Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Bütün Gözler Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu İle Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Pazartesi Günkü Görüşmesinde...

Bütün Gözler Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu İle Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Pazartesi Günkü Görüşmesinde...

Bm, Abd Ve Rusya Görüşmeyle İlgili Memnuniyetlerini Belirtti....

 
 
Bütün Gözler Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu İle Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Pazartesi Günkü Görüşmesinde...
RUM HÜKÜMETİ SÖZCÜ YARDIMCISI VİKTORAS PAPADOPULOS'UN AÇIKLAMASI VE RUM PARTİLERİN GÖRÜŞLERİ...


ALİTHİA: "ERDOĞAN BU KEZ DE TEK KIBRIS'TAN BAHSEDİYOR"


Lefkoşa, 23 Kasım 13 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in önümüzdeki Pazartesi günü gerçekleştirecekleri görüşmenin gayri resmi olmasına rağmen, bütün dikkatleri üzerine topladığı haber verildi.


Fileleftheros gazetesi "Bütün Işıklar Gayri Resmi Görüşmede" başlığıyla yayımladığı haberinde, BM'nin görüşmede yer almayacak olması ve olaya herhangi bir müdahalesi olmamasına rağmen, heyecanla görüşmenin sonucunu beklediğini yazdı.


Rusya ve ABD'nin bu gelişmeyle ilgili memnuniyetlerini belirttiklerini, aynı zamanda Brüksel'in de konuya ilgisi olduğunu kaydeden gazete, konuya doğrudan müdahil tarafların ise görüşmeye hummalı bir şekilde hazırlandıklarını ve çeşitli senaryolarını gözden geçirdiklerini belirtti.


Gazete Pazartesi günü gerçekleşecek görüşmede, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis, Anastasiadis'in Diplomatik Büro Şefi Nikos Hristodulidis ve diplomat Poli İoannu'nun eşlik edeceklerini de ifade etti.


Gazete iç sayfalardan "Büyük Pazartesi İçin Senaryolar... Görüşme Öncesinde Hazırlıklar, BM Dışarıda Kaldı" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Eroğlu ile Anastasiadis'in Pazartesi yapacakları görüşmeye birçok ve çeşitli senaryo ile geleceklerini ileri sürdü.


Hazırlanmakta olduğu görülen senaryoların her birinin, her açıdan bütün ihtimallerle alakalı olduğunu ifade eden gazete, BM'nin Anastasiadis'in Cumhurbaşkanı Eroğlu'na gönderdiği mektup konusunda önceden hiçbir bilgisi olmamakla kalmayıp, Pazartesi günü yapılacak görüşmeye katılmayacağının da net olduğuna dikkati çekti.


Bunun kesinlikle BM'yi oyunun ve sürecin dışına çıkarmadığını belirten gazete, devamla, Pazartesi akşamüzeri yapılacak görüşmenin akşam yemeği olmayacağını belirtti.


Rum kesiminin, görüşme konusunda üstlendiği inisiyatifle, ortak açıklamayla ilgili görüşmelerin ulaştığı çıkmaza bir çıkar yol sağladığını düşündüğünü anlatan gazete, "Rum kesiminin, müzakerelerin başlamamasına dair sorumlulukları konusunda Türklerin yaratmaya çalıştıkları izlenimleri de bozmaya çalıştıklarını" ifade etti.


Gazete, haberinin devamında KKTC Cumhurbaşkanlığının açıklaması yanı sıra, Dışişleri Bakanı Özdil Nami'nin "Milliyet" gazetesine yaptığı değerlendirmeye yer verdi.


Öte yandan, şu an Avustralya'da bulunan BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in de Pazartesi gerçekleşecek görüşmeye olumlu tepki gösterdiğinin görüldüğünü ifade eden gazete, Downer'in yaptığı yazılı açıklamada, görüşmenin ilan edilmesini selamladığını belirtti.


Açıklamada, BM'nin taraflarla yakın bir işbirliğinde bulunmaya devam ettiği ve sürecin ilerlemesine yardımcı olabilecek bütün çabalardan memnuniyet duyduğu da ifade edildi.


Öte yandan, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü (UNFICYP) sözcüsü Michel Bonnardeaux da Rum Haber Ajansı KİPE'ye açıklamasında, bunun kendileri tarafından değil, taraflarca ayarlanmış gayri resmi bir görüşme olduğunu söyledi.


Açıklamasında, iki liderin görüşmesinden memnuniyet belirten sözcü, müzakerelerin yeniden başlaması çabasında, taraflarla yakın bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini sözlerine ekledi.


Gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu'na görüşmede Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Osman Ertuğ'un yanı sıra bir tercümanın da eşlik edeceğini, 4'üncü kişinin ise henüz belli olmadığını ekledi.


Haberinde, Rusya'nın görüşmeyle ilgili açıklamasına da yer veren gazete, Rusya'nın Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Cumhurbaşkanı Eroğlu'yla görüşme girişimini olumlu karşıladığını belirtti.


Gazeteye göre, Rusya'nın Güney Kıbrıs'taki Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, Rum Haber Ajansı KİPE'ye açıklamasında, görüşmenin Kıbrıs sorunu çözüm sürecine ivme kazandırmasını umduğunu belirtti.


Gazeteye göre, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da açıklamasında, Türkiye'nin Kıbrıs'taki politikasının, Kıbrıslı Türklerle Rumlar arasındaki müzakereleri cesaretlendirmekte olduğunu dile getirdi.


Politis gazetesi ise "Pazartesi Çıkmazda Kırılma İstiyorlar... Yabancıların Dikkati Anastasiadis-Eroğlu Görüşmesinde-Başkanlıkta Sürekli Homework Yapıyorlar" başlıklı haberinde, Anastasiadis'in Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Eroğlu'yla görüşmesi girişiminin, yabancı diplomatik çevreler tarafından olumlu karşılandığını yazdı.


Liderlerin görüşmesini, ABD ve BM'nin selamladığını öte yandan Lefkoşa'nın Rum kesimindeki diğer büyükelçilerin de bu gelişmeyle ilgili memnuniyetlerini ifade ettiklerini ileten gazete, taraflara, müzakerelerin yeniden başlaması için engellerin açılmasına dair baskıların artmakta olduğunu kaydetti.


Rum Başkanlık Konutunda hafta sonu sıkı bir hazırlık yapılacağını yazan gazete, Anastasiadis'in Pazartesi günkü görüşmeye alternatif önerilerle gelmek istediğini ve bunların ortak açıklamaya dair taahhütten uzak olmadıklarını ekledi.


Gazete iç sayfalardan "Büyük Umutlar" başlığıyla yer vermeye devam ettiği haberinde ise, uluslar arası oyuncular ve Kıbrıslı Türklerin, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in Cumhurbaşkanı Eroğlu ile gayri resmi bir görüşme ayarlanması inisiyatifini pozitif bir ruh hali ile karşıladıklarını yazdı.


Haberde, ana muhalefet partisi olan AKEL'in ise, olumsuz olmamakla birlikte, çekinceli olduğu belirtildi.


Rum Başkanlık Konutunda dün uzun ve yoğun bir hafta sonuna hazırlanıldığını yazan gazete, Anastasiadis'in Pazartesi yapılacak görüşmeye, tarafların meydana gelen zorlukları aşmasına ve çıkmazı önlemelerine yardımcı olacak alternatif öneriler getirmeyi istediğini ifade etti.


Haberde, Kıbrıs Türk tarafı ve Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, müzakerelere başlamaya hazır olduklarına dair açıklamalarına rağmen, Kıbrıs Türk tarafının düne kadar, Rum kesiminin ortak açıklama metniyle ilgili son önerisine yanıt vermediği de ileri sürüldü.


Haberde, önerinin Downer'in adadan ayrılmasından önce, yani geçtiğimiz hafta sunulduğu da ifade edildi.


Gazete, BM'nin dün başlangıçta görüşmeyi kendisinin organize etmediğini belirtmekle sınırlı kalmasına rağmen, Downer'in daha sonra bir açıklama yaparak, bu gelişmeden memnuniyet duyduğunu ifade ettiğini ve görüşmenin ayarlanmasının doğrudan taraflar arasında yapıldığını söylediğini aktardı.


Gazeteye göre, Lefkoşa'daki ABD Büyükelçiliği temsilcisi de Rum Haber Ajansı KİPE'ye yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin bu gayri resmi görüşmeyi ileriye yönelik bir adım olarak tanımladığını ve liderleri Kıbrıs sorununa bütünlüklü bir çözüm bulunması için mevcut fırsat penceresinden yararlanmaları konusunda teşvik ettiğini ekledi.


Alithia gazetesi ise "Dear Dr Eroğlu... Anastasiadis'in Mektubunun Tümü" başlıklarıyla manşetten yayımladığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na İngilizce olarak gönderdiği mektubun metnini ifşa etti.


Haberine "Ortak Sorumluluğumuz Var" başlığıyla iç sayfadan yer vermeye devam eden gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na, ortak açıklama meselesinde bir sonuca varılması çabası içerisinde, ortak bir görüşme yapmaları için bir davet mektubu gönderme inisiyatifinin, ortak açıklama üzerinde anlaşmaya varılması konusundaki çıkmazın aşılmasında iyimserlik yarattığını yazdı.


Gazeteye göre, Anastasiadis'in mektupta Eroğlu'nu, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelerin başlayabilmesi için, bir ortak açıklamaya ulaşmak amacıyla birlikte çaba göstermeye çağırdığını kaydeden gazete, Anastasiadis'in, bu şekilde Rum Yönetimi eski başkanı Glafkos Klerides'in Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi vizyonunu da canlı tutacaklarını belirttiğini yazdı.


Haberinde mektubun Yunancaya çevrilmiş versiyonunu tam olarak yayımlayan gazete, Anastasiadis'in mektupta "iki toplum lideri arasındaki Doruk Anlaşmaları, BM Güvenlik Konseyinin çok sayıdaki kararı ve AB müktesebatının adada tam anlamıyla hayata geçirilmesine dayanacak; aynı zamanda iki toplumun endişelerini göz ardı etmeyecek bir çözüme varılması için yorulmak bilmeden çalışma niyetine sahip olduğunu vurguladığını" izah etti.


Öte yandan gazete, elindeki bilgilere dayanarak, Pazartesi günü yapılacak görüşme ışığında, Rum Başkanlık Konutunda birbirini takip eden hazırlık toplantıları yapılmakta olduğunu da ekledi.


Gazete "Erdoğan Şimdi de Tek Kıbrıs'tan Bahsediyor!..." başlıklı haberinde, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rus Haber Ajansı'na verdiği demeçte, Kıbrıs sorununda etkin bir çözüm bulunması için, içten bir tutum sergilenmesi çağrısında bulunduğunu yazdı.


Gazeteye göre Erdoğan, tarafların müzakere masasına oturması ve en nihayetinde tek bir Kıbrıs ortaya çıkması gerektiğini dile getirdi.


Rum hükümetinin Erdoğan'ın açıklamalarını değerlendirmekte olduğunu yazan gazete, hükümetin, bu açıklamaların Türk politikasına yansıması olup olmayacağını görmeyi beklediklerini ekledi.


Simerini gazetesi ise "ABD ve Rusya Büyükelçileri Dün Anastasiadis-Eroğlu Görüşmesini (Gayri Resmi) Temennilerle Selamladılar" başlıklı haberinde, Rum Hükümeti Sözcü Yardımcısı Viktoras Papadopulos'un dün LGR'ye yaptığı açıklamaya yer verdi.


Gazeteye göre Papadopulos açıklamasında, Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Eroğlu ile yapılacak gayri resmi görüşmenin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin söylediklerini ve ciddi bir diyaloga dahil olma konusunda siyasi iradesi olduğunu kastetmekte olduğunu ifade etti.


Görüşmenin gayri resmi olacağını ve buna BM'nin katılmayacağını dile getiren Papadopulos, görüşmenin, Anastasiadis ile Eroğlu'nun çalışma arkadaşlarıyla birlikte, ortak açıklamayla ilgili ortak bir dil bulup bulamayacaklarını görmeleri amacına sahip olduğunu söyledi.


Görüşmenin BM himayesinde ayarlanması durumunda, o zaman bunun daha ileri bir müzakereye yön vereceğini ifade eden Papadopulos, bunun müzakerelerin yeniden başlaması olacağını, Rum kesiminin ise ortak açıklama üzerinde mutabakata varılmadan önce, böyle bir şeyin gerçekleşmesini arzu etmediğini belirtti.


Kısa zaman önce yapılan Mavroyannis-Ertuğ görüşmesinde, Türklerin "engel çıkardıklarını ve gerçeği çarpıttıklarını" iddia eden Papadopulos, çözümün temel ilkeleri üzerinde, diyalog başlamadan önce uzlaşılması gerektiğini dile getirdi.


Rum kesiminin ortak açıklamayla ilgili geri adım atmadığını da söyleyen Papadopulos, dile getirmekte oldukları şeylerin arkasında olduklarını göstermek istediklerini belirtti.


Hükümetin Ankara ve Lefkoşa'da söylenmekte olan şeyleri büyük bir dikkatle takip etmekte olduğunu da ifade eden Papadopulos, Pazartesi günkü görüşmede, Anastasiadis'in Eroğlu'nu diyaloga ilişkin çerçevenin belirlenmesi konusunda ikna etmesini umduğunu sözlerine ekledi.


Haravgi gazetesi ise "Ortak Açıklamayla İlgili Umutlar Yeniden Canlanıyor" başlıklı haberinde, herkesin dikkatinin Pazartesi yapılacak görüşmeye çevrildiğini yazdı.


Gazete, liderlerin ortak açıklama çabasına müdahil olmaları fikrinin, ilerleme yaşanmasında zorluklar meydana gelmesiyle masaya konduğunu ekledi.


PARTİLERİN GÖRÜŞLERİ


Alithia gazetesinin haberine göre, DİSİ partisi mesajında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in inisiyatifini ve ortak görüşme davetinin Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından kabul edilmesini selamladı.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise, partisinin görüşmeyi sahip olacağı sonuçla değerlendireceğini söylerken, Rum Meclisi ve EDEK Başkanı Yannakis Omiru da açıklamasında, müzakere zemini olmadan müzakerelerin başlayamayacağını dile getirdi.


Gazete Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketinin de Anastasiadis'ten, ortak açıklama yayımlanmasında ısrarcı olmasını istediğini ekledi.


Partilerin açıklamaları Politis gazetesinde "AKEL İhtiyatlı, Küçükler Çekinceli... Sonuç Üzerinde Değerlendirme Yapacak", Haravgi'de "AKEL Pazartesi Günkü Görüşmeyi Sonuçlarına Göre Değerlendirecek... Partiler Görüşmeyi Olumlu Bir Hareket Olarak Görüyorlar Ancak Endişe de Belirtiyorlar", Simerini'de "Endişeler ve Alkışlar", Fileleftheros gazetesinde ise "Sonuç Beklerken Görüş Belirttiler" başlığıyla yer aldı.


(İY/ŞEB)                    


************      


 
23 Kasım 2013 Cumartesi 12:42
Okunma: 918
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu