüldüğünü ifade etti ve "Bu, başbakanlık bütçesiyle kıyaslanamaz bile" dedi.


Bakanlığın diğer kalemlerinden de alıntılar yaparak değerlendirmelerde bulunan Uluçay, bazı kurumlar ve projelerle ilgili kalemlerdeki artışı yetersiz bulduğunu ifade etti.


Uluçay, eski  KTHY çalışanlarının ek çalışmalarına karşılık ücret alamamasını da eleştirerek, bu konuda düzenleme yapılmasını istedi.


Uluçay, 2013 bütçesinde Ercan Havalimanı gelirlerinde sıfır artış öngörüldüğünü belirterek, bunun nedenini sordu.


Resen verginin bırakılarak beyana dair vergi sisteminin getirilmesini ve vergi kültürünün geliştirilmesi için çalışmalar yapılmasını isteyen Uluçay, eldeki kurumlar Türkiye'den gelenlere verilecekse yerel işletmelerin sermaye yapılarının da gözden geçirilmesinin gerekeceğini ifade etti.


Uluçay, Maliye Bakanlığı bütçesine oylarının ret olacağını da ekledi.


Daha sonra bazı kalemlerde değişiklik yapılarak Maliye Bakanlığı Bütçesi, 7 Milyon 100 bin TL artışla  1 milyar 453 milyon 871 bin 260 TL olarak oyçokluğuyla kabul edildi.


Komite Başkanı, UBP Milletvekili Afet Özcafer ise, Elektrik Kurumu'nda yaşanan sıkıntılara işaret etti. Borçların yapılandırılması ve diğer mali sorunların giderilmesi için El-Sen'le birlikte çalışma yapmayı kararlaştırdıklarını belirten Özcafer, yetersiz olan bazı ödeneklerle ilgili ek görüşme yapılabileceğini de kaydetti.


Daha sonra Gelirler Bütçesi görüşüldü. 3 milyar 421 milyon 632 bin 28 TL olarak hazırlanan ancak komitedeki görüşmeleri sırasında bazı kalemlerde artış yapılan 2013 Bütçesinin toplam rakamı, Maliye Bakanlığı bütçesinin de görüşülüp onaylanmasının ardından 21 milyon 698 bin 320 TL artışla 3 milyar 443 milyon 330 bin 348 TL olarak netleşti ve oyçokluğuyla kabul edildi.


Bütçenin onaylanmasının ardından Komite Başkanı Özcafer, komite çalışmalarına katkıda bulunan  herkese teşekkür etti.


2013 bütçesinin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri 5 Aralık Çarşamba günü başlayacak ve 17 Aralık'ta tamamlanacak.


(ÖK/GUR)


 
24 Kasım 2012 Cumartesi 08:46
Okunma: 1524
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu