Ana Sayfa » Kıbrıs » Çağaloğlu: Dünya Standartlarında Yakıt Garantisini Veriyoruz

Çağaloğlu: Dünya Standartlarında Yakıt Garantisini Veriyoruz

Lefkoşa, 26 Kasım 12 (T.a.k): Benzinciler Birliği Başkanı Niyazi Çağaloğlu, Kktc'deki Tüm Bayilerden Dünya Standardında Kaliteli Akaryakıt Alınabileceğini De Bildirdi..

 
 
Çağaloğlu: Dünya Standartlarında Yakıt Garantisini Veriyoruz
Benzinciler Birliği  Başkanı Niyazi Çağaloğlu, , bazı gazetelerde geçen haftadan bu yana Altınbaş Petrol Ltd.'e (ALPET)yönelik olumsuz haberler yayınlandığını  belirterek, bu konuda yazılı açıklama yaptı.


Bu yayınlarda akaryakıt kaliteleri hakkında çirkin iddialara yer verildiğini  belirten Çağaloğlu,  bu iddiaların yapılırken devletin akaryakıt ile ilgili biriminin de yanıltıldığı ifade etti.


Bu durumun öncelikle ALPET bayisi olan üyeleri, devletin ilgili bakanlığını ve ülkeye ithalat yapan tedarikçi firmaları olumsuz yönde etkilediğini ve üzdüğünü kaydeden Çağaloğlu, akaryakıt ürünlerinin bir çık aşamadan geçerek ithal edildiğine işaret etti.


KKTC'deki tüm bayilerden dünya standardında kaliteli akaryakıt alınabileceğine dikkat çeken Çağaloğlu, akaryakıt ithalatı prosedürü konusunda şu ayrıntılara yer verdi:


"Tedarikçi firma, anlaşma yapmış olduğu rafineriden KKTC standartlarına uygun nitelikte akaryakıt siparişini verir ve ürünü taşıyacak gemi yükleme limanına yanaştırılır. Dünyada akredite olmuş bağımsız gözetim firmaları geminin tank kontrolünü yapar, rafinerinin yükleyeceği ürünle ilgili numuneler alır, analizini yapar ve uygunluğu ile ilgili onay verir ve gemiye dolumu başlatır.


Yüklemenin değişik zaman aralıklarında yine numuneler alır ve yüklemenin aynı standartta devam edip etmediğini kontrol eder ve son olarak da yükleme bitince son numuneleri alır standart kontrolünü yapar ve tankları mühürler. Bu sırada da miktarları ölçer ve rafinerinin yüklediği miktarla gemide yüklenen miktarları kontrol eder. Uygunluk verdiği taktirde ithal edilecek ürünün yüklenen miktarlar doğrultusunda, rafineri, gümrükçü ve iş takibi yapan gemi acentesi koordinasyonu ile evraklar düzenlenir.


Gemi işlemlerini bitirerek yola çıkar ve teslim edeceği yani tedarikçi firmaların depolarının olduğu limana (Bizde Kalecik dolum tesislerine) gelir ve ilgili firmanın şamandıralarına bağlanır. Bağımsız gözetim ve denetim firmasının elemanı, dolum tesisinin yetkilileri, polis muhaceret, sıhhiye, gümrük gözetim memurları, ve Enerji Bakanlığının yetkili elemanları ile birlikte gemi üzerine çıkılır. Mühürler kırılarak Enerji Bakanlığı memurları gemi tanklarından numuneler alır ve Ülke standartlarına uygunluğunu kontrol etmek için devletin Enerji Bakanlığına bağlı laboratuarına gider ve analizlerini yapar.


Tedarikçi firma ithal ettiği yakıtın resmi evrakları ile birlikte Enerji Bakanlığının akaryakıt birimine gider, akaryakıtın ülke standartlarına uygunluğunun onayını alarak Ticaret Dairesinden ithalat iznini alır. Bu esnada gümrük memurları dolum tesisindeki antrepoları mühürler, sayaç numaralarını alır, ve onaylanmış evrakları aldıktan sonra gemi tahliyesini başlatır ve gemi tahliyesi bitinceye kadar nezaret eder.


Gemi boşaltımı bittikten sonra ithal edilen yakıt dinlenmeye alınır, ve sonra da izni alınmış resmi evraklar üzerinde belirtilen miktarlar ile antrepodaki miktarların aynı olduğunu kontrol eder ve bu ithalata ait gümrük antrepo kartını açar.  Kartı açılmış olan antreponun mühürlerini kırar ve ilgili firmaya ithal etmiş olduğu akaryakıt için satış iznini vermiş olur.


Tedarikçi firma gerek kendi veya benzincilerin tankerlerine faturaları kesilerek yüklemeleri yapar ve benzin istasyonlarına sevkini sağlar. Gün bitiminde gerek gümrük memurları gerekse dolum tesisi yetkilileri yeni oluşan sayaç numaralarını alır, bir gün önceki sayaç numaralarından farkını alarak gün içinde kesilen faturalarla miktar karşılaştırması yapar. Bunun sonucunda da o güne ait satılan yakıtın, açılmış olan antrepo kartından düşümü sağlanır ve satılan miktarın devletçe alınması gereken gümrük resim ve fonları hesaplanarak gümrüğe ödemesi yapılır.


Benzinliklere gelen yakıt depolara konmadan önce tanker tahliye vanalarından numune alınır, su kontrolleri yapılır, ve sonrasında depoya boşaltılır. Depoya boşaltılan yakıt ise, kalibrasyonları Enerji Bakanlığının Akaryakıt Birimi tarafından yapılmış olan pompalar aracılığıyla halkımızın araçlarına ikmal yapılır. Bu arada belirli periyotlarda benzin istasyonları akaryakıt birimi, ve dolum tesisleri yetkili personeli tarafından da kalite kontrolleri yapılarak denetim raporları yazılır."


"HALKA BIRAKIYORUZ"


Çağaloğlu, açıklamasının sonunda, söz konusu haberlerin  yorumlarını halka bıraktıklarını ifade ederek, birlik olarak KKTC'deki tüm akaryakıt bayilerinden dünya standartlarında yakıt alınabileceğini yineledi.


(RU/KAR)


 
26 Kasım 2012 Pazartesi 18:53
Okunma: 1396
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu