Ana Sayfa » Kıbrıs » Bütçe Yasa Tasarısı Onaylandı

Bütçe Yasa Tasarısı Onaylandı

KÜÇÜK: "KARA PARA KONUSUNDA HER ZAMAN HASSASİYETİMİZ OLDU. BU KONUDAKİ YASALARA HER ZAMAN DESTEK VERDİK..."

 
 
Bütçe Yasa Tasarısı Onaylandı
SOYER: "TEFECİLİĞE KARŞI GEÇMİŞTE ALDIĞIM ÖNLEMLERE DESTEK VERMEDİNİZ, BENİM İSE SİZE BU KONUDA AÇIK ÇEKİM VAR"

ÇAKICI: "YAYIN YÜKSEK KURULU'NUN ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN DEĞİLİZ"

ATUN: "MERSİN İÇERDE ÜRETİLENİN SATIŞIYLA İLGİLİDİR, İŞYERLERİ ORAYA TAŞINMAMIŞTIR"

TATAR: "İLK ÜÇ AYDA PERSONEL GİDERLERİNDE MEYDANA GELEN ARTIŞIN NEDENİ EK MESAİDİR"

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, özel gündemde yer alan Yayın Yüksek Kurulu 2011 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarı'nı oy çokluğuyla onayladı. Tasarı üzerinde ilk sözü alan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, ülkede tefeciliğin önemli bir sorun olduğunu belirterek, tefeciliğin ortadan kaldırılmasıyla ilgili olarak geçmişte kendi hükümetinin almaya çalıştığı önlemlere bugün hükümette olan Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) destek vermediğini söyledi, kendisinin bu konuda hükümete "açık çek" verdiğini ifade etti.

Son dönemde emekli sayısının arttığını, emekliye çıkanların yerine yapılan istihdamın da arttığını, bunu bütçe harcamalarında izlediklerini kaydeden Soyer, bütçe harcamalarıyla ilgili gerekli bilgilerin Meclis'e zamanında gelmemesini eleştirdi.

Soyer, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın bütçe olayına "muhasebe taktikleriyle" baktığını, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını ifade ederek, geçmişte batan bankaların, muhasebe taktikleriyle kâğıt üzerinde "çok iyi" gösterildiğini hatırlattı. Önemli olanın Mahalli Gelirler ile Mahalli Giderler'in ne olduğunu ve mahalli gelirlerin nereden kaynakladığı olduğunu anlatan Soyer, Mahalli Gelirler'in vergi ve vergi dışı gelirlere dayandığını anlattı. Soyer, bu kayıtları, ülkedeki gerçek yapıyı görmek için istediğini kaydetti.

Soyer, ülkede kronikleşmiş bir gelir-gider açığı olduğunu anlatarak, önemli olanın açığın kapatılması ancak ondan da önemli olanın açığın nasıl kapatılacağı konusu olduğunu söyledi.

Ferdi Sabit Soyer, ülkede tüm siyasi partilerin kamuda istihdam baskısı altında olduğunu belirterek, istihdam sorununun devlette istihdamla çözülmeyeceğini, istihdam sorununun ancak ekonomiyi büyütmekle çözüleceğini kaydetti. Soyer, istihdam sorununu çözmenin ekonomiyi büyüterek, ekonomiyi büyütmenin ise riskin azaltılmasıyla mümkün olduğunu anlatarak, Kıbrıs sorununun devam etmesinin bir risk, hem de çok büyük bir risk olduğunu söyledi, en büyük riskten başlayarak riskleri ortadan kaldırmak gerektiğini söyledi.

ÇAKICI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, alt komitede Yayın Yüksek Kurulu'yla ilgili tasarının oy birliğiyle geçtiğini, ancak partisinin bu tasarıya oyunun olumsuz olacağını söyledi.

Çakıcı, TDP ve kendisinin Yayın Yüksek Kurulu'nun çalışmalarından memnun olmadığını, bunun nedeninin gerekli ve yeterli denetimi yapmaması olduğunu belirtti.

Mehmet Çakıcı, bir siyasi partinin başkanının domuz görüntüsüyle vermesine "uzunca bir süre düşündükten sonra" 2 bin TL ceza verilmesini örnek göstererek, "Karşımızda bir kapatma cezası vermekten aciz Yayın Yüksek Kurulu var" dedi.

Çakıcı, tasarı alt komitede oybirliğiyle geçse de, kurul, kişilik haklarını korumaya yönelik etkin çalışma yapmadığı sürece TDP'nin oyunun olumsuz olacağını söyledi.

Ülkede tefecilerin sayısının arttığını savunarak, önemli olanın tefecilerin sayısının hangi şartlarda ve neden arttığı konusu olduğunu belirten Mehmet Çakıcı, Ekonomi Bakanlığı'nın doğru tespitler yaparak doğru kararları uygulaması gerektiğini kaydetti. Mehmet Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının Türkiye bankalarındaki birikimlerinin adaya getirilmesi ve yatırıma dönüştürülmesinin önemli olduğunu, ülkenin bu konuda tedbir alacak bir hükümete ihtiyacı olduğunu söyledi.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) olayının hala çözümlenmemesini eleştirerek, bu kurumun eski çalışanlarının devletten iş istemesinin en doğal hakları olduğunu, çünkü bu insanlara, bir kısmının yeni kurulan havayolları şirketinde geriye kalanların da devlette istihdam edileceğinin ta başından söylendiğini hatırlattı. Çakıcı, KTHY eski çalışanlarına psikolojik test yapılmasını da eleştirerek, bunun kim ve kimler tarafından yapıldığının, yapanların yeterliliğinin bilinmesi gerektiğini anlatarak, dünyanın en önemli testi olsa da uzmanlar elinde yapılmayan psikolojik testin hiçbir anlam ifade etmeyeceğini söyledi.

Çakıcı, itfaiye memuru alımında yazılı sınavda gerilere düşen bazılarının mülakatla önlere geçirildiğini iddia etti, "ülkede en büyük eksikliğin adalet olduğunu" belirterek, bunun adaletle hiçbir ilişkisi olmadığını belirtti. Yapılanları halkın adaletine bıraktığını ifade eden Çakıcı, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın oturduğu yerden "Polise karışamayız" demesine sert tepki göstererek, "Getirin yarın Polisi sivile bağlayalım. Yapılan bu sınavı da iptal edelim" şeklinde karşılık verdi. Mehmet Çakıcı, ülkede polisin sivile bağlanmasının bir yasa değişikliğiyle mümkün olduğunu, UBP'nin 27 milletvekili bulunduğuna işaret ederek TDP ve CTP-BG desteğiyle bu konuyla ilgili olarak Anayasa'nın bile değiştirilebileceğini kaydetti.

Çakıcı, polisin, mahkemeler gibi özerk bir kurum olması gerekliliği üzerinde durarak, "kurallı yaşama geçilmediği sürece torpilli yaşamın sona ermeyeceğini" ileri sürdü.

ATUN

Eleştirileri yanıtlayan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, yüksek faizin artık tarih olduğunu, bankacılık sistemindeki rekabet nedeniyle kredi faizlerinin düştüğünü ve en düşük kredi faizlerinin yerli bankalar tarafından verildiğini söyledi.

Atun, Mersin'de açılan işyerlerinin amacının burada üretilenin satışıyla ilgili olduğunu belirterek, yapılan uygulamanın buradaki işyerlerinin kapatılması anlamına gelmediğini kaydetti.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, 2011 yılının ilk üç ayında personel giderlerinde artış olduğu yönündeki eleştirileri yanıtlayarak, artışın ek mesai giderlerinden kaynaklandığını, personel giderlerinin öyle söylendiği gibi büyük olmadığını söyledi.

Aynı dönemde Transfer Harcamaları'ndaki artışın nedeninin, 2010 yılında emekliye çıkan 553 kişi için ödenen emeklilik ikramiyesi olduğunu anlatan Tatar, Nisan ayına kadar olan gelir ve fon gelirlerinin toplamının 559 milyon TL olduğunu kaydetti.

Tatar, 2009'da 550 milyon TL olan bütçe açığının, 2 yıl sonra 200 milyon TL'ye düştüğünü belirterek, gidişatın bu anlamda iyi olduğunu belirtti.

ULUÇAY

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, partisinin Yayın Yüksek Kurulu bütçesine komitede olumlu oy verdiğini anlatarak, oy doğrultularının nedenini izah ederken bu kurumdan daha iyi hizmet beklenirse, daha iyi mali kaynaklar tahsis etmek gerektiğini ifade etti.

Uluçay,  Yayın Yüksek Kurulu'nun daha iyi hizmet vermesi içine gerekirse Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'ndan personel anlamından destek alınabileceğini de kaydetti.

SOYER

CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer yeniden söz alarak, ülke sorunların "senin zamanın", "benim zamanım" gibi bir tartışma ekseninde sürdürülemeyeceğini ifade etti. Soyer, tartışılan bir konu ortada dururken "sizin döneminizde de gecikme olurdu" diye bir savunmanın savunma olamayacağını ifade ederek, bu şekilde bir yere varmanın mümkün olamayacağını anlattı.

Soyer, bir sorunun çözümünün önyargısız tartışılmasıyla mümkün olduğunu, tartışmak için ise öncelikle sorunun kabul edilmesi gerektiği üzerinde durarak, bunun bir yaşam şekli olarak ortaya konması gerektiğini söyledi.

KÜÇÜK

UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük de eleştirileri yanıtlarken, partisinin kara para konusuna geçmişten beri hassasiyeti olduğunu ve geçmişte bu konuda yapılan yasalara destek verdiğini anımsattı.

Küçük, kara para konusunda dünyanın önemli rahatsızlıkları olduğunu ifade ederek, bu konularda yapılacakların partilerle değil ülkeyle ilgili olduğunu ifade etti, bu türden konulara herkesten destek beklediklerini kaydetti.

İrsen Küçük, ülkede Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık veya başka bir birime bağlı istihbarat örgütü olmadığını ve olması gerektiğini düşünerek gerekli adımların atılacağını söyledi.

Konuşmaların tamamlanmasından sonra Yayın Yüksek Kurulu 2011 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı oylamaya sunuldu ve 2 ret oyuna karşılık 33 kabul oyuyla onaylandı.

Genel Kurul daha sonra varılan mutabakat gereği diğer tasarılara geçmeden çalışmalarını tamamladı.

Genel Kurul gelecek toplantısını 19 Mayıs Perşembe gün tatil olması nedeniyle 23 Mayıs Pazartesi yapacak.

(HY-ÖK/CAN)

 

 
16 Mayıs 2011 Pazartesi 20:18
Okunma: 746
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu