Ana Sayfa » Kıbrıs » Çağlar: Bir grubun adayı değilim

Çağlar: Bir grubun adayı değilim

KIBRIS’a konuşan CTP-BG milletvekili Mehmet Çağlar, başkan adayı olmayı düşündüğünü ancak, kutuplaşmayı reddettiğini söyledi:

 
 
Çağlar: Bir grubun adayı değilim
Gizem ÖZGEÇ
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in (CTP-BG) aralık ayında yapılacak kurultayında, Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu’nun karşısına aday olarak çıkmayı düşünen CTP- BG Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar nabız yokluyor.   
Mehmet Çağlar, eğer kurultayda “iki adaylı” bir seçim olacak ve adaylardan diğeri de başkan Yorgancıoğlu olacaksa “algı”nın doğru olmasını istedi. Çağlar, “Özkan Bey bir grubun adayıdır ve karşısındaki grubun adayı da Mehmet Çağlar’dır diye bir algı beni üzer. Çünkü ben evet, Özkan Bey’e oy vermeyip bana vereceklerden destek isterim ama ben Özkan Bey’in grubu vardır noktasını doğru bulmam. Tüm partinin oyunu alma ve CTP’nin bütünleştirilmesi noktasında bir faydası olacaksa aday olacağım. Yoksa böyle bir yarar olmayacaksa ve benim üzerimden ayrımlaştırılma söz konusu olacaksa adaylığımı koymam”  diye konuştu.
Çağlar, KIBRIS’a değerlendirmelerde bulundu.

“Adaylıklar fikirsel olursa zenginliktir” 
Çağlar, aday olabileceğini,  bunu değerlendirdiğini kaydederek,  bir sol partide kurultayların kişiler üzerinden değil, düşünceler üzerinden yapılmasının önemli olduğunu kaydetti. Mehmet Çağlar, bir sol partide kurultayların; devinim amaçlı olduğunu ve özellikle içinde bulunulan zaman kesitinde, gelişmelerin, bir takım ülkesel, partisel ve evrensel ihtiyaçlar anlamında değerlendirilerek yapılması gerektiğini belirtti.  Çağlar, CTP’nin de kurultayını, sahip olduğu felsefeyi, sol ideolojiye bağlı kalma kaydıyla, bir takım açılımlar yapmak ve farklı görüşleri tartıştırarak ortak akla ulaşmak amacıyla yapması gerekliliğine olan inancını belirtti. 
Mehmet Çağlar, “Bu nedenle tek adaylı kurultaylar yerine, birden fazla adayın olmasının yararı olduğunu düşünüyorum. Tek adaylı kurultaya da kökten karşı değilim. Zamanında Özker Özgür, başbakan yardımcısıyken, Ferdi Sabit Soyer Bey aday olmuştu. Ferdi Sabit başbakanken, şimdiki genel başkan aday olacağını açıklamıştı. Bunlar fikirsel anlamda olduğu sürece zenginliktir. Bu kurultay sürecini de o anlamda düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Adaylığımı destekliyorlar”
Çağlar, geçtiğimiz kurultayda dört adaydan birinin de kendisi olduğunu hatırlatarak,  parti tabanı, delegeler ve toplumun bazı kesimlerinin adaylığının gündeme gelmesini desteklendiğini söyledi. Bütün bunları değerlendirme süreci yaşadığını dile getiren Çağlar, bunun büyük bir sorumluluk olduğunu ve tüm hatlarıyla ele alınması gerektiğini söyledi. “Benim aday olmam diye bir şey söz konusu değil” diyen Çağlar, şöyle konuştu:
“Düşündüğüm CTP’yi yaratabilir, farklı düşüncelerin bakış açılarının temsilcisi olabilirsem, yelpazenin en ucundan diğer köşesine kadar farklı kesimlerin bütünlüğe olan ihtiyacını karşılayabilirsem aday olurum. Yeniden yapılanmanın önünün açılması gerekir. Artık parti; gelinen süreçte geniş kesimlere hitap eden, destek alan, birçok insanın örgütlerde çalışmak istediği bir yapıdadır. Merkezle en ücra yere kadar olan örgütlerin iletişim ağının daha süratle ve sağlıklı çalışması gereken bir yapıya ihtiyaç var. Daha çok fikir ve siyaset üretimi yapmamız gerekiyor. Gençlerimizin ve partiye yeni katılan insanların parti eğitiminden geçmeleri çok elzemdir. Diğer bir taraftan da solun, belki iki yüz yıllık serüvenini, belki Marks’tan bugüne kadar olan değişiminin, emeğin tanımının nasıl değiştiğinin, bölgede ve dünyada yaşanan siyasal değişimlerle birlikte, parti eğitiminden geçmesi gerekir. Bir taraftan partinin; siyasal değişikliğinin, siyaset akademisin gündeme gelmesi gerekir. Bir başka boyutta da, ülkemizin içinde bulunduğu, ekonomik ve toplumsal sorunlar, gerekse istihdam yaratılması, kültürel savrulmalar, ihtiyaç kültürü yerine arzu kültürünün öne geçmiş olmasının ele alınması gerekir. Her kurumun içinde arzu kültürünün başta olmuş olması insanlarda savrulma ve bireyselciliğin öne geçmesine neden oldu.  Bütün bunları yıkmak lazımdır. Çok doğru politikalar yaratılması gerekir.”

“Tek adaylı kurultay daha büyük sorunlar yaratabilir”
Sorunlara dikkat çekerek, toplumsallıktan yola çıkarak strateji belirlemenin önemine işaret eden Çağlar, egemenliğin,  kurumların elden gidişinin,  Kıbrıs Türk toplumunun geleceğini olumsuz etkilediğini ifade etti. Mehmet Çağlar, TC ile olan ilişkileri ise kavga edecek boyuta taşımanın da doğru olmadığını dile getirdi.
Önceliğin toplumun ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Çağlar, bu gerçeğin hem Kuzey Kıbrıs hem de TC tarafından görülmesinin önemine işaret etti. Mehmet Çağlar, sağlıklı toplum oluşturmanın olanaklarının yaratılması gerekliliğine de vurgu yaparak, bu anlamda kurultaya tek adayla gidilmesinin,  ortak akıl adına, ileride daha büyük sorunların ortaya çıkmasına sebep olabileceğini kaydetti. Tezler, tüzük ve program kurultayı olsaydı, ortak akılın daha önceden ortaya çıkabileceğini savunan Çağlar, belki böylelikle bu kurultayın tek adaylı olabileceğini de söyledi.  Mehmet Çağlar, bu şansın partiye, son kurultay kararı olmasına rağmen, iki buçuk yılda nasip olmadığını ifade etti ve şunları belirtti:
“İşte bu gerçekler ışığında, parti içine dıştan bakıldığında, sanki parti farlı parçalara ayrılmış gibi görülüyor. Bu da huzursuzluklara ve bir şekilde kamuoyuna yansıyan istenmedik davranışlara neden oluyor. Kimi partililer, ‘Kimse aday çıkmasın,  zaten başkan başbakandır, hükümet de yenidir,  tek bir koldan gidelim’ diyorlar. Gerçekten bu düşünce sağlıklı mıdır?  Süreci böyle yaşarsak ortak akılı nasıl bulacağız? Bu anlamda tek adaylılığı sağlıklı görmüyorum. Ortak aklı bulmak önemlidir. Bütün bunları beynimde, konuştuğum insanlarla, sürekli olarak değerlendiriyorum. Eğer benden bu şekilde bir beklenti olduğuna inanırsam aday olacağım. Henüz değerlendiriyorum.”

“Kazanmak için her şey mubah değil”
Mehmet Çağlar, birçok arkadaşının, partilinin kendisini cesaretlendirmeye çalıştığını vurguladı ve “Birden çok aday olduğu zaman, aday olan her arkadaşın kendi görüşleri doğrultusunda kazanmak ister. Ama asıl olan partinin kazanması ve farklı arkadaşların görüşlerini, parti ve toplumun gelişimi anlamında kullanmaktır. Yoksa kazanmak için her şey mubah değildir” dedi. 
Çağlar, şunları da söyledi:
“Her kim bu süreci yaşayacaksa, gerek kendilerinin, gerekse partililerin düşünsel anlamda değerlendirilmesi önemlidir. Toplumsal algı da düşünülmelidir ve toplumun umut gördüğü tek parti olan CTP’ye, daha bir mıknatısın çektiği gibi yanaşması ve güç vermesi ile değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca en kısa sürede, parti tüzüğünün yeniden ele alınması, farklı yönetim şekillerinin, yapıların, kurumsallığın ele alınması, parti okulunun kesinlikle yapılması gerekiyor. Bilginin yanında, duygusal boyutta, sevgi ve hoşgörü gibi insan ilişkileri ile yoldaşlık gibi kavramların unutulmaması şart. Birbirimizi severek, bunu içselleştirilip, bütün patinin her damarından topluma yayılması ve partideki sevgi bağları ve yumağının topluma enerji katması en büyük temennimdir.”

“Yorgancıoğlu’ na desteğimi hiç esirgemedim” 
Mehmet Çağlar, adaylığı düşündüğünü, Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ile görüştüğünü de söyledi. Çağlar, “Beni tanıyanlar net bilir mizacımı. İnsanlarla iletişimi basın yolundan yapmak çok doğru değil. Bir grupla mesajım varsa doğrudan o kişiyle görüşmeyi tercih ederim” diye konuştu. Çağlar, Yorgancıoğlu’nun genel başkan olduğunu anımsatarak, seçildiği günden beri, kurultayda adaylardan biri olmasına rağmen, desteğini esirgemediğini vurguladı. Bunun daha önceki diğer eski başkanlar içinde geçerli olduğunu dile getiren çağlar, şu ifadeleri de kullandı: 
“Benim gönül verdiğim, mücadele verdiğim partimin başkanı beni temsil ediyor. Kimin oy verip, vermediği önemli değil. Bütünlük için mücadele önemlidir. Kimse beklemesin ki; CTP bir sağ partide yaşanan olayları yaşayacak. Böyle bir şey olmayacak. Temennim bu kurultayı; düşüncelerin, ideolojik yaklaşımların tartışılacağı bir hale dönüştürelim. Partinin ve toplumun buna büyük destek vermesi gerekir. Seçilecek her kim olursa olsun, bu kişinin mutlaka en geniş şekilde herkesi kucaklaması ve partiyi bir şemsiye gibi kullanması gerekir. CTP felsefesi adı altında,  farklı fikirlerin, fırtınalı yağmurlardan etkilenmemesini sağlamak çok önemlidir. Partinin bütün üyeleri de, parti başkanı olarak her kimse destek verme noktasında hareket etmesi lazım.”

“Tüm partinin adayıyım, bir grubun değil”
Çağlar son olarak net konuştu ve “Ben tüm partinin adayıyım. Herhangi bir grubun adayı değilim” dedi.  
Mehmet Çağlar sözlerini şöyle noktaladı:
“Benim bir düşüncem var. CTP felsefesi, sol ideoloji ve emeğin, bu toplumun en geniş kesimlerinin daha insanca yaşamaları adına kullanılması, mücadele verilmesi. Bu ülkenin topraklarının, doğasının çar çur edilmemesi... Toplumsal varlıkların, yine orda kalacak şekilde götürülmesi. Sol felsefeye en iyi uyan kooperatifçilik mantığının, halk sektörleri mantığının hayata geçirilmesidir. Ben bunları savunan herkesin ve tüm CTP’lilerin adayı olmak düşüncesindeyim ve kendim aday olmayacaksam bu düşünceye oy vermek istiyorum. Artık bırakalım, bıyıklı bıyıksıları,  gençleri, yaşlıları, eskileri yenileri, kırmızıları yeşilleri, sakallıları sakasızları, bunların hepsi bizimdir. Hepsi partilimizdir.”

 
1 Kasım 2013 Cuma 10:17
Okunma: 1319
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu