Ana Sayfa » Kıbrıs » BÜYÜKELÇİ AKÇA: KKTC'DE VERİMLİLİK KONUSUNDA ÇOK CİDDİ EKSİKLİKLER VAR

BÜYÜKELÇİ AKÇA: KKTC'DE VERİMLİLİK KONUSUNDA ÇOK CİDDİ EKSİKLİKLER VAR

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KKTC'de uygulanan ekonomik programlarla büyük bir başarı elde edildiğini, öğrenim ve turizm sektörüne dayalı büyümeye geçildiğini söyledi.

 
 
BÜYÜKELÇİ AKÇA: KKTC'DE VERİMLİLİK KONUSUNDA ÇOK CİDDİ EKSİKLİKLER VAR

 

 (T.A.K.): 

Akça, Türkiye ile KKTC'deki ekonomik sorunları, kalkınma planlarını içeren bir konferansta, KKTC için turizm ve yüksek öğrenimin önemini vurguladı, ekonominin büyümesini yavaşlatan unsurlara vurgu yaptı.

Büyükelçi Halil İbrahim Akça, Lefke Avrupa Üniversitesi'nde (LAÜ), üniversitenin 25'inci kuruluş yıldönümü vesilesiyle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen, "Türkiye ve KKTC'de Ekonomik Gelişme Planlaması ve Sorunları? konulu konferansta, "Kalkınma ve Planlama? başlıklı bir konuşma yaptı.

Konferansa, Güzelyurt Kaymakamı Doğan Bağkur, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, LAÜ Rektörü Mehmetali Yükselen de katıldı.

Büyükelçi Halil İbrahim Akça konuşmasında bazı ülkelerin neden ekonomisi büyürken bazılarının da sabit kaldığına değindiği konuşmasında, bunun bazen kültüre, coğrafyaya dayandırıldığını ancak belirleyici olanın siyasi ve ekonomik kurumlar olduğunu anlattı.

BÜYÜYEN ÜLKELER

Bir ülkede eşit rekabeti sağlamaya odaklanan ve hukuka saygılı kurumlar varsa, bu ülkelerin kalkınma yolunda ilerlediğini kaydeden Akça, yaşlanma ve sermaye birikiminin de ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyen unsurlardan olduğunu ifade etti.

Türkiye'deki kalkınma planları hakkında da bilgi veren Akça, Türkiye'nin 2018'e kadar olan onuncu Kalkınma Planı'nda, kişi başına gelirin 11 bin dolardan, 16 bin dolara çıkarılması, işsizliğin yüzde 7.2'ye düşürülmesinin, yoksulluk düzeyindeki nüfus oranının yüzde 22'den yüzde 19'a düşürülmesinin öngörüldüğünü anlattı.

Türkiye'nin karşı karşıya olduğu en ciddi sorunları aşmak için, kişi başına düşen gelirin belli bir seviyenin üzerine çıkarılamaması olarak tanımlanan "Orta Gelir Tuzağı?nı kırmak için Türkiye'nin eğitim ve teşviklere önem verme eğilimine girdiğini de belirten  Akça, Türkiye'nin ciddi boyutta ucuz enerjiye ihtiyaç duyduğunu da söyledi.

Türkiye'nin kalkınma planlarında belli alanlar seçilerek, bu alanlardaki sorunları giderme yönetimi takip edildiğini kaydeden Akça, kalkınmayı engelleyen sorunları ortadan kaldırma için ölçüm programlarının da geliştirildiğini söyledi.

Akça, çalışabilir insan nüfusunun Türkiye'nin fırsat penceresi olduğunu ve bunun 2040'lara kadar açık kalacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Türkiye'de hazırlanan kalkınma planlarının hayata geçirilmesinde yaşanan sorunlarla ilgili bir soru üzerine Akça, birinci nedenin hedef, program ve bütçe arasındaki ilişkilerin somut olmaması olduğunu diğerlerinin ise hükümetlerin değişmesiyle planların genellikle değiştirilmesi ve çalışmaların denetlenmemesi olduğunu ifade etti.

KKTC'DE DURUM

KKTC'de 1998'den sonra Kalkınma Planı hazırlanmadığını ifade eden Akça, son dönemde ise iki ekonomik program hazırlandığını söyledi.

KKTC ile Güney Kıbrıs'ın ekonomik göstergelerini de kıyaslayan Akça, Güney Kıbrıs'taki en büyük sorunun işsizlik, tahsili gecikmiş alacaklar olduğunu; KKTC'nin verilerine bakıldığında ise büyüme oranlarının düşük olduğunun görüldüğünü, diğer ülkelerin ortalamalarına göre işsizliğin çok büyük bir sorun olarak görülmediğini, Türkiye'den alınan borçlar dışında da borç seviyesinin de yüksek olmadığının görüldüğünü kaydetti.

Rekabet Edebilirlik raporunda, KKTC'deki en büyük sorunların, verimsiz devlet bürokrasisi, finansa erişimde zorluklar ve siyasi istikrarsızlık olarak gösterildiğine işaret eden Akça, ülkenin, 15 bin dolar ile kişi başına düşen gelir açısından dünya genelinde ilk elli ülke arasında yer alırken, Rekabet Edebilirlik Endeksi'nde 114'üncü sırada, kişi başına düşen milli geliri bin 500 -2 bin dolar olan ülkeler arasında  yer almasının birinci nedeninin, ekonomistler tarafından "ülkedeki kurumların bu gelişmişlik seviyesine göre çalışmaması, biraz daha geri ve hantal olması? olarak açıklandığını söyledi.

KKTC'de yüksek eğitim alan Türkiye'den 40 bin, diğer ülkelerden de 20 bin öğrencinin yaptığı harcamanın, KKTC milli gelirinin yüzde  25-30'unu oluşturduğunu ifade eden Akça, harcamanın üçte birinin harç olarak diğer üçte ikisinin ise muhtelif yerlere harcandığını, yüksek öğrenim ve turizmin iki önemli sektör olduğunu ifade etti.

KKTC'YE AKTARILAN KAYNAKLAR

Türkiye'den KKTC'ye üç şekilde kaynak aktarıldığını belirten Akça, bunların; bütçe açıkları için borç,  altyapı yatırımı ve reel sektörü destekleme için hibe ve Türkiye Devleti tarafından finanse edilen projeler şeklinde olduğunu belirtti.

Altyapıya ve reel sektör ile bütçe açıklarına giden kaynakların  en çok eleştiri çeken alanlar olduğunu ifade eden Akça, "Bütçe açıklarına giden kaynağın bir izlemesi yok. KKTC maliyesine aktarılıyor. Ondan sonra KKTC kurumlarının kendisi, Sayıştaylık ne kadar izlerse... Bunun nasıl harcandığı konusunda bir izleme mekanizmamız yok? dedi

Yatırımlar ve özel sektöre aktarılan kaynaklar için bir izleme mekanizmalarının bulunduğunu ifade eden Akça, bu izlemenin Türkiye'den bir kurum tarafından yapılmadığını, projelerin Elçiliğin proje uzmanları tarafından takip edildiğini ifade etti. Akça, "Burada ilerleme sağlanabilir. Yani hak ediş ödeme yerine, Türkiye ile yapılacak bir işbirliği kapsamında denetimlerin Türkiye'deki denetleyici kurumlar tarafından yapılması sağlanabilir? dedi.

Ekonomik programların bir kalkınma planı olmadığını ifade eden Akça, ekonomik programların içerisinde geliştirilmek için seçilmiş alanlar olduğunu belirterek, 2010-2012 programında bunun özel sektörün güçlendirilmesi ve kamunun etkinleştirilmesi olduğunu, bunda başarılı olduklarına  inandıklarını ifade etti.

MİLLİ GELİRİN HESAPLANMASINDA HATA

KKTC'de milli gelir hesaplamasında özel sektörün "tam görülemediğini? bundan dolayı hatalı olduğunu, yenilenmesi gerektiğini kaydeden Akça, özel sektörü "tam gören bir hesaplama yapılsa? büyümenin 3-4 civarında olduğunun görüleceğini söyledi.

ÖNEMLİ BİR BAŞARI

2010 ? 2012 ekonomik programda önemli bir başarı elde edildiğini belirten Akça, "Gayrimenkul sektörü ve maaşların arttırılmasıyla sağlanan bir ekonomiden yüksek öğrenim ve turizm sektörüne dayalı reel bir ekonomi kaynaklı büyümeye geçildi. Bu çok önemli bir başarıydı. Özel sektörün büyümesinin kamuda da yansımasını oldu? dedi

Akça, KKTC'deki 100 bin istihdamın 25 bininin kamuda olduğunu, yüzde 75'inin özel sektörde bulunduğunu, son yıllarda Kamu'da 300-400 kişi istihdam edilirken özel sektörde 3 bin kişinin istihdam edildiğini belirtti.

Akça, ekonominin önün açılması için yapılması gereken birkaç şeyin bulunduğunu ancak bunların biraz daha tartışılması gerektiğini ifade etti.

SORUNLAR

KKTC'de doğru ölçüm yapabilmek için gerekli olan istatistiki bilgi toplamada ve dünyadaki gelişmelerden yararlanmada eksiklik bulunduğunu kaydeden Akça, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereler devam ederken de vizyon oluşturulmasında da zorluklar yaşandığını kaydetti.

Çözüm olsun olmasın KKTC'de sağlam bir kurumsal yapıya ihtiyaç olduğunu ifade eden Akça, yapılması gerekenler konusunda Rekabet Edebilirlik Raporu'nda yer alan fikirleri savunduklarını söyledi.

"CİDDİ BİR VERİMLİLİK SORUNU VAR"

Orta gelir tuzağına düşülmemesi için KKTC'de de çalışmalara başlanması gerektiğini kaydeden Akça "Ancak KKTC'de verimlilik konusunda çok ciddi eksiklikler var. Verimlilik sağlanarak başarılabilecek çok şey var? dedi.

KKTC'deki yüksek öğrenimin tamamen KKTC'deki gelişmelere hitap etmediğini ancak bundan faydalanılması gerektiğini kaydeden Akça, "Örneğin son zamanlarda Türkiye'deki yazılım sanayicileri buraya gelmek istiyor. Onları en fazla çeken şey bu kadar üniversitede bilişimle ilgili akademisyen sayısı? dedi.

"YÜKSEK ÖĞRENİMDE HEDEF 110 BİN"

Yüksek öğrenim stratejisi oluşturulması için bir çalışma yapıldığını, bugünkü öğrenci sayısının artmasında stratejinin uygulanmasının etkili olduğunu ifade eden Akça, strateji kapsamında Türkiye'den gelen yardımların önemli bir kısmının üniversitelerdeki kalitenin arttırılmasına harcandığını kaydetti.

Yapılan strateji çalışmasında yüksek öğretimde 110 bin öğrenci ve kalitenin daha yukarılara çıkartılmasının öngörüldüğünü kaydeden Akça, "Turizm ve yüksek öğrenim sektörü ağırlıklı bir ada vizyonu var?  dedi.

Konferans sonunda Akça'ya LAÜ'nün gelişmesi için yaptığı katkılardan dolayı plaket ve belge takdim edildi.

 

 
4 Mart 2015 Çarşamba 17:12
Okunma: 923
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)