Ana Sayfa » Kıbrıs » Büyükelçi Akça KKTC'deki vatandaşlıkları yorumladı...

Büyükelçi Akça KKTC'deki vatandaşlıkları yorumladı...

"13 bini vatandaşlık hakkı aldı, 10 bini kayıt dışı..."

 
 
Büyükelçi Akça KKTC'deki vatandaşlıkları yorumladı...
Akça: "Kendine yeten KKTC"

 

 

TC'nin Lefkoşa Büyükelçisi Akça, "KKTC için daha iyi bir konum sunma" hedefinin yanlış algılandığını, bunu şaşkınlıkla karşıladığını söyledi. Ana hedefin, "yönetimin daha etkin olması, toplumun daha huzur ve güven içinde yaşaması, kendi kendine yeten yönetimin yaratılması" olduğunu vurgulayan Akça, "Bu daha fazla müdahaleciliğin başlangıcı değil, daha az müdahalenin başlangıcı" dedi

 

NÜFUS TARTIŞMALARI, BÜTÇENİN DIŞINA ÇIKMAK İÇİN

Akça, DPÖ'nün açıkladığı 285 bin rakamının doğru olduğuna inandığını belirterek, "KKTC Hükümeti ile KKTC Hükümeti arasında masada bir yıldır mali disiplin konusu var" Üç yıl için bir protokol imzalandı. Bu kaynağın dışında tek kuruş verilmeyecek diye bir tutum vardır. Buradaki hükümet de bu kaynağın dışına çıkmanın yollarını arıyor" şeklinde konuştu

 

"13 BİN VATANDAŞLIK HAK EDEN, 5 BİN 800 YENİ BAŞVURU VAR" Akça, şu anda 29 bin 500 kayıtlı TC vatandaşının KKTC'de çalıştığını belirterek, bu rakam içerisindeki 13 bin kişinin vatandaşlık elde ettiğini ama bu 13 bin kişiden sadece 5 bin 800 kişinin vatandaşlık için başvurduğunu söyledi

 Yanlış algı var

Amaç; daha az müdahale

Akça, "KKTC için daha iyi bir konum sunma, hedefinin KKTC'de yanlış algılandığını ve bunu şaşkınlıkla karşıladığını ifade ederek, aslında ana amacın; "yönetimin daha etkin olması, toplumun daha huzur ve güven içinde yaşaması, kendi kendine yeten bir yönetimin yaratılması" olduğunu vurguladı.

KKTC'de zamanında yapılmadığı için geciken ve geciktikçe de sorunlar yumağı haline gelen birçok konunun varlığına vurgu yapan Büyükelçi,  insanların umudunun kırıldığını ve bu nedenle kendisine sürekli olarak "TC'nin etkin yönetimde kararlı olup olmadığının sorulduğunu" belirtti.

Akça, "Burada tam tersi algılanıyor. TC müdahaleci bir davranış içinde, şeklinde yorumlanıyor. Doğru olan bu değildir. Bu aslında daha fazla müdahaleciliğin başlangıcı değil, daha az müdahalenin başlangıcıdır" diye konuştu."Toplumun genel çıkarı mevcut yapıda değil"

Akça, KKTC'de ekonomik ve sosyal yapının TC'den gelen kaynağa göre kurulduğunu ve bu kaynak gelmeyince bu yapı içinde olanların boşlukta kalma tedirginliği yaşadığını, bunu da anlayabildiklerini dile getirdi.  Akça, "Bu anlaşılabilir bir şey. Ancak toplumun genel olarak çıkarı, burada değildir. Geleceğini ipotek altında tutması için küçük bir kesimin çıkarı değildir" dedi."Fırsat olarak görülmeli"

Akça, anlatılmaya çalışılanların yanlış anlaşıldığı üzerinde durdu ve TC'nin  politikalarında, hatta kendisinde  değişiklik olduğunu vurguladı. Akça, Kıbrıs konusunun da TC'nin önemli dış politika konusu olduğunun da altını çizerek, şöyle dedi:

"TC burada daha cesaretli bir şeyler yapacak noktaya geldi. Bunun bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerekir.""Nüfus planlaması yapılmasını istiyoruz"

Akça, kontrolsüz nüfus akışı söylemleri ile ilgili de konuştu ve DPÖ'nün açıkladığı 285 bin rakamının doğru olduğuna inandığını ifade etti. Konuyla ilgili DPÖ ile çeşitli toplantılar yaptığını ve yöntemlerin tartışıldığını kaydetti. 285 bin rakamında aşağı veya yukarı çok küçük sapmalar olabileceğini, ancak genel olarak rakamın gerçeği yansıttığını söyleyen Akça, şunları ifade etti:

"İkiye çarpılacak gibi bir nüfus kesinlikle söz konusu değil. Nüfus sayımı yapılmasını biz de arzu ediyoruz. Bu kadar tartışma olduktan sonra süresi gelmese de yapılsın. Fiyatlarla ilgili de spekülasyonlar var. Akademisyenlerle çalışma yaptık. KKTC yüzde 22,7 daha pahalı. Sektörel bazda yüzde 60 oranında olanlar da var" Zaten sokaktaki insan da yüzde 30 diyordu."

 

"Hükümet kaynağın dışına çıkmanın

yolunu arıyor" Mitingler bunun sonucu..

Akça, 285 bin rakamına göre yapılan planlamaların da doğru olduğuna inandığını belirterek, iki konuya dikkat çekti ve şöyle konuştu:

"Güney Kıbrıs, buradaki yüzde 20 oranını tutmaya çalışıyor, hatta düşürülmesini arzu ediyor. Bu anlamda ciddi politikalar üretiyor. Diğer konu ise daha basit olanı; KKTC Hükümeti ile KKTC Hükümeti arasında masada bir yıldır mali disiplin konusu var" Üç yıl için bir protokol imzalandı. Bu kaynağın dışında tek kuruş verilmeyecek diye bir tutum vardır. Bardaki hükümet de bu kaynağın dışına çıkmanın yollarını arıyor. Bunun için gerekçeler üretmektedir. Mitingler de bunun bir ürünüdür. Geçen yıl Eğitim ve Sağlık Bakanı da kendi bütçelerini aştıkları için böyle bir gerekçe ortaya koymuştur. Başbakan da ardından rakamlar ifade etmiştir. Hükümet tarafındaki nüfus tartışmaları, mali disiplinle alakalıdır. Sayımsa buyurun nüfusu sayalım.."Kayıtsızlarla ilgili biz de şikayetçiyiz"

Akça, vatandaşlık konusunda da açıklamalar yaparak, şu ada 13 bin kişinin vatandaşlık hak ettiğini, 5 bin 800 kişinin vatandaşlık için başvurduğunu, toplam 29 bin 500 kişinin de çalışma izniyle çalıştığını belirti" Bu rakamın 2006'da, 42 bin olduğunu anımsatan Akça, tablodan çıkan sonucu ise şu sözlerle ifade etti.
"29 bin kişinin burada aileleri var, rakam daha büyük deniyor. Bunlar üretilenler farazilerdir. Somut olan bu rakamlardır.  Kayıtsız olanlar da var tabii ki" Buraya çalışma izniyle gelmeyen turist olarak giriş yapanlar" Bu kişiler konusunda biz de benzer şikayetteyiz. Bunlarla ilgili yapılaması gereken iki ülke arasında imzalanan üç adet protokole uymaktır. Son tartışılan ve elçi müdahale etti denilen olay da, protokollere aykırı davranışlarla alakalıdır. Uymalarını söyledik" On beş yıl burada çalışan insanları bir ay işsiz kalınca sınır dışı etmeye çalıştılar. Bu anlaşmalar buranın kanunlarının da üzerindedir.  Dışına çıkılamaz. Uymanın en önemli ayaklarından biri de sınır dışı verilmeden önce konsolosluğa bilgi verilmesidir... Bu bütün dünyada böyledir.."Sağlık ödemeleri TC'den gelenlere gidiyor diye bir şey yok"

Akça, nüfusla bağlantılı olarak sağlık ve eğitimle ilgili çeşitli söylemlere işaret etti ve sağlıktan hizmet alanların, TC'deki sosyal güvenlik kurumuna bağlı olanlar, KKTC'de SSK'ya bağlı olanlar ve iki tarafta da güvencesi olmayan kişiler olduğunu söyledi. Akça, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biri TC tarafından ödeniyor. Yakında YDÜ ile anlaşma yapılacak. Özel hastaneler de bu kapsama alınacak. Burada SSK'lı olanlarla ilgili KKTC bir şey söyleyemez. Sistemin eksik ayağı var. SSK ile Sağlık Bakanlığı bütçeleri arasında bağlantı yok. Buradaki prim ödeyen insana bedava bakıyormuş gibi bir yaklaşım var. 29 bin kişi primini ödüyor. Hatta daha da ileriye gidiliyor, ileri

tedavi için KKTC vatandaşı değilsin, heyete giremezsin deniyor. Bu insanlık ayıbıdır. İki tarafta da güvenliği olmayanlarla ilgili olarak ise, ben öderim dedim. SSK Başkanı'nı buraya davet ettim. Bu insanlarla ilgili bir başka kaynak oluşacak ve ödenecek. Yani tüm sağlık harcamaları TC'den gelenlere gidiyor diye bir olay yok"

 
5 Mayıs 2011 Perşembe 14:36
Okunma: 1103
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu