Ana Sayfa » Kıbrıs » Büyükelçi Akça'nın açıklamaları Meclis'te

Büyükelçi Akça'nın açıklamaları Meclis'te

Gündem Elektrik Ve Büyükelçi Akça'nın Açıklamaları

 
 
Büyükelçi Akça'nın açıklamaları Meclis'te
Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü birleşiminde, özellikle elektrik konusu ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İ. Akça'nın açıklamaları muhalefetin eleştirilerine neden oldu, kabinenin ilgili bakanları da eleştirileri yanıtladı.  

Muhalefet milletvekillerinin özellikle Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça'nın dünkü açıklamasına ilişkin eleştirilerini  yanıtlayan Maliye Bakanı Ersin Tatar, önemli olanın ideolojik tartışmalar yerine, ekonomik akla uygun çalışmalarla ülkeyi yönetmek olduğunu söyledi.

AKP'ye yönelik suçlamaların kendisini çok üzdüğünü belirten Tatar, buradaki kuruluşların nasıl ayakta duracağına dair Türkiye ile bir çok ortak çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Tatar, daha güçlü bir KKTC hedeflediklerini belirterek, amaçlarının daha iyi yaşam koşulları olduğunu kaydetti.

Elektrik kurumunun ekonomik yapısının çok önemli olduğunu söyleyen Tatar, bu konularda gereken düzenlemelerin yapılacağını, her şeyin ekonomik akla uygun yapılması gerektiğini yineledi.

Ülkede mali disiplin bulunduğunu ve bütçe disiplinin fevkalade önemli olduğunu kaydeden Tatar, her şeye rağmen koşullarını zorlayarak ülke insanına katkı yapmaya çalıştığını söyledi.

UBP'nin 27 milletvekiliyle kendi üstüne düşeni yapmaya çalıştığını ifade eden Tatar, "Halkı kandıramazsınız. Halk gerçekleri gördü artık. Ayakta durmak için bazı tedbirler gerekiyordu... Doğruyu yaptığımıza inanıyoruz. Önemli olan devletin ayakta kalması ve istikrar sağlanmasıdır" dedi.

FELLAHOĞLU

CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu da konuşmasında "Elektrik" konusunu ele aldı.

Fellahoğlu, Tatar'ın konuşmasına atıfta bulunarak, halkı en iyi kandıranın hükümet olduğunu savundu ve UBP seçim programına işaret etti.

Hükümet programında KTHY ve kitler hakkında  "güçlendirilecekler" ifadesinin yer aldığını kaydeden Fellahoğlu, Bulut İnşaat konusuna da değinerek, şirketin yapacağı belirtilen yonca kavşağı konusunda eleştirilerde bulundu.

Hükümetin tüm ülke kurumlarını kaosa sürüklediğini savunan Fellahoğlu, özelleştirme konusunda da eleştirilerde bulundu.

Fellahoğlu, KIB-TEK'in özelleştirilmemesi gerektiğini ifade ederek, bu konuda örnekler sundu.

Fellahoğlu, özel sektörün tekeline geçebilecek konularda AB'nin özelleştirmeyi yasakladığını söyledi.

Özel sektörün de elektrik ürettiğini ve tek kuruş vergi vermediğini anlatan Fellahoğlu, "Bizi çok seviyor da mı üretim yapıyor" diye sordu.

Özel sektörün daha karlı bir alan bulup ona kayabileceğini ve elektrik üretmeye devamının garantisi olmadığını kaydeden Fellahoğlu, elektriğin özelleştirilmesi halinde yabancı tekelin eline geçeceğini ifade etti.

Fellahoğlu, KIB-TEK konusunda, hükümetin son yaşanan süreçte başarısız olduğunu ve yurttaşlara boşuna 6 gün zulüm çektirildiğini de savundu.

Hükümetin El-Sen'e medya üzerinden çağrı yaptığını belirterek bunu eleştiren Fellahoğlu, "Değer miydi bunu topluma yaşatmaya? Niye altıncı gün yaptığınızı birinci gün yapmadınız?" diye sordu

Fellahoğlu, bu alanın özel sektöre geçmesi halinde 6 gün yaşananın sürekli yaşanacağını öne sürdü.

ATUN'UN YANITI

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, Fellahoğlu'na yanıt vererek, "eylemin şiddetli olmasının insanları isyan noktasına getirdiğini" söyledi.

Siyaset gibi hizmetin de halk için yapılması gerektiğini vurgulayan Atun, KIB-TEK'in geleceğiyle ilgili konular gündeme geldiğinde kurumun satılmasını içerecek bir modelin söz konusu olmadığını her fırsatta dile getirdiklerini söyledi.

Tahsilattaki konunun sadece ödememe konusu değil mekanik sayaçlardan dolayı tüketilen enerjinin net olarak faturalandırılamaması olduğunu söyleyen Atun, bu sayaçların değiştirilmesinin mali tablosu nedeniyle, 145 bin tüketiciyle uğraşmak yerine elektriğin karşılığının ihale usulü bir firmaya verilmesinin çağdaş bir model olduğunu söyledi.

Hükümetin özerklik temelinde sendikayla bir çalışma süreci ortaya koyduğunu söyleyen Atun, CTP'nin 5.5 yıllık hükümet döneminde bunu niye yapmadığı sorusunun gündeme geldiğini kaydetti.

5 bin sayacı tesis ettiklerini, 15 bin sayacı da getirttiklerini söyleyen Atun, kurumun tahsilatlarına müdahale edilmediğini, belediyeler konusunda ciddi bir durumla karşı karşıya kalındığını ifade etti.

AKSA'nın sözleşmesinin CTP döneminde uzatıldığını söyleyen Atun, burada ortaya konulan politika ile yapılanlar arasında ciddi çelişki olduğunu söyledi.

Atun, elektrik konusunda yapılan düzenleme ve alternatif enerji çalışmalarını anlatarak, enerji üretiminde hane halkının da teşvik edileceğini kaydetti.

Hükümetin grev yasağı hakkını kullanmasına karşın, eylemlere devam edilmesinin kabul edilebilir olmadığını belirten Atun, bir takım çevrelerin bu süreci siyasi rant adına daha da körükleyerek ülkeyi yangın yerine getirme yolunda çaba ortaya koyduklarını, en büyük tehdidin bu olduğunu söyledi.

Atun, meclis çatısı altında bulunan bir parti başkanının 500 kişinin sağlık raporunu imzaladığını belirtti ve  "500 kişiye 24 saatte nasıl baktığını" sordu.

Rapor verilenler arasında, raporun verildiği tarihte kalp rahatsızlığı nedeniyle Ankara'da bulunan insanlar olduğunu ifade eden Atun, "Siyasi rant adına bu arkadaşların veremeyeceği rüşvet yoktur" ifadelerini kullandı. Atun, "Bu arkadaşın kaygısı ne KIB-TEK, ne elektrik sorunu, ne da çalışanın durumudur. Bu nasıl sorumlu muhalefet anlayışıdır"  diye de ekledi.

Bakanın konuşmasından sonra tekrar söz alan CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu, muhalefet partilerinin eylemin haklılığına yüzde yüz inandıkları için destek verdiklerini, siyasi rant için yapmadıklarını söyledi;  siyasi rant için yazılı belgeler hazırlayanın UBP olduğunu savundu.

Özerkleştirmeyi gerçekleştiremediklerini ancak buna inanmadıkları anlamına gelmediğini söyleyen Fellahoğlu, AKSA'ya ihtiyaç olduğu için alım garantisi verdiklerini ancak KIB-TEK'e de yatırım yapıldığını söyledi.

Maliye Bakanı'na da seslenen Fellahoğlu, inşaat kredileri konusunda verilen sözlerin tutulmadığını belirtti.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre de, "Kıbrıs" konusundaki gündem dışı konuşmasında, Greentree'de yapılan görüşmenin sonucunun Rum tarafının Kıbrıs Türkü ile hiçbir ortaklık kabul etmeyeceğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Söz konusu çoklu konferansta Kıbrıs Türk ve Rum tarafı dışında garantör ülkelerin de bulunması gerektiğini söyleyen Zorlu, Kıbrıs'ın stratejik öneme haiz olduğunu, bu nedenle Avrupa Birliği ilkelerinin bunun için askıya alındığını söyledi.

Kıbrıs'ta çözümün mümkün olmadığını söyleyen Töre, çünkü Rumların amacının Kıbrıs'ta Helenizm'e ulaşmak olduğunu söyledi.

Greentree zirvesinin Rum tutumundan dolayı bir "zırvaya" dönüştüğünü belirten Töre, Kıbrıs dosyasının kapanması gerektiğini çünkü bunların Kıbrıs Türklerine zarar verdiğini söyledi.

Rum zihniyetinin Kıbrıslı Türkler için "Osmosis" öngördüğünü ifade eden Töre, Greentree'nin hiçbir şey getirmediğini, "1 Temmuz'a kadar çözelim" açıklaması yapıldığını, bunun bir takvimlendirme olmasını dilediğini söyledi.

Töre, Rumların çok büyük bir oyun oynadığını, sadece 1974'ten sonra gelenleri değil 1571'de gelenleri dahi Kıbrıslı olarak kabul edilmediklerini söyledi.

Gündem dışı konuşmaların ardından birleşim tamamlandı. Gelecek birleşim 2 Şubat Perşembe günü yapılacak.

 
26 Ocak 2012 Perşembe 15:36
Okunma: 507
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu